19.09.2003 - Trepca.net

Ish-presidenti amerikan u nderua sot me tutullin Doktor nderi tė Universitetit tė Prishtinės


Klinton: "Besoj nė vetėvendosje dhe dėshiroj qė ju tė arrini ta ndėrtoni ardhmėrinė tuaj"
 
   
Prishtinė, 19 shtator 2003 - Ish-presidenti i SHBA-ve Bill Klinton nė njė solemnitet tė organizuar sot nė Fakultetin e Filologjisė nė Prishtinė u shpall Doktor nderi i Universitetit tė Prishtinės.

Me kėtė rast foli rektori i UP Zenel Kelmendi, i cili tha se titulli "Doktor Honoris Causa" u jipet personaliteteve mė tė njohura pėr rezultate nė shkencė dhe pėr tė mirėn e njerėzimit.

Rektori Kelmendi pastaj foli pėr historikun e shkurtėr UP dhe i uroi mirėseardhje zotit Klinton nė Prishtinė, siē u shpreh: "Udhėheqėsit qė pėkrahu paqen kur ajo ishte e rrezikuar, drejtėsinė kur ajo ishte e mundur, lirinė kur ajo ishte e shkelur dhe kur po bėhej spastrimi i madh etnik nė Kosovė", tha Kelmendi, duke pėrkujtuar fjalėt e Klintonit mė 14 qershor 1999 para refugjatėve shqiptarė: "Koha e khtimit ėshtė afėr, ju do tė jeni nė shtėpitė tuaja".
 
Dhėnia e ēmimit Doktor nderi pėr Klintonin, tha Kelmendi ėshtė ngjarja mė e shėnuar nė UP.
 
Pastaj pėr jetėn dhe figurėn e ish-presidentit amerikan Klinton foli prof. Hajredin Kuēi, i cili me fjalė tė zgjedhura vlerėsoi punėn dhe aktivitetin e Klintonit.
 
Ndėrkaq diplomėn e dokrort tė nderit tė UP zotit Klinton ia dorėzoi prof. Arsim Bajrami.
 
 
   
Presidenti Bill Klinton, duke u falėnderuar pėr titullin qė iu dha nga UP, tha nė fillim se ėshtė shumė mirėnjohės qė si President ka pasur mundėsinė tė bėjė gjėra pėr tė cilat u fol sot.
 
Klinton bėri tė ditur se ėshtė duke e ndėrtuar njė bibliotekė presidenciale nė Litėll Rok nė Arkanzas, ku kjo doktaranturė do tė jetė aty qė ta shohin lexuesit nga mbarė bota, si pjesė e historisė pėr Kosovėn, pėr pėrpjekjet nė Ballkan, pėr dramėn e madhe tė konflikteve fetare e kombėtare nė fund tė atij shekulli nė Ballkan.
 
Klinton pastaj falenderoi tė gjitha ata qė po ndihmojnė nė ndėrtimin e njė Kosove tė re: nga OKB-ja, bashkėsia ndėrkombėatre, nga Universiteti amerikan qė do tė hapet dhe falenderoi ata qė e emėrtuan njė bulevard nė Prishtinė me emrin e tij.
 
Klinton si nė mahi tha se tani nuk merret me politikė, por bashkėshortja e tij Hilari si senatore nga Nju Jorku mė shumė i pėrfaqėson shqiptarėt nė Senat. Ai foli edhe pėr shqiptaro-amerikanėt si njerėz ndėrmarrės e tė vyeshėm nė Amerikė.

Nė memoaret qė do t'i pėrfundojė, tha Klinton, do tė jetė krenar qė do tė shkruajė pėr heroizmin e popullit tė Kosovės qė u ngrit kundėr spastrimit etnik dhe tiranisė.

"Edhe unė, edhe ju duhet t'i falenderojmė ushtarėt amerikanė dhe tė tjerėt qė rrezikuan jetėn e tyre pėr t'ju mbrojtur dhe pėr t'ju dhėnė tė drejta pėr t'u kthyer nė shtėpi dhe pėr tė jetuar tė lirė", tha Klinton, duke cituar presidentin Bush qė ka thėnė se "amerikanėt erdhėn nė Ballkan me aleatėt e tyre dhe do tė dalin sė bashku".

Klinton pastaj i hodhi njė vėshtrim terrorizmit nė botė, i cili siē tha, ka sjellė shumė tė kėqija njerėzimit, si dhe tragjedive nė Lindjen e Mesme mė dhe nė vendet e tjera tė botės.

"Keni luajtur njė rol shumė me rėndėsi nė historinė e njerėzimit, Kėtu nė kėtė vend tė vogėl, Millosheviqi u bė shkatėrruesi i civilizimit, njė shkatėrrues i jetėve... por tash ai ėshtė nė Hagė pėr krime kundėr njerėzimit", tha Klinton.

"Herėn e fundit, kur isha nė Kosovė, e pranova se ju nuk mund tė harroni kurrė ēnjerėzimet dhe padrejtėsitė qė u janė bėrė. Askush nga jashtė, pra as unė, nuk mund t'ju shtyjė qė tė falni, por duhet tė mundoheni, jo pėr ata, por pėr veten tuaj. Dua qė ju tė jeni tė lirė", porositi Klinton.

Ish-presidenti amerikan tha nė vazhdim:

"Duhet tė bėni gjėra praktike, ta zėmė tė vendosni rregull tė njėjtė pėr tė gjithė. Unė e urrej dhunėn qė e ushtroi Millosheviqi ndaj shqiptarėve. E urrej dhe kam bėrė ēfarė kam mundur pėr ta ndėrprerė atė.
 
Por, ju nuk duhet t'ia ktheni tani shpinėn dhunės qė drejtohet nė anėn tjetėr. Tė gjithė ju, duke kujtuar tė kaluarėn, duhet tė flitni kundėr vrasjes sė dy tė rinjėve serbė. Rendi dhe drejtėsia duhet tė vlejnė pėr tė gjithė, njėsoj sikur tė bėhej fjalė pėr pozicione tė ndryshme etnike. Ju nuk mund ta ndėrtoni njė Kosovė tė re me dhunė e me hakmarrje".

Duke iu drejtuar presidentit tė Kosovės, Klinton tha:

"Z. President, mendoj se ju keni bėrė mjaft pėr vendosjen (respektimin) e rendit e ligjit, pasi ju ishin i goditur nga dhuna shtetėrore. Mendoj se ju keni bėrė shumė, por ka ende shumė pėr t'u bėrė".

Ai premtoi edhe ndihmėn e mėtejshme pėr Kosovėn, duke thėnė: "Po merremi vesh. Ju bėni pjesėn tuaj tė punės, kurse unė dhe miqtė e mi amerikanė do ta bėjmė pjesėn tonė, sepse jua kemi borxh", tha Klinton.

Ndėrkaq, duke folur pėr aspiratat e popullit tė Kosovės, Bill Klinton tha se beson nė formulėn e vendvendosjes. "Unė e kam mjaft mirė tė njohur dėshirėn tuaj pėr tė ardhmen politike. Unė besoj nė vetėvendosje dhe dėshiroj qė ju tė arrini ta ndėrtoni ardhmėrinė tuaj. Por, ēėshtje e vetme ėshtė se si ta arrini kėtė", tha Klinton.

Duke folur pėr pėr dialogun midis Beogradit e Prishtinės, ai tha se nė kėto bisedime do tė diskutohet pėr ēėshtje praktike dhe se nuk mund tė zgjidhet gjithēka brenda natės. Por, ai beson se kjo mund tė ketė efekte pozitive, tha mes tejrash ish-=presisdenti amerikan Bill Klinton sot nė Prishtinė.


Copyright©2000-2003 Trepca.net - Tė gjitha tė  drejtat e rezervuara.