20.09.2003 - Trepca.net

B. Klinton: Unė e solla vendimin qė tė mobilizoheshin aleatėt tanė tė NATO-s qė ta ndalonin spastrimin etnik nė Kosovė


      

Bonstill, 20 shtator 2003 - Ish-presidenti amerikan Bill Klinton pas vizitės qė i bėri Prishtinės, vizitoi edhe ushtarėt amerikanė nė kampin amerikan "Bondstill" afėr Ferizajt dhe punėtorėt shqiptarė tė cilėt punojnė nė kėtė kamp.

Nė pėrcjellje tė Presidentit Klinton ishte dhe komanadanti i NATO-s, Fabio Mini dhe komandanti i Brigadės Shumkombėshe tė Lindjes gjeneral Xheri Bek.

"Ėshtė shumė kėnaqėsi qė po kthehem sėrish nė kampin Bondstill. Unė e solla vendimin qė tė mobilizohen aleatėt tanė tė NATO-s qė ta ndalojnė spastrimin etnik nė Kosovė nė vitin 1999, kur kishim njė milion refugjatė, 20 deri 40 mijė njerėz ishin vrarė atėherė.

Dhe pas fushatės ajrore tė NATO-s kosovarėt filluan tė kthehen nė shtėpitė e tyre dhe tė jetojnė nė paqe si rezultat i njerėzve si jeni ju", u tha paqeruajtėsve amerikanė ish-presidenti amerikan Bill Klinton, duke shtuar se ata po i ndihmojnė Kosovės qė tė kthehet nė kėmbė tė veta, i cili mbrėmė vonė ėshtė larguar nga Kosova.


Copyright©2000-2003 Trepca.net - Tė gjitha tė  drejtat e rezervuara.