17.09.2003 - Trepca.net

Lajme

E mėrkure 17 shtator 2003


 

Pėrmbajtja:

 • Presidenti Rugova priti shefin e Shtatmadhorisė sė ushtrisė amerikane, gjeneralin Riēard Majers

 • Presidenti Rugova takohet sot me gjeneralin amerikan Riēard Majers

 • Kreparlamentari Daci priti drejtorin e Institutit pėr Marrėdhėnie Etnike, Allen Kasof

 • Shefi i UNMIK-ut Holkeri takohet sot nė Romė me zyrtarė tė lartė italian

 • H. Holkeri nėnshkroi urdhėrin ekzekutiv pėr formimin e komisionit tė pavarur pėr incidentin nė burgun e Dubravės

 • Njė delegacion i Kuvendit tė Kosovės do tė marrė pjesė nė konferencėn parlamentare nė Sarajevė

 • Qeveria kėrkon hapėsirė qė tė merret me probleme sociale

 • Mbrėmė u nėnshkrua kontrata pėr aviokompaninė e parė tė Kosovės

 • Programi pėr Zhvillim i OKB-sė nė bashkėpunim me UNMIK-un kanė shpallur programin "Armėt nė kėmbim pėr zhvillim"

 • Trend pozitiv i pagesave tė tatimit nė pronė nga qytetarėt e komunės sė Prishtinės

 • Qendra pėr Edukim dhe Pėrparim bėri publik projektin mbarėkombėtar "Gjuha shqipe dhe kompjuteri"

 • Nė enklavėn serbe Gorazhdec tė Pejės njė minoritar serb ka sulmuar pjesėtarin serb tė SHPK-sė

 • Nė Kosovė kanė kanė filluar tė protestojnė edhe pensionistėt

 • Rasti i tentativės pėr rrėmbimin e njė vajze 12-vjeēare serbe

 • Fillon konkurrimi pėr bursat Hubert H. Humphrey pėr vitin 2004

 • Njė person ėshtė plagosur nė Tetovė nga njė sulm me armė zjarri

 • Nė qytetin irakian tė Mosulit ėshtė plagosur njė paqeruajtės nga Shqipėria

 • Maqedonia dėshiron tė jetė pjesė e sigurisė sė NATO-s

 • Nxėnėsit maqedonas dhe VMRO-DPMN kundėr arsimimit nė gjuhėn shqipe

 • Majko dhe Mini deklaruan nė Tiranė se nuk do tė ketė as ndarje, por as kantonizim tė Kosovės

 • Serbia dhe Mali i Zi do ta zvogėlojnė armatėn e tyre pėr 30 mijė pjesėtarė

 • Gjen. Uesli Klark shpall sot kandidaturėn pėr nominim pėr President tė SHBA-ve

 • Sadam Husein bėn thirrje pėr rezistencė kundėr amerikėve

 • Policia e Kashmirit indian ka vrarė njė nga pjesėtarėt mė tė lartė tė njė grupi militant

 • Nė njė shpėrthim tė njė automjeti afėr Kopenhagės ka humbur jetėn shoferi

 • SHBA-tė ia kanė paguar Tailandės 10 milonė dollarė pėr arrestimin e Hambalit

 • SHBA pėrdor veton nė njė projektrezolutė kundėr Izraelit

 • Samit evropian pėr Irakun

 • Policia suedeze arrestoi njė tė dyshuar pėr vrasjen e Ana Lindit

 • Maher ka kritikuar grupet palestineze pėr vrasjen e civilėve izraelitė nė emėr tė luftės kundėr okupimit


 
Presidenti Rugova priti shefin e Shtatmadhorisė sė ushtrisė amerikane, gjeneralin Riēard Majers
 
   
Prishtinė, 17 shtator 2003 - Presidenti i Kosovės Ibrahim Rugova priti sot nė rezidencėn e tij shefin e Shtatmadhorisė sė ushtrisė amerikane, gjeneralin Riēard Majers, i cili ndodhet pėr njė vizitė tė shkurtėr nė Kosovė. Nė kėtė takim mori pjesė edhe shefja e Zyrės amerikane nė Prishtinė, zonja Mersi Ris.

Presidenti Rugova nė kėtė takim e njohu ushtarakun e lartė amerikan, gjeneralin Majers, me zhvillimet aktuale dhe me progresin e arritur nė Kosovėn e pasluftės si dhe me zhvillimin ekonomik tė vendit.
 
Nė njė deklaratė pėr media, Presidenti Rugova, duke i uruar mirėseardhje gjeneralit Majers, shprehu kėnaqėsinė pėr takimin qė pati me gjeneralin Majers, tė cilin, siē tha, populli i Kosovės e don dhe e respekton.

Presidenti Rugova tha mė tutje se mysafirin e lartė e ka njohur pėr bashkėpunimin e mirė tė institucioneve tė Kosovės me administratėn ndėrkombėtare. Me kėtė rast, Presidenti tha se insiston pėr njohjen e pavarėsisė sė Kosovės, e cila do t'i pėrshpejtonte proceset e brendshme, do tė qetėsonte rajonin dhe do tė hapte perspektivė pėr Kosovėn nė tė ardhmen.
 
Pra, njė Kosovė e integruar nė strukturat veriatlantike, nė Bashkimin Evropian dhe nė miqėsi tė pėrhershme me SHBA-tė, nėnvizoi Rugova.

Presidenti Rugova edhe me kėtė rast falenderoi SHBA-tė pėr gjithė atė qė kanė bėrė pėr Kosovėn, duke shtuar se nga gjenerali Majers ka kėrkuar ndihmėn ushtarake pėr Kosovėn. Njėherit ai pėrshendeti Presidentin Bush, i cili, siē u shpreh, ka bėrė shumė nė zgjerimin e lirisė pėr tė gjitha kombet e botės.

Gjenerali Majers, siē mėsohet, pas takimit me Presidentin Rugova vizitoi paqeruajtėsit amerikanė nė kampin "Bondstill" afėr Ferizajit.
 
 
Presidenti Rugova takohet sot me gjeneralin amerikan Riēard Majers
 
Prishtinė, 17 shtator 2003 - Predidenti i Kosovės Ibrahim Rugova sot nė mesditė do ta presė nė njė takim gjeneralin amerikan Riēard Majers, kryeshef i Shtabit tė Pėrbashkėt. Majers ėshtė edhe kėshilltar kryesor ushtarak i Presidentit, Sekretarit tė Mbrojtjes dhe Kėhsillit pėr Siguri Kombėtare tė SHBA-ve.

Gjenerali Majers ka qenė komandant i forcave aleate nė luftėn e Irakut.
 
 
Kreparlamentari Daci priti drejtorin e Institutit pėr Marrėdhėnie Etnike, Allen Kasof
 
Prishtinė, 17 shtator 2003 - Kryetari i Kuvendit tė Kosovės, Nexhat Daci priti sot drejtorin e Institutit pėr Marrėdhėnie Etnike, Allen Kasof dhe bisedoi me tė pėr ecurinė e dialogut Prishtinė-Beograd.

Daci ėshtė shprehur se institucionet e Kosovės dhe qytetarėt e saj i kanė thėnė po dialogut, porse personalisht nuk pret shumė nga dialogu i paralajmėruar, bazuar nė sjelljen e lidershipit serb.
 
Tekefundit, bisedimet do tė jenė pėr ēėshtje teknike dhe nė nivel ekspertėsh, prandaj nuk e shoh tė nevojshme tė shpenzojmė shumė energji pėr dialogun, ka theksuar kryeparlamentari Daci.

Allen Kasof ėshtė shprehur se dialogu me Beogradin ėshtė nė interes tė Kosovės dhe ka paralajmėruar se nga shkurti do tė organizohet nė Zvicėr njė konferencė e ngjashme me atė tė vitit tė kaluar "Shqiptarėt dhe fqinjėt e tyre", thuhet nė njė njoftim nga ky takim.
 
 
Shefi i UNMIK-ut Holkeri takohet sot nė Romė me zyrtarė tė lartė italian
 
Romė, 17 shtator 2003 - Kryadministratori i Kosovės Hari Holkeri pritet tė takohet sot nė Romė me zyrtarė tė lartė tė Ministrisė sė Jashtme italiane. Holkeri do tė takohet me ministrin e jashtėm italian Franko Fratini dhe me zėvendėkryeministrin Roberto Antonionin.
 
Zėdhėnėsi i UNMIK-ut nė Prishtinė nuk pranoi tė jepte hollėsi tė tjera nėse z. Holkeri do tė bisedojė me zyrtarėt e lartė italianė nė lidhje me dialogun e mundur midis Kosovės dhe Serbisė e Malit tė Zi pėr ēėshtje teknike me rėndėsi pėr qytetarėt.
 
 
H. Holkeri nėnshkroi urdhėrin ekzekutiv pėr formimin e komisionit tė pavarur pėr incidentin nė burgun e Dubravės
 
Prishtinė, 17 shtator 2003 - Administrata ndėrkombėtare nė Kosovė bėri tė ditur se kryeadministratori Hari Holkeri ka nėnshkruar njė urdhėr ekzekutiv nė lidhje me formimin e njė komisioni tė pavarur pėr incidentin e 4 shtatorit nė burgun e Dubravės.
 
Burimet e UNMIK-ut kanė bėrė tė ditur se janė emėruar anėtarėt e Komisionit tė pavarur qė do tė hetojė ngjarjet qė ndodhėn nė burgun e Dubravės, ku me 4 shtator humbėn jetėn pesė tė burgosur dhe u plagosėn 15 tė tjerė.
 
Komisioni do tė jetė i pavarur dhe nuk do tė paragjykojė hetimet e autoriteteve qė janė nė vazhdim e sipėr pėr kėtė ēėshtje. Zėdhėnėsi bėri tė ditur se ky komision do tė dalė me njė raport ku do tė pėrfshihen hetimet qė ka bėrė dhe rekomandimet pėr kushtet nė burg dhe parandalimin e incidenteve tė tilla nė tė ardhmen.
 
 
Njė delegacion i Kuvendit tė Kosovės do tė marrė pjesė nė konferencėn parlamentare nė Sarajevė
 
Prishtinė, 17 shtator 2003 - Prej 2 deri mė 4 tetor njė delegacion i Kuvendit tė Kosovės, i udhėhequr nga kryetari, Nexhat Daci, do tė marrė pjesė nė konferencėn parlamentare me temėn: "Roli i parlamenteve nė zhvillimin shoqėror dhe ekonomik nė Evropėn Juglindore...", e cila mbahet nė Sarajevė.

Nė kėtė delegacion deputetėt Bajrush Xhemajli, Haki Shatri, Zylfie Hundozi, Dragisha Krstoviq, Mahir Jagxhillar dhe Hasan Meta, gjatė qėndrimit nė kryeqytetin e Bosnjė- Hercegovinės, do tė njihen me pėrvojat e avancuara pėr pėrgatitjen e legjislacionit, monitorimin e pėrpilimit tė politikave ekonomike, pėr mbrojtjen e grupeve mė tė cenueshme tė shoqėrisė etj.
 
 
Qeveria kėrkon hapėsirė qė tė merret me probleme sociale
 
Prishtinė, 17 shtator 2003 - Duke folur nė takimin e sotėm tė Kėshillit Trepalėsh Kėshilldhėnės, kryeministri Brajram Rexhepi tha se qeveria nuk duhet tė luajė rolin e zjarrfikėsit duke bėrė zgjedhje tė pėrkohshme aty ku ka probleme, por si tė evitohen grevat apo protestat me karakter social.
 
Rexhepi tha se angazhohet pėr krijimin e njė lloj pakti ndėrmjet qeverisė, punėtorėve, sindikatave e Odės Ekonomike pėr t'i dhėnė njė hapėsirė qeverisė qė tė merret me probleme reale, si tė punėtorėve, e poashtu edhe tė kategorive tė tjera sociale.

Kjo ide nuk ėshtė risi, tha Rexhepi, meqė njė gjė e tillė ėshtė praktikuar edhe nė Irlandė e nė shumė shtete tė tjera, ndėrkohė qė kėrkoi korrektėsi dhe pėrgjegjėsi.

Nė mbledhjen e sotme tė Kėshillit Trepalėsh Kėshilldhėnės u shqyrtuan edhe ēėshtje tė tjera si hartimi i projektligjit themelor tė punės, ai pėr promovim tė punėsimit dhe kujdesi ndaj tė papunėve.
 
 
Mbrėmė u nėnshkrua kontrata pėr aviokompaninė e parė tė Kosovės
 
Prishtinė, 17 shtator 2003 - Nė Ndėrtesėn e Kuvendit tė Kosovės ėshtė nėnshkruar mbrėmė kontrata ndėrmjet Ministrisė sė Transportit dhe Postelekomunikacionit, Shtyllės sė Katėrt tė UNMIK-ut dhe fituesit tė tenderit pėr themelimin e aviokompanisė sė parė tė Kosovės "Hamburg Internshėnel".
 
Kjo aviokompani do tė veprojė nė emėr tė Kosovės dhe do tė paguajė tė ardhurat pėr buxhetin e Kosovės. Kjo kontratė do tė jetė trivjeēare me mundėsi tė vazhdimit edhe pėr dy vite.
 
 
Programi pėr Zhvillim i OKB-sė nė bashkėpunim me UNMIK-un kanė shpallur programin "Armėt nė kėmbim pėr zhvillim"
 
Prishtinė, 17 shtator 2003 - Programi pėr Zhvillim Ndėrkombėtar i OKB-sė nė bashkėpunim me UNMIK-un nė pėrkrahje tė amnistisė pėr armėmbajtėsit pa leje kanė shpallur programin: "Armėt nė kėmbim pėr zhvillim", i cili do tė zgjasė deri nė fund tė kėtij muaji. Lidhur me kėtė ka folur dje nė njė konferencė me gazetarė nė Prishtinė, shefi i kėtij programi Robert Fajfer.

Zyrtarėt e kėsaj organizate thonė se programi pėr dorėzimin vullnetar tė armėve po vazhdon dhe se Kosova kishte nevojė pėr njė projekt tė tillė. Paqeruajtėsit ndėrkombėtarė nė Kosovė theksojnė se edhe konfiskimi i armėve qė mbahen pa leje po vazhdon.
 
Zėdhėnėsi i KFOR-it nė Prishtinė, Kris Tompson tha se paqeruajtėsit kishin konfiskuar kėtė javė 14 pushkė, 7 pistoleta, 459 fishek dhe njė numėr pajisjesh tė tjera ushtarake, si granata dhe predha.
 
 
Trend pozitiv i pagesave tė tatimit nė pronė nga qytetarėt e komunės sė Prishtinės
 
Prishtinė, 17 shtator 2003 - Drejtorati pėr Financa dhe Pronė i Kuvendit komunal tė Prishtinės ka pėrfunduar shpėrndarjen e vendimeve pėr tatimin nė pronė 15 ditė para afatit tė pėrcaktuar nga Ministria pėr Ekonomi dhe Financa e Qeverisė sė Kosovės.
 
Duke u mbėshtetur nė llogaritė e Kuvendit komunal tė Prishtinės vėrehet njė trend pozitiv i pagesave tė tatimit nė pronė nga qytetarėt e Komunės sė Prishtinės. Drejtorati ua pėrkujton qytetarėve tė Prishtinės qė t'i kryejnė obligimet e tyre qytetare dhe i siguron ata se kėto mjete do t'u kthehen atyre nė tė gjitha fushat e jetės e sidomos nė infrastrukturė.
 
 
Qendra pėr Edukim dhe Pėrparim bėri publik projektin mbarėkombėtar "Gjuha shqipe dhe kompjuteri"
 
Prishtinė, 17 shtator 2003 - Qendra pėr Edukim dhe Pėrparim bėri publik projektin mbarėkombėtar "Gjuha shqipe dhe kompjuteri", duke pėrmbyllur variantin mė tė ri tė programit drejtshkrimor.
 
Fjalori elektronik shpjegues pėrmban 70 mijė fjalė tė gjuhės sė sotme shqipe. Ky program i ėshtė dorėzuar Qeverisė sė Kosovės, dhe do t'u ofrohet pėr instalim falas tė gjitha grupeve dhe institucioneve, pėrfshirė kėtu edhe mediat e Kosovės.

Drejtori i kėsaj qendre Lulzim Shishani sqaroi se ēfarė pėrmban ky program. Sipas tij, programi drejtshkrimor pėrbėhet prej 1 milon fjalėsh, pastaj korrekturėn automatike. Ndėrkaq programi pėr pėrvetėsimin e gjuhės shqipe do tė ketė kėto komponente: gramatika e gjuhės shqipe, programi pėr lakimin e emrave dhe mbiemrave etj.
 
 
Nė enklavėn serbe Gorazhdec tė Pejės njė minoritar serb ka sulmuar pjesėtarin serb tė SHPK-sė
 
Pejė, 17 shtator 2003 - Nė enklavėn serbe Gorazhdec tė Pejės njė minoritar serb ka sulmuar pjesėtarin e Shėrbimit Policor tė Kosovės, Millo Gjakiq, i cili punon nė Stacionin policor tė Gorazhdecit. Sipas informatave nga policia rajonale e UNMIK-ut nė Pejė, polici Gjakiq ėshtė sulmuar nga njė bashkėkombas i tij serb, banor i Gorazhdecit ku ka pėsuar lėndime tė rėnda trupore.
 
Motivet e kėtij sulmi ende nuk janė tė njohura, por zėdhėnėsi i policisė rajonale i UNMIK-ut nė Pejė ka thėnė se polici serb ėshtė sulmuar nė kohėn kur ai nuk gjendej nė detyrė dhe se sulmuesi ėshtė i njohur pėr policinė, por ende nuk ėshtė arrestuar.
 
 
Nė Kosovė kanė kanė filluar tė protestojnė edhe pensionistėt
 
Prizren, 17 shtator 2003 - Prej dje nė Kosovė kanė kanė filluar protestat e pensionistėve, tė cilėt kėrkojnė nga qeveria dhėnien e pensioneve tė tyre. Qindra pensionistė kanė protestuar dje para selisė sė UNMIK-ut nė Prizren, duke kėrkuar pensionet e tyre qė nga viti 1999.

Kthimi i 30 milionė urove qė u ka borxh Serbia, si dhėnia e parave pėr secilin pensionist pėr punėn qė ka kryer gjatė 40 vjetėve janė kėrkesa tė Lidhjes sė Pensionistėve tė Kosovės, tė cilėt qė dje kanė filluar organizimin e protestave nė shtatė qendra komunale tė Kosovės.

Protestat do tė vazhdojnė deri mė 24 shtator, kur ėshtė parashikuar qė ato tė mbahen pastaj vetėm nė Prishtinė para Kuvendit tė Kosovės dhe selisė sė UNMIK-ut. Protesta e Lidhjes sė Pensionistėve tė Kosovės ishte paralajmėruar kohė.
 
 
Rasti i tentativės pėr rrėmbimin e njė vajze 12-vjeēare serbe
 
Prishtinė, 17 shtator 2003 - Policia e UNMIK-ut thotė se rasti i tentativės pėr rrėmbimin e njė vajze 12-vjeēare serbe nė fshatin Dobratin tė Lipjanit, ėshtė i inskenuar, mu sikur edhe disa raste tė tjera gjatė muajve tė kaluar.
 
Pėrfaqėsuesi pėr shtyp i policisė rajonale tė Prishtinės Malkolm Eshbi ka deklaruar se nė bazė tė hetimeve tė kryera nuk janė zbuluar prova se ėshtė tentuar rrėmbimi i vajzės 12-vjeēare serbe.
 
Ndėrkaq, shefi i policisė rajonale tė Prishtinės Zhan Leru thotė se rasti i vajzės 12-vjeēare serbe nuk ka ekzistuar, por kjo vajzė e vogėl vetėm ėshtė frikėsuar nga njė veturė qė ishte duke kaluar, shkruan "K.ditore".

Muajve tė fundit janė pėrsėritur inskenimet e incidenteve ndaj serbėve nė Kosovė nga mediat dhe zyrtarėt e Serbisė pėr tė krijuar njė pasqyrė tejet negative pėr situatėn nė Kosovė.

Pas inskenimit tė kėtij rasti, serbėt e Dobratinit kishin bllokuar aksin rrugor qė kalon afėr fshatit tė tyre dhe kishin sulmuar me gurė veturat e shqiptarėve.
 
 
Fillon konkurrimi pėr bursat Hubert H. Humphrey pėr vitin 2004
 
Prishtinė, 17 shtator 2003 - Zyra e SHBA-ve nė Prishtinė shpall fillimin e procesit konkurrues pėr programin e bursave Huvert H. Humphrey pėr vitin 2004.

Programi kėrkon profesionistė nga vendet nė zhvillim, qė tė udhėtojnė nė Shtetet e Bashkuara tė Amerikės pėr njė vit studimi (pas sė cilit nuk fitohet diplomė) dhe pėrvojash praktike profesionale.
 
Konkurruesit duhet tė shkruajnė dhe flasin rrjedhshėm gjuhėn angleze, tė kenė pėrvojė pesėvjeēare domethėnėse profesionale dhe tė demonstrojnė kualitetet e udhėheqjes dhe pėrvojės nė shėrbim publik. Inkurajim I posaqėm pėr konkurim u ipet femrave.

Afati i fundit pėr dorėzimin e formularėve tė plotėsuar, nė Zyrėn Amerikane ėshtė 24 tetor 2003, njofton Zyra amerikane nė Prishtinė.
 
 
Njė person ėshtė plagosur nė Tetovė nga njė sulm me armė zjarri
 
Tetovė, 17 shtator 2003 - Njė person ėshtė plagosur gjatė njė sulmi me armė zjarri afėr Shtėpisė sė kulturės nė qendėr tė Tetovės. Persona tė panjohur sot nė mėngjes nga njė veturė nė lėvizje kanė hapur zjarr ndaj klubit qė ndodhet nė Shtėpinė e kulturės. Sipas burimeve jozyrtare bėhet fjalė pėr njė veturė pa targa.
 
 
Nė qytetin irakian tė Mosulit ėshtė plagosur njė paqeruajtės nga Shqipėria
 
Irak - Tiranė, 17 shtator 2003 - Nė qytetin irakian tė Mosulit ėshtė plagosur njė ushtar shqiptar i Shqipėrisė me granata nga vendėsit. Shefi i Shtabit tė Pėrgjithshėm tė Ushtrisė Pėllumb Qazimi konfirmoi lajmin pėr plagosjen e njė paqeruajtėsi nga Shqipėria nė qytetin irakien tė Mosulit, por pėrgėnjeshtėroi lajmin e agjencive ndėrkombėtare pėr tre ushtarė shqiptarė tė plagosur gjatė njė goditje me njė granatė dore nga irakianėt.

"Ėshtė e vėrtetė se ėshtė plagosur njė paqeruajtės nga Shqipėria, por jeta e tij ėshtė jashtė rrezikut pėr jetėn, ngase ai ka pėsuar vetėm njė gėrvishje tė vogėl nė dorė", ka thėnė z. Qazimi. Ai pranoi se misioni i trupave paqeruajtėse nė Irak nuk ėshtė i lehtė dhe as jashtė rrezikut.
 
 
Maqedonia dėshiron tė jetė pjesė e sigurisė sė NATO-s
 
Shkup, 17 shtator 2003 - Ministri maqedonas i Mbrojtjes Vllado Buēkovski tha se Maqedonia si vend i vogėl duhet tė dėshirojė me sinqeritet tė jetė pjesė e sistemit tė sigurisė sė NATO-s, sepse siē tha, nė Ballkan ende do tė ketė shumė skenare.

"Tė jesh nėn ombrelėn e NATO-s, tė kesh aleatė tė fortė, do tė thotė se ke zgjidhur njė problem tė madh nė Balkan", tha ministri maqedonas i Mbrotjes.
 
Disa nga planet pėr reforma ai pėrmendi shtimin e numrit tė bashkėsive etnike nė ushtri, shtimin e bashkėpunimit dhe bashkėrenditjet midis Ministrisė sė Mbrojtjes dhe tė Rendit nė lidhje me ēėshtjet e sigurisė sė brendshme, si dhe planifikimin midis dy ministrive pėr dorėzimin e pėrgjegjėsive pėr sigurinė e kufirit.
 
 
Nxėnėsit maqedonas dhe VMRO-DPMN kundėr arsimimit nė gjuhėn shqipe
 
Manastir, 17 shtator 2003 - Qindra nxėnės maqedonas pėrsėri protestuan dje nė qytetin e Manastirit, duke shprehur pakėnaqėsinė ndaj vendimit tė Ministrisė maqedonase tė Arsimit pėr hapjen e njė klase tė shkollės sė mesme me mėsim nė gjuhėn shqipe nė kėtė qytet.
 
Nxėnėsit maqedonas tė shkollave tė mesme kėrkojnė qė Ministria e Arsimit ta tėrheqė vendimin dhe klasa shqipe edhepse pėrbėhet nga nxėnėsit e Manastirit tė kthehet nė Kėrēovė, ku ishte hapur fillimisht. Nė kėtė kontekst edhe partia maqedonse opozitare VMRO-DPMN tha se do tė votojė kundėr vendimit tė Qeverisė maqedonase pėr njohjen e Unviversitetit tė Tetovės.
 
 
Majko dhe Mini deklaruan nė Tiranė se nuk do tė ketė as ndarje, por as kantonizim tė Kosovės
 
Tiranė, 17 shtator 2003 - Nuk do tė ketė as ndarje, por as kantonizim tė Kosovės, kanė thėnė nė njė takim tė pėrbashkėt nė Tiranė, ministri i Mbrojtjes sė Shqipėrisė, Pandeli Majko dhe komandanti i KFOR-it, Fabio Mini. Ndėrkaq, Mini ka ripėrsėritur deklaratėn e bėrė mė parė se nė Kosovė nuk do tė kthehen trupat serbe as simbolikisht. Gjeneral Mini tha se kėtė qėndrim ia kishte pėrcjellė edhe Beogradit.

Nė takimin e pėrbashkėt Majko - Mini u bisedua pėr gjendjen e sigurisė nė Kosovė dhe nė rajon, ku janė ndėrtuar hapa tė sigurisė denoncuar aktet e shėmtuara. Po ashtu ėshtė vlerėsuar edhe roli i Shqipėrisė si dhe i autoriteteve tė Kosovės pėr tė vendosur rregull dhe siguri.
 
 
Serbia dhe Mali i Zi do ta zvogėlojnė armatėn e tyre pėr 30 mijė pjesėtarė
 
Podgoricė, 17 shtator 2003 - Serbia dhe Mali i Zi do ta zvogėlojnė armatėn e tyre pėr 30 mijė pjesėtarė si pjesė e pėrpjekjeve pėr reformimin e ushtrisė dhe vendosjen e lidhjeve mė tė pėrafėrta me NATO-n, tha ministri i Mbrojtjes sė Unionit serbo-malazez, Boris Tadiq.
 
Ai theksoi se ky vend nuk mund tė ketė mė shumė se 50 mijė njerėz nė armatė, duke shtuar se reduktimet nevojiten pėr bashkangjitjen eventuale tė Serbisė dhe Malit tė Zi nė Partneritetin pėr Paqe.
 
 
Gjen. Uesli Klark shpall sot kandidaturėn pėr nominim pėr President tė SHBA-ve
 
Arkanzas, 17 shtator 2003 – Gjenerali amerikan nė pension, Uesli Klark, ish-komandant i NATO-s, iu ka bashkuar 9 demokratėve tė tjerė nė garėn e zgjedhjeve mė 2004 pėr Shtėpinė e Bardhė, njofton Rojter.
 
Ish-planifikuesi i lartė i planeve tė luftėrave nė Pentagon, i cili udhėhoqi fushatėn e bombardimeve mė 1999 nė Kosovė, Uesli Klark planifikon tė shpallė kandidaturėn pėr nominim sot nė mesditė (e merkurė) nė klubin e djemėve dhe tė vajzave nė qytetin e vet tė lindjes, nė Litėll Rok, Arkanzas, kanė thėnė zyrtarėt partiakė tė Arkanzasit.
 
 
Sadam Husein bėn thirrje pėr rezistencė kundėr amerikėve
 
Bagdad, 17 shtator 2003 - Pėrmes njė audishiriti tė emituar sot nė televizion arab "Al Arabaia", diktatori i pėrmbysur irakian Sadam Huesin u ėshtė drejtuar "burrave dhe grave tė Irakut tė luftojnė kundėr okupit amerikan".

Huseini u ėshtė drejtuar muxhahedinėve tė shtojnė sulmet ndaj armiqve. Por, zėri nuk ėshtė verifikuar nga burime tė pavarura nėse ėshtė i Huseinit. Zėri nė kėtė shirit poashtu u bėn thirrje irakianėve pėr protesta nė rrugė kundėr okupimit dhe tė japin para pėr rezistencėn.
 
 
Policia e Kashmirit indian ka vrarė njė nga pjesėtarėt mė tė lartė tė njė grupi militant
 
Srinagar, 17 shtator 2003 – Policia e Kashmirit indian ka thėnė sot (e merkurė) se ka vrarė njė nga pjesėtarėt mė tė lartė tė grupit militant Xheish-i-Muhamed, njofton BBCnews. Njoftimi pėr vrasjen e Nasir Mehmud Ahuan, alias Ansar, nė Srinagar, vjen mė pak se tri javė pas vrasjes sė liderit tė tij Gazi Baba, i cili qe vrarė nga forcat e sigurimit indian.
 
Shefi i policisė sė Kashmirit indian, Gopal Sharma, ka thėnė se Ansar ka qenė zėvendėslider i grupit tė lartpėrmendur qė ka vepruar nė Kashmir. Ai tha se Ansar ishte shtetas pakistanez dhe ėshtė vrarė gjatė natės nė njė sulm nė shtėpinė e tij nė Srinagar.
 
 
Nė njė shpėrthim tė njė automjeti afėr Kopenhagės ka humbur jetėn shoferi
 
Kopenhagė, 17 shtator 2003 – Njė automjet ka shpėrthyer sot nė mėngjes (e merkurė) pranė njė spitali rreth 9 kilometra afėr Kopenhagės dhe kėshtu ka shkaktuar vdekjen e njė personi, bėjnė tė ditur mediat, njofton Rojter. Sipas televizionit danez nė kėtė shpėrthim ka vdekur shoferi i automjetit. Njoftohet se pothuaj asgjė s'ka mbetur nga automjeti.
 
 
SHBA-tė ia kanė paguar Tailandės 10 milonė dollarė pėr arrestimin e Hambalit
 
Bankog, 17 shtator 2003 – Shtetet e Bashkuara ia kanė paguar Tailandės 10 milonė dollarė pėr arrestimin e terroristit tė dyshimtė Hambali, njofton BBCWorld. Kryeministri tailandez, Thaksin Shinauatra ka thėnė se paratė kanė arritur dhe ai do tė vendosė se cilėt policė do tė ndajnė shpėrplimin.
 
Hambali qe arrestuar nė gusht nė kryeqytetin tailandez Bankog dhe po merret nė pyetje nga amerikanėt. Ai mendohet tė jetė figurė kryesore nė grupin aziatik Xhemah Islamiah dhe pėr lidhje me Al Kaidėn e Osama bin Ladenit.
 
 
SHBA pėrdor veton nė njė projektrezolutė kundėr Izraelit
 
Nju Jork, 17 shtator 2003 - SHBA ka pėrdorur veton nė njė projekt rezolutė tė Kėshillit tė Sigurimit tė KB qė demaskonte vendimin e Izraelit "pėr tė dėbuar" udhėheqėsin palestinez, Jaser Arafat.

Ambasadori amerikan nė KB, Xhon Negroponte tha se rezoluta "ishte e mangėt", sepse nuk pėrfshinte "dėnimin e akteve tė terrorizmit".

Projektrezoluta, e pėrkrahur nga shtete arabe, kėrkonte qė Izraeli "t'i jepte fund ēdo akti deportimi dhe kėrcėnimi ndaj sigurisė sė presidentit tė zgjedhur tė Autoritetit Palestinez".
 
 
Samit evropian pėr Irakun
 
Berlin, 17 shtator 2003 - Britania, Franca dhe Gjermania do tė kėrkojnė "terren tė pėrbashkėt" mbi Irakun kur udhėheqėsit e tė tre vendeve tė takohen nė fundjavė, bėri tė ditur qeveria gjermane.

Kryeministri britanik, Toni Bler do tė shkojė nė Berlin pėr bisedime me kancelarin gjerman, Gerhard Shroder dhe presidentin Zhak Shirak.

"Takimi do tė shėrbejė pėr arritjen e njė terreni tė pėrbashkėt nė politikėn e jashtme pas pikėpamjeve tė ndryshme qė u krijuan para luftės nė irak", thuhej nė deklaratėn gjermane.
 
 
Policia suedeze arrestoi njė tė dyshuar pėr vrasjen e Ana Lindit
 
Stokholm, 17 shtator 2003 - Policia suedeze thotė se ata kanė ndaluar njė person qė kėrkohet nė lidhje me vrasjen e ministres sė jashtme, Ana Lind. Personi i cili nuk ėshtė identifikuar u arrestua nė njė restorant nė periferi tė kryeqytetit, Stokholm.

Ai ėshtė duke u marrė nė pyetje, tha zėdhėnėsja e policisė Stina Wessling. Personi i arrestuar ėshtė i njėjti person pėr tė cilin policia mė herėt gjatė ditės nxori njė urdhėr arresti.

Policia ka refuzuar tė thotė nėse personi i arrestuar ėshtė ai qė dukej nė njė video kasetė nė njė dyqan nė Stokholm ku zonja Lindh u godit me thikė pėr vdekje.
 
 
Maher ka kritikuar grupet palestineze pėr vrasjen e civilėve izraelitė nė emėr tė luftės kundėr okupimit
 
Dubai, 17 shtator 2003 – Ministri i Jashtėm egjiptian, Ahmed Maher, ka kritikuar grupet militante palestineze pėr vrasjen e civilėve izraelitė nė emėr tė luftės kundėr okupimit izraelit, njofton Rojter.
 
Por, Maher, vendi i tė cilit, sė bashku me dy shtete tė tjera arabe, ka lidhje diplomatike me Izraelin , gjithashtu ka dėnuar armatėn izraelite pėr, siē i ka quajtur ai, sulme brutale nė kryengritjen palestineze pėr pavarėsi, e cila shpėrtheu mė 2000.

Copyright©2000-2003 Trepca.net - Tė gjitha tė  drejtat e rezervuara.