OPINIONE

   
18.09.2003 - Trepca.net

Salih Kabashi: "Xhemal Mustafa dhe Enver Maloku ishin nė radhė tė parė e para sė gjithash intelektualė tė Kosovės"


18 shtator 2003 / Salih KABASHI
 
Nė kuadėr tė polemikės midis zotėrinjve Demaj dhe Berisha, desha, nėse mė lejohet, tė sqaroj diēka: Enver Malokun dhe sidomos Xhemal Mustafėn nuk ke si t'i lidhėsh aq shumė me gazetėn "Bota Sot" nga arsye e thjeshtė se qė tė dyja figurat e rėndėsishme tė publicistikės dhe tė literaturės ishin institucione mė vete. Pėr botėn shqiptare nė Kosovė ata qėndronin mbi gazeta, pra edhe mbi "Botėn Sot".
 
Xhemal Mustafa, bie fjala, ishte politikan, esejist, shkrimtar dhe gazetar. Por ai, siē kanė bėrė figurat e mėdha nacionale nė kthesa tė forta tė historisė, ka ditur tė mbajė distancėn e duhur pėr tė mos rėnė viktimė e ēfarėdo ideologjie, klani politik e sidomos mafioz. Vrasja e tij nuk ishte vrasje e njė (bashkė)punėtori tė njė gazete. Vrasja e tij ishte vrasje e njė intelektuali tė madh nga i cili priteshin krijime e vepra me peshė e me vlerė kombėtare e universale.
 
Nga ana tjetėr diēka dihet ditur nė lidhje me vrasjen udhėheqėsit tė Qendrės Informative tė Kosovės: Enver Maloku u vra sepse QIK-u tė cilin ai e drejtonte zu tė njohė dhe tė lartėsojė lėvizjen e armatosur tė shqiptarėve kundėr pushtueses Serbi.
 
Pėrndryshe Enver Maloku dhe « Bota Sot » kishin raporte partneriteti. E fundit pėrmes tė parit blente lajmet nga QIK-u. Dhe kėtu s’ka asgjė tė keqe. QIK-u i dėrgonte lajmet sė pari nė « Bota SoT », sepse kjo paguante mė mirė dhe, dikur vonė, nė mbrėmje, rivales « Rilindja » nė Zofingen. Kėto janė gjėra tė ditura dhe as kėtu nuk do tė duhej tė shihej diēka e keqe.
 
"Bota Sot", ndėrkaq mund tė jetė krenare se ka pasur bashkėpunėtorė tė saj Xhemal Mustafėn dhe Enver Malokun. Ajo kėtė bashkėpunim, gjė qė ėshtė normale, e ka fituar duke paguar me marka gjermane artikujt dhe lajmet. Pra, nuk ka aq shumė vend vend pėr krekosje. Pėrndryshe « Zėri i Popullit », ish-organ i PPSH-sė do tė mund tė krenohej dhe tė siguronte merita qė nėfakt nuk i takojnė, pse sot kemi Ismail Kadarenė dhe gjithė ēfarė ka vlerė nė korpusin intelektual shqiptar.
 
Gjėrat sidoqoftė janė pak mė tė koklavitura se sa shihen nga njerėz qė nuk duan tė futen nė thellinat e historisė sė re a tė asaj pak mė tė vjetėr.


Copyright©2000-2003 Trepca.net - Tė gjitha tė  drejtat e rezervuara.