17.09.2003 - Trepca.net

Wesley Clark hyn nė garėn presidenciale

http://www.americansforclark.com/


   

17 shtator 2003   “Zėri i Amerikės”

Gara pėr Shtėpinė e Bardhė kėtu nė Shtetet e Bashkuara po bėhet edhe mė interesante me vendimin e demokratit tė dhjetė pėr tė konkurruar. Kandidati i ri ėshtė Wesley Clark i cili shpalli kandidaturėn sot nė orėn 1:00, nė Little Rock tė shtetit Arkansas. Por sa shanse ka gjenereli nė pension, mes kandidatėve tė tjerė qė kanė kohė qė kanė filluar fushatėn?

Pėrkrahėsit e Wesley Clarkut thonė se ai do tė ishte njė president i mrekullueshėm dhe shumė demokratė thonė se ai do tė ishte kandidati mė i fortė kundėr Presidentit Bush nė zgjedhje.

Duke filluar qė sot me shpalljen e kandidaturės, gjenerali Clark shpreson qė tė jetė njė kandidat ndryshe. Ai nuk ka bėrė ende fushatė, nuk ka mbledhur para nga pėrkrahėsit pėr kėtė fushatė dhe nuk ka pėrvojėn politike qė kanė kandidatėt e tjerė dhe qė zakonisht pėrcakton se kush do tė emėrohet si kandidat i njė partie.

Shumė gjeneralė kanė qenė presidentė mė parė, por siē u shpreh njė analist, Wesley Clark nuk ėshtė George Washington dhe nuk ėshtė shumė i njohur nė Shtetet e Bashkuara.

Wesley Clark e ka kundėrshtuar luftėn nė Irak dhe ėshtė shprehur hapur pėr ēėshtje tė tjera ushtarake dhe tė politikės sė jashtme. “Mendoj se ky vend po kalon momente mjaft tė vėshtira, si brenda dhe jashtė kufijve dhe mendoj se ka nevojė pėr njė udhėheqje tė fortė dhe largpamėse qė ta ēojė pėrpara dhe kjo mė bėri qė tė marr kėtė vendim”, tha ai dje.

Megjithėse qėndrimet e tij nė politikėn e brendshme janė ende njė mister pėr shumė votues, dje dhe sot nė njė fushatė “jozyrtare” pėrmes intervistave nė stacione televizive, gjenerali nė pension foli pėr ekonominė dhe ēėshtje tė tjera shoqėrore. “Kemi humbur 2.7 milionė vende pune kėto dy vjet e gjysmė. Duhet tė hapim vende tė reja pune. Duhet tė hapim 125 mijė vende pune nė muaj”, tha ai dje, ndėrsa sot u shpreh se i njeh mirė problemet e sistemit shėndetėsor, sigurimet shoqėrore dhe tė tjera qė mund tė jenė ēėshtjet qė tėrheqin votuesit.

Ja ē’thotė pėr tė Stuart Rothenberg, analist politik: “Ai di tė flasė shumė mirė, ėshtė karizmatik. Por nė fund tė fundit ajo qė ka rėndėsi, ėshtė a do tė jetė kandidat i mirė?”, tha ai.

Shumė njerėz mendojnė se me pėrvojėn e tij nė ēėshtje ushtarake dhe ndėrkombėtare, gjenerali do tė ishte njė kundėrshtar i fortė pėr Presidentin Bush. Si ushtarak, Wesley Clark ka edhe njė tė veēantė tjetėr. Nė Shtetet e Bashkuara, zakonisht ushtarakėt e karrierės nėse hyjnė nė politikė, hyjnė nė emėr tė Partisė Republikane, ndėrsa ish-gjenerali ėshtė rreshtuar me demokratėt.

Zoti Clark ka pėrfunduar me rezultate tė shkėlqyera Akademinė Prestigjioze ushtarake, West Point kėtu nė Shtetet e Bashkuara. Ka diploma pasuniversitare nė filozofi, politikė dhe ekonomi. Ai ėshtė i martuar dhe ka njė djalė.

Pėr publikun shqiptar, sigurisht qė Wesley Clark ėshtė shumė i njohur dhe i respektuar pėr rolin e tij si personi qė udhėhoqi fushatėn e goditjeve ajrore nė krye tė NATO-s nė vitin 1999 nė Kosovė.


Copyright©2000-2003 Trepca.net - Tė gjitha tė  drejtat e rezervuara.