OPINIONE

   
16.09.2003 - Trepca.net

Mjegulla nė kokėn e shpifėsit Jahir Demaj!


Bernė (ZVICĖR)16 shtator 2003 / Shkruan: Lulzim BERISHA
 
Kur kam shkruar pėr publicistėt paramilitarė, tė cilėt vėrtiten nėpėr kthinat e mykura tė Zvicrės, e kam pasur mendjen pikėrisht te lloji i Jahir Demajt. Duke qenė tėrėsisht tė paditur, ata janė tė shkathtė vetėm tė fyejnė. Pa asnjė informatė, pa asnjė pėrgatitje Jahir Demaj tregon zell tė pashoq tė shkarravis dhe tė shpif, tė fyejė ne stilin “shkrimi i kėtij far Lulzimit”. Unė nuk po ju them juve as njėfarė, as kurrfarė ? nga teksti shihet se jeni njė hiē, njė militant i rrenave, viktimė e ideologjisė.
 
Figura juaj e mjerueshme ėshtė pėr keqardhje. Meqė ju vetė, nė sikletin tuaj tė madh pėr tė sharė, keni llomotitur pėr nivelin e shkrimit tim, mė duhet tė them se juve ju mungon kultura elementare e shkrimit, mos tė flasim kėtu pėr gabimet e njėpasnjėshme gjuhėsore, gramatikore. Mėsoni shqip! Edhe pse e kam tė qartė se mjegulla, qė ua ka zbehur mendjen tuaj, nuk mund tė thithė mė asgjė tė shėndoshė. Ėshtė e drejtė e juaja, Jahir Demaj, tė lexoni ēka tė doni. Por, mos mendoni se me budallallėqe mund t’i bindni tė tjerėt se njė gazetė si “Bota Sot” na qenkėsh fjala e fundit e gazetarisė shqiptare.
 
Unė kam konstatuar se kjo fletushkė ėshtė fabrikė pėr prodhimin e rrenave. Asgjė mė shumė. Tė tjerat, qė ju m?i mveshni mua nė tekst, janė zbulime tuajat, tė cilat mund t’i bėjė vetėm njė megaloman analfabet. Siē jeni ju! Se “Bota Sot” ėshtė uzinė rrenash, kjo dihet botėrisht. Edhe me sy tė mbyllur mund ta vėreni se pėr shkak tė shpifjeve kjo ?gazetė? ėshtė gjobitur pandėrprerė nga institucionet ndėrkombėtare nė Kosovė. Nuk besojė se ju do t?i barazoni ato me regjimin e Milosheviqit.
 
Duke paguar gjobat e merituara ?Bota Sot? ka pranuar edhe vetė se ėshtė shpifėse. Po tė kishit vetėm njė copėz dinjitet dhe guxim njerėzor, ju do ta pranonit se “gazeta” nė fjalė ėshtė njė qerdhe e disa sherbėtorėve tė devotshėm tė Serbisė. Nė redaksinė e “Botės Sot” gjenden “gazetarė”, qė kanė bėrė karrierė nė Komitetin Qendror tė Serbisė, shkarravitės tė tjerė, qė janė marrė me denoncime tė kolegėve nė policinė serbe, kalemxhinj, tė cilėt shpifin nga tavolina e gjelbėrt dhe shkrimet nuk i bazojnė nė fakte.
 
Ka edhe paramilitarė tė tjerė, tė cilėt falsifikojnė intervista, siē ėshtė njė “gazetar” nė Gjenevė, tė cilit pėr arsye higjienike nuk dua t’ia pėrmend as emrin duhmėrėndė! Dhe meqė ju jetoni nė Uster, Jahir Demaj, besoj se ndonjėherė nė jetėn tuaj keni dalur nga vrima e mykur dhe e keni marrė vesh se “gazeta” juaj e preferuar ē’prej vitesh ėshtė nė shenjestėr tė gjyqėsisė zvicerane, se ndaj saj janė inicuar procedura penale. Athua edhe juristėt zviceranė janė me Milosheviqin? Nuk do tė mė befasonte sikur mendjelehtėsia juaj tė pohonte diēka tė tillė. Kaq pėr “Botėn Sot” dhe zbehjen tuaj mendore. Pa asnjė informatė ju shpifni pa turp dhe pėrpiqeni tė mė denonconi si adhurues tė kėsaj apo asaj partie.
 
Me kėtė perfideitet ju nuk mund tė arrini asgjė, sepse asnjėra nga partitė ekzistuese nė Kosovė nuk e meriton votėn time dhe tė rreth 40 pėr qind tė votuesve kosovarė, tė cilėt nė zgjedhjet e fundit preferuan tė heshtin dhe tė mos marrin pjesė nė kėtė lojė tė rrejshme demokratike. Nė shkarravinėn tuaj ju nuk e fshehni gėzimin bizar pėr paditjen e shqiptarėve nga Tribunali i Hagės.
 
Kjo mė sė miri shpjegon sa shpirtngushtė jeni, sa i paditur, sa qesharak. Nė tekstin tim nuk kam paragjykuar mbi fajėsinė apo pafajėsinė e asnjė tė akuzuari dhe atyre qė do tė akuzohen sė shpejti nga Haga. As nuk e kam fjalėn pėr atė se duhet tė ketė njerėz tė paprekshėm. Ēėshtja ėshtė vetėm te mėnyra se si paramilitarėt e penės ngrejnė kokė nė opinion dhe bėjnė zhurmė me vokabular tė helmuar.
 
Ju, Jahir Demaj, e shikoni politikėn si terren tė inateve personale, si fushė pėr larjen e hesapeve. Pėr fat tė mirė janė disa figura nė LDK, tė cilat nuk kanė rėnė pre e ideologjisė tuaj dhe tė ?Botės Sot? se tė gjithė ata qė s?janė militanė tė tipit tė Jahir Demajt duhet ose tė shkojnė nė Hagė ose “ edhe mė mirė “ sikur tė ishin vrarė nė luftė. Kjo ėshtė metoda juaj makabre e “argumentimit”. Ju, Jahir Demaj, jeni i mjerė, sepse jeni model i tė keqės! Nė vend tė hulumtimit tė sė vėrtetės ju notoni nėpėr moēalin e teorive tė komplotit. Ju, nė fakt, nuk keni mundėsi tjetėr, sepse s?jeni as gazetar, as publicist, por vetėm njė gėnjeshtar i ushtruar.
 
FUND


Copyright©2000-2003 Trepca.net - Tė gjitha tė  drejtat e rezervuara.