19.09.2003 - Trepca.net

Klintoni mbėshtet tė drejtėn e popullit tė Kosovės pėr vetėvendosje


 

 

19 shtator 2003 / Besim Abazi /  “Zėri i Amerikės”

Ish presidenti i Shteteve tė Bashkuara, Bill Klinton, tha sot nė Prishtinė se e njeh dhe e ēmon tė drejtėn pėr vetvendosje, por bėri thirrje pėr ripajtim ndėrmjet tė gjitha komuniteteve. Ai e bėri kėtė komente gjatė njė ceremonie nė Universitetin e Prishtinės ku u nderua me titullin “Honoris Causa”, nė shenjė mirėnjohje pėr rolin e tij gjatė luftės nė Kosovė.

Mijėra qytetarė dolėn sot pėr tė pritur ish presidentin Klinton nė vizitėn e tij tė dytė nė Kosovė pas luftės, e cila mori fund me ndėrhyrje e forcave tė NATO-s, tė udhėhequra nga Shtetet e Bashkuara. Mijėra veta qė mbanin lule e flamuj amerikanė e shqiptarė, ndoqėn nga sheshi i universitetit fjalimin e tij.

Zoti Klinton tha se ishte i nderuar me ndihmėn qė i ka dhėnė Kosovės pėr t’i dhėnė fund dhunės, pėr tė kthyer njė milion veta nė shtėpi dhe pėr tė mos lejuar qė numri i viktimave tė arrinte pėrmasat qė u shėnuan nė Bosnjė. Ai tha si ish prsidenti jugosllav, Sllobodan Millosheviq, tash i akuzuar pėr krime lufte, propagandoi urrejtjen nė Kosovė dhe Bosnjė duke e ditur se me ngjalljen e frikėsimit nė radhėt e serbeve mund tė shtonte edhe mbėshtetjen pėr synimet e tij.

Por, bota tha ai, kishte mėsuar nga pėrvoja e tmerrshme nė Bosnjė dhe nuk dėshironte pėrsėritjen e saj. Qytetarėt e Kosovės, ndėrkaq, ndihmuan me durimin e tyre pėr liri dhe drejtėsi. Ish presidenti Klinton u tha qyteyarėve tė Kosovės se “duhet tė punojnė pėr ripajtimin, jo vetėm qė tė jenė tė drejtė ndaj pakicės serbe, por edhe pėr tė mirėn e tyre”. Prandaj, theksoi ai, duhet tė punohet pėr pajtim, respektimin e shtetit ligjor, zhvillimin ekonomik dhe vetvendosjen. Kosova duhet tė bėhet shembull pozitiv pėr pjesėn tjetėr tė botės, e cila e di sesa vuajtje ka pėrjetuar ky popull.

Zoti Klinton tha se “gjatė vizitės sė kaluar nė Kosovė kishte nėnvizuar se nuk mud tė harrohen padrejtėsitė dhe veprimet ēnjerzore. Askush nga jashtė nuk mund tė detyrojė qytetarėt e Kosovės tė falin, por ata duhet tė pėrpiqen ta bėjnė njė gjė tė tillė, jo pėr tė tjerėt, por pėr veten qė tė jenė tė lirė.

Tė gjithė duhet tė ngrihen kundėr ēdo forme tė dhunės sepse Kosova e re nuk mund tė ndėrohet me anė tė dhunės, por duhet vendosur shteti ligjor, nga i cili varen edhe investimet ekonomike nė Kosovė”. Prandaj, tha ai, qytetarėt e Kosovė duhet tė bėjnė atė qė iu takon, ndėrsa pjesėn tjetėr do ta bėjnė miqtė amerikanė. Nė kėtė kuadėr, ai tha se trupat amerikane duhet tė qėndrojnė nė Kosovė derisa tė pėrfundojnė misionin e tyre. Zoti Klinton tha se e di cili ėshtė qėllimi politik i shqiptarėve.

Ish presidenti amerikan tha se “beson nė vetvendosjen dhe dėshiron qė qytetarėt e Kosovės tė mund tė ndėrtojnė tė ardhmen e tyre”. Por, ai theksoi se ēėshtja ėshtė sesi tė realziohet ajo. Nė kėtė kuadėr, ai shprehu pėrkrahjen e tij pėr bisedimet ndėrmjet Prishtinės dhe Beogradit pėr zgjidhjen e ēėshtjeve teknike. Ai tha se kėto bisedime nuk mund tė zgjidhin problemet brenda natės, por janė njė zhvillim i rėndėishėm psikologjik, meqė do tė krijonte njė atmosferė qė nuk ka ekzistuar deri tash. Kjo, tha ai, ėshtė pjesė e ardhmėrisė sė Kosovės, e cila ka shėnuar pėrparime tė mėdha qė nga viti 1999, por ende ka shumė sfida pėrpara saj.

Tė gjitha kėto ēėshtje janė diskutuar edhe nė takimet e tij mė dyer tė mbyllura me shefin e Misionit tė Kombeve tė Bashkuara, Harri Holkeri, dhe presidentin e Kosovės, Ibrahim Rugova. Zoti Rugova, cili e priti ish presidentin Klinton nė aeroportin e Prishtinės, tha se shpreson qė miku i madh i shqiptarėve do tė vazhdojė tė angazhohet edhe mė tej pėr Kosovėn dhe njohjen e pavarėsisė sė saj.

Pas njė vizite ne Universitetin Amerikan nė Prishtinė, ish presidentiKlinton udhėtoi pėr nė kampin e trupave amerikane nė Bondsteel afėr Ferizajt, ndalesa e fundit e vizitės sė tij nė Kosovė.


Copyright©2000-2003 Trepca.net - Tė gjitha tė  drejtat e rezervuara.