OPINIONE

   
18.09.2003 - Trepca.net

Reagim: Ikja e shpifėsit nė vrimė!


Bernė (ZVICĖR), 18 shtator 20003 / Lulzim BERISHA
 
Nuk ėshtė pėr t'u habitur qė Jahir Demaj, njeriu qė e vetėshpallė veten si tė zakonshėm ? duket qė edhe vetė dyshon nėse ėshtė i zakonshėm -, e tėrheq bishtin dhe ikė nė vrimėn e tij tė mykur dhe e mbyllė polemikėn nga ana e tij.
 
Qėllimi i tė dy shkrimeve tė tij nuk ka qenė tė debatojė, por tė vringėllojė thikėn me kėrcėnime, qė tė gjithė ata qė nuk janė tė njė mendimi me hiēin Jahir Demaj ta mbyllin gojėn. Demaj e ka thėnė shprehimisht njė gjė tė tillė nė tekstin e tij tė parė. Kjo ėshtė metodė totalitare, me tė cilėn ju dhe hiēa tė tjerė mund t?u bėni pėrshtypje vetėm analfabetėve qė u rrrethojnė. Mua jo! Pėr mua jeni vetėm model i sė keqės! Kėtij konstatimi, siē do tė thoshte shkrimtari Sabri Hamiti, nuk i bie moh!
 
Nė mundimin tuaj mė tė ri tekstual, i cili ? sėrish - vėlon nga gabimet gjuhėsore, ju ikni nga problemet qė kam prekur nė tekstin tim sa i pėrket asaj qė i thonė gazeta "Bota Sot". Dhe nga ia mbani? Me njė metodė tashmė tė zakonshme, ju futeni nė njė ngrehinė imagjinare tė "viktimės", duke pėrmendur emra tė respektuar tė gazetarisė kosovare, tė cilėt janė vrarė.
 
Ju, Jahir Demaj, sėrish aludoni, madje pėrpiqeni tė krijoni pėrshtypjen se e dini ku dhe kush janė vrasėsit e emrave qė pėrmendni. Pse, atėherė, nuk shkoni nė polici (nė Kosovė) ose pse nuk dilni botėrisht me informatat tuaja, por merreni me shpifje? Pse pėrgojoni? Tregoni emrat, urdhėrdhėnėsit? Nėse nuk dini gjė, kėrkoni falje pėr shpifje. Lehtė ėshtė tė shpifėsh. Dhe kėtė sport, siē ua kam thėnė edhe herėn e kaluar, ju e zotėroni pėr mrekulli. Njė mrekulli trishtuese!
 
Nė tekstin tim, unė kam shkruar dhe ofruar tė dhėna konkrete pėr figurat, tė cilėt punojnė nė fabrikėn e rrenave tė quajtur "Bota Sot". Ju e futni kokėn nė zall. Nė vend tė debatit ju lavdėroni "madhėshtinė" e njė gazete, nė tė cilėn punon njeriu, i cili nė vitet kur nė Kosovė vriteshin djem e vajza tė reja nga policia e Milosheviqit, ai bėnte politikė nė Komitetin Qendror tė Serbisė.
 
Ju sigurisht jeni lexues i pasionuar i rrenave tė tij, mbase mund ta keni edhe idhull. Kėtė nuk ua ndalojė unė, mund tė vazhdoni tė ekzaltoheni. Fundja, mendimin tuaj mbi nivelin e gazetarisė ju e keni krijuar duke lexuar "Botėn Sot" ? pėr juve ajo ėshtė fillimi dhe fundi i gazetarisė. Diēka tjetėr nuk njihni, pėrveē ndonjė citati nga ndonjė roman socrealist. Pėr mė tepėr "Bota Sot" prodhohet vetėm e vetėm pėr tė kėnaqur instiktet e ulėta, primitive tė hiēave tė nivelit tuaj.
 
Edhe njė rrenė tjetėr ka dalur nga koka juaj boshe: asnjė injorant nuk e ka paditur "Botėn Sot" te gjyqėsia zvicerane, por vetė autoritetet e kanė parė nevojėn tė ngrisin aktakuzė. Pėr juve ndoshta juristėt zviceranė qenkan injorantė, dorė e zgjatur e Beogradit.
 
Nėse e dini kush e ka paditur, pse nuk e thuani? Pse rreni? Shihet se ju nuk jeni vetėm lexues, por edhe militant i njė ideologjie pro fletushkės "Bota Sot". Ndryshe do ta vėrenit se nė redaksinė e kėsaj gazete pėrveē sherbėtorėve tė dikurshėm tė Milosheviqit ka edhe shkarravitės, tė cilėt nė mėnyrė notorike merren me plagjiaturė, dmth. me vjedhje tė shkrimeve tė autorėve tė tjerė.
 
Ju nuk keni pse tė befasoheni, qė kur e fyeni dikė, pėrgjigjja mund t'ju kthehet nė mėnyrėn meritore ? jo me fyrje, por me konstatime tė qarta mbi shkretėtirėn tuaj mendore. Nuk ėshtė problem imi, qė juve kjo ju dhemb. Dhe kėtu nuk ju ndihmon as arratisja nė citate dhe as nė proverbe kinse popullore.
 
Megjithatė, ju mund tė vazhdoni tė llomotitni. Seriozisht nuk do t'ju marrė askush, aq mė tepėr unė, qė nuk pranoj pėr jetė tė jetėve tė bėhem militant i ndonjė partie, grupacioni, ideologjie. Pėr dallim nga ju, emblemė e pėrbaltosur e mjerimit!  FUND


Copyright©2000-2003 Trepca.net - Tė gjitha tė  drejtat e rezervuara.