20.09.2003 - Trepca.net

MISJONI I SHKRIMTARIT

Duke lexuar librin “Rrno pėr me tregue” tė At Zef Pllumbit


QERSHOR 2003 / Eugjen MERLIKA
 
 
“ Zoti asht i madh. I kjoshim falė atij tė lumit qė ka krijue vdekjen, se pėrndryshe njerėzit do t’kishin me kenė gjithmonė skllav tė tiranve. Edhe kta do t’desin nji ditė e ti duhet tė jetojsh vetėm sa me tregue. Kurrgja nė mos kjosh i zoti me ba, rrno vetėm pėr me tregue. A e kupton ē’ka due me t’thanė? Mbaruen tė tjerėt, mbarojmė na, mbaron dhe ti: tė gjithė shkojnė si qeni nė rrush po nuk kje dikush me kallzue se si kje puna. Kush tė teprojė le tė kallzojė!”
 
            Kėto fjalė profetike tė meshtarit tė vjetėr At Marin Sirdanit, drejtuar autorit, atėhere ende djalė i ri e i pashuguruar si prift, pėrbėjnė lejt-motivin e veprės sė At Zef Pllumbit. Ishte njė porosi me vlerė, njė nga ata amanete “qė nuk i tret dheu”, qė ve nė lėvizje gjithė energjitė, pėrkushtimin, motivimin shpirtėror, moral e mendėsor tė njė njeriu tė letrave, qė synon t’i shėrbejė tėrėsisht njė qėllimi tė shenjtė, shpalosjes tė sė vėrtetės. Nė vetėdijen e autorit ai amanet bėhet besim, ideal, ėndėrr, kuptim jete; e shoqėron ēdo orė, ēdo ditė, ēdo muaj, dhjetėvjeēarė me rradhė, nė njė rrugė tė gjatė, tė vėshtirė, gjithmonė nė tė pėrpjetė, qė ėshtė jeta e shkrimtarit. Ai amanet i jep forcė, vullnet, qėndueshmėri, pėr tė sfiduar sfinksin, pėr tė mbijetuar nė njė xhungėl ku sundojnė egėrsirat, ku ēdo ditė rrezikohet tė gjymtohet, tė humbė, tė asgjėsohet. Ai amanet kthehet nė njė dritė tė fuqishme qė ndriēon ēdo qelizė tė kujtesės sė pazakontė, pėr tė hedhur nė letėr gjithė bagazhin jetėsor tė njė pėrvoje vetiake e tė pėrgjithėshme, qė pėrbėn shtyllėn kurrizore tė veprės qė sendėrtohet e merr formėn e librit tė kujtimeve, duke hyrė, mendoj un, me dinjitet nė fondin e letrave shqipe.
 
            ”28 nandor 1944 qe nji ditė e ftohtė, e zymtė,ndoshta me zymta qė prej shpalljes sė pavarėsisė” ėshtė njė fjali nė fillim tė veprės, ėshtė penelata e parė qė paralajmėron koloritin e saj. Zymtia pėrshkon gjithė faqet e librit, duke pasqyruar atmosferėn nė tė cilėn hynte njė komb i tėrė, pas njė tragjedije qė nuk kurseu askėnd nė kontinentin e vjetėr. Por nė vendin e autorit tragjedia do tė kishte pėrmasa makabre, para tė cilave dhe bota shekspiriane do tė dukej e zbehtė. Autori ėshtė njė misionar e misioni i tij ėshtė shumėplanesh. Si shkrimtar duhet tė paraqesė me art   epokėn e trazuar sė cilės i pėrket, si famullitar, pjestar i  bashkėsisė sė klerit katolik duhet tė marrė nė mbrojtje arsyet e tij, si i pėrndjekur politik i regjimit duhet tė dėshmojė dramėn e asaj pjese tė popullsisė qė “koha e re” i vuri nė qafė njė zgjedhė. Si i tillė, por edhe si njeri, si qytetar, ai rrjeshtohet nė anėn e tė mundurve, tė viktimave, tė atyre qė e pėsojnė historinė, por me vetėdijen e plotė se duhet tė pasqyrojė tė vėrtetėn, vetėm tė vėrtetėn. Eshtė kjo njė nga meritat kryesore tė kujtimeve tė At Zef Pllumbit, tė qėndruarit besnik ngjarjeve nė pasqyrimin e tyre, ashtu siē kanė ndodhur, me dritat e me hijet.
 
Merr tepėr rėndėsi ky fakt, po tė kemi parasysh se bėn fjalė pėr pasqyrimin e njė epoke nė tė cilėn e vėrteta ėshtė dhunuar katėrcipėrisht, nė tė gjitha shfaqjet e saj, pėr njė gjysėm qindvjete, duke ju servirur pėr sė prapthi njė populli tė tėrė. Dita e ēlirimit u hymnizua nė tė gjitha format, u bė motiv zotėronjės kudo, nė artet, letėrsinė, shkencat historike e shoqėrore. U paraqit gjithmonė nė simbiozė  me fitoren e Evropės kundėr diktaturave, u quajt prej shumicės si pika kulmore nė historinė tonė tė shekullit tė kaluar. Nė fakt ajo ditė solli nė fron njė regjim qė u mbėshtet mbi mashtrimin e dhunėn e qė, pėr fat tė keq, nė sajė tė jetėgjatėsisė, mundi tė futė tentakulat e saj nė indet e segmenteve tė ndryshme tė shoqėrisė duke krijuar tabu tė rreme nė mendėsitė e vetėdijen e njė pjese tė dy brezave shqiptarėsh.
 
Ndėrsa pėr At Zefin “ Shqipnia e terrorizueme kishte ra nė koma. Njerzit e dijtun nuk dijshin ma kurrgja dhe njerzit e paditun kishin nė dorė gjithshka; ate qė nuk dihej” Nėpėrmjet episodeve tė ndryshme pėrshkruhen bėmat e partizanėve, nė tė cilat ai merr pjesė nė vetė tė parė. Objektiviteti nė vlerėsimin dhe paraqitjen e personave dhe ngjarjeve ėshtė i dukshėm: pėr tregues mund tė pėrmenden bisedat me Shefqet Peēin apo me Mehmet Shehun, episodi i rojeve tė burgut Dhimitėr e Tomorr, gjyqi kundėr klerit katolik, bisedimet pėr Statutin e Kishės etj. Autori i ka vėnė detyrė vetes tė dėshmojė gjithė pėrvojėn e tij. Ai mbetet nė qendėr e rreth tij vėrtiten ngjarje e persona tė cilėt, pėr mirė apo pėr keq, lidhen me tė. Vėshtrimi i shkrimtarit ėshtė shumė i gjėrė, kap njė kėnd prej 360°, gjithshka qė rrezaton jeta materiale, shpirtėrore, intelektuale e mjedisit nė tė cilin ndodhet, doket, zakonet, filozofinė, historinė, politikėn, kulturėn e popullit tė tij.

 

Kujtimet e autorit rrokin njė shtrirje kohore tė gjatė, i ngjajnė njė Sage tė gjithė periudhės sė komunizmit, qė nga lindja deri nė shėmbjen e tij. Pjesa mė e madhe e tyre i pėrket burgjeve e kampeve tė punės. Kjo, jo vetėm pėr faktin se jeta e autorit, pėr forcė madhore, kaloi mė shumė nė to, por dhe pėr njė farė nėnteksti filozofik tė njė realiteti tė zotėruar nga njė diktaturė, qė gjente shprehjen e saj ideale pikėrisht nė ata kampe e burgje. Nėpėrmjet personazheve tė vėrteta, tė hasur nė kėto mjedise, personazhe qė drejt pėr sė drejti apo tėrthorazi kanė bėrė historinė e kohės sė tyre, nėpėrmjet historive tė jetėve tė tyre ravijėzohet njė vend i cili ėshtė shndrruar nė njė burg tė madh. Nė tė secili e sheh me dyshim lindjen e ditės, mbasi nuk e di se ē’do tė ndodhė me tė deri nė mbrėmje, kufiri mes “tanėve” e “armiqve” pothuajse ėshtė zhdukur mbasi, sa hap e mbyll sytė, ish luftėtarėt, drejtuesit e Partisė, gjeneralėt, shkrimtarėt pėrfundojnė nė qeli nga ku vazhdojnė t’i besojnė pėrrallės sė komunizmit.
 
Pėrshkrimi i atyre burgjeve, nė tė gjithė vėrtetėsinė rrėnqethėse tė tyre, ėshtė ndihmesa mė e madhe qė autori i jep shqiptarėve e historisė sė tyre. Ato copėza jete tė mnerėshme tė ngulura nė vepėr dėshmojnė se deri ku arriti krimi i organizuar nė formėn e Shtetit e do tė vlejnė pėr tė ardhmen, kur Shqipėria tė jetė bėrė njė vend normal e kur Historia do tė shkruhet nė termat e saj tė vėrteta. Ato dėshmi do tė hedhin dritė mbi njė realitet pėr tė cilin, fatkeqėsisht, nė Shqipėri e mė shumė nė Evropė, shfaqet prirja pėr t’a zvogėluar, pėr t’a harruar, pėr t’a fshirė nga kujtesa. Autori ėshtė i vetėdijshėm pėr kėtė, duke patur parasysh se kjo mundėsi bie ndesh me amanetin qė ka marrė nė tė rit e vet: me tregue. Ai nuk ndalet, vazhdon tė kujtojė e tė tregojė, i bindur se jo gjithmonė tregimi i tij do tė bjerė nė vesh tė shurdhėr.
 
Por njė qėllim ka pėr zemėr autori e qė lidhet me misjonin e tij si shėrbyes i Krishtit. Ai don tė paraqesė nė dritėn e sė vėrtetės Kishėn e tij, kėtė institucion qė ishte nga mė tė luftuarit, mbi tė cilin ranė “rrufetė e Zeusit” nė mėnyrė tė posaēme, tė pandara, me ashpėrsinė mė tė madhe, deri nė paradokse. Pėrse komunizmi shqiptar u tregua kaqė gjaksor me fenė nė pėrgjithėsi e me atė katoliken nė veēanti? Sepse, siē e thashė mė sipėr, ishte njė sistem qė themelin e kishte mbi mashtrimin e dhunėn, dukuri qė ēdo besim, nė veēanti ai i krishteri, i quajnė tė papranueshme e i luftojnė me tė gjitha mjetet. Qė tė ngrihej godina duhej pastruar themeli nga morali, duhej vėnė atje imoraliteti, duhej asgjėsuar kushdo qė i kundėrvihej kėtij tė fundit. Kisha katolike shqiptare nuk pranoi tė bėhej krah i regjimit, nuk pranoi tė ligjėronte krimin, nuk pranoi tė shkėpuste lidhjet e saj shekullore me Vatikanin. Ja pra arsyeja e barbarizmit tė pashembullt qė u martirizua mė shumė se ēdo simotėr e saj, qė u kėrcėnua me shuarjen e plotė si asnjė tjetėr.
 
Ē’pėrfaqėsonte Kisha katolike pėr Shqipėrinė e popullin shqiptar? Pa dyshim ka qenė njė nga pjesėt mė cilėsore tė superstrukturės sė kėtij Vendi. Tradicionalisht njė nga tempujt mė tė fuqishėm tė kulturės sonė, dha njė ndihmesė themelore nė formimin e vetėdijes kombėtare tė shqiptarėve, pati merita tė jashzakonshme nė kultivimin nė popull tė dashurisė pėr Atdheun, gjuhėn e historinė e tij, pati rol pėrcaktues gjatė pushtimit otoman nė ruajtjen e identitetit kombėtar, i dha Shqipėrisė njė thesar tė paēmuar nė fushat e ndryshme tė kulturės. Pėrfaqėsuesit mė nė zė tė saj, nė qindvjetorin qė lamė pas, si Dom Nikoll Kaēorri, At Gjergj Fishta, Dom Ndre Mjeda, Imzot Luigj Bumēi, At Anton Harapi etj. ishin korifej shqiptarizmi e Baballarė Kombi.
 
Kėto tė vėrteta, tė mohuara pėr njė kohė tė gjatė nga regjimi e veglat e tij nė tė gjitha nivelet, autori i shpalos me mjeshtėri nėpėrmjet portretizimit tė figurave, ndėrhyrjeve filozofike, bisedave politike, kujtesės historike, episodeve qė trajtojnė arkivin apo bibliotekėn. Nė sytė e lexuesit prakalojnė, nė dritėn e sė vėrtetės, eprorėt apo kolegėt, martirė tė fesė  e tė kombit, secili me personalitetin e tij. Ato hyjnė lehtė nė mėndjen e tij e mbeten gjatė. Aftėsia  e autorit nė portretizimin e personazheve mė duket se ėshtė me tė vėrtetė spikatėse. Mė duket me vėnd tė sjell kėtu njė pjesėz nga gjyqi i madh nė redaksinė e Hyllit tė Dritės. Flet At Mati Prendushi qė, nė krahasim me gjykatėsit e tij, mė duket si Guliveri me Liliputėt:
 
“ Tash e disa shekuj na kanė ngulė ndėr huj e na kanė varė nė konop ata qė nuk deshtėn as fenė, as kombin, por e kemi thirrė vedin gjithmonė katolikė shqiptarė tė Gjergj Kastriotit. Kemi jetue gjithmonė me popullin si nė luftė e si nė paqe: nė luftė me turkun e me shkjanė, sepse njani na mbante nė robni e tjetri donte me na pėrpi. Ndėrsa na nuk jena da kurr prej popullit, por jemi pėrpjekė me e mėsue e me i dhanė ate kulturė qė ka Evropa e mos me u dallue pėr keq prej tė tjervet. Na kemi hapė shkolla shqiptare e nuk kemi dallue ndėr to as katolikė as myslimanė, mjaft qė populli shqiptar tė ecin nė rrugėn e Zotit...”
 
Fjalė lapidare, tė gdhendura nė mermerin e ndėrgjegjes sė kombit, qė pohojnė njė tė vėrtetė tė mohuar, tė njollosur, tė kthyer pėrmbys nga njė bandė kriminelėsh tė institucionalizuar nė krye tė Shtetit, pėr fatin e keq tė Shqipėrisė. Kėtė tė vėrtetė rivendos nė mendjet e lexuesve me mjeshtri At Zef Pllumbi, duke ja arritur plotėsisht qėllimit tė tij. Figurat e At Anton Harapit, At Gjon Shllakut, Dom Alfons Trackit, At Pal Dodajt, At Ciril Camit, At Mati Prendushit, At Donat Kurtit e sa e sa meshtarėve tė tjerė mbeten nė kujtesėn e lexuesit, nė thjeshtėsinė e njėherėsh nė shkėlqimin e tyre si shėrbyes tė kishės sė Krishtit, si njerėz, si shqiptarė.
 
Portretizimi ėshtė i efektshėm dhe nė vizatimin e figurave tė tjera, tė atyre qė nė kėtė sagė kujtimesh gjysėm shekullore, bėjnė pjesė nė viktimat apo nė fitimtarėt. Éshtė mjaft goditės portretizimi i veglave tė diktaturės, tė atyre “heronjve tė heshtur” ose jo, qė penda tė tjera tė fuqishme tė letrave shqipe, pėr dhjetėvjeēarė tė tėrė i hymnizuan, i veshėn me lavdi edhe se pėrfaqėsonin krimin, dhunėn, imoralitetin.
 
“ Shikjo Dul, kėta janė dokumenta tepėr tė randsishme pėr historinė e Shqipnisė, prandej tregoni kujdes tė veēantė pėr ta!
-Mos u ban marak P. Marin, se kėto paēavure ne nuk na vlejnė fare: historinė e shkruejmė neve!”
 
Thuhet se njė pėrgjigje tė pėrafėrt dha dhe Hitleri kur dikush pati guximin t’i kujtojė krimet e ushtrive tė tij dhe historinė. Dul Rrjolli ishte njė partizan i thjeshtė i paditur, por mendėsia qė shprehin fjalėt e tij ėshtė ajo e arrogancės sė pjesės mė ekstremiste tė komunistėve shqiptarė qė arritėn tė mbizotėronin e tė merrnin pushtetin, me tė gjitha pasojat qė pėsoi Shqipėria.
 
Ka njė tjetėr shtysė tė fuqishme nė misjonin e tij shkrimtari e kjo ėshtė dashuria pėr popullin e vet dhe vendin e tė parėve. Éshtė njė ndjenjė e fuqishme, e pėrzjerė me krenarinė e dhimbjen, por qė nė ndonjė rast shpėrthen nė njė zemėratė qė na kujton shprehjen e Ēernishevskit  pėr rusėt:   “Komb skllevėrish, fund e majė tė gjithė skllevėr!”
 
“ Shka kishte me thanė bota kur tė shofin se gjithė jeta e kėtij populli paskėsh kalue tue u shkrrye barkas rrshanė, pa mujtė kurrė me u ēue nė kambė?” shfryn ai nė njė ēast dėshpėrimi, kur sheh se objektet e kultit, vendet ku populli i tij ishte falė nė qindvjetorė tė gjatė, qė i kishin qėndrue stuhinave tė kohėve, tani shėmbeshin nga turma tė pandėrgjegjėshme, tė infektuara nga frika e padija. E sheh kėtė ēast si humnerėn mė tė thellė, nė tė cilėn janė zhytur bashkatdhetarėt e tij. E din mirė se ringjallja do tė jetė tepėr e vėshtirė e duhet tė kalojė nėpėrmjet njė prove tė madhe dashurije. Ai mundohet t’a kalojė kėtė provė ēdo ditė tė ferrit tė tij tė dhimshėm, nė marredhėniet me bashkėvuajtėsit, sidomos me ata qė, deri pak kohė mė parė, bėnin pjesė nė turmėn e xhelatėve tė tij. Bėn pjesė dhe kjo nė misjonin e shkrimtarit, veē atij tė famulltarit, sepse arti nė genet e tij ka predikimin e dashurisė ndėrmjet njerėzvet, brezave, popujve, dashurisė qė ndėrton familjen, shoqėrinė, kombin. Sa larg misjonit tė tyre ishin ata shkrimtarė qė, nė gjithė veprėn e tyre, hymnizuan “luftėn e klasave”, “ urrejtjen klasore” mes pjestarėve tė njė populli, tė njė kombi, mes folėsve tė njė gjuhe, qė evokuan “armėt e zbrazura pėr t’uruarin komunizėm” e bėmat e tij “heroike”...
 
Nga lartėsia e misjonit tė tij, i vetėdijshėm pėr peshėn e rėndė qė ka marrė mbi supe, me modestinė e artistit e tė fetarit, autori i drejtohet lexuesit bashkėkohės tė tij, por dhe atij tė kohėve tė mėpastajme, me njė kėrkesė sa tė thjeshtė aqė dhe tė ndėrlikuar:
 
“Ngjarjet qė tregohen ktu janė tepėr tė vėshtira me u shkrue, prandej autori u kėrkon tė falun mbasi nuk asht shkrimtar, dhe me dashamirsi ju kėshillon qi tė reflektoni shumė mbi kėto ngjarje dhe tė kėrkoni shkakun e vėrtetė se pse ndodhėn ato...Pse?”
 
Pyetja e autorit  del nga pėrmasat e veprės sė tij e godet fort ndėrgjegjen e njė shoqėrie qė bart nė vetvete krimin e pandėshkuar e qė ėshtė shoqėria shqiptare. Por ajo shkon dhe mė tej, i kalon kufijtė e brishtė tė truallit tė ngjarjeve e i drejtohet botės sė madhe, ku njė kulturė e tėrė e ashtuquajtur “progresiste” mbetet indiferente kundrejt tyre, duke vėnė theksin gjithmonė vetėm mbi njė lloj tjetėr krimi, atė nazifashist. Teoria e dy peshave e  dy masave, qė kushtėzoi pėr gati gjysėm shekulli ēdo hap tė jetės sė shqiptarėve, nė Evropėn demokratike vazhdon tė paragjykojė ndėrpretimin dhe analizėn e historisė sė tyre. Nuk ėshtė e rastit dhe heshtja e kėsaj tė fundit nė lidhje me kundėrvėnien ndėrmjet Shtetit shqiptar dhe tė pėrndjekurve politikė tė komunizmit qė kėrkojnė dėmshpėrblimin pėr vitet e punės sė papaguar nė kampet e punės sė detyruar.
 
Misjoni i autorit ėshtė tepėr fisnik e i lėvdueshėm. Do t’ishte nė dobi jo vetėm tė sė vėrtetės, por dhe tė ripėrtėritjes shpirtėrore tė shqiptarėve, tė pėrqafohej nga njė numur mė i madh shėrbyesish tė artit. Kėto lloj shkrimesh do tė vlenin shumė, sidomos pėr tė rinjtė, qė tė kenė mundėsi tė krijojnė pėrfytyrimin e saktė se nė ē’absurditet tė llahtarshėm jetuan prindėt e gjyshėt e tyre, cila qe pėrgjegjėsia, ku u shfaq forca apo dobėsia e tyre. Ēuditėrisht kėto tema lėvrohen vetėm nga dėshmitarėt e drejt pėr drejtė tė ngjarjeve si At Zef Pllumbi apo pak tė tjerė. Orteku i shkrimtarėve tė regjimit qė ėshtė konvertuar nė demokraci nuk gjen nė ato tragjedi asnjė motiv frymėzimi, edhe se dikur bėnte thirrje qė “nė  gjak tė ngjyejnė penat”. Ja dhe njė motiv mė tepėr pėr t’u thelluar nė pyetjen e shkrimtarit...
 
Meritat letrare e artistike tė veprės mė duket se janė tė bollshme, aftėsia pėrgjithėsuese e madhe, gjuha e stili tė rrjedhshėm,galeria e personazheve dhe e mjediseve e larmishme, pasqyrimi i sė vėrtetės jetėsore i saktė. U mundova tė paraqes pėrshtypjet mbi vlerat kryesore tė mesazhit qė buron nga libri “Rrno vetėm pėr me tregue”. Aspekte tė ndryshme mund tė analizoheshin shumė mė gjėrė e besoj se do tė jenė objekt i kritikės mė cilėsore.
 
Si lexues e quaj tė udhės tė shpreh vlerėsimin, mirėnjohjen dhe respektin e thellė pėr personalitetin e autorit qė do t’a quaja pa mėdyshje njė Sollzhenicin shqiptar.

   

TREPCA.NET: Shkrimin e Eugjen MERLIKĖS pėr lexuesit e Trepca.net-it e mundėsoi z. Ēerēiz LOLOĒI pėr ēka i jemi shumė mirėnjohės.

Copyright©2000-2003 Trepca.net - Tė gjitha tė  drejtat e rezervuara.