OPINIONE

   
17.09.2003 - Trepca.net

REAGIM: Kthinat e mykura tė njė “analisti”


ZVICĖR, 17 shtator 2003 / Jahir DEMAJ
 
Nė vend tė pėrgjegjjes nė fyerjet e Lulzimit po e pėrdor si titull, pikėrisht fjalinė mė tė preferuar prej tij, “Kthinat e mykura” qė aq me ėndje, e pėrdorė ky “analist”, duke ia bėrė me dije edhe atij, por edhe lexuesve tė nderuar tė trepēa.net se kjo do tė jetė pėrgjegjja ime e fundit. Pra Lulzimi mund tė shaj e tė fyej pastaj,  sa tė dojė dhe si tė dojė, se si dukėt ai e paska pėr zemėr njė gjė tė tillė. Njė polemike tė njė njiveli tė tillė nuk do i bėjė shėrbim.
 
Mua mė vjen shumė keq pėr Lulzimin qė e ka marė mundimin e tė shqetėsohet pėr mua, qė nuk paskam dal nga vrima e mykur dhe po u vėrtitkam nėpėr kthina tė mykura tė Zvicrės, gjė qė shprehje tė tilla ka pėrdorur edhe nė shkrimin e parė, qė tė lė tė kuptosh se ia qenka vėrtitur vet nėpėr kthina tė tilla tė “mykura” tė Zvicrės. Pėrndryshe nuk do t’i njifte.
 
Lulzimit dua poashtu tė ia heq merakun se unė, as jam “publicist” e aq mė pak “paramilitar”, por njė njeri krejt i zakonshėm, qė me kėtė rast kam provar me aq sa dij e mundem t’a them fjalėn time ashtu siēė mua mė dukėt e drejtė. Prandaj, duke qenė i sigurtė se ne nuk njifemi personalisht, Lulzimi nuk do tė duhej qė t’ia lejonte vedit njė luks aq tė madh e tė konkludoi se unė qenkam “tėrsisht i paditur”, i pa informuar dhe i pa pėrgatitur,…. Dhe tė vijė deri te njė pėrfundim se unė qenkam njė hiē, njė militant i rrenave, viktimė e ideologjisė. Dhe si pėrgjigjje nė kėto qė u than mė lartė unė do t’a pėrdorė njė thėnje tė njė njeriu tė menqur, qė thotė se “shkalla e parė e marrėzisė ėshtė tė kujtosh qė je i menqur”. 
 
“Figura juaj e mjerueshme ėshtė pėr keqardhje” mė drejtohet Lulzimi nė shkarravinėn e tij. Pa mė njohur e pa mė parė ndonjė herė. E unė mund ti them Lulzimit se gjėra tė tilla mund tė konkludojnė vetėn tipa tė tillė “tru mykur” qė siē ia ka ėnda tė shprehet vet, vėrtiten nėpėr vrima e kthina tė mykura. Prandaj nuk ka pse tė shprehė “keqardhje”. Atij do tė duhej ti vinte keq pėr vetėn e tujė.
 
Dua tė ndalem vetėm shkurtimish edhe nė dy qėshtje qė i ka prekur Lulzimi.
 
E para qėshtje, ku edhe Lulzimit i errsohėn syt dhe nuk ka mė kontrollė se ē’thot e ē’shkruan ėshtė “Bota Sot”. E kam cekur edhe mė parė se madhėshtija e kėsaj gazete ua ka zėnė frymėn, pra jo vetėm Lulzimit, prandaj edhe e kan dėnuar: Kėtė fakt nuk kam pse dhe si t’a mohoj. Mirėpo, a e ka tė qartė Lulzimi se pėr ēka ėshtė akuzurar, dhe nga kush ėshtė dėnuar “Bota Sot”?. Dhe poashtu edhe unė e ndaj mendimin (kėtė herė) me Lulzimin se nuk ishte regjimi i Millosheviqit (mjerisht), por shokėt e idealit tė Lulzimit qė shpifėn dhe denoncuan, ...... bile edhe e vranė “Botėn Sot”.
 
Do tė jem i detyrar qė kėtė herė t’ia pėrkujtoj Lulzimit, dhe shokėve tė idealit tė tij, se dy bashkėpuntorė dhe njė gazetar i kėsaj gazete u vranė nga dorė e zezė : Enver Maloku, Xhemail Mustafa dhe Bekim Kastrati. E ky Lulzimi nuk ka turp e gazetėn “Bota Sot” ta quaj jo mė pak se “fletushkė, dhe fabrikė qė prodhuaka rrena ,..dhe e cila po i fryeka zjarrit tė luftės ndėrshqiptare”. Prandaj do tė mė lejoj qė t’ia bėj njė pyetje  kėtij “analisti” se “kush po i frynė zjarrit tė luftės ndėrshqipėtare” zotri, “Bota Sot” apo ju?
 
Dhe sa pėr dijeni po ia bėjė tė ditur Lulzimit, ( se ka mundėsi qė ende ėndėrron se gazeta nė fjalė do tė gjobitet dhe do tė gjykohėt edhe nga gjyqėsia zvicerrane, mirret vesh e akuzuar nga shpifės e injorant, kryekėput antikombar ) se “Bota Sot”, ka kohė qė ka dalė fituese e proceseve tė tilla kobėzeza.
 
E dyta qėshtje ku unė dua ta vė theksin, nė lidhje me “Broēkullat* e “analistit” tė “kthinave tė mykura” (siē shprehėt vet) ėshtė supozimi kuturu i tij kur ai mė akuzon  si mė poshtė: Ju, Jahir Demaj, e shikoni politikėn si terren tė inateve personale, si fushė pėr larjen e hesapeve. Mirė ore “analist”, po tė lutem lexoje edhe njė herė shkrimin tim dhe bindu vet se unė nė asnjė rresht tė shkrimit tim nuk jam marė me kėtė temė.
 
Pra me politikėn. E sa pėr larjen e hesapeve kėtu po ia futė kot zotriu, se   nė shkrimin tim nuk mund tė gjeshė asnjė fjalė tė vetme ku mund tė konkludohėt se unė paskam aluduar sė paku nė larje hesapesh  Andaj si pėrgjigjje dhe si pėr pėrfundim po i them Zotriut Lulzim se pėr ato qė thot ai  pėr mua se unė qenkam njė gėnjeshtar i kulluar, ai le ta baj me shėndet. Gėnjeshtrės ndryshe i thonė rrenė, o “analist”,...me fjalė tė tjera rren e gėnjen ai qė nuk e thotė tė vėrtetėn.

 

“Kur pėllet gomari nuk dihėt se a po qan apo po kėndon” ka thėne shkrimtari Agim Cerga nė “Legjenda e varreve”.
 
Me nderime
Jahir Demaj


Copyright©2000-2003 Trepca.net - Tė gjitha tė  drejtat e rezervuara.