15.09.2003 - Trepca.net

MAFIA SHQIPTARE BĖHET TEMĖ E ZGJEDHJEVE PARLAMENTARE  ZVICERANE


(Blick, 15 shtator 2003 fq. 10.)

   
15 shtator 2003 / Zef AHMETI
 
Sipas mediave dhe raporteve tė policisė zvicerane shqiptarėt janė njė nga grupet kryesore  qė po e kėrcnojnė qetėsisė publike nė Zvicėr. Kėto ditė ka filluar propagandimi pėr zgjedhjet nacionale nė Zvicėr. Pėr partinė e djathtė zvicernae, SVP, tema e tė huajve ėshtė bėrė  temė kryesore e zgjedhjeve.
    
Tė dhėnat qė janė publikuar nė njė raport lidhur me sigurinė e brendshme tė Zvicrės pėr vitin 2002, kjo parti djathtiste zvicerane, SVP, po i pėrdorė si argumente pėr t`i kthyer zhgjedhėsit qė tė votojnė pėr kėtė parti, e cila nė kėto zgjedhje si pikė kryesore e ka luftimin e kriminalitetit qė po bėhet nga tė huajt.
 
Kjo parti po akuzon partitė e majta tė Zvicrės, siē thotė ajo nė njė reklamė tė saj tė publikuar nė gazetėn mė tė lexuar ditore zvicerane „Blick“, pėr tolerimin e „mafisė brutale shqiptare“!
 
Dhe gjithnjė duke i pėrdorur tė dhėnat qė ka publikuar nga Enti Federativ Zviceran i Policisė pėr gjendjen e sigurisė sė brendshme, kjo partia popullore zvicerane thotė se kriminaliteti nga tė huajt ėshtė gjithnjė e nė rritje, ndėrsa krimet e rėnda, sipas kėsaj partie, 80% kryhen nga tė huajt.
 
Njė nga pikat tjera qė po shkarkohet nė adresėn e tė huajve ėshtė edhe ēėshtja e pensioneve tė invaliditetit. Partia popullore zvicerane (SVP) ka akuzuar tė huajt se kinse brenda njė viti ėshtė rritur numri i invalidėve pėr 4.8% dhe fajtorė janė tė huajt.
 
Se kjo ėshtė vetėm njė propagandė e fryer nga kjo parti kundėr tė huajve nė Zvicėr, e tregojn tė dhėnat e botuara poashtu nė ditoren zvicerane „Blick“, se pėr rritjen e kėtij numri nuk janė fajtorė tė huajt, por ky numėr po rritet nga vetė zviceranėt.


Copyright©2000-2003 Trepca.net - Tė gjitha tė  drejtat e rezervuara.