20.09.2003 - Trepca.net

Nesėr me njė akademi pėrkujtimore shėnohet 5-vjetori i vrasjes sė kolonel Ahmet Krasniqit

CNN - Kosovar separatist leader assassinated in Albania


  
Prishtinė, 20 shtator 2003 - Nė Prishtinė mė 18 shtator ėshtė mbajtur mbledhja e Kėshillit Organizativ pėr shėnimin e 5-vjetorit tė vrasjes sė kolonel Ahmet Krasniqi, Ministėr i Mbrojtjes i Republikės sė Kosovės.
 
Nė Kėshillin Organizativ bėjnė pjesė: Akademik Mark Krasniqi, Akademik Nexhat Daci, Dr. Bajram Rexhepi, Akademik Rexhep Ismajli, Prof.Zekeria Cana (kryetar), z. Halit Muharremi, z. Sali Cacaj (sekretar), z.Muharrem Shabani dhe z. Agim Mehmeti.

Presidenti i Kosovės, Ibrahim Rugova, e ka mirėpritur propozimin e Kėshillit qė ky pėrvjetor tė shėnohet me patronatin e Tij.

Nesėr, mė 21 shtator, nė orėn 12.00, nė Teatrin Kombėtar, nė Prishtinė, do tė mbahet njė Akademi pėrkujtimore, me ē'rast Presidenti i Kosovės, Dr. Ibrahim Rugova, do tė flasė pėr jetėn dhe veprėn e kolonel Ahmet Krasniqit.

Ahmet Krasniqi

 
  
Po mė 21 shtator njė delegacion tre vetash i Kėshillit Organizativ do tė udhėtojė nė Tiranė pėr tė bėrė homazhe nė varrin e kolonel Ahmet Krasniqit, thuhet nė njė njoftim tė Kėshillit Organizativ.


Copyright©2000-2003 Trepca.net - Tė gjitha tė  drejtat e rezervuara.