OPINIONE

   
18.09.2003 - Trepca.net

Polemikė : O Lulzim Berisha, sikur qė t`u paska grisur ndėrgjegjja, ty t`u gristė edhe kėmisha!


18 shtator 2003 / Shkruan: Kadri MANI, prof.

Kur ia nisim me mashtrime,
nė ē`kurth biem, o nėna ime!
(Sir Wolter Scott)

Ju sjellim njė material nga Arkivi i Internetit

SHIK-u KA VRARĖ ANĖTARIN E UĒK-sė"

DEKLARIM I PAPRITUR I KRERĖVE TĖ PROKURORISĖ LIDHUR ME FATIN E REMZI HOXHĖS: SHIK-u KA VRARĖ ANĖTARIN E UĒK-sė"

Pak ditė mė parė nė njė gazetė (Koha Jonė e diele 7.6.'98) njė ushtar i UĒK-sė kishte pohuar se "njė nga tanėt ėshtė vrarė nė Tiranė nga shteti shqiptar".

Prokuroria ka deklaruar dje se ajo ka prova lidhur me atė qė e ka quajtur "zhdukje misterioze tė njė luftėtari tė UĒK, i ardhur nė Tiranė disa ditė mė parė". Bėhet fjalė pėr fatin tragjik tė shtetasit Remzi Hoxha, i ardhur nė kryeqytetin shqiptar para disa vjetėve, i cili nė mėnyrė krejt tė mistershme ėshtė zhdukur pa lėnė gjurmė. "Zhdukja e tij ėshtė bėrė nga Shėrbimi sekret i shtetit shqiptar dhe krerėt e ministrisė sė brendshme, deklaruan dje para gazetarėve krerėt e lartė tė prokurorisė sė pėrgjithshme.

Tentimi i njėanėshėm i zotni Lulzimit pėr paraqitje kinse kundėr njė ideologjie, e nxjerr kokė e kėmbė tė ideologjizuar dhe tė instrumentalizuar, nė Linjėn natikėmbėtare tradhtare tė Titanės/Kretės, me nė krye Bufin e Kėnetės!! Dhe qė nuk dua ta mbroj Shefqet Jasharin-(pavarėsisht se kėtu faktet janė nė anėn e tij), po e bėj publik librin tim mė tė ri-publicistikė, nė dorėshkrim, kundėr ish-shokėve tė mi nga Bashkėsia e Diasporės Shqiptare, nė Zvicėr dhe nė Evropė:" "Pse jeni ashtu siē jeni-elementė destruktivė, shejtanė me vese prej iblisi!?!"- pra, ata lemi mua, se unė kam pėr t`ua rregulluar samarin, qė drutė tė mos i vrasin mushkat!

Ndėrkaq, zotni Jahir Demajn nuk e njoh-(ose pėr momentin nuk po mė kujtohet?), por artikullin e tij, tė datės 15.9.2003, e kam lexuar te Trepca.net: "Paramilitarizmi "foshnjarak" i Lulzim Berishės".

Kurse ti, qė jetuake nė Bernė (dhe unė nuk po tė njoh se kush je, sepse ti nuk je i regjistruar as te Bashkėsia Shqiptare, e as te revista "Shqipėria Etnike"!?!), merru cazė me rrethin tėnd: bjeri pishman qė qenke futur nė atė batak- si patak: krrak, krrak, krrak!!!

Edhe vetėm citati i sipėrm mjafton, por ja qė po t`i numėroj e rikujtoj edhe disa fakte: nė Tiranėn tiranike ėshtė vrarė gazetari Ali Uka, nė Tiranėn tiranike ėshtė vra Azem Hajdari, nė Tiranėn tiranike ėshtė vra Minsitri i Mborjtjes, Ahmet Krasniqi... tė tjerė janė keqtrajtuar fizikisht, si Jahir Hamza, apo nuk iu ka njohur shtetėsia shqiptare, sikur puna ime dhe puna e Rafi Halilit, ndėrsa bashkėpunėtorėt e SHIK-ut e merrnin dyshtetėsinė pėr dy orė!!

Ja se po tė shpjegoj edhe pak:

Bernė (ZVICĖR), 11 shtator 2003 / Lulzim BERISHA

Tė gjithė e dimė: nė shoqėrinė shqiptare/kosovare "fluturojnė" shumė "publicistė", tė cilėt sharjet, trillimet, poshtėrsitė dhe gėnjeshtrat i kanė shndėrruar nė njė sport makabėr. Njė shkrim i kėtij stili, i cili ėshtė shkarravitur nga Shefqet Jashari te www.trepca.net,"- Agjencia Autoritative e Lajmeve Trepēa.net, e ka medaljonin e vet transparent nė ballinė:

"Redaksia nuk merr pėrsipėr pėrgjegjėsi pėr shkrimet nė rubrikėn "Opinione"

Ka ankesa se disa lexues po shkruajnė me pseudonime. Pėr hir tė gatishmėrisė sonė pėr ta transmetuar pa censurė mendimin e lirė, e kemi hapur faqen pėr tė gjithė.

Natyrisht se pėrgjigjet nė shkrimet e anonimėve i botojmė gjithashtu. Si pasojė, nė kėtė faqe gjejnė vend edhe shkrime tė cilat nuk pėrmbajnė vlera tė mirėfillta gazetarie.- Trepca. net."- prandaj, edhe shkrimi i Lulzimt, i Jahirit edhe i Shefqetit e i kaēubetit- gjenė vend aty, ndryshe asnjėri nuk i plotėsoni kushtet, sepse shkrimet tuaja:" nuk pėrmbajnė vlera tė mirėfillta gazetarie. "- dhe derisa pėr pėrmbajtje ua ngrit dorėn Shefqetit e Jahirit, pėr drejtshkrim, nė artikullin e parė, ty po ta ngrit dorėn, kurse nė tė dytin, ke shkarravitur barabar me ta;- me kusht qė ta heqish "vokabularin", zgjedhėn dhe kularin!!!

Tė shohim me radhė:" Tė gjithė e dimė: nė shoqėrinė shqiptare/kosovare "fluturojnė" shumė "publicistė", tė cilėt sharjet, trillimet, poshtėrsitė dhe gėnjeshtrat i kanė shndėrruar nė njė sport makabėr. Njė shkrim i kėtij stili, i cili ėshtė shkarravitur nga Shefqet Jashari te www.trepca.net,",-zotni, nuk po mė pėlqen kjo: shqiptare/kosovare!?!

"fluturojnė" shumė "publicistė", tė cilėt sharjet, trillimet, poshtėrsitė dhe gėnjeshtrat i kanė shndėrruar nė njė sport makabėr.",- kėto komplet qėndrojnė, por ty, o Lulzim harraēi, ta paska djegur piten saēi! Ata qė fluturojnė mbi fshisa: hanerė e shtriga e shtriganė, mė me bollėk i gjejmė tė Agjencia Agjenturore Kosovapress, pa vesves! Poashtu, kaēamak shtrigash-(a e di se ēka don tė thotė-kaēamak shtrigash?): kaēamak i zier e i pėrzier: me thonj, me lesh e me mut, zien e pėrzien pėr ēdo ditė, po tė bėj be- "Epoka e Re"!!!

Kur jeton me ujqit e malit, domosdo qė do tė mėsosh tė ulurijsh!

Andaj edhe ne, nė kacafytje me ujqit e ēartur, nganjėherė e humbim kontrollin dhe, ulurijmė! Por, ne tė lagjes demokratike, vrik e marrim veten dhe nė menyrė tė qytetėruar e njoftojmė opinionin.

Dhe ujqit dykėmbėsh i kemi: nė gazetari, nė qeveri, dhe, o medet- edhe nė Parlament!!! I di ti, sikur qė e di edhe unė, por unė gėzohem kur shoh se po rrallohen ujqit delengrėnės e ēobangrėnės!! Ti ende dashke fakte!?- sikur nuk e di se socialfashistėt shqiptarė e kanė prishur Marrėveshjen e Osllos, dhe e kanė vra Ministrin e Mbrojtjes nė midis tė Tiranės tiranike!?- dhe poata janė pushkatarėt e derisotėm delenxhinj e allēakė, tė cilėt na i vranė personalitet mė nė zė, tė cilėt edhe do ta bėnin Shtetin e Kosovės dhe Shtetin e Shqipėrisė.

Ti, o Lulzim, i ke kushtet mė tė mira se unė, qė tė pajtohesh me Shefqetin!

Vrik kontakto me miqtė e Shefqetit: Eminin e Muminin!! Sepse E-mini dhe Mu-mini me kompani, sikur mini brejtės i ēdo gjėje, kanė brerė dhe po vijojnė tė brejnė e tė grimcojnė ēdo vlerė tonėn kombėtare, pavarėsisht se edhe ata dy mesvete janė kundėrshtarė dhe armiq: Emin Krasniqi, nga pozita e atėhershme e LDK-sė, detyrohet ta shesė njė ngastėr tė arės, pėr ta blerė njė veturė, sepse kishte probleme udhėtimi nga Dardana pėr nė Prishtinė, ngase Mumini nuk i dėrgonte para nga Zvicra! Ama tani Mumini e kundėrshton Eminin pse e ka shitur ngastrėn e pėrbashkėt pa e pyetur edhe vėllaun e vogėl!?!

Dhe unė e ēmoja Eminin, meqė nuk po e dija se nė LDK ishte futur si njėri nga spiunėt mė tė rafinuar tė fatosnaniēkave e zemėrkakiēve!!

"padyshim njėri prej paramilitarėve tė penės, tekstet e tė cilit gjejnė vend - ku tjetėr - pos te fletushka "Bota Sot", mision i sė cilės ėshtė t'i fryej(ė) zjarrit tė luftės ndėrshqiptare."- JO!- gazeta zenitore "Bota sot" ka qenė e detyruar t`iu pėrgjigjet e t`i demaskojė paramilitarėt e linjės tė Tiranės/Kretės;- kurse ju do tė botonit, ku tjetėr, pos te "Epoka e Re" , qė nė fakt ėshtė epoka mė e vjetėr e errėsirės tė mendjeve tė errėsuara, ose te "Ēlirimi", qė bėnit thirrje ēmendurake kundėr votimeve, duke dalur kėshtu botėrisht nė anėn e Beogradit zyrtar!!

""Bota Sot" ėshtė njė fabrikė pėr prodhimin e rrenave. Ajo mbijeton falė paramilitarėve tė tillė si Jashari, me shkrimin e tė cilit nė lidhje me Fatmir Limajn as qė ia vlen tė merremi kėtu, sepse ėshtė aq pėrbuzės, aq idioteskt dhe aq kobndjellės."- nėse do ta pranonim "mendimin" tėnd arbitrar, se kinse "Bota sot" na qenkėsh fabrikė pėr prodhimin e rrenave, dhe se kinse mbijetuaka falė paramilitarėve, atėherė po del se njė armatė gazetarėsh, shkrimtarėsh dhe lexuesish tė pasionuar tė gazetės "Bota sot", na qenkan- paramilitarė!?! Po ju tė tjerėt tė: Kosovapressit, "Epoka e Re", "24-Orė", "Ēlirimi", ju as qenkeni rrenacakė, as paramilitarė, as idiotė as-robotė!?! Po a s`mė thua se kush jeni, nga vini dhe ku shkoni!?! Dhe sikur tė mos ekzistonte "Bota sot", ēfarė gjendje do tė kishim, mė tė mirė apo mė tė keqe!?!

Gazeta kombėtare "Bota sot" nuk po mbijeton, por po supėrjeton

Mos trego mė atė ngushticė meskine: e vėrteta ėshtė se pavarėsisht bindjeve politike dhe jopolitike, fetare dhe jofetare, nė shumicė absolute shqiptarėt po e prishin imazhin e shqiptarit nė botė; dhe qė ėshtė kėshtu, ne tė gjithė jemi dėshmitarė tė pėrditshmėrisė tė sjelljeve tė liga shqiptare, por kėtu po e sjell njė shembull mė tė theksuar aktualisht:

MAFIA SHQIPTARE BĖHET TEMĖ E ZGJEDHJEVE PARLAMENTARE ZVICRANE

Sipas mediave dhe raporteve tė policisė zvicerane, shqiptarėt janė njė nga grupet kryesore qė po e kėrcnojnė qetėsisė publike nė Zvicėr. Kėto ditė ka filluar propagandimi pėr zgjedhjet nacionale nė Zvicėr. Pėr partinė e djathtė zvicernae, SVP, tema e tė huajve ėshtė bėrė temė kryesore e zgjedhjeve. (15 shtator 2003 / Zef AHMETI)

Dhe pėr shkak tė sjelljeve tė kėqia tė disa shqiptarėve nėpėr banesa e nėpėr pallate, sot shqiptari jo qė s`ka pėrparėsi, por ndaj nesh janė bėrė aq alergjikė, sa qė me zor gjejmė edhe banesa me rastin e ndėrrimit tė banesės: nė 3-4 raste as na kanė dalur nė termin, paēka qė pėr zvicėranėt termini ėshtė i shenjtė!?!

Vetė hauswarti i pallatit tonė, zotni Hasan Gashi, thotė me dhembje: shumė mė mirė e mė lehtė e kam pasur me tė huajtė, se sa me shqiptarėt!!! Edhe vetė ne mė herėt kur kėrkonim banesė, kishim dėshirė tė shkonim diku ku ka shqiptarė, kurse tani aktualisht, mė me dėshirė shkojmė nė mjediset e tė huajve, se se nė mjediset e tanėve!!!

Prandaj, zotni Lulzim, mos merr valė kundėr dy "militarėve" shqiptarė, se nė kėtė mėnyrė sikur po i harrojmė paramilitarėt serbė-(nėse nuke ėshtė ky qėllimi yt kryesor!?), qė na kanė pre e na kanė gri. Nė anėn tjetėr, ti je shumė kontradiktor: nė njėrėn anė i akuzon kundėrshtarėt tu se janė kundėr ndėrkombėtarėve dhe se "mendjelehtėsia" e tyre i barazon ata me serbėt, kurse ti vetė po e shpall dhe po e barazon Gjykatėn e Hagės me gjykatat serbe!?! Madje po i dyshon edhe mė tepėr se sa burgjet serbe: ne nuk pranonim avokatė, duke thėnė se as jemi fajtorė as kemi nevojė tė na mbrojė kush. Kurse ti pėrkrah fondin "Kadri Lima", fondin e lėmoshės sė turpit, se Fatmirit qė i pret gjuha sėpatė, i cili nuk mund tė mbrohet nga ndėrkombėtarėt, por i nevojiteshka mbrojte profesionele!?! A jeni tė vetėdijshėm se po bini mė poshtė se vetė krimineli Millosheviē, i cili ėshtė fajtor kriminel, dhe nuk do mbrojtje!?! Pėrse duhet tė kemi frikė nga njė gjyq aq transparent? Kurse kushtet janė ca mė tė mira se nė betonjerkat e burgjeve serbiane ku rrinim ne, dhe as na ka shkuar mendja qė tė kėrkonim "kushte"?- e nėse ndonjėherė edhe kemi kėrkuar, kėtė e kemi bėrė me greva tė brendshme, pa shqetėsimin e qytetarėve jashtė, krahas halleve tė tyre: xhehetarėt, invalidėt, personat me aftėsi tė kufizuara, shurdhėmemecėt, tė verbėrit, punėtorėt e arsimit, punėtorėt e shėsndetėsisė... e ju kėrkoni qiqrra nė hell!!!

Nuk e ka pėr turp Kadri Lima tė hap xhirollogari lėmoshe nėpėr bankat e vendit dhe nėpėr bankat e huaja, as e ka pėr turp Fatmir Lima ta qesė syretin e vet midis atyre xhirollogarive, tė cilin poshtėrim nuk do ta pranoja as pėr sa kushton tungji globi, tungji rruzulli tokėsor, pa lėre pastaj, qė Fatmir Lima kishte paraqitur edhe kandidaturėn pėr Kryetar tė Komunės tė Prishtinės, tė cilėn po e japim nė kornizė:

-----------------------------------------------------------

Biografia

Unė jam Fatmir Limaj, kandidat pėr kryetar tė komunės sė Prishtinės, pėr zgjedhjet Lokale 2002. Jam 31-vjeēar, i lindur nė Banjė tė Malishevės, aty e kam kryer shkollėn fillore. Nga viti 1985 jetoj nė Prishtinė, nė lagjen Qendra rr: Fazli Greiēevci (ish Goleshi) nr.4/10. I kam tė dy prindėrit, dy vėllezėr dhe tri motra. Jam i martuar; jetoj me bashkėshorten dhe katėr fėmijė, njė djalė e tri vajza. Nė Prishtinė kam pėrfunduar shkollėn e mesme dhe fakultetin Juridik, tani jam nė pėrfundim tė studimeve posdiplomike nė drejtimin: Shkencat Politike Administrative.

Fatmir Limaj

Qytetarė tė nderuar,

Mė lejoni t`ju pėrshėndes me fjalė zemre. Unė jam qytetar i Prishtinės, si tė gjithė ju. Vendosa t`ju shkruaj dhe tė komunikoj me ju nė kėtė mėnyrė, ndoshta risi pėr realitetin tonė, por pėr mendimin tim i domosdoshėm. Ishte njė kohė kur unė si qytetar kisha krijuar mendimin se angazhimi im nuk do tė kishte peshė prandaj, kisha hequr dorė pėr tė bėrė diēka pėr qytetin tim, qė quhej shtėpi. Mirėpo, fatmirėsisht shpejt kuptova se unė si qytetar qė e dua Prishtinėn, qė dua ta shoh mė tė bukur, duhet tė bėj diēka pėr tė, pėr veten dhe pėr gjithė qytetarėt e mi qė e bėjnė Prishtinėn urbane ēfarė meriton tė jetė. Unė kam pėrgatitur hulumtime paraprake qė reflektojnė mendimin e bashkėqytetarėve tė mi, brengat dhe hallet kryesore, prioritetet dhe nevojat qė i kemi tė pėrbashkėta. Unė gjithashtu kam pėrgatitur edhe strategjinė pėr tė gjetur zgjidhjet mė praktike tė kėtyre problemeve. Kėto zgjidhje paraqesin thelbin e programit tė cilin e pėrfaqėsoj. Pra, mė lejoni tė dėgjoj zėrin tuaj dhe sėbashku tė pėrkujdesemi pėr nevojat tona. Mė krijoni mundėsinė qė t`ju vizitoj nė familjet, nė apartamentet dhe shtėpitė, aty ku ju bėni jetėn tuaj dhe sė bashku do tė bashkėbisedojmė pėr hallet e pėrbashkėta. Unė dua t`ju flas me zemėr, t`ju flas pėr ndryshime. Nė fund tė fundit, pėrcaktimi juaj pėr kėto zgjedhje do tė reflektohet nė punėn, nė jetėn dhe familjen, nė lagjen dhe mesin ku jetoni. Prandaj, gjatė vizitave tė parapara nė shtėpitė tuaja, nė ēdo lagje tė Prishtinės, unė nuk dua tė jem i vetmi qė do tė flas, ne do tė bashkėbisedojmė. Unė dua t`ju shoh, t`ju njoh dhe t`jua dėgjoj zėrin pėr gjithēka qė ju e ēmoni tė rėndėsishme.

Ta bėjmė Prishtinėn krenare pėr qytetarėt.

Le ta vlerėsojė vota juaj.

Me respekt,

Fatmir Limaj

--------------------

Kjo thirrje, me foton e kandidatit, qe shpėrndarė nėpėr shtėpi private, nėpėr banesa e nėpėr garazhe, nėpėr vetura tė parkuara rrugėve pėrnėn fshisat e automjeteve...dhe kishte edhe qytetarė tė pafajshėm, qė nė syret iu dukej i mirė!- derisa ne nuk ua shpjegonim rastin e Friburgut, ku Famiri fatkeq, na paralajmėronte se kujtdo qė t`i hipte vullneti tė shkojė nė UĒK, rrugėn duhet ta kalojė nėpėr LPK!!!

Dhe njerėzit me tė drejtė pyesin: nė ėshtė Fatmir Limaj pretendent pėr qytetar tė parė, qytetari numėr- 1, apo pretendent pėr lypsar tė parė, lypsari numėr-1!?!

Kur do tė flasė Liqeni i Radoniqit?

Pėr zgjerimin e Aktakuzės qė po flitet, duhet tė pėrfshihet edhe Liqeni i Radoniqit, ku janė ushqyer peshqit me trupa njerėzish tė pafajshėm.

Duke marrė shabllonin e dhunės nga Partia e Dhunės e Tiranės tiranike, enveristė-stalinistėt kanė prodhuar dhunė nė Kosovė: shpesh shushuritet se me dhjetėra shqiptarė tė pafajshėm i kanė hudhur nė Liqenin e Radoniqit, e disa vetėm pse i kishin gratė tė bukura, tė cilat pastaj ua merrnin "partizanka" nėpėr male, pėr nevoja tė gjendjes -mobile!!

Pėrse themi se "po shushuritet"?- sepse po i vrasin dėshmiatrėt: nė kėtė vazhdė ėshtė vrarė polici-hetues nė Gjakovė, dhe ėshtė bėrė tentim vrasje nė zotni

Fadil Suleviqin, hetues nė Njėsitin e Kirmeve Serioze, me tė cilin rast ėshtė vrarė bashkudhtari i tij i rastit, Agim Makolli, ish-i burgosuri politik dhe ushtari i UĒK-sė, sportist dhe karatist i njohur kosovar...Aty ėshtė parė njė "Jugo" dhe njė "Golf", dhe ka mbetur gjallė njė dėshmitar...

Po shtjellohet njė zinxhir i gjatė i krimeve monstruoze tė terrorsitėve shqiptarė kundėr shqiptarėve!

E di qė ky mestitull nuk do t`i pėlqejė shumėkuj, e as Kryeparlamentarit!

Se ekziston njė qendėr e krimit, e kanė pohuar edhe Hashim Thaēi dhe Jakup Krasniqi gjatė fushatės tė kaluar zgjedhore, por jo pėr ta denoncuar krimin: ata kishin pėr qėllim hutimin e trullosjen e votuesve deri sa t`ua merrnin votat, dhe kushdo qė do tė guxonte ta pėrmnedte krimin, nuk do ta ēelte drita nga maskat e tyre tė zeza, por ja qė nuk fituan, dhe padashje i denoncuan shokėt e vet dhe vetveten e tyre!!

Agim Makollit tė ndjerė, pak kohė mė parė i pati vdekur gruaja e tij e devotshme, Dashuria, duke ia lėnė dy fėmijėt jetimė: Saranda 14 e Besniku 11 vjeē. Tash e vranė edhe Agimin, e Agimi ėshtė i biri i Hasan e Mihrije Makollit, dhe kushėri i komandant tė UĒK-sė Sadik Makollit: kėtu pritet tė zhvillohet njė konflikt i kahershėm i heshtur, por qė ka gacėruar vijimisht, midis LPK-sė dhe LKĒK-sė, i nxitur para ca vitesh nga vetė Fatmir Lima, nė njė Mbledhje Informative tė LKĒK-sė nė Friburg, kur pati deklaruar tekstualisht: "LKĒK-ja, pėr tė shkuar nė UĒK, duhet tė kalojė nėpėr LPK"!!! Me atė rast i pata bėrtitur Shukri Kilnakut: vijo-vijo tė brohoritish- Rrnoftė LPK-ja, kėshtu ua shpėrblejnė!!! Kėshtu edhe ėshtė fati i tė gjitha mafiave tė ēdo lloji, sepse kobsjellės e kobmbjellės ishin vetė Fatmir fatkeqi e Jakup xhenazja me kompani.

"Njė "publicist" si Jashari, i cili nuk e fsheh gėzimin dhe kėnaqėsinė personale se Tribunali i Hagės e paditi njė shqiptar, vėrtet s'do koment dhe meriton ēdo dėnim dhe pėrbuzje publike."- dhe ashtu le tė jetė pėr lagjen tuaj antidemokratike dhe agresive, kurse pėr lagjen tonė demokratike nuk ėshtė ashtu: Gjykata e Hagės nuk e ka paditur "njė shqiptar", por njė fajtor-shqiptar, fajet apo pafajėsitė e tė cilit do tė dokumetohen nė mėnyrėn mė demokratike dhe mė transparente qė mban mend historia njerėzore. Dhe ne tash jemi tė pėrmbajtur nė gėzime dhe nė hidhėrime, pas pėrfundimit tė procedurės gjyqėsore, shohim e bėjmė: cilėt, nė tė vėrtetė, duhet dėnuar dhe duhet pėrbuzur.

"Njė paramilitar shkarravitjeje si Jashari, i cili pa fije turpi thotė se rasti i Limajt ėshtė fatkeqėsi private/familjare, meriton vetėm pėrbuzjen. Thua se Fatmir Limaj paskėsh prerė ilegalisht dru nė mal tė shtetit, e jo se ia ka kthyer pushkėn Serbisė."- skur qė edhe nė xhami nuk shkojnė qė tė gjithė pėr riza tė zotit, por disa shkojnė nga inercia, ngase fshati s`ka Kino as Teatėr, shkojnė pėr havadyze, tė rinjtė shkojnė se po iu pėrhap fjala se nuk janė fetarė, nuk ua jep ēikat kurrkush, e disa shkojnė pėr tė vjedhur ēizme!- edhe nė luftė shkohet me lloj-lloj qėllimesh, por kryesore janė dy: 1. Pėr shtet, dhe 2.pėr pushtet!! Socialfashistėt shqiptarė, edhe historikisht kanė dėshmuar katėrēiėrisht se e japin shtetin pėr pushtetin!!

Shumė prej nesh dėshironte t`ia kthente pushkėn Serbisė, por pengoheshin, kėcėnoheshin dhe vriteshin, nga Junta Ushtarake, nėn maskėn e tė ashtuquajturit Shtab i Pėrgjithshėm, me nė krye Azem Sylėn, me tė cilin i pata qėruar hesapet para Hotel "Dajtit" nė Tiranė, kur ia pata shajtur babė e nanė, kur filloi tė sillet edhe me mua nė mėnyrė arrogante, sipas natyrės sė tij banditeske!!

Zotni Lulzim, unė kurrė s`kam dhėnė shenja frike as qyqanllėku, qė sot i lemi e i blemi tė ma pėrmendin "luftėn", tė cilėn unė e kam zhvilluar atėherė, kur ata shokė e shoqe ende kanė qenė- nė koqe!!

Dhe natyrisht qė edhe unė do tė shkoja edhe kėsaj radhe, pavarėsisht moshės: nė mos mund ta bartja mbi supe kallashin a mitralozin, do tė zija makarona apo do t`i jepja lajmet, por lajmet e mia, dhe kurrė lajmet e Jakup xhenazes!!

Kur Fatmir Lima sillej aq vrazhdė me lėkėēėkėistėt, tė njė idelogjie, si do tė jetė sjelluar ai me kompani kundėr demokracisė shqiptare!?! Kėtu nuk po zgjerohemi mė, sepse as i dimė tė gjitha hollėsitė, e as kemi mundėsi t`i pėrfshijmė tė gjitha paudhėsit e tyre: po tė bėheshin tė gjitha tokat shqiptare- letėr, dhe po tė bėheshin tė gjithė drunjėt e shkurret- lapsa, zor se do tė mund tė pėrshkruaheshin dallaveret 50-vjeēare antinjerėzore shqiptare, pasojat e tė cilave e pėrfshinė edhe luftėn e fundit, dhe do tė na mbajnė peng edhe pėr njė kohė tė gjetė. Krimet dhe varrezat masive tė Partisė tė Dhunės janė ca mė tė vjetra se ato tė Millosheviēit, dhe ajo bandė shqipfolėse ende nuk shkoi nė Hagė, pavarėsisht se unė iu kam shkruar me kohė: nagadė agė, se ka Hagė!!

Kėshtu, ua kam tėrhequr vėrejtjen me kohė, kam pasė dėshirė qė t`i frikėsoj dhe t`i pengoj nė rrugėn e tyre tė krimit e tė uzurpimit, pra tė krimit politik dhe ekonomik, sepse njeriu qė i frikėsohet ujkut, s`ka pse shkon nė mal!

E pėrse nuk janė zbuluar deri tash, shko e pyete Sheremet Ahmetin!! Zoti e bėftė- sheremet e adalet!!

"Duhet t'i jepet fund shkrimeve tė egra tė shkruara prej "gastarbajterėve" nėpėr kthinat e tyre tė mykura, tė shkruara nga persona me urrjejtje tė pashterrshme, tė cilėt nė emėr tė disa "parimeve tė larta"(,) nuk do tė ngurronin qė edhe fėmijėve tė tyre t'ua vėnin thikėn e gjakosur nė fyt."- e para, ti vetė qenke njėri nga "gaterbajterėt", dhe duke shpotitur tė tjerėt, nė fakt ti ia kthen shpotinė vetvetes; e dyta, ne nė Diasporė nuk rrnojmė nėpėr kthina tė mykura, se po tė ishte ashtu sikur "mendon" ti, ne tė gjithė do tė ktheheshim, por meqė ėshtė e kundėrta, se jemi nė banesat mė komode, nuk po na e merr mendja tė kthehemi nė vendlindje pa kushte elementare. Pėr shembull, mua dhe gruas time Enti Social i Pensioneve nė Zvicėr, banesėn na e paguan 1200 franga, e po tė shkosh nė Kosovė e tė kėrkosh njė banesė tė tillė, thjesht, do tė mendonin se kemi shkalluar, apojo? Kurse pėr atė xhevahirin e tjetėr: " nuk do tė ngurronin qė edhe fėmijėve tė tyre t'ua vėnin thikėn e gjakosur nė fyt."- kjo tanimė ėshtė bėrė publike nga ana e socialfashistėve shqiptarė, sepse na e kanė pėrsėritur e stėrpėrseritur:

"Vetė LDK-ja po i vret pjesėtarėt e vet, dhe kjo ėshtė fare e kuptueshme".

"Si na qenkėsh fare e kuptueshme, kur pėr mua ėshtė krejtėsisht e pakuptueshme?"

"Ėshtė kuptueshme kur kemi tė bėjmė me lėdėkėistėt, sepse ata janė si shkiet, edhe shkiet janė nė gjendje t`i vrasin fėmijėt e vet, pėr t`ua hedhur fajin shqiptarėve, edhe kėta janė njėsoj: i vrasin tė vetėt pėr tė na e hedhur fajin neve socialistėve".

Por praktika tregoi tė kundėrtėn: ju bashkėpunuat me "povratak-un", shefi juaj, Adem Demaēi, e propozoti Rada Trajkoviēin pėr presidente tė Kosovės, Adem Demaēi kėrkonte dje "Ballkanien" me shkiet, kurse Hashim Thaēi sot po kėron- moratorium, mordja iu marrtė e kolera iu shpėlaftė!!

"Duhet tė marrin fund tekstet e shkruara pa asnjė bazė informative, pa asnjė fakt, pa asnjė dėshmi, tekstet ku dominon ideologjia dhe mėria, ku mbretėron mashtrimi."- Ju lutėm shumė, a keni shkruar ndonjėherė ju vetė, "me ndonjė bazė informative, me fakte, me ndonjė dėshmi, me ndonjė tekst ku nuk mbizotėron ideologjia as mėria"?- do dėshironim ta kemi pėr model e pėr yrrnek, para se tė na mbash ders pėr sjellje, derisa vetė je kaq i pasjellshėm!? Derisa akuzon tė tjerėt pėr fjalėsin e helmuar, dhe vetė ti derdh helm e vrer!?!

Ku ishe ti-(engjulli rojtar!), kur Naim Balidemaj me kompani, bėnin librin:"Tragjedia e Kosovės- Rugova-Millosheviq"!?! Kur Rexhep Qosja me Xhevat Lloshin bėnin dhe reklamonin librin:"I ringjalluri i penduar", ku qytetarėt e Prishtinės e tė Kosovės i quajnė- ferma e qenve dhe e kudrave!?! Ne duhet tė ju pyesim juve nė keni sedėr shqiptarėsh: a ka pasur aty edhe baballarė e nėna, gjyshėr e gjyshe, vėllezėr e motra e nuse tuaja?- dhe a jeni pajtuar me fatin qė edhe mė tė dashurit tuaj tė fyhen e tė poshtėrohen deri nė atė shkallė, pikėrisht: nė baza tė ideologjisė e tė hasmėrisė, tė karrierizmit arrivist!?!

Dhe ju nuk qenkeni: paramilitarė, argatė tė dreqit!? Ju dhe vetėm ju, askush tjetėr, na paskėshit: dinjitet, nuk qenkėni tė ēmendur, me guxim profesional,- por vetėm me fjalė, pa praktikė pozitive por vetėm me praktikė negative;- kėshtu mė tepėr po iu ngjani gjinkallave monotone.

A ke dalė ti ndonjėherė kundėr Ismail Sylės, vėllaut tė kryetarit tė komunės nė Drenas, Gani Sylės, i cili vjell helm e vrer kundėr ēdo pėrparimi e ēdo lirie sot, ndėrsa nė burgun e Mitrovicės po pajtohej e po ushtrohej me organet e burgut e tė udbės, qė tė dilte nė njė emision televiziv e tė fliste kundėr vėllaut tė vet dhe shokėve tjerė, vetėm qė ta lironin nga burgu!?! Dhe kjo ėshtė burimore, sepse kėtė ma ka thėnė vetė Gani Syla, i brengosur atėherė, kurse sot qė tė dytė tė mbrehur nė tė njėjtėn zgjedhė e nė tė njėjtėt kularė!!

Me lehtėsi prej njė akrobati apo magjistari, dhe zhurmėshėm e me burbujė, do t`i mbulojė paudhėsitė e klanit-klikės-tarafit!!! Me zgjedhjen e ndonjė titulli tė madh e bombastik:"Mjegulla nė kokėn e shpifėsit Jahir Demaj!"- duke kujtuar se lexuesit tanė janė aq mendjelehtė dhe fill do t`i drejtojnė sytė kah qielli e kah kokat me mjegull, meqė ashtu dashka tė prognozojė- meteorologu!? Nė vend qė t`i thotė Jahir Demajt: trus e mėsoji 36 shkronjat e alfabaetit shqip!

"Figura juaj e mjerueshme ėshtė pėr keqardhje."- po si ore Lulzim Berisha, me njė fjali tė vetme, do ta shpallish dikė: Figurė tė mjerushme pėr keqardhje, pa asnjė argument, nė tė njėjtėn kohė kur ēirresh duke kėrkuar argumente!?! Si na qenke ti njė person i shkolluar, kur nuk e ke mbajtur mend nga bankat e shkollės fillore se ēka quajmė- fjali: Fjali quhet mendimi ynė, i plotė, i shfaqur me gojė ose me shkrim. Ku t`ia gjejmė "plotėninė" fjalisė tėnde: Figura juaj e mjerueshme ėshtė pėr keqardhje."!?! A ke menduar pėr fizik tė vogėl prej shkuartabiqi, apo prej njė tė shėmtuari... po nė kėso raste njerėzve vėrtetė iu vie keq ēiltėrisht, e jo sikur ti qė hedh romuze, edhe me tė metat e natyrės, po tė jetė fjala;- se po flas pa ditur gjė pėr personin konkret, po vetėm nė bazė tė njė fjalie tė papėrfunduar, tė shkruar kuturu.

Dhe xhevahiri tjetėr:" Unė kam konstatuar se kjo fletushkė ėshtė fabrikė pėr prodhimin e rrenave."- po mirė ore i uruar, po kush tė ka caktuar ty arbitėr, apo duke e caktuar veten arbitėr, je bėrė kaq- arbitrar!?! Po si i nėnēmon bashkėpunėtorėt e lartė shkencorė tė gazetės kombėtare "Bota sot": Akademik Prof. Dr. Zekeria Canėn, akademik. Prof. Dr. Mark Krasniqin, akademik Prof. Dr. Esat Stavilecin...!?! Apo, mos o zot, i ke shpallur edhe ata- analfabetė!?!

Tevona, pėrse nuk i zė ngoje dėshmorėt e vrarė nga maskat e zeza: Enver Maloku, Xhemail Mustafa, Bekim Kastrati!?!- por me fjalėsin tėn tė helmuar aludon nė vijimin e gjakderdhjes!?!

"Ju, Jahir Demaj, jeni i mjerė, sepse jeni model i tė keqės!"- pėrse flet ti si e jėma e zeqos majė thane!?! Ja, i teket dikuj dhe ta thotė ty tė njėtėn fjali:"Ju, Lulzim Berisha, jeni i mjerė, sepse jeni model i tė keqese!"- a do tė ēirreshit si gjinkalla, duke kėrkuar fakte e argumente, paēka se ai dikushi do ta pėrdorte tė njėjtėn frazė nė adresė tuaj, tė cilėn ju e keni pėrdorur me aq mendjelehtėsi dhe me dashakeqėsi nė adresė tė tjetrit, pas asnjė arsyetim!?!

"Nė redaksinė e "Botės Sot" gjenden "gazetarė", qė kanė bėrė karrierė nė Komitetin Qendror tė Serbisė, shkarravitės tė tjerė, qė janė marrė me denoncime tė kolegėve nė policinė serbe, kalemxhinj, tė cilėt shpifin nga tavolina e gjelbėrt dhe shkrimet nuk i bazojnė nė fakte."- edhe nėse janė tė gjitha kėto tė vėrteta, qė konstaton luli i sė jėmės, i biri i mamasė, gazetarėt e bashkėpunėtorėt e kombėtares "Bota sot", duhet tė mburren qė nga ato pozita tė dikurshme, kanė bėrė njė kthesė pėr 365 shkallė, se sa ju sipunėt e Enverit dje, qė keni ngelur spiunė tė Nanosit sot, tė pareformueshėm, qė iu pret fati i dinosurėve, apo njė zezonė tjetėr, qė po e kėrkoni me arzuhall!?!

I ndjeri Ismail Bajra ka qenė Ministėr Federativ pėr Informim, por qė nga ato pozita pati bėrė mrekullira: duke e pėrhapur kulturėn arsimore-muzikore si nė Kosovė, poashtu edhe nė trojet tjera shqiptare nė Maqedoni e nė Mal tė zi, sikugurish pas shembullit: po nuk u fute nė strofkėn e tigrit, nuk mund ta kapish tigrithin. Ku e di ti, se editori zotni Xhevdet Mazrekaj nuk e ka pasur njė taktikė dhe njė strategji tė kėtillė? Atė as unė nuk e di, por unė vetėm e nuhat: ky strateg gjigant e guximtar qė po e udhėheq njė gazetė kombėtare, njė gazetė antikrim, duhet tė jetė njė vullkan e pashtershėm atdhetarie kulmore e zenitore.

"Tash kėrkohet guximi, trimėria e protestės publike, kryengritja e bartėsve tė kulturės dhe civilizimit shoqėror.",- o burrani! Tė vėrsulemi me trimėri nė protestat publike!!! Na pritkan kryengritja e bartėsve tė kulturės dhe civilizimit shoqėror-lėpėkėist!!!

"ju notoni nėpėr moēalin e teorive tė komplotit."- dhe unė vėrtetova tė kundertėn qė pretendon Lulzim Berisha: socialfashistėt shqiptarė, nė relacionin Tiranė-Prishtinė, janė duke notuar nėpėr moēalin e teorive dhe tė praktikave tė komplotit, por, po iu vie fundi: ėshtė duke u shtjelluar njė zinxhir i gjatė komplote e komplotistėsh: do tė defilojnė kokėulur pėrpara publikut, sikur mėkatarėt e Ervehesė.

O i ndjeri poet Esat Mekuli, ēohu nga varri dhe kėdoi kėta tė ngratė:

Shtrėngojini grushtet dhe dyert e Hagės thyjini,

se revolucionarėve tė djeshėm, po iu nevojitet,

ndihma jonė mė tepėr se kurdoherė se mė parė,

klithni e bėrtisni me ligje e me kuje duke qarė!!

................................................................................

Dhe kur i pėrmenda intelektualėt tanė, pėr pak paskam harruat t`i pėrmend edhe intelektualėt tuaj: Agim Vinca, Bedri Islami, Fehmi Pushkolli, dhe me kėtė rast po e paralajmėroj edhe njė libėr timin nė dorėshkrim:

NGA Ē`SOGJETORE APO KARAKOLLI,

PO VĖSHTRON Dr.FEHMI PUSHKOLLI?

Prof. Dr. Fehmi Pushkolli:" ARREESTIMI I GJENERAL REMIT",

Prishtinė-2002, f.80

Se: Kur ia nisim me mashtrime, nė ē`kurth biem, o nėna ime!-(Sir Wolter Scott)

Kėsaj radhe vetėm kaq.

---------------------------

Lexoni e (mos) besoni!

 

11.9.2003- Trepēa.net

OPINIONE

Vokabulari i helmuar!

Reagim: Shpifje dhe ēmenduri tė Shefqet Jasharit!

Bernė (ZVICĖR), 11 shtator 2003

Shkruan: Lulzim BERISHA

Tė gjithė e dimė: nė shoqėrinė shqiptare/kosovare "fluturojnė" shumė "publicistė", tė cilėt sharjet, trillimet, poshtėrsitė dhe gėnjeshtrat i kanė shndėrruar nė njė sport makabėr. Njė shkrim i kėtij stili, i cili ėshtė shkarravitur nga Shefqet Jashari te www.trepca.net, padyshim njėri prej paramilitarėve tė penės, tekstet e tė cilit gjejnė vend - ku tjetėr - pos te "Bota Sot", fletushka, mision i sė cilės ėshtė t'i fryejė zjarrit tė luftės ndėrshqiptare. "Bota Sot" ėshtė njė fabrikė pėr prodhimin e rrenave. Ajo mbijeton falė paramilitarėve tė tillė si Jashari, me shkrimin e tė cilit nė lidhje me Fatmir Limajn as qė ia vlen tė merremi kėtu, sepse ėshtė aq pėrbuzės, aq idioteskt dhe aq kobndjellės. "Njė "publicist" si Jashari, i cili nuk e fsheh gėzimin dhe kėnaqėsinė personale se Tribunali i Hagės e paditi njė shqiptar, vėrtet s'do koment dhe meriton ēdo dėnim dhe pėrbuzje publike." Njė paramilitar shkarravitjeje si Jashari, i cili pa fije turpi thotė se rasti i Limajt ėshtė fatkeqėsi private/familjare, meriton vetėm pėrbuzjen. Thua se Fatmir Limaj paskėsh prerė ilegalisht dru nė mal tė shtetit, e jo se ia ka kthyer pushkėn Serbisė.

Duhet t'i jepet fund shkrimeve tė egra tė shkruara prej "gastarbajterėve" nėpėr kthinat e tyre tė mykura, tė shkruara nga persona me urrjejtje tė pashterrshme, tė cilėt nė emėr tė disa "parimeve tė larta"(,) nuk do tė ngurronin qė edhe fėmijėve tė tyre t'ua vėnin thikėn e gjakosur nė fyt. Duhet tė marrin fund tekstet e shkruara pa asnjė bazė informative, pa asnjė fakt, pa asnjė dėshmi, tekstet ku dominon ideologjia dhe mėria, ku mbretėron mashtrimi. Nėse e di Jashari kaq mirė kush vret e pret nė Kosovė, le tė urdhėrojė dhe ta ēlirojė popullin nga ankthi, tė gjithė duan tė dinė mė shumė, duan tė shohin se u zbardhėn krimet e kryera kundėr shumė figurave tė shquara tė Kosovės. Piskama brutale e Jasharit se SHIK-u, UēK-ja, "marksitėt", "tė kuqėt", etj. etj. qėndrojnė prapa kėtij apo atij "rasti", vėrtet janė trishtuese - sepse nuk ofrohet asnjė fakt, ka vetėm aludime shpifėse, sepse ēdonjėri nga kėta publicistė paramilitarė nuk kanė bėrė as njė hap tė vetėm nė gjurmimin e rasteve, ata flasin si ideologė. Shumė ėshtė lehtė tė llomotitet nga ndonjė bodrum i Zvicrės se sa tė hulumtohet nė terren.

Pėr kėtė Jasharit dhe paramilitarėve tė tjerė tė gazetarisė sė mjerė tė diasporės dhe Kosovės u mungon dinjiteti, ju mungon guximi profesional (guximi pėr rrena nuk ju mungon!). Ata s'janė gazetarė, por argatė tė dreqit, sherbėtorė tė verbėr tė imazhit tė rrejshėm, tė cilin duan tė na e shesin si tė vėrtetė. Kėtyre figurave tė tmerrshme ndėrgjegjja qytetare duhet t'u thotė: "Boll ma!" Tash kėrkohet guximi, trimėria e protestės publike, kryengritja e bartėsve tė kulturės dhe civilizimit shoqėror.

OPINONE

16.9.2003-Trepca.net

Mjegulla nė kokėn e shpifėsit Jahir Demaj!

Bernė (ZVICĖR)16 shtator 2003

Shkruan: Lulzim BERISHA

Kur kam shkruar pėr publicistėt paramilitarė, tė cilėt vėrtiten nėpėr kthinat e mykura tė Zvicrės, e kam pasur mendjen pikėrisht te lloji i Jahir Demajt. Duke qenė tėrėsisht tė paditur, ata janė tė shkathtė vetėm tė fyejnė. Pa asnjė informatė, pa asnjė pėrgatitje(,) Jahir Demaj tregon zell tė pashoq tė shkarravis(ė) dhe tė shpif(ė), tė fyejė ne stilin "shkrimi i kėtij far(ė) Lulzimit". Unė nuk po ju them juve as njėfarė, as kurrfarė ? nga teksti shihet se jeni njė hiē, njė militant i rrenave, viktimė e ideologjisė. Figura juaj e mjerueshme ėshtė pėr keqardhje. Meqė ju vetė, nė sikletin tuaj tė madh pėr tė sharė, keni llomotitur pėr nivelin e shkrimit tim, mė duhet tė them se juve ju mungon kultura elementare e shkrimit, mos tė flasim kėtu pėr gabimet e njėpasnjėshme gjuhėsore, gramatikore. Mėsoni shqip! Edhe pse e kam tė qartė se mjegulla, qė ua ka zbehur mendjen tuaj, nuk mund tė thithė mė asgjė tė shėndoshė. Ėshtė e drejtė e juaja, Jahir Demaj, tė lexoni ēka tė doni. Por, mos mendoni se me budallallėqe mund t’i bindni tė tjerėt(,) se njė gazetė si "Bota Sot" na qenkėsh fjala e fundit e gazetarisė shqiptare. Unė kam konstatuar se kjo fletushkė ėshtė fabrikė pėr prodhimin e rrenave. Asgjė mė shumė. Tė tjerat, qė ju m?i mveshni mua nė tekst, janė zbulime tuajat, tė cilat mund t’i bėjė vetėm njė megaloman analfabet. Siē jeni ju! Se "Bota Sot" ėshtė uzinė rrenash, kjo dihet botėrisht. Edhe me sy tė mbyllur mund ta vėreni(,) se pėr shkak tė shpifjeve kjo ?gazetė? ėshtė gjobitur pandėrprerė nga institucionet ndėrkombėtare nė Kosovė. Nuk besojė se ju do t?i barazoni ato me regjimin e Milosheviqit. Duke paguar gjobat e merituara ?Bota Sot? ka pranuar edhe vetė se ėshtė shpifėse. Po tė kishit vetėm njė copėz dinjitet dhe guxim njerėzor, ju do ta pranonit se "gazeta" nė fjalė ėshtė njė qerdhe e disa sherbėtorėve tė devotshėm tė Serbisė. Nė redaksinė e "Botės Sot" gjenden "gazetarė", qė kanė bėrė karrierė nė Komitetin Qendror tė Serbisė, shkarravitės tė tjerė, qė janė marrė me denoncime tė kolegėve nė policinė serbe, kalemxhinj, tė cilėt shpifin nga tavolina e gjelbėrt dhe shkrimet nuk i bazojnė nė fakte. Ka edhe paramilitarė tė tjerė, tė cilėt falsifikojnė intervista, siē ėshtė njė "gazetar" nė Gjenevė, tė cilit pėr arsye higjienike nuk dua t’ia pėrmend as emrin duhmėrėndė! Dhe meqė ju jetoni nė Uster, Jahir Demaj, besoj se ndonjėherė nė jetėn tuaj keni dalur nga vrima e mykur dhe e keni marrė vesh se "gazeta" juaj e preferuar ē’prej vitesh(,) ėshtė nė shenjestėr tė gjyqėsisė zvicerane, se ndaj saj janė inicuar procedura penale. Athua edhe juristėt zviceranė janė me Milosheviqin? Nuk do tė mė befasonte sikur mendjelehtėsia juaj tė pohonte diēka tė tillė. Kaq pėr "Botėn Sot" dhe zbehjen tuaj mendore. Pa asnjė informatė(,) ju shpifni pa turp dhe pėrpiqeni tė mė denonconi si adhurues tė kėsaj apo asaj partie. Me kėtė perfideitet ju nuk mund tė arrini asgjė, sepse asnjėra nga partitė ekzistuese nė Kosovė nuk e meriton votėn time dhe tė rreth 40 pėr qind tė votuesve kosovarė, tė cilėt nė zgjedhjet e fundit preferuan tė heshtin dhe tė mos marrin pjesė nė kėtė lojė tė rrejshme demokratike. Nė shkarravinėn tuaj(,) ju nuk e fshehni gėzimin bizar pėr paditjen e shqiptarėve nga Tribunali i Hagės. Kjo mė sė miri shpjegon sa shpirtngushtė jeni, sa i paditur, sa qesharak. Nė tekstin tim nuk kam paragjykuar mbi fajėsinė apo pafajėsinė e asnjė tė akuzuari dhe atyre qė do tė akuzohen sė shpejti nga Haga. As nuk e kam fjalėn pėr atė se duhet tė ketė njerėz tė paprekshėm. Ēėshtja ėshtė vetėm te mėnyra se si paramilitarėt e penės ngrejnė kokė nė opinion dhe bėjnė zhurmė me vokabularhelmuar. Ju, Jahir Demaj, e shikoni politikėn si terren tė inateve personale, si fushė pėr larjen e hesapeve. Pėr fat tė mirė(,) janė disa figura nė LDK, tė cilat nuk kanė rėnė pre e ideologjisė tuaj dhe tė ?Botės Sot? se tė gjithė ata qė s?janė militanė tė tipit tė Jahir Demajt(,) duhet ose tė shkojnė nė Hagė ose " edhe mė mirė " sikur tė ishin vrarė nė luftė. Kjo ėshtė metoda juaj makabre e "argumentimit". Ju, Jahir Demaj, jeni i mjerė, sepse jeni model i tė keqės! Nė vend tė hulumtimit tė sė vėrtetės(,) ju notoni nėpėr moēalin e teorive tė komplotit. Ju, nė fakt, nuk keni mundėsi tjetėr, sepse s?jeni as gazetar, as publicist, por vetėm njė gėnjeshtar i ushtruar.

FUND


Copyright©2000-2003 Trepca.net - Tė gjitha tė  drejtat e rezervuara.