OPINIONE

   
15.09.2003 - Trepca.net

Paramilitarizmi „Foshnjarak“ i Lulzim Berishės


Uster (ZVICĖR), 15 shtator 2003 / Jahir DEMAJ
 
Nuk ėshtė detyrė e imja qė tė t’i dal krah Shefqet Jashatit-Strofcit, dhe as qė do tė provoj njė gjė tė tillė, sepse ma thot mendja se ai di dhe mundet qė ti dal zot vetvehtės. Pėrndryshe, njė gjė e tillė do tė tingėllonte edhe mė qesharake se shkrimi i kėtij far Lulzimit nė faqen elektronike tė trepēa.net, pasiqė ky far reagimi “Foshnjarak” ka adresė; pra nė rend tė parė i drejtohėt  Zotri Sh.Jasharit-Strofcit.
 
Mirėpo, Lulzimi duke qenė i bindur se po reagon pėr njė qėshtje “madhore”, siē e kan zakon tė shprehėn “majtistėt” (nė veqanti kur flasin pėr “krahun e luftės” dhe ndonjė personalitet tė kėtij krahu, nė kėtė rast ėshtė fjala pėr Fatmir Limajn ), “reagimin e tij shkarravinė” nuk ia drejton vetėm Zotri Jasharit-Strofcit por ky far Lulzimi tenton qė me njė gurė t’i qėlloj dy zogj. Thėnjen popullore “me njė gurė tė vriten dy zogj” e kam pėrdorur nė kėtė rast pak nė versionin e zbutur, sepse “majtistėt kuqalosha”, pėr kėtė shprehje kan fjalor krejt tjetėr. Ata dijn qė nė vend tė gurėve tė pėrdorin edhe  plumba. Me fjalė tė tjera Lulzimi me tė njejtin gurė ( jo plumb) don ta qėllojė edhe 
 
Zotri Shefqet Jasharin edhe gazetėn mė tė madhe, mė prestiqioze dhe mė djathtiste nė tė gjitha trojet shqipėtare “Botėn Sot”. Bile-bile, lirisht mund tė konkludohėt se subjek i shkrimit shkarravinė, nė formė “Reagimi” tė Lulzim Berishės ėshtė Zotri Sh.Jashari, kurse objekt i sulmit “Bota Sot”. Fjalėt mė tė ndyra, mė tė qelbosura, mė fyese i ruan pėr gazetėn “Bota Sot” e cila siē dukėt me madhėshtinė e saj ia ka verbuar sytė dhe po ia zė frymėn. Dhe mjerisht, Lulzimi nuk ėshtė as i pari por nuk do tė jetė as i fundit qė po ngrit akuza e shpifje kundėr kombtares “Bota Sot”.
 
Por jo vetėn akuza e shpifje, pasiqė dihet tash mė se “Botės Sot” edhe sulmet mė brutale dhe terroriste nuk i kan munguar, edhe “Bombat Ruse” ia kan nisur peshqesh. Prandaj, edhe unė e kam pėr detyrė qė  t’a sqaroj lexuesin e nderuar se qėllimi kryesor i shkrimit tim nuk ėshtė se unė paskam mbetė i vetmi qė ti dal zot “Botės Sot” , sepse asaj ka kush i del zot. Dhe patjetėr dihet se, lexuesi i shumtė i saj do ti dal zot Botės Sot, dhe do tė dij se si t’a mbrojė atė.Lexuesi, do ti dal krah asaj vetėm duke e lexuar atė,por jo nga urrejtja ndaj tė tjerėve, por vetėn nga dashuria qė kan pėr tė dhe pėr tė drejtėn dhe lirinė, vlerat mė sublime dhe mė tė qmuara qė Bota Sot pėrhapė te lexuesit e saj tė shumtė.
 
Mirėpo, sejcili qė ka patur rastin qė t’a lexojė me vėmendje shkarravinėn e Lulzim Berishės nė faqet e www.trepca.net, do ti ketė rėnė nė sy se fjalori qė pėrdorė Lulzimi ėshtė i njė shkalle tejet tė ulėt profesionale, pa asnjė lidhshmėri kuptimore e mos tė flasim se atij shkrimi i mungon pikrisht arsyeja e njė Reagimi tė mirfilltė, nė formėn e tė cilit edhe ėshtė bėrė. Pėr ta vėrtetuar kėtė qė thash ia vlenė tė analizohėt vetėm fjalia hyrse e shkrimit tė tij. Ja se si e fillon Lulzimi “Reagimin” e tij “Paramilitar”:
 
Tė gjuthė e dimė: nė shoqėrinė shqiptare/kosovare “fluturojnė” shumė “publicistė”, tė cilėt sharjet, trillimet, poshtėrsitė dhe gėnjeshtrat i kan shėndrruar nė njė sport makabėr.
 
Prandaj unė mund ta garantoj Lulzimin se unė nuk jam nė dijeni se “publicistėt” e shoqėrisė shqiptare/kosovare ( siē shprehet ai ) po fluturokan, e aq mė pak se “sharjet, trillimet, poshtėrsitė dhe gėnjeshtrat” ( siē shprehet ai ) qenkan shėndrruar nė njė sport makabėr. Pra, jam i detyruer ta them se ka kohė qė nuk mė ėshtė dhėnė rasti tė lexoj marri tė kėtij lloji. Kėtu pra Lulzimi do tė duhej tė fliste nė vetėn e parė e tė thotė se unė e dij, e jo tė gjithė e dimė (dijmė).
 
Dhe jo vetėm kaq. Unė dua tė ndalem edhe nė analizimin e njė shprehje tjetėr tė kėtij far Lulzimit e cila ėshtė po aq e pa kuptimt sa edhe e pa krypė, kur ai shprehėt: ......”Njė shkrim i kėtij stili, i cili ėshtė shkarravitur nga Shefqet Jashari....., padyshim njėri prej paramilitarve tė penės, tekstet e tė cilit gjejnė vend – ku tjetėr – pos te “Bota Sot”, fletushka, mision i sė cilės ėshtė t’i fryejė zjarrit tė luftės ndėrshqiptare.
 
Ja pra, kėshtu shkarravitė “publicisti fluturues” Lulzim Berisha, i cili tė lė tė kuptosh se ai as qė e ka idenė se ē’shkruan, se po ta lexonte ai vetė pa emocione, dhe nė qetėsi do tė bindej edhe vet se pėrpos sharjeve dhe fyerje qė ai ka adresuar ndaj Shefqetit dhe Botės Sot nuk ka thėnė asgjė qė do t’ia vlente tė merresh me njė analizė tė thukėt. Unė e kam bundjen se Lulzimi nuk e kupton fare fjalėn “paramilitar” se militar josejo.
 
Prandaj unė e mora mundimin qė tia bėjė lexuesit me dije se po dalin kodosha e kokrrosha qė mendojnė se janė duke thėnė gjėra me “vlerė”, dhe dil e ndaljau turrin pastaj. E sa pėr Fatmir Limajn tė partisė sė dalur nga lufta i cili po akuzohėt nė gjygjin e Hagės, kjo gjykatė i dha pėrgjigjjen mė 13.Shtator (ecila hedh poshtė kėrkesėn pėr lirimin e pėrkohshėn tė tij.), pėr tė cilin i ka djegur Lulzimit miza nėn kapuē dhe ka vrapuar qė tė reagojė nė shkrimin e Zotri Shefqet Jashari tė botuar nė “Bota Sot” ditė mė parė, pa pritur i shkreti qė tė reagojė ndonjė kokė mė e madhe se ai, si ajo e Jakup Krasniqit pėr shembull nė fletushkėn e tij pariake, LPK-iste “Epoka e Re”.
 
“Padija ėshtė si uji i njelmėt , sa mė shumė tė pish , aq mė shumė ke etje.” Kėshtu ka thėnė njė shkrimtar yni i rrespektuar, dhe kam pėrshtypjen qė kjo fjalė e urtė dhe e menqur do tė ishte mėsim edhe pėr Lulzimin qė do ta kėshillonte siē thot edhe njė fjalė popullore “tė rri para kieve (qeve)”dhe ti lėrė tė tjerėt, me tė ditur se ai, qė edhe reagimet kur ti bėjnė tė dukėn pak sa mė tė kulturuara.

 


Copyright©2000-2003 Trepca.net - Tė gjitha tė  drejtat e rezervuara.