19.09.2003 - Trepca.net

Presidenti Rugova u takua me ish-presidentin Bill Klinton


   
Prishtinė, 19 shtator 2003 - Posa pėrfundoi njė takim i veēantė i ish-presidentit amerikan Bill Klinton me Presidentin e Kosovės Ibrahim Rugova nė mjediset e Universitetit tė Prishtinės.

Ky takim zgjati rreth 40 minuta dhe u zhvillua me dyer tė mbyllura. Ndėrkohė pritet tė fillojė edhe ceremonia e shpalljes sė Klintonit doktor nderi tė Universitetit tė Prishtinės.

Ndryshe para Fakultetit tė Filologjisė janė mbledhur me mijėra qytetarė tė kryeqytetit dhe nga viset e tjera tė Kosovės qė kanė ardhur pėr tė pėrshėndetur ish-presidentin amerikna Bill Klinton dhe pėr ta falenderuar atė pėr tė gjitha qė ka bėrė pėr lirinė e Kosovės si President i SHBA-ve.

Mediat e Kosovės po i kushtojnė publicitet tė madh kėsaj vizite tė Klintonit nė Prishtinė. Kėshtu TV Kosova dhe RTV21 po transmetojnė direkt vizitėn e Klintonit nė Prishtinė. Ndėrkaq tė gjitha gazetat e pėrditshme nė faqet e para i kanė njoftimet pėr vizitėn e Klintonit.

Ish-presienti amerikan Bill Klinton mbėrriti sot nė mėngjes nė Prishti

   

Prishtinė, 19 shtator 2003 - Sot nė Prishtinė, rreth 8.00 tė mėngjesit, mbėrriti ish-presidenti amerikan Bill Klinton, i cili do tė qėndrojė pėr njė vizitė njėditėshe nė kryeqytetin e Kosovės, ku do tė nderohet me ēmimin doktor nderi i Universitetit tė Prishtinės.

Ish-presidentin Klinton nė aeroportin e Prishtinės e priti dhe i dėshiroi mirėseardhje Presidenti i Kosovės Ibrahim Rugova, shefja e Zyrės amerikanė nė Prishtinė, Mersi Ris etj. Nė aeroportin e Prishtinės Klintonin e pėrshėndetėn edhe disa qindra qytetarė.

Ish-presidentit Bill Klinton nė njė ceremoni solemne qė do tė zhvillohet nė amfiteatrin e madh tė Fakultetit tė Filologjkisė do tė shpallet "Doctor honoris causa".

Poashtu Klinton gjatė ditės do tė ketė edhe aktivitete tė tjera.

   


Copyright©2000-2003 Trepca.net - Tė gjitha tė  drejtat e rezervuara.