OPINIONE

   
14.09.2003 - Trepca.net

10-PROGRAMET SERBE PĖR SHFAROSJEN E KOSOVARĖVE DHE HESHTJA MORTORE E SHQIPĖRISĖ TONĖ TĖ KEQE


14 shtator 2003 / Shkruan: Kadri MANI

Kėtė mė sė shumti e bėri kisha serbe qė nga themelimi i saj mė 1281. Kėtė vit Sava, murg nė Atos, i vėllai i mbretit Stefani i Parė i Kurorėzuar, u shungurua nga patriku i Nikesė metropilit autoqefal i Serbisė. Pra, dy vėllezėrit e dinastisė sė Nemanjėve qėndronin majė tė piramidės shtetėrore dhe kishtare. Kjo simbolikė, qė nė shikim tė parė duket si rastėsi, shpreh, nė tė vėrtetė, njėsimin e kishės e tė shtetit nė tė njėjtin strumbullar hegjemonist.Gjatė shtatėqind e nėntėmbėdhjetė vjetėve tė ardhshėm kjo Kishė do tė mbetej frymėzuesja mė e madhe e krimeve nė Ballkan. Pas Savės, ajo, nga shekulli nė shekull, zgjeroi grigjėn e shenjtorėve vrasės, duke i tunduar brezat tė marshonin nėn flamujt e krimit. Ajo, madje, edhe nė dhjetėvjetėshin e fundit tė shekullit XX i ra ēmendurisht bririt tė shfarosjes:"Toka e shėn Savės duhet tė hakmerret! Shqiptarėt i pastron vetėm thika dhe zjarri!" Ishte njė thirje qė kullonte gjak, e zhveshur nga ēfarėdo fryme liturgjike, e e gėr, e prerė, barbare.Shqiptarėt ende gjallonin edhe pas plojės sė paprerė njėmijekatėrqindvjeēare, prandaj priftėrinjtė ortodoksė serbė tashmė kishin humbur durimin. Ata s`mjaftoheshin mė vetėm me bekimin e kriminelėve, duke tundur fenerėt nėn tymrat e temjanit. Popat kishin e cur sė prapthi deri nė burimin e gjakut sllav, kishin kėrleshur pėrbindshėm leshrat, kishin hardallosur kthetrat dhe po thėrrisnin: Thika, zjarri! Pėr tė gjithė ata qė s`e flasin gjuhėn dhe qė s`i shohin ėndrrta serbisht! Syngjia dhe mordja! Amen!

(Rushit Ramabaja:"Mareci i Shpresės sė Mirė"-2003, f. 20-21)

  • 1844- Ilia Garashanini pėrpilon Naēertanian-(Projektin e Madh) pėr shfarosjen e shqiptarėve;

  • 1881-Programi i depėrtimit nė det;

  • 1920-Programi i likuidimit tė shqiptarėve;

  • 1937-Elaborati i Ēubrilloviēit pėr shpėrnguljen e shqiptarėve me dhunė dhe me terror;

  • 1939-Programi i Ivo Andriēit pėr shpėrnguljen e shqiptarėve me dhunė;

  • 1941-Programi i Moleviēit pėr shpėrnguljen e shqiptarėve me dhunė;

  • 1942-Programi i Drazha Mihajloviēit pėr shpėrnguljen e shqiptarėve me dhunė;

  • 1944-Elaborati i II-tė i Ēubrilloviēit pėr shpėrnguljen e shqiptarėve eme dhunė dhe me terror;

  • 1950-Programi pėr shpėrnguljen e shqiptarėve me dhunė;

  • 1986-Memorandumi i Akademisė Serbe pėr Kosovėn serbe!

  

Nė vitet `95 nė njė restoran tė Tiranės po e qortoja me mllef Akademik Adriatik Kallulin:

"Ku ishit ju akademikėt e Tiranės, ē`bėnit qė nuk e shprishnit Memorandumin e Akademisė serbe pėr Kosovėn-"serbe"!?!"

"Pse, paska pasur njė Memorandum tė tillė?- nuk paskam dėgjuar!"

"Lėre tani, pimė kafet!"

Kishte ardhur ky i bekuar nė Zvicėr, dhe mė ftoi i zoti i konakut, zotni Ramiz Shabani, qė ta kalojmė njė mbrėmje bashkė! Ia tregova bisedėn tonė nė restoranin e Tiranės dhe nuk shkova!

Po Kadarea, ē`bėnte Kadarea!?!- po i binte legenit!! Po i fynte kosovarėt se na qenkėshin pula tė lagura, se letėrsia kosovare na qenkėsh e ngarkuar me shovenizėm!!! Dhe pėr habinė tonė, presidenti Rugova ēohet dhe e dekoron!!! Dhe Kadarea, nga qyteti me rrasapeta, me paturpėsi e merr dekoratėn e pamerituar!!!

Dhe nga kush, nga Presidenti tė cilit i Paskėsh hipur dėshira qė tė na i ndėrrojė simbolet, gjakun!!!

Apo ngaqė nuk e duan Kosovėn tė lirė, sikur edhe denbabaden, pas traditės tė tyre tė ezezė e tė turpshme.

Dhe xhevahiri mė i ri nė gjerdanin e turpit nė gjoksin e Shqipėrisė tonė tė keqe:

Nė muajin korrir-2003, nė sallėn e Bibliotekės Kombėtare dhe Universitare nė Prishtinė, koloneli nė pension, Halil Katana, e pėruroi librin e vet:"Tri dimesionet e UĒK-sė"- tė pėrpiluar nga gazetat dhe thashethemet, pėr ēėshtje personale-karrieriste-komarciale, kurse vetė ai u shpreh kėshtu:

"Dėgjaum se ėshtė shpėrthyer kufiri nė Koshare. Dhe unė, pėrgjegjės i gazetės ushtarake, shkova nė vendin e ngjarjes, dhe i putha ata djelmosha nė ballė, e bėra njė fogorafi dhe e shkruajta njė artikull. Por eprorėt e mi mė thanė tė mos e botoja, se na del telashe me Serbinė, dhe unė nuk e botova, por e futa nė dosje"!!!

Dhe Halil Katana-( KATANA-JA f. sh. -, -TĖ. 2. pėrd. mb. Qė ka trup tė madh, por tė dobėt; qė ka vėllim tė madh, por pa mbėshtetje tė shėndoshė. Kalė katana. (FSHS, f. 500, Tiranė 1984). Pra, ky farė soj oficeri frikacak e koprrac, nuk ua fali asnjė libėr tė pranishėmve nė sallė!!!

Poashtu edhe Platforma pėr Kosovėn e Akademisė sė Skencave tė Tiranės tiranike, s`kishte fort dallim nda platformat sebe tė ēerdhės ēetnike nė Beograd, Francuska-7!!!

Kurse pėr rininė e Tiranės tiranike shqipfolėse e grekoserbisht menduese-vepruese, po mjaftohemi ta ilustrojmė me njė vjershė:

 

Bahtir HAMZA

ZOT, NA SHPĖTO NGA KY MJERIM
 
(Nė qytetin "Studenti" nė Tiranė, nė mur lexohet "U.Ē.K-ari", "F.U.Ē.K.")
 
Nė mes gurėve dhe mureve tė ndėrtesave lexohet
dėshira e thurur krim.
E fėtyra e oborrit tė pahijshme duken tė ndyta e me
Plot pisllėqe.
Delet, qetė, macet, lopėt dhe gomarėt, qesin me bisht
e me shqelma anash.
Nė mbrėmje dėgjohet zėri i thirrjes:
"Elisa, Elisa, o yll, o flori, o zemra, o piēka"
E zėra dėshire ziejnė nė dritaret e tyre.
Zė dashurie...?!
Duke numėruar mjerimin e kohės
Lavatriēet dhe banjot tregojnė dobėsitė e tyre.
E koha rri me mua. ...e mbi ta rri koha.
Ē`t`i them shpirtit tim, pėr kėtė krim?
Pėr zėrin e tyre qė del duke bekuar komunizmin.
Zot, kuptoje kėtė mjerim tė kohės.
Disa i shoh me zgjebe nė fėtyrė.
Disa me pantallona tė grisura.
Disa i shoh me fėtyrė hije nė mur. Zi.
Disa thithin ajrin e zi-rrotull cigares
qė ndryshon nga tė tjerėt.
Zot, kuptoje kėtė mjerim tė kohės.
Qė nga lart mė vjen mundimi, vjellje, gėrdi!!!
E mbrėmjet i lypin njerėzit pėr t`u pėrēmuar
dashurinė...
Nga kėtu fillon revolucioni i kokės.
Qė tė detyron sa mė shpejt tė largohesh, lutje
e lutje qė sa mė shpesh tė largohesh...
Zot, kuptoje kėtė mjerim.
Emri "U.Ē.K-ari" i shkruar nė mur.
Studentėt kush do t`i shpėtojė?
Dashurinė, Atdheun, Lirinė...
Tė zestė! "F.U.Ē.K. F.U.Ē.K. F.U.Ē.K
F.U.Ē.K-arin.
S`dijnė ta shijojnė, as Atdheun e as dashurinė.
As tė bukurėn, as tė vėrtetėn, as demokracine.
Zot, shpėtona nga mendtė tona.
Nga mjerimi i shpirtit qė s`di ēka lyp.
 
5 Tetor 2000, Qyteti Studenti, Tiranė
 
(Ribotohet edhe si pėrgjigje tė gjithė gėnjeshtarėve qė thonė se Shqipėria na e paskėsh ēliruar Kosovėn, por kosovarėt kinse na qenkėshin mosmirėnjohės ndaj "ēlirimtarėve" tė ideologjisė socialfashiste!!!)


Copyright©2000-2003 Trepca.net - Tė gjitha tė  drejtat e rezervuara.