17.09.2003 - Trepca.net

Mitrovicė: Komiteti pėr Politikė dhe Financa i Kuvendit tė Komunės vlerėson se ende nuk janė plotėsuar kushtet pėr fillimin e ēfarėdo bisedimeve me Beogradin


Mitrovicė, 17 shtator 2003 / Nga: Hysni  SYLA ( Zyrtar pėr informim i KK )
 
Komiteti pėr Politikė dhe Financa i Kuvendit tė Komunės, nė mbledhjen e kryesuar nga kryetari Faruk Spahija, ndėr tė tjera ka shqyrtuar edhe gjendjen aktuale nė pjesėn veriore tė qytetit, pėrkatėsisht zhvillimet mė tė reja negative atje.
 
Anėtarėt e komitetit kanė konstatuar se gjatė kėtij viti janė shėnuar ecuri pozitive nė drejtim tė integrimit tė qytetit, sikur janė dinamizimi i procesit pėr kthimin e tė zhvendosurve, proceset e integrimit administrativ, duke pėrfshi kėtu shtrirjen e pushtetit tė UNMIK-ut (edhepse jo nė masė tė plotė) dhe proceset civile.
 
Poashtu, anėtarėt e Komitetit kanė vlerėsuar se nė kėtė periodė situata e sugirisė ka shėnuar trende tė vazhdueshme pozitive, qė mund tė shihet nga rėnja e numrit tė incidenteve, pastaj relaksimi i lėvizjes sė qytetarėve, relaksimi i regjimit tė kalimit mbi urėn kryesore tė Ibrit, heqja e telave gjemborė pėrreth saj etj, por qė tė gjitha kėto janė ende larg normales.
 
Megjithkėte, anėtarėt e KPF kanė konstatuar se ende nuk janė bėrė hapat vendimtar dhe tė duhur pėr integrimin e plotė tė qytetit, para sė gjithash pėr shkak tė mosangazhimit, jokonsekuencės dhe jovendosmėisė sė  UNMIK-ut pėr tė implementuar ligjin nė tėrė territorin administrativ tė komunės.
 
Vlerėsimin e kėtillė anėtarėt e KPF-sė e kanė bazuar nė faktin se nė pjesėn veriore tė UNMIK-ut ende veprojnė strukturat paralele, si mbeturina tė regjimit srebė (shėndetėsi, arsim, administratė, rrjeti i telefonisė serbe etj.) dhe grupe tė ndryshme tė organizuara paramilitare qė kontrollohen drejtpėrsėdrejti nga Qevria e Bepgradit.
 
KPF konstaton se me mosveprimin e vet energjik, me efektet minore tė  arritura dhe  shtyerjen e ngadalshme tė procesit tė integrimit tė qytetit pėrpara, UNMIK-u ka keqpėrdor  mirėkuptimin dhe besimin e qytetarėve tė Mitrovicės.
 
Anėtarėt e KPF-sė kėrkojnė  nga institucionet e UNMIK-ut dhe ato mė tė larta tė vendit qė tė ndihmojnė pushtetin lokal pėr implementimin e ligjit nė tėrė territorin e komunės dhe implementimin e vullnetit pėr bashkėpunim midis komuniteteve qė jetojnė nė komunė, gjė qė do tė ndikonte njėkohėsisht edhe nė integrimin e pėrshpejtuar tė qytetit.
 
Nė fund, duke i patur parasysh tė gjitha kėto qė u thanė mė lartė, Komiteti pėr Politikė dhe Financa i Kuvendit tė Komunės vlerėson se ende nuk janė plotėsuar kushtet pėr fillimin e ēfarėdo bisedimeve me Beogradin, bisedime kėto qė do tė duhej tė fillonin vetėm pas shtrirjes sė administratės legjitime komunale apo asaj tė mirėfilltė tė UNMIK-ut nė tėrė territorin e komunės, tė paranuar me Rregulloren e UNMIK-ut 2000/45, pėrkatėsisht eliminimin e ēfarėdo strukture paralele dhe formacioneve ekstremiste qė veprojnė atje.


Copyright©2000-2003 Trepca.net - Tė gjitha tė  drejtat e rezervuara.