19.09.2003 - Trepca.net

H.Dejll: Kombet e Bashkuara janė tė pėrkushtuara qė tė mbajnė njė referendum pėr statusin e Kosovės


Pragė, 19 shtator 2003 - "Mendoj se nevojitet pak durim, nėse kosovarėt kėrkojnė njė rol udhėheqės tė Uashingtonit nė kėtė ēėshtje" – thotė analistja Hill Dejll nga Fondacioni Heritixh me seli nė Uashington, e pyetur lidhur me angazhimet e Shteteve tė Bashkuara nė ēėshtjen e Kosovės.

Ndėrkaq duke folur pėr bisedimet mes Prishtinės dhe Beogradit, zonja Dejll mendon "sinqerisht se negociatat janė njė ide e mirė, por nuk e di se a ėshtė rasti pėr njė takim tė tillė pasi aktualisht Beogradi kohėt e fundit deklaroi se Kosova ka qenė dhe do tė mbetet pjesė e Serbisė".
 
Sipas saj meqė Beogradi ėshtė i vendosur qė tė mbajė kėtė qėndrim, nuk dihet se sa hapėsirė krijon kjo pėr negociata. "Kombet e Bashkuara janė tė pėrkushtuara qė tė mbajnė njė referendum pėr statusin e Kosovės, gjė qė unė mendoj se duhet tė mbetet njė ēėshtje e hapur", tha zonja Dejll pėr radion "Evropa e lirė".

Ajo beson se nė fund tė fundit do tė jetė ēėshtje pėr kosovarėt qė tė vendosin nėpėrmjet tė njė referendumi, i cili ėshtė pjesė e procesit tė negociatave.

"Mendoj se duke u pėrpjekur pėr ta forcuar kėtė ēėshtje nė drejtimin qė disa kosovarė do tė dėshironin, nė kėtė kohė nuk do tė ishte produktive dhe mendoj se nuk do tė kishte aq shumė mbėshtetje nė Shtetet e Bashkuara pėr forcimin e kėsaj ēėshtjeje nė kėtė kohė", tha analistja Dejll nga Fondacioni Heritixh.


Copyright©2000-2003 Trepca.net - Tė gjitha tė  drejtat e rezervuara.