19.09.2003 - Trepca.net

Lajme

E premte 19 shtator 2003


 

Pėrmbajtja:

 • Presidenti Rugova u takua me ish-presidentin Bill Klinton

 • Ish-presidenti amerikan u nderua sot me tutullin Doktor nderi tė Universitetit tė Prishtinės

 • Ish-presienti amerikan Bill Klinton mbėrriti sot nė mėngjes nė Prishti

 • Klintoni nesėr nė Bosnje hap Qendrėn pėrkujtimore tė viktimave tė masakrės nė Srebrenicė

 • Nė Prishtinė po mbahet takimi dyditor i Paktit tė Stabilitetit pėr nxitjen e biznesit

 • Holkeri thotė se tash ėshtė momenti i duhur pėr bisedime mes Prishtinės dhe Beogradit

 • G.Eler: Pala shqiptare ka probleme kur Evropa kėrkon standarde para statusit pėrfundimtar tė Kosovės

 • Dy ushtarė ukrainas tė akuzuar pėr kontrabandė me cigare i janė dorėzuar armatės ukrainase pėr hetime

 • Prerja ilegale e druve paraqet problemin mė tė madh nė Podujevė, vlerėson KFOR-i ēeko-sllovak

 • Zėvendėkryeministri Brajshou ka vizituar fshatin Magurė disa familje tė kthyera hashkalinjsh

 • Marrėveshja pėr tregtinė e lirė Kosovė - Shqipėri parasheh liberalizimin e importit tė prodhimeve industriale e bujqėsore

 • Tirana i shpreh shqetėsimin diplomates greke pėr keqtrajtimin e qytetarėve shqiptarė nė Greqi

 • Trajkovski thotė se situata e sigurisė nė Maqedoni ėshtė e qėndrueshme

 • Klosi akuzon presidentin Moisiu se ka udhėhequr turmat kundėr institucioneve tė vendit

 • Tre ushtarė amerikanė u vranė nė Tikrit

 • Uragani Izabela deri tash ka shkaktuar vdekjen e tė pakten 7 personave

 • Pas vrasjes sė tre ushtarėve, forcat amerikane kanė kapur 40 guerilė irakianė

 • Trupat izraelite kanė hedhur nė erė shtėpinė e njė bombėvėnėsi vetėvrasės tė Hamasit

 • Njė gjykatė marokene ka dėnuar me burg tė pėrjetshėm njė francez dhe dy marokenė pėr sulme terroriste

 • Ish-ministri i Mbrojtjes i Irakut u ėshtė dorėzuar forcave amerikane

 • Gjendje e jashtėzakonshme nga Uragani Isabel

 • Njė shpėrthim afėr selisė ushtarake amerikane nė Afganistan ka shkaktuar vdekjen e tė pakten 6 personave

 • Nė pėrleshjet e grupimeve rivale vendėse u vranė tė pakten 13 vetė


 
Presidenti Rugova u takua me ish-presidentin Bill Klinton
 
   
Prishtinė, 19 shtator 2003 - Posa pėrfundoi njė takim i veēantė i ish-presidentit amerikan Bill Klinton me Presidentin e Kosovės Ibrahim Rugova nė mjediset e Universitetit tė Prishtinės.

Ky takim zgjati rreth 40 minuta dhe u zhvillua me dyer tė mbyllura. Ndėrkohė pritet tė fillojė edhe ceremonia e shpalljes sė Klintonit doktor nderi tė Universitetit tė Prishtinės.
 
Ndryshe para Fakultetit tė Filologjisė janė mbledhur me mijėra qytetarė tė kryeqytetit dhe nga viset e tjera tė Kosovės qė kanė ardhur pėr tė pėrshėndetur ish-presidentin amerikna Bill Klinton dhe pėr ta falenderuar atė pėr tė gjitha qė ka bėrė pėr lirinė e Kosovės si President i SHBA-ve.

Mediat e Kosovės po i kushtojnė publicitet tė madh kėsaj vizite tė Klintonit nė Prishtinė. Kėshtu TV Kosova dhe RTV21 po transmetojnė direkt vizitėn e Klintonit nė Prishtinė. Ndėrkaq tė gjitha gazetat e pėrditshme nė faqet e para i kanė njoftimet pėr vizitėn e Klintonit.
 
 
Ish-presidenti amerikan u nderua sot me tutullin Doktor nderi tė Universitetit tė Prishtinės
 
Klinton: "Besoj nė vetėvendosje dhe dėshiroj qė ju tė arrini ta ndėrtoni ardhmėrinė tuaj"
 
  
Prishtinė, 19 shtator 2003 - Ish-presidenti i SHBA-ve Bill Klinton nė njė solemnitet tė organizuar sot nė Fakultetin e Filologjisė nė Prishtinė u shpall Doktor nderi i Universitetit tė Prishtinės.

Me kėtė rast foli rektori i UP Zenel Kelmendi, i cili tha se titulli "Doktor Honoris Causa" u jipet personaliteteve mė tė njohura pėr rezultate nė shkencė dhe pėr tė mirėn e njerėzimit.

Rektori Kelmendi pastaj foli pėr historikun e shkurtėr UP dhe i uroi mirėseardhje zotit Klinton nė Prishtinė, siē u shpreh: "Udhėheqėsit qė pėkrahu paqen kur ajo ishte e rrezikuar, drejtėsinė kur ajo ishte e mundur, lirinė kur ajo ishte e shkelur dhe kur po bėhej spastrimi i madh etnik nė Kosovė", tha Kelmendi, duke pėrkujtuar fjalėt e Klintonit mė 14 qershor 1999 para refugjatėve shqiptarė: "Koha e khtimit ėshtė afėr, ju do tė jeni nė shtėpitė tuaja".
 
Dhėnia e ēmimit Doktor nderi pėr Klintonin, tha Kelmendi ėshtė ngjarja mė e shėnuar nė UP.
 
Pastaj pėr jetėn dhe figurėn e ish-presidentit amerikan Klinton foli prof. Hajredin Kuēi, i cili me fjalė tė zgjedhura vlerėsoi punėn dhe aktivitetin e Klintonit.

Ndėrkaq diplomėn e dokrort tė nderit tė UP zotit Klinton ia dorėzoi prof. Arsim Bajrami.

 
   
Presidenti Bill Klinton, duke u falėnderuar pėr titullin qė iu dha nga UP, tha nė fillim se ėshtė shumė mirėnjohės qė si President ka pasur mundėsinė tė bėjė gjėra pėr tė cilat u fol sot.
 
Klinton bėri tė ditur se ėshtė duke e ndėrtuar njė bibliotekė presidenciale nė Litėll Rok nė Arkanzas, ku kjo doktaranturė do tė jetė aty qė ta shohin lexuesit nga mbarė bota, si pjesė e historisė pėr Kosovėn, pėr pėrpjekjet nė Ballkan, pėr dramėn e madhe tė konflikteve fetare e kombėtare nė fund tė atij shekulli nė Ballkan.
 
Klinton pastaj falenderoi tė gjitha ata qė po ndihmojnė nė ndėrtimin e njė Kosove tė re: nga OKB-ja, bashkėsia ndėrkombėatre, nga Universiteti amerikan qė do tė hapet dhe falenderoi ata qė e emėrtuan njė bulevard nė Prishtinė me emrin e tij.
 
Klinton si nė mahi tha se tani nuk merret me politikė, por bashkėshortja e tij Hilari si senatore nga Nju Jorku mė shumė i pėrfaqėson shqiptarėt nė Senat. Ai foli edhe pėr shqiptaro-amerikanėt si njerėz ndėrmarrės e tė vyeshėm nė Amerikė.

Nė memoaret qė do t'i pėrfundojė, tha Klinton, do tė jetė krenar qė do tė shkruajė pėr heroizmin e popullit tė Kosovės qė u ngrit kundėr spastrimit etnik dhe tiranisė.

"Edhe unė, edhe ju duhet t'i falenderojmė ushtarėt amerikanė dhe tė tjerėt qė rrezikuan jetėn e tyre pėr t'ju mbrojtur dhe pėr t'ju dhėnė tė drejta pėr t'u kthyer nė shtėpi dhe pėr tė jetuar tė lirė", tha Klinton, duke cituar presidentin Bush qė ka thėnė se "amerikanėt erdhėn nė Ballkan me aleatėt e tyre dhe do tė dalin sė bashku".

Klinton pastaj i hodhi njė vėshtrim terrorizmit nė botė, i cili siē tha, ka sjellė shumė tė kėqija njerėzimit, si dhe tragjedive nė Lindjen e Mesme mė dhe nė vendet e tjera tė botės.

"Keni luajtur njė rol shumė me rėndėsi nė historinė e njerėzimit, Kėtu nė kėtė vend tė vogėl, Millosheviqi u bė shkatėrruesi i civilizimit, njė shkatėrrues i jetėve... por tash ai ėshtė nė Hagė pėr krime kundėr njerėzimit", tha Klinton.

"Herėn e fundit, kur isha nė Kosovė, e pranova se ju nuk mund tė harroni kurrė ēnjerėzimet dhe padrejtėsitė qė u janė bėrė. Askush nga jashtė, pra as unė, nuk mund t'ju shtyjė qė tė falni, por duhet tė mundoheni, jo pėr ata, por pėr veten tuaj. Dua qė ju tė jeni tė lirė", porositi Klinton.

Ish-presidenti amerikan tha nė vazhdim:

"Duhet tė bėni gjėra praktike, ta zėmė tė vendosni rregull tė njėjtė pėr tė gjithė. Unė e urrej dhunėn qė e ushtroi Millosheviqi ndaj shqiptarėve. E urrej dhe kam bėrė ēfarė kam mundur pėr ta ndėrprerė atė.
 
Por, ju nuk duhet t'ia ktheni tani shpinėn dhunės qė drejtohet nė anėn tjetėr. Tė gjithė ju, duke kujtuar tė kaluarėn, duhet tė flitni kundėr vrasjes sė dy tė rinjėve serbė. Rendi dhe drejtėsia duhet tė vlejnė pėr tė gjithė, njėsoj sikur tė bėhej fjalė pėr pozicione tė ndryshme etnike. Ju nuk mund ta ndėrtoni njė Kosovė tė re me dhunė e me hakmarrje".

Duke iu drejtuar presidentit tė Kosovės, Klinton tha:

"Z. President, mendoj se ju keni bėrė mjaft pėr vendosjen (respektimin) e rendit e ligjit, pasi ju ishin i goditur nga dhuna shtetėrore. Mendoj se ju keni bėrė shumė, por ka ende shumė pėr t'u bėrė".

Ai premtoi edhe ndihmėn e mėtejshme pėr Kosovėn, duke thėnė: "Po merremi vesh. Ju bėni pjesėn tuaj tė punės, kurse unė dhe miqtė e mi amerikanė do ta bėjmė pjesėn tonė, sepse jua kemi borxh", tha Klinton.

Ndėrkaq, duke folur pėr aspiratat e popullit tė Kosovės, Bill Klinton tha se beson nė formulėn e vendvendosjes. "Unė e kam mjaft mirė tė njohur dėshirėn tuaj pėr tė ardhmen politike. Unė besoj nė vetėvendosje dhe dėshiroj qė ju tė arrini ta ndėrtoni ardhmėrinė tuaj. Por, ēėshtje e vetme ėshtė se si ta arrini kėtė", tha Klinton.

Duke folur pēėr pėr dialogun midis Beogradit e Prishtinės, ai tha se nė kėto bisedime do tė diskutohet pėr ēėshtje praktike dhe se nuk mund tė zgjidhet gjithēka brenda natės. Por, ai beson se kjo mund tė ketė efekte pozitive, tha mes tejrash ish-=presisdenti amerikan Bill Klinton sot nė Prishtinė.
 
 
Ish-presienti amerikan Bill Klinton mbėrriti sot nė mėngjes nė Prishti
 
Prishtinė, 19 shtator 2003 - Sot nė Prishtinė, rreth 8.00 tė mėngjesit, mbėrriti ish-presidenti amerikan Bill Klinton, i cili do tė qėndrojė pėr njė vizitė njėditėshe nė kryeqytetin e Kosovės, ku do tė nderohet me ēmimin doktor nderi i Universitetit tė Prishtinės.

Ish-presidentin Klinton nė aeroportin e Prishtinės e priti dhe i dėshiroi mirėseardhje Presidenti i Kosovės Ibrahim Rugova, shefja e Zyrės amerikanė nė Prishtinė, Mersi Ris etj. Nė aeroportin e Prishtinės Klintonin e pėrshėndetėn edhe disa qindra qytetarė.

Ish-presidentit Bill Klinton nė njė ceremoni solemne qė do tė zhvillohet nė amfiteatrin e madh tė Fakultetit tė Filologjkisė do tė shpallet "Doctor honoris causa".

Poashtu Klinton gjatė ditės do tė ketė edhe aktivitete tė tjera.
 
 
Klintoni nesėr nė Bosnje hap Qendrėn pėrkujtimore tė viktimave tė masakrės nė Srebrenicė
 
Prishtinė, 19 shtator 2003 - Pas vizitės nė Kosovė, ish-presidenti amerikan nė mbrėmje udhėton pėr nė Sarajevė. Klintoni nesėr zyrtarisht do tė hapė Qendrėn pėrkujtimore nė Potoēari tė Bosnjės, nė tė cilėn do tė varrosen mbetjet e 107 viktimave tė masakrės sė Srebrenicės.
 
 
Nė Prishtinė po mbahet takimi dyditor i Paktit tė Stabilitetit pėr nxitjen e biznesit
 
Prishtinė, 19 shtator 2003 - Nė Prishtinė po i zhvillon punimet takimi dyditor i Paktit tė Stabilitetit me institucionet e Kosovės dhe komunitetin e biznesit pėr nxitjen e biznesit vendor qė ka si temė "Pėrfaqėsimi i biznesit kosovar nė iniciativat e bizneseve rajonale". Nė kėtė takim po merr pjesė njė delegacion i Paktit tė Stabilitetit pėr Evropėn Juglindore, nė krye me koordinatorin e tijz. Erhard Busek.

Busek ka thėnė se Kosova nuk ėshtė mė njė vrimė e zezė nė hartė dhe kėrkon qė tė zhvillohet mėtej bashkėpunimi teknik me tė, duke shtuar se korniza pėr investime nė Kosovė duhet tė garantohet nga UNMIK-u dhe zhvillimet politike. Ai ka thėnė se puna e Paktit tė Stabilitetit nė Kosovė po shkon shumė mirė, duke shtuar se Kosova ėshtė pėrfshirė nė ēdo grup tė Paktit tė Stabilitetit.
 
 
Holkeri thotė se tash ėshtė momenti i duhur pėr bisedime mes Prishtinės dhe Beogradit
 
Romė, 19 shtator 2003 - Kryeadministratori i Kosovės, Hari Holkeri, ka thėnė se tash ėshtė momenti i duhur pėr bisedimet e para ndėrmjet Prishtinės dhe Beogradit. Kėto komenti z. Holkeri i bėri pas vizitės sė tij nė Romė.
 
Holkeri ka shtuar se tash shtrohet ēėshtja se kur, ku dhe si do tė fillojnė kėto bisedime. Ai thotė se fillimisht do tė kėrkojė tė arrijė marrėveshje mbi projektpropozimet e tij pėr kėto bisedime me pėrfaqėsuesit e Shteteve tė Bashkuara tė Amerikės, Britanisė, Francės, Gjermanisė dhe Italisė.
 
 
G.Eler: Pala shqiptare ka probleme kur Evropa kėrkon standarde para statusit pėrfundimtar tė Kosovės
 
Berlin, 19 shtator 2003 - Nė Berlin kėto ditė i zhvilloi punimet njė konferencė kushtuar zhvillimeve nė Ballkan, e organizuar nga Ministria e Jashtme gjermane dhe Shoqata pėr Evropėn Juglindore. Ndėr pjesėmarrėsit ishin edhe shumė ekspertė gjermanė, amerikanė dhe tė tjerė.
 
Politikani i lartė socialdemokrat dhe udhėheqės i Shoqatės pėr Evropėn Juglindore, Gerod Eler nėnvizoi nevojėn e fillimit tė dialogut ndėrmjet Prishtinės dhe Beogradit, duke shtuar se ky dialog ndėrmjet shumicės shqiptare dhe pakicės serbe ėshtė i domosdoshėm.

Nė njė intervistė pėr "Dojēe velen" ai foli edhe pėr zgjidhjen e statusit pėrfundimtar tė Kosovės, duke nėnvizuar se pala shqiptare pėrqėndrohet pothuajse plotėsisht nė ēėshtjen e statusit pėrfundimtar tė Kosovės dhe punon me tė gjitha forcat pėr ta zgjidhur kėtė ēėshtje.
 
Ai shtoi se pala shqiptare ka probleme kur Evropa kėrkon standarde para statusit, ndėrkaq pala serbe nėpėrmjet njė retrospektive historike tė pėrvojave tė deritanishme paraqitet me njė mentalitet viktime.

Politikani i lartė socialdemokrat gjerman thotė se deklarata e mikut tė tij amerikan Daniel Server, sipas tė cilit Evropa dhe Amerika duhet tė kenė projekte tė pėrbashkėta, ėshtė produktive dhe ėshtė pritur nė kėtė konferencė nė mėnyrė shumė pozitive.
 
 
Dy ushtarė ukrainas tė akuzuar pėr kontrabandė me cigare i janė dorėzuar armatės ukrainase pėr hetime
 
Prishtinė, 19 shtator 2003 - Dy ushtarė ukrainasė tė akuzuar pėr kontrabanadė me cigare nė Kosovė i janė dorėzuar armatės ukrainase e cila po bėn hetime rreth kėtij rasti, ka njoftuar dje zėdhėnėsja e KFOR-it amerikan.
 
Ajo ka cituar komandantin amerikan tė Brigadės Shumkombėshe tė Lindjes, gjeneralin amerikan Xheri Bek tė ketė thėnė pėr kėtė rast se KFOR-i gjithnjė ėshtė duke marrė hapa qė tė ndalojė aktivitetet e kontrabandimt.

Ditė mė parė sė bashku me ushtarėt ukraninas policia e UNMIK-ut ka arrestuar edhe dy persona tė tjerė shqiptarė nga Maqedonia, tė dyshohen pėr bashkėpunim nė kėtė propagandė.
 
 
Prerja ilegale e druve paraqet problemin mė tė madh nė Podujevė, vlerėson KFOR-i ēeko-sllovak
 
Podujevė, 19 shtator 2003 – Nė konferencėn e sotme pėr shtyp tė KFOR-it ēeko-sllovak, zėdhėnėsi i Brigadės sė tretė mbitogeri Michal Prejzes kryesisht foli pėr prerjen ilegale tė druve, disa incidente tė vogla dhe situatėn e sigurisė nė territorin e komunės sė Podujevės.

"Problemi kryesor qe sa kohė nė rajonin tonė tė pėrgjegjėsisė mbetet prerja ilegale e druve", tha Prejzes duke njoftuar pėr aksionin e gjerė nė pjesėn verilindore tė Podujevės ku ata kanė ndaluar disa persona me 100 m kub dru.
 
Sipas tij problemi bėhet mė i madh sepse shumica prej tyre kalojnė kufirin Kosovė-Serbi dhe prejnė dru ilegalisht, raste kėto qė mund tė pėrfundojnė edhe me arrestime e dėnime. "Ne jemi nė kontakt me autoritetet pyjore tė Kosovės tė cilat vlerėsojnė se dėmi i shkaktuar nga ky fenomen qė nuk po ndalet kap shifrėn prej 3.5 milion euro", ka pohuar mbitogeri Prejzes duke apeluar qė kjo tė ndalet sa mė parė.

Ai pėrmendi edhe disa incidente qė kanė tė bėjnė me dy gjuajtje me armė zjarri, njėri nė Podujevė kur personi arriti tė arratiset dhe tjetri nė Koliq ku u konfiskua njė automatik Ak-47. Ndėrkaq sa i pėrket amnestisė zėdhėnėsi i KFOR-it Prejzes tha se ajo mbete me ato 2 bomba dore tė dorėzuara javėn e kaluar edhe pse pėr dorėzimin e armėve kanė apeluar edhe udhėheqja komunale.

Sipas mbitogerit Prejzes komuna e Podujevės mbetet ndėr mė tė qetat nė Kosovė dhe pėr kėtė pajtohet edhe Komanda e KFOR-it nė Kosovė e edhe Brigada shumkombėshe e veriut.
 
 
Zėvendėkryeministri Brajshou ka vizituar fshatin Magurė disa familje tė kthyera hashkalinjsh
 
Lypjan, 19 shtator 2003 - Zėvendėkryeministri i Kosovės, Ēarls Brajshou ka vizituar dje pasdite fshatin Magurė tė Komunės sė Lipjanit, ku ditė mė parė janė kthyer disa familje tė komunitetit hashkalinj.
 
Gjatė takimit me kryetarin e KK tė Lypjanit, Xhevat Olluri, z. Brajshou tha se prej vizitės sė parė nė kėtė lokalitet, ka vėrejtur shumė zhvillime pozitive nė fushėn e sigurisė dhe tė rindėrtimit. Ai ka shtuar se ēdo qytetar nė kėtė komunė, duhet tė ndihet i sigurt.
 
 
Marrėveshja pėr tregtinė e lirė Kosovė - Shqipėri parasheh liberalizimin e importit tė prodhimeve industriale e bujqėsore
 
Prishtinė, 19 shtator 2003 - Marrėveshja pėr tregtinė e lirė ndėrmjet Kosovės dhe Shqipėrisė e cila do tė hyjė nė fuqi mė 1 tetor parasheh liberalizimin e importit tė rreth 98 pėr qind tė prodhimeve industriale dhe tė rreth 60 pėr qind tė prodhimeve bujqėsore. Kėshtu u tha nė njė seminar lidhur me zbatimin e kėsaj marrėveshje, tė mbajtur nė Prishtinė nėn organizimin e Odės Ekonike tė Kosovės.

Pjesėmarrėsit e seminarit, zyrtarė tė UNMIK-ut, pėrfaqėsues tė institucioneve tė Kosovės dhe Shqipėrisė dhe afaristė e biznesmenė nga tė dyja vendet, diskutuan pėr rolin, rėndėsinė dhe teknikat e zbatimit tė marrėveshjes.
 
 
Tirana i shpreh shqetėsimin diplomates greke pėr keqtrajtimin e qytetarėve shqiptarė nė Greqi
 
Tiranė, 19 shtator 2003 - E Ngarkuara me Punė e Ambasadės Greke nė Tiranė u thirr dje pasadite nė takim nė Ministrinė e Punėve tė Jashtme pėr t'i shprehur shqetėsimin lidhur me ngjarjen e rėndė tė ndodhur ditėt e fundit me tre shtetasit shqiptarė nė territorin grek.

Pasi diplomatja e Ambasadės Greke u njoh nė detaje me informacionin e pėrgatitur nga organet shqiptare tė rendit dhe ato tė shėndetėsisė mbi kėtė ngjarje u kėrkua qė nga ana e autoriteteve greke tė jepen sqarime tė plota lidhur me rrethanat e keqtrajtimit tė qytetarėve tanė.

Nė takim zyrtari i Ministrisė sė Punėve tė Jashtme shprehu keqardhjen qė veprime tė tilla ndaj qytetarėve shqiptarė nė Greqi jo vetėm bien nė kundėrshtim me aktet ndėrkombėtare pėr liritė dhe tė drejtat e njeriut por ato nuk i pėrgjigjen atmosferės miqėsore dhe marrėdhėnieve tė ngushta tė bashkėpunimit midis dy qeverive dhe popujve tanė.

E Ngarkuara me Punė e Ambasadės Greke bėri tė ditur se organet kompetente tė Ministrisė Greke tė Rendit nė bazė edhe tė tė dhėnave tė paraqitura deri tani nga pala shqiptare kanė filluar hetimet pėr sqarimin e rrethanave tė keqtrajtimit te qytetareve shqiptare dhe siguroi se po merren masat e nevojshme pėr identifikimin e personave te implikuar ne ngjarje dhe marrjen e pėrgjegjėsive pėrkatėse ndaj tyre, thuhet nė njė njoftim tė Ministrisė sė jashtme shqiptare.
 
 
Trajkovski thotė se situata e sigurisė nė Maqedoni ėshtė e qėndrueshme
 
Shkup, 19 shtator 2003 - Situata e sigurisė nė Maqedoni ėshtė e qėndrueshme dhe nuk ka rrezik nga pėrsėritja e konflikteve tė vitit 2001, ka thėnė presidenti maqedonas Boris Trajkovski pas takimit me kryeministrin Branko Cėrvenkovski, si dhe me ministrin e Mbrojtjes, Vllado Buēkovski dhe atė tė policisė Hari Kostov. Nė kėtė takim u bisedua pėr reformat nė sektorin e mbrojtjes dhe prioritetet nė formimin e njėsive speciale.
 
 
Klosi akuzon presidentin Moisiu se ka udhėhequr turmat kundėr institucioneve tė vendit
 
Tiranė, 19 shtator 2003 - Ish-shefi i Shėrbimit Sekret tė Shqipėrisė, Fatos Klosi ka akuzuar dje presidentin e vendit Alfred Moisiun se ka udhėhequr para tetė vjetėsh turmat kundėr institucioneve tė vendit.
 
Klosi thotė se kjo ka ndodhur nė kohėn e protestave pėr shkak tė vrasjes sė deputetit demokrat Azem Hajdari. Ishte kjo njė lloj kundėrpėrgjigje e Klosit ndaj pohimeve tė fundit tė presidentit Moisiu se shėrbimet sekrete nė Shqipėri ishin tė politizuara dhe nė shėrbim tė politikės.

Presidenca i hodhi poshtė pohimet e Klosit si tė pavėrteta.
 
 
Tre ushtarė amerikanė u vranė nė Tikrit
 
Tikrit, 19 shtator 2003 - Tre ushtarė amerikanė janė vrarė nė njė pritė pranė qytetit tė Sadam Hyseinit, Tikrit. Kėto janė viktimat e fundit nė njė varg sulmesh mbi amerikanėt nė Irak.

Njė zėdhėnės i ushtrisė amerikane tha se ushtarėt ishin sulmuar ndėrsa po bėnin kontroll pėr armė.
Dy ushtarė u plagosėn nė njė sulm tjetėr mbi njė autokolonė nė qytetin Khaldiyah, nė perėndim tė Bagdadit.

Lajmi pėr viktimat mė tė fundit erdhi ndėrsa presidenti Xhorxh Bush e pranoi se nuk ka tė ngjarė qė sė shpejti tė miratohet njė rezolutė e re e Kombeve tė Bashkuara.
 
 
Uragani Izabela deri tash ka shkaktuar vdekjen e tė pakten 7 personave
 
Riēmond, SHBA, 19 shtator 2003 – Sipas njoftime mė tė reja tė Rojterit, uragani Izabela deri tash ka shkaktuar vdekjen e tė pakten 7 personave. Ky uragan i fuqishėm ėshtė pėrplasur qė dje nė brigjet amerikane tė Atlantikut me erėra dhe shira tė furishme, tė cilat kanė ndėrprerė energjinė elektrike tė miliona njerėzve dhe kanė paralizuar jetėn e tyre nė bregdetin e Karolinės sė Veriut dhe tė Virxhinisė.
 
 
Pas vrasjes sė tre ushtarėve, forcat amerikane kanė kapur 40 guerilė irakianė
 
Tikrit, 19 shtator 2003 – Gjatė luftimeve pas vrasjes sė tre ushtarėve, forcat amerikane, tė mbėshtetura edhe me helikopterė, kanė kapur 40 guerilė tė dyshimtė irakianė afėr Tikritit, njofton Rojter.
 
 
Trupat izraelite kanė hedhur nė erė shtėpinė e njė bombėvėnėsi vetėvrasės tė Hamasit
 
Ramallah, 19 shtator 2003 – Nė njė kohė qė Jaser Arafati dhe lderėt Al Fatahut tė tij kanė filluar tė formojnė bashkarisht kabinetin e ri, trupat izraelite kanė hedhur sot (e premte) nė erė me shpėrthim shtėpinė e njė bombėvėnėsi vetėvrasės tė Hamasit nė Bregun Perendimor dhe kanė kontrolluar qytetin nė kėrkim tė tė arratisurve, njofton AP.
 
Kėshtu, trupat izraelite me automjete tė blinduara kanė hyrė nė qytetin Xhenin dhe nė kampin e afėrm tė refugjatėve, kanė bastisur 8 shtėpi, ndėrsa e kanė rrėnuar shtėpinė e Shadi al-Tubasit, i cili nė mars tė vitit 2002 kishte hedhur nė erė me njė shpėrthim njė kafene nė qytetin e portit Haifa, ku pėrveē tij kanė humbur jetėn edhe 15 izraelitė.
 
 
Njė gjykatė marokene ka dėnuar me burg tė pėrjetshėm njė francez dhe dy marokenė pėr sulme terroriste
 
Kazablankė, 19 shtator 2003 - Njė gjykatė marokene u ka shqiptuar dėnimin me burg tė pėrjetshėm njė shtetasi francez dhe dy marokenėve pėr planifikim tė sulmeve terroriste nė pėrpjekje pėr tė pėrmbysur shtetin, njofton BBCWorld.
 
Gjykata gjithashtu u ka shqiptuar njė sėrė dėnimesh deri nė 30 vjet burg edhe 30 tė pandehurve tė tjerė tė kėtij rasti, kurse vetėm dy tė akuzuar janė shpallur tė pafajshėm. Francezi, Pjer Robert, 31-vjeēar, ka mohuar tė gjitha akuzat dhe ka thėnė se ka qenė i torturuar nė burg.
 
Ky gjykim ėshtė profilit mė tė lartė tė serisė sė rasteve tė militantėve tė dyshimtė islamikė tė arrestuar pas bombėshpėrthimeve vetėvrasėse nė Kazablankė nė maj kur u vranė 45 njerėz.
 
 
Ish-ministri i Mbrojtjes i Irakut u ėshtė dorėzuar forcave amerikane
 
Mosul, 19 shtator 2003 – Ish-ministri i Mbrojtjes i Irakut, Sulltan Hashim Ahmed, i cili ėshtė nė numrin 27 tė listės sė Uashingtonit tė ish-zyrtarėve tė lartė mė tė kėrkuar tė Sadam Hyseinit, u ėshtė dorėzuar forcave amerikane, ka bėrė tė ditur sot (e premte) njė ndėrmjetėsues, njofton Rojter.
 
Davud Bagistani, njė zyrtar lokal i tė drejtave tė njeriut, i cili kishte ndėrmjetėsuar nė bisedimet me Ahmedin, ka thėnė nė njė konferencė tė sotme shtypi se ky ish-ministėr ėshtė dorėzuar sė bashku me familje nė shtėpinė e tij nė qytetin verior irakian Mosul dhe ėshtė transportuar nė Bagdad nga forcat amerikane.
 
 
Gjendje e jashtėzakonshme nga Uragani Isabel
 
Uashington, 19 shtator 2003 - Presidenti amerikan Xhorxh Bush ka shpallur disa pjesė tė Karolinės sė Veriut si zonė e goditur nga katastrofa pėr shkak tė shkatėrrimit qė ka shkaktuar Uragani Isabel, qė ka goditur bregun lindor tė Shteteve tė Bashkuara.

Vendimi i presidentit nėnkupton sė Karolinės sė Veriut do t'i ofrohen fonde nga qeveria.

Njoftohet se tė paktėn njė person ka vdekur si rezultat i uraganit dhe mė shumė sė njė milion shtėpi dhe biznese nuk kanė energji elektrike.

Stuhitė e rrėmbyeshme tė shiut kanė shkaktuar pėrmbytje tė mėdha nė pjesėn mė tė madhe tė bregdetit lindor amerikan, ku ėshtė nė fuqi gjendja e jashtėzakonshme.
 
 
Njė shpėrthim afėr selisė ushtarake amerikane nė Afganistan ka shkaktuar vdekjen e tė pakten 6 personave
 
Bagram, 19 shtator 2003 – Njė shpėrthim i sotėm (e premte) afėr selisė ushtarake amerikane nė Afganistan ka shkaktuar vdekjen e tė pakten 6 personave, njofton Rojter. Tė gjitha viktimat besohet tė jenė banorė vendės.
 
Shpėrthimi ka ndodhur nė zonėn e banuar rreth gjysmė mile nga porta kryesore e Bazės ushtarake ajrore tė Bagramit nė veri tė Kabulit. Shkaku i shpėrthimit ende nuk ėshtė i qartė.
 
 
Nė pėrleshjet e grupimeve rivale vendėse u vranė tė pakten 13 vetė
 
Kabul, 19 shtator 2003 – Ushtritė private tė liderėve tė dy grupimeve nė Afganistan janė pėrleshur shumė herė afėr kryeqytetit Kabul nė javėn e kaluar dhe nė kėto luftime janė vrarė tė pakten 13 vetė, kanė bėrė tė ditur sot (e premte), zyrtarėt vendorė.
 
Kėshtu, krahas dhunės sė mbeturinave tė ish-regjimit taliban dhe tė rrjetit tė Al Kaidės kundėr forcave tė koalicionit amerikan, edhe dhuna e shkaktuar nga rivalitetet e fiseve dhe tė klaneve po shkakton viktima tė shumta.

Copyright©2000-2003 Trepca.net - Tė gjitha tė  drejtat e rezervuara.