20.09.2003 - Trepca.net

Ish-presidenti Clinton merr pjese ne perurimin e nje memoriali ne Srebrenice


Klinton duke folur nė Srebrenicė   

20 shtator 2003 / “Zėri i Amerikės”

Nė ceremoninė e pėrurimit tė njė memoriali nė Srebrenicė tė Bosnjes, pėr nder tė mijėra myslimanėve tė vrarė, ish presidenti amerikan Bill Clinton bėri thirrje pėr tolerancė etnike dhe fetare nė Bosnje.

Rreth 20 mijė veta morrėn pjesė sot nė ceremoninė e zhvilluar nė Srebrenicė pėr tė kujtuar viktimat e mizorive mė tė rėnda tė Evropės qė prej luftės sė dytė botėrore.

Rreth 8 mijė burra dhe djem u vranė pasi forcat sėrbe pushtuan Srebrenicėn nė vitin 1995. Organizatat humanitare ndėrkombėtare thonė se forcat sėrbe ekzekutuan nė masė myslimanėt.

Ish presidenti Clinton u kėrkoi familjeve tė viktimave qė tė gjejnė forcėn pėr tė falur, por ai bėri thirrje edhe pėr drejtėsi pėr personat pėrgjegjės pėr vrasjet.

Familjet e viktimave e ftuan ish presidentin Clinton tė pėruronte memorialin pėr arsye tė rolit tė tij nė pėrpjekjet pėr t’i dhėnė fund luftės 3 vjeēare nė Bosnje.

Mė shumė se 100 veta do tė varrosen sot. Varrezat kanė format e njė luleje, petalet e sė cilės do tė mbushen me varre.

Dje, zoti Clinton shkoi nė Prishtinė, ku u bėri thirrje shqiptarėve tė Kosovės qė tė pajtohen me sėrbėt, qė banojnė atje.

Zoti Clinton tha se trupat amerikane duhet tė vazhdojnė tė qėndrojnė nė Kosovė deri sa tė pėrfundojnė misionin e tyre, megjithatė ai bėri thirrje pėr pajtim mes komuniteteve etnike tė Kosovės, siē u shpreh ai, pėr tė mirėn e tyre.


Copyright©2000-2003 Trepca.net - Tė gjitha tė  drejtat e rezervuara.