OPINIONE

   
20.09.2003 - Trepca.net

PARA DIALOGUT SERBO-SHQIPTAR

KONSEZUSI POLITIK, KUSHT PĖR SUKSES GJATĖ DIALOGUT TĖ ARDHSHĖM ME BEOGRADIN


19 shtator 2003 / Shkruan: Rexhep ELEZAJ
 
Se dialogu midis popujve dhe shteteve ėshtė i pashmangshėm nė rastet siē ėshtė tani gjendja e raporteve shqiptaro-serbe pas luftės nė Kosovė, kėtė e tregojnė shumė raste tė ngjajshme nė botė tė cilat kanė ndodhur gjatė shekullit tė kaluar siē ishte dialogu francezo-gjerman pas LDB, pastaj raportet e acaruara midis Irlandės veriore dhe Britanisė, rasti i Italisė dhe Austrisė rreth statusit tė Tirolit jugor, ēėshtja e Baskisė nė Spanjė, konflikti dhe mė vonė bisedimet midis Turqisė e Greqisė rreth problemit tė Qipros, etj, etj, tė cilat kryesisht kanė ndodhur pėr shkak tė territoreve, ku siē dihet nė shumicėn e rasteve kanė pasuar bisedimet me ndėrmjetėsimin e monitoruesėve ndėrkombėtarė, disa prej tė cilave derisa kanė pėrfunduar kanė zgjatur me dekada si dhe disa tė tjera qė ende nuk janė zgjidhur nė mėnyrė adekuate.
 
Kur ėshtė fjala pėr dialogun e ardhshėm shqiptaro-serb i cili shqiptarėve po u parashtrohet si kusht pėr plotėsimin e 7 standardeve tė M. Steinerit pėr ēuarjen mėtutje tė ecurive demokratike nė Kosovė, me gjithė faktin se ēdo dialog parimisht ėshtė i mirėseardhur dhe pozitiv, nė rastin e Kosovės s’ka dyshim se ėshtė njė nismė e cila nė vete pėrmban dhe ka specifikat e veēanta politike pėr shkaqe dhe arsyena tė shumta historike tė cilat kėtė dialog e bėjnė mjaftė tė vėshtirė nga fakti se regjimi aktual serb nuk ka luajtur as pėr njė milimetėr nga qėndrimet e regjimeve tė mėparshme hegjemoniste tė Beogradit ndaj Kosovės tė proklamuara qysh nė gjysmėn e parė tė shekullit 19-tė nė programin ultrashovinist “Naēertania” tė I. Garashaninit. Por, as nga politika agresive tė cilėn regjimet serbe nė vazhdimėsi e kanė ushtruar ndaj shqiptarėve, pasojė e sė cilės politikė shqiptarėt kanė pėsuar tragjedira tė tmerrshme njerėzore dhe kolektive tė ushtruara pėrmes gjenocideve, masakrave, likuidimeve, vrasjeve, burgosjeve, rrahjeve dhe pėrsekutimeve tė tė gjitha llojeve qė nuk i ka shėnuar ndonjėherė mė parė historia e popujve tė Europės.
 
Pra, tė dialoguarit me serbėt rreth ēėshtjes sė Kosovės pėr shqiptarėt, qoftė edhe pėr gjėra teknike, nėnkupton bisedė me palėn e cila kurrėnjėherė gjatė historisė nė raportet e saj me fqinjėt shqiptarė nuk ka treguar mirėkuptim, dashamirėsi, fqinjėsi tė mirė, tolerancė ose sado pakė qėndrime mė njerėzore. Gjithmonė, pra, pala serbe ndaj popullit shqiptar ka manifestuar pikėpamje dhe ndjenja antihumane duke shprehur nė mėnyrė tė hapur urrejtje patologjike dhe nėnēmim ē’njerėzor kundrejtė popullit shqiptar nė shkallė dhe me egėrsi tė paparė nė botėn e civilizuar. Anipse, siē cekėm mė lartė, shumė konflikte politike dhe ushtarake midis disa shteteve dhe popujve kanė zgjatur me dekada, janė tė rralla rastet qė e kanė patur nivelin e armiqėsisė dhe agresivitetin e politikės serbe ndaj shqiptarėve.
 
P.sh. rasti i konfliktit midis francezėve dhe gjermanėve rreth provincės sė Elzasit me tė marrė fund LDB ka pėrfunduar pėrmes dialogut (jo edhe konflikti kulturor midis tyre) i cili i ka ēuar kėto dy vende nė pėrmirėsimin gradual tė marrėdhėnieve dhe fqinjėsisė sė mirė kufijtė ndėrshtetror tė tė cilave sot janė plotėsisht tė hapur, qė padyshim se ėshtė ky shembulli mė i mirė nė Europė se si duhet gjetur zgjidhje pėr konteste tė ngjajshme territoriale si ai nė mes Irlandės veriore dhe Britanisė, si ēėshtja e Baskėve nė Spanjė, etj, gjė qė mos zgjidhja e tyre vazhdon t’i dėmtojė rėndė ecuritė demokratike si dhe marrėdhėniet midis popujve tė Europės. Prandaj insistimin e ndėrkombėtarėve pėr fillimin e dialogut shqiptaro-serb neve duhet ta shikojmė, para sė gjithash, nė prizmin e pėrpjekjeve qė po bėn komuniteti ndėrkombėtar qė popujt e Ballkanit tė kyēen sa mė shpejtė nė BE me synim tė ndėrtimit tė njė bote mė tė sigurtė dhe mė tė pėrparuar ekonomikisht, kur dihet fakti se nuk mund tė ketė Europė tė bashkuar me popuj tė shtypur dhe tė diskriminuar.
 
Ndaj themi kėtu se nėsė dialogu i ardhshėm nė mes tė Prishtinės dhe Beogradit ka pėr objektiv kėtė qėllim nga ana e faktorėve ndėrkombėtarė, d.m.th. pajtimin e popujve dhe zgjidhjen e konflikteve historike dhe territoriale midis tyre pėr ta ēuar njerėzimin mė pėrpara, e jo qė pėrmes dialogut eventualisht tė bėhėn imponime tė reja ndaj shqiptarėve pėr t’i detyruar qė ta pranojnė jurisdikcionin serb mbi Kosovėn, pra, poēėse ėshtė nė pyetje ky i pari, atėherė padyshim se pala shqiptare do ta dėshmojė gjatė kėtyre bisedimeve gadishmėrinė e shqiptarėve pėr t’u bėrė pjesė e familjes europiane. Nė tė kundėrtėn, ēdo diktat ose prapavijė tjetėr politike qė mund tė fshihet pas kėtij dialogu pashmangshėm do tė ēojė drejtė destabilizmit tė proceseve integrative tė vendeve ballkanike nė BE, gjė tė cilėn mė sė paku e dėshirojnė shqiptarėt.
 
Ndėrsa, sa i pėrket vetė dialogut me Beogradin ai nuk do tė jetė fare i lehtė pėr palėn shqiptare, jo se asaj i mungon pėrvoja dialoguese ose platėforma unike pėr t’i prezantuar dhe mbrojtur interesat dhe qėndrimet e saja pėr Kosovėn e pavarur, por pėr shkakun se pala serbe nė kėto bisedime do tė hyjė me prejudikimin arrogant se Kosova ėshtė “pjesė e Serbisė” (siē e kanė futur kėtė klauzulė nė preambulėn e kushtetutės sė tyre) duke u thirrur gjoja nė Rezolutėn 1244 tė KS tė OKB-sė pėr Kosovėn, qė shikuar nė aspektin politiko-juridik dialogun me serbėt e bėn edhe mė tė ndėrlikuar, ngase nė kėtė mėnyrė serbėt paraprakisht duan qė ta pėrjashtojnė ēfarėdo diskutimi rreth statusit final tė Kosovės, qė ėshtė ky qėllim fundamental tė cilin synon ta arrijė para fillimit, sidomos gjatė bisedimeve tė ardhshme.
 
Vetė fakti se nė njė mėnyrė Beogradi ka arritur qė dialogun me shqiptarėt ta zbres nė nivel tė ēėshtjeve teknike, kjo sipas disa analistėve nėnkupton se rreth statusit final tė Kosovės as qė ka pranuar tė bisedojė me shqiptarėt, mbase disa herė deri mė tani zyrtarėt serbė tė Beogradit janė deklaruar haptazi se kurrė nuk do ta pranojnė pavarėsinė e Kosovės. Sa ėshtė ky konstatim i sakėt nė rrethanat aktuale qė po kalon sot Kosova ėshtė vėshtirė tė thuhet, por ajo qė ėshtė evidente konsiston me faktin se Beogradi me ēdo kusht dėshiron qė t’iu shmangėt ēfarėdo bisedimeve nė tė ardhmėn rreth statusit final tė Kosovės. Janė, pra kėto si dhe shumė ekzibicione tjera politike tė cilat pala serbe po i demonstron para fillimit tė dialogut me shqiptarėt me qėllim tė qartė qė palėn shqiptare ta dezavuojė dhe hutojė sa mė shumė qė ėshtė e mundur, njėjtė siē ka vepruar para mbajtjes sė Konferencės sė Rambujesė pėr Kosovėn.


Copyright©2000-2003 Trepca.net - Tė gjitha tė  drejtat e rezervuara.