19.09.2003 - Trepca.net

CLINTON FTON PĖR PAJTIM, MBĖSHTET VETĖVENDOSJEN


Aeroporti i Prishtinės: Presidenti Rugova duke i dėshiruar mirseardhje ish-Presidentit Bill Klinton / Foto:QIK

   
Prishtinė, 19 shtator 2003 / Zijadin GASHI / " Europa e lirė "
 
Sot nė Fakultetin Filologjik, u mbajt njė ceremoni me rastin e nderimit tė ish presidentit amerikan Bill Clinton, me titullin "Honoris Causa", Doktor Nderi i Universitetit tė Prishtinės.

"Emri i kandidatit pėr Doktor "Honoris Causa" i Universitetit tė Prishtinės ėshtė ish presidenti William Jefferson Clinton. Universiteti i Prishtinės konfirmon se ish presidenti Clinton i plotėson tė gjitha kushtet e parapara me ligj pėr marrjen e kėtij titulli", ishin kėto fjalėt e Rektorit tė Universitetit tė Prishtinės Zenel Kelmendit, ndėrsa ish presidenti Clinton pranoi diplomėn nga zėvendės-rektori Arsim Bajrami: " Zoti president, nė emėr tė Universitetit tė Prishtinės ju dorėzoj kėtė diplomė".

Ish presidenti Clinton, i cili sot edhe njėherė u quajt miku mė i madh i popullit tė Kosovės dhe njeriu qė dha kontributin mė tė madh qė popullit tė Kosovės t'i ndalen vuajtjet nga shtypja e regjimit diktatorial tė Millosheviēit, pranoi diplomėn e shpalljes sė tij Doktor Nderi i Universitetit tė Prishtinės.
  
Duhet t'u falenderohemi ushtarėve tė SHBA-ve dhe tė tjerėve, tė cilėt ju mbrojtėn juve, qytetarėve tė Kosovės, duke rrezikuar jetėn e tyre, duke ju mundėsuar qė tė ktheheni sėrisht nė shtėpitė tuaja," tha Clinton, para tė pranishmėve, mes tė cilėve ishin profesorė dhe studentė tė Universitetit tė Prishtinės, krerėt mė tė lartė tė misionit ndėrkombėtar, udhėheqėsit vendorė dhe diplomatė tė Shteteve tė Bashkuara dhe vendeve tė tjera tė akredituara nė Kosovė.

" Ne erdhėm nė Ballkan bashkė me aleatėt dhe do tė largohemi nga Kosova bashkė me ta, kur tė konsiderojmė se kemi pėrfunduar misionin tonė nė Kosovė," tha ish presidenti Clinton, i cili u ka bėrė sot thirrje qytetarėve tė Kosovės, liderėve vendorė, si dhe tė gjitha subjekteve relevante politike, qė tė kontribuojnė nė pajtimin etnik, tė mos harrojnė tė kaluarėn, por kurrsesi tė mos pėrsėritin gabimet e Millosheviēit.

"Jam krenar qė isha njė prej atyre qė i kanė ndihmuar popullit tė Kosovės tė ēlirohet, dhe pas luftės sė tmerrshme njerėzit tė kthehen sėrisht nė shtėpitė e tyre," tha Clinton, prandaj ai kėrkoi nga popullata shumicė qė tani mos lejojė hakmarrjen dhe dhunėn ndaj pakicave apo etnive tė tjera. Clinton mė pas ka folur edhe pėr statusin e pazgjidhur tė Kosovės, dhe rrugėn deri tek definimi i tij.

"Jam mėse i vetėdijshėm se nė ēfarė drejtimi doni tė shkojė e ardhmja juaj politike. Besoj nė vetėvendosje dhe dua qė ju tė jeni tė aftė tė krijoni tė ardhmen tuaj," tha Clinton, duke shtuar mė pas se rruga deri aty nėnkupton dhe sfida tė ndryshme.

" Mundėsia qė ėshtė dhėnė pėr njė dialog mes Prishtinės dhe Beogradit, ėshtė e madhe. Bisedimet duhet tė jenė pėr ēėshtje praktike, dhe nuk do tė zgjidhet gjithshka brenda njė nate. Megjithatė nga ana psikologjike kjo do tė jetė njė punė e madhe, pasi nė njėrėn anė tė tavolinės do jetė qeveria serbe dhe nė anėn tjetėr qeveria e Kosovės. Kjo ėshtė njė fotografi qė nuk ėshtė parė kurrė nė histori," tha Clinton, i cili mė pas u uroi bisedime tė mbara liderėve vendorė, duke pėrsėritur mė pas se ėshtė shumė krenar qė kontribuoi qė gjėrat tė vijnė deri kėtu ku janė sot.

"E dua kėtė vend dhe do tė vazhdoj tė angazhohem pėr tė mirėn e qytetarėve tė Kosovės", ishin mesazhet qė sot ish presidenti Bill Clinton ja adresoi popullit tė Kosovės.

Paraprakisht ish presidenti Clinton ka takuar nė ambjentin e universitetit udhėheqėsit vendorė Ibrahim Rugovėn, Bajram Rexhepin dhe Nexhat Dacin, si dhe liderėt e partive mė tė mėdha politike tė Kosovės, por pas kėtyre takimeve nuk janė dhėnė prononcime pėr mediat.

Ndėrkohė rektorati i Universitetit tė Prishtinės e ka cilėsuar Clintonin njeri tė madh, i cili nė Kosovė ktheu shpresat e njerėzve pėr liri, demokraci dhe jetė nė vendin e tyre. Zėvendės rektori i Universitetit Hajredin Kuēi, tha se Clintoni ishte dhe do tė mbetet miku mė i madh i Kosovės.

"Ne e konceptojmė figurėn e ish presidentit Clinton si njeri qė kontribuoi shumė pėr paqen, drejtėsinė, lirinė dhe demokracinė nė tėrė botėn dhe nė veēanti nė Kosovė. Nė figurėn e presidentit Clinton, tė gjithė ne shohim njė personalitet tė madh me virtyte tė larta njerėzore. Populli i Kosovės dhe mbarė populli shqiptar, sot e ka jo vetėm njė personalitet politik tė formatit tė madh, njė dijetar dhe veprimtar tė madh, por edhe njė mik tė madh dhe tė pėrheshėm," u shpreh nė fjalėn e tij Hajredin Kuēi.

Ish presidenti amerikan ka vizituar universitetin amerikan si dhe sheshe tė ndryshme, pėrfshirė kėtu edhe sheshin Bill Clinton, ndėrsa nė orėt e pasdites, para se tė largohet nga Kosova, ai do t'u bėjė njė vizitė dhe ushtarėve amerikanė nė kampin Bondsteel.


Copyright©2000-2003 Trepca.net - Tė gjitha tė  drejtat e rezervuara.