19.09.2003 - Trepca.net

Klinton viziton Kosovėn


Klinton viziton Kosovėn pėr herė tė dytė

  
19 shtator 2003 / BBC
 
Ish-presidenti amerikan, Bill Klinton, ka mbėrritur pėr njė vizitė nė Kosovė ku ka marrė urdhrin e nderit "Doktor Honoris Causa" nė Universitetin e Prishtinės.

Nė aeroportin e Prishtinės zoti Klinton ėshtė pritur nga presidenti i Kosovės, Ibrahim Rugova.

Zoti Klinton pritet tė mbajė njė fjalim para studentėve dhe mysafirėve tė shumtė gjatė ceremonisė sė marrjes sė urdhrit tė lartė.
 
Sipas rendit tė ditės tė paralajmėruar nga zyra amerikane nė Kosovė, ish-presidenti amerikan do tė takohet me njė grup fėmijėsh, pjesėmarrės tė programit "Farat e Paqes" qė do tė mbahet nė Universitetin Amerikan tė Kosovės, qė sivjet fillon nga puna.

Nė orėt e pasditės, zoti Klinton do tė vizitojė edhe kampin amerikan Bondsteel pranė Ferizajit, ku do tė takojė paqėruajtėsit amerikanė tė misionit tė NATO-s nė Kosovė.

KFOR-i, policia e UNMIK-ut dhe Shėrbimi Policor i Kosovės, kanė marrė pėrgjegjėsinė pėr krijimin e njė ambienti tė sigurtė gjatė vizitės sė tij nė Kosovė, prandaj nė rrugėt e qytetit tė Prishtinės ka forca tė mėdha tė sigurisė.

Zoti Klinton ėshtė mjaft popullor nė mesin e shqiptarėve nė Kosovė.

Gjatė mandatit tė tij si president i SHBA-sė, ai dha autorizimin nė mars 1999 pėr fillimin e sulmeve ajrore tė NATO-s ndaj objektivave ushtarake e policore serbe nė territorin e ish-Jugosllavisė, duke shpėtuar kėshtu shqiptarėt nga dhuna gjenocidale qė ushtrohej nga regjimi i Millosheviēit.

Kjo ėshtė vizita e dytė e zotit Klinton nė Kosovė. Ish-presidenti amerikan vizitoi Kosovėn pėr herė tė parė pak muaj pas pėrfundimit tė luftės, duke i bėrė thirrje kosovarėve tė shikojnė drejt tė ardhmes.


Copyright©2000-2003 Trepca.net - Tė gjitha tė  drejtat e rezervuara.