12.09.2003 - Trepca.net


( Venerime tė diplomatit austriak Dr. Albert Rohan pėrkitazi me UĒK -ėnė dhe politikanė kosovarė, tė shprehura nė librin “Diplomat am Rande der Weltpolitik”- Begegnungen, Beobachtungen, Erkenntnisse, Molden Verlag, Wien 2002 ).  

   
Vjenė (AUSTRI), 12 SHTATOR 2003 / Pėrgatiti: Dr. Skėnder GASHI
    
Nė kėtė libėr me vrojtime tė kėtij diplomati austriak tė rryer, tė cilat mbulojnė aktivitete diplomatike tė A. Rohan-it duke filluar me ēėshtje tė lidhura me Kombet e Bashkuara, me Indinė, problemin e Qipros, Libanin e Jugut, takimet e tij me Fidel Castro-n, me Margareth Thetcher, me Ceauşescu-n dhe sidomos me vrojtime direkte tė zhvillimeve nė Bosnje, nė Maqedoni e nė Serbi tė Jugut, autori i ka skicuar edhe venerimet e veta nga takimet me ushtarakė, poltikanė e intelektualė kosovarė dhe me ngjarje konkrete nė Kosovė siē ėshtė ajo nė Rahovec etj.
 
Nė hyrje tė kapitullit “Nė vendstrehimin kryesor tė UĒK”-ės (fq. 193-200) autori vėren se pas heqjes sė autonomisė mė 1989, prijs i padiskutueshėm i kosovarėve u bė Ibrahim Rugova. “Sa i pėrket qėndrimit ndaj politikės shtypėse serbe mbi shqiptarėt, ky e pėrjashtonte ēdo lloj rezistence, strategjia e tij ishte e orientuar kryekėput drejt qėndresės dhe mbijetesės sė shqiptarėve”.[...].
 
Kur njė herė e pyeta Rugovėn ēfarė argumenash ka karshi kritikave qė po i vijnė nga radhėt e partisė sė tij, ai mendonte vetėm: “Suksesi im konsiston nė faktin, se shqiptarėt po jetojnė ende nė Kosovė”. “Kjo pėrgjegje mund tė kuptohet vetėm nėse kihet parasysh frika historike e shqiptarėve nga tė dėbuarit nga Kosova” - e saqron Rohan pėrgjegjen e Rugovės.
Autori flet nė vazhdim pėr paraqitjen e grupeve tė rezistencės me armė, tė cilat ishin tė vendosura qė pavarėsinė e Kosovės ta arrinin me luftė. Nė kėtė kontekst, diplomati kurioz kishte hetuar se “ Pothuaj po nė kėtė kohė nė skenė doli njėfarė Jakup Krasniqi, i cili e quante veten zėdhėnės tė UĒK-ės dhe nė emėr tė saj lėshonte kumtesa pėr shtyp”.
 
Serioziteti i tij ishte vėnė asokohe nė dyshim dhe vetėm mė vonė u pa se Krasniqi me tė vėrtetė i takonte kreut mė tė lartė udhėheqės tė UĒK-ės. [...] Ishte tanimė e padiskutueshme se UĒK ishte bėrė nė Kosovė njė faktor vendimtar, porse pa u inkuadruar nė asnjė formė nė procesin politik, prandaj vendosa tė nisem pėr nė “Shpellėn e Luanėve” dhe tė marr kontakt me shtabin suprem. [...]”.
 
Diplomati Rohan u prit nė Prishtinė nga njė ekip i European Community Monitor Mission (ECMM) tė cilin atje e kishte dėrguar Bashkimi Europian meqė kėtij tė fundit nuk i ishte lejuar nga autoritetet (serbe) ngritja e njė zyrje tė tij nė Prishtinė. Kėtij ekipi i takonte ambasadori i Austrisė nė Beograd e tė tjerė dhe britaniku i ri Nick Trunbull. Ky i fundit i kishte kumtuar diplomatit se ky vetė mund tė takohej me njėrin ndėr prijės tė UĒK-ės. “[...]
 
Nė Malishevė kishte njė lėvizje plot gjallėri [...] Nuk vonoi shumė dhe u paraqitėn dy burra tė veshur civil, tė cilėt nė mėnyrė diskrete na drejtuan nė njė shtėpi nė skaj tė vendbanimit, nė tė cilėn ( shtėpi) ishin duke na pritur bashkėbiseduesit tanė. Njėri ishte Gani Krasniqi, i caktuar nga UĒK-ja pėr kryetar komune, ndėrsa tjetri u prezantua si “Numri shtatė”. Mė vonė mėsova se ky kishte qenė anėtar i shtabit suprem, i caktuar pėr ēėshtje tė mbrojtjes e tė shėrbimit tė sigurimit, i quajtur Kadri Veseli alias “Luli”, i cil nė Kosovėn e psluftės, tė kontrolluar nga shqiptarėt, i mori sėrish po ato detyra. Mbante syze tė errėta, na pėrshėndeti nė gjermanisht, dukej porse shumė i rezervuar dhe plotėsisht i pėrmbajtur deri nė masė tė njė tė pasjellshmi.
 
Qė nė fillim tė bisedės “Numri shtatė” e bėri njė vėrejtje interesante, se UĒK-ja nuk don tė ketė kurrfarė pune “me politikanėt nė Prishtinė” dhe se sidomos karshi Ibrahim Rugovės ka qėndrim shumė kritik. Pas vuajtjesh tani e disa dhjetėvjetėsh mė parė, ėshtė marrė vendimi qė lufta ēlirimtare tė ēohet deri nė fund dhe ēfarėdo marrėveshje midis Rugovės e Beogradit do tė jetė sė kėndejmi e pavlefshme. Kjo ma dha rastin qė tė vėrej se edhe nėse ēėshtja zgjidhet me dhunė, heret a vonė duhet tė zhvillohen negociata.
 
Prandaj pėr UĒK-ėnė ėshtė urgjentisht e nevojshme qė tė ngritet njė strukturė politike, nė mėnyrė qė kjo tė mund tė inkuardohet nė bisedime. Nė kėtė rrjedhė nisa tė flas edhe pėr situatėn humanitare dhe kėrkova nga UĒK-ja qė Kryqit tė Kuq t’i bėhet e mundshme hyrja nė zonat e pėrfshira nė luftė. Sė fundi apelova tek bashkėbiseduesit e mi qė t’i japin fund kidnapimeve tė shpeshtuara gjatė javėve tė fundit tė nėpunėsve e tė policėve serbė.
 
Provokimet e kėtij lloji do tė nxisnin patjetėr masa represive tė ushtrisė jugosllave e tė policisė serbe, viktima tė tė cilave do tė jenė, nė instancė tė fundit, popullata e pėrvuajtur civile. “Numri shtatė” i dėgjoi fjalėt e mia me fytyrė tė shtanguar, pa u pas pėrgjegjur nė to as edhe me njė fjalė. [...] Kur unė u pėrpoqa qė nga pėrfaqėsuesi i shtabit gjeneral, i cili nė ndėrkohė po rrinte nė tryezė si i gurėzuar, t’u bie nė fije hollėsive rreth organizimit tė UĒK-ės, strukturės sė saj komanduese si edhe shrtrirjen e “zonave tė ēliruara” ky u mbyll si guacė dhe bisedėn e shpalli prerazi pėr tė pėrfunduar. Ai shtoi se po deshta, mund tė kthehesha sėrish pas disa ditėsh.
 
Vėrejtja ime se kam bėrė rrugė tė gjatė nga Vjena pėr t’u takuar me tė, e mori sė pakut njė pėrgjegjje subtile se UĒK-ja u gėzohet pėrherė vizitave tė mia dhe se ka shpresė se unė do tė vij sė shpejti nė Kosovė dhe do tė marr kontakt me tė. Pėrkundėr pritjes sė ftohtė qė na u bė nė Malishevė, kjo vizitė e njė diplomati tė Perėndimit tė rangut tė lartė do t’i ketė mbetur kėtij nė kujtesė, sepse gjatė viteve nė vijim mė janė pėrcjellur herė pas here tė falat e “Numrit shtatė” misterioz”.[...]
 
“Nė rrafshin e pėrfaqėsimit politik tė UĒK-ės ndodhi diēka e ēuditshme kur politikani i njohur Adem Demaēi e quajti veten pėr tė vetmin zėdhėnės legjitim tė “Lėvizjes Ēlirimtare”. Ky burrė shtatvogėl e energjik, i quajtur shpesh edhe “Nelson Mandela” i Kosovės, - sadoqė i kishte kaluar njėzetetetė vjetė nėpėr burgje tė Jugosllavisė e kishte pėrballuar kėtė kohė tė gjatė pa pasoja fizike e psiqike. Ai ishte njė pėrfaqėsues i pakomprimis i pavarėsisė sė vendit dhe e kishte bėrė njė propozim, qė tė gjitha shtetet e Ballkanit tė bashkoheshin nė njė Union tė quajtur “Ballkania”. Unė e vizitoja atė shpesh dhe kisha simpati tė madhe pėr kėtė personalitet sa emocional aqė edhe tė sinqertė. Pas njė kohe tė shkrutėr si zėdhėnės i Ushtrisė Ēlirimtare, pėr shkaqe shėndetėsore, Adem Demaēi u tėrhoq nė jetėn private.”
 
“Sikundėr edhe pritej, udėheqėsve ushtarakė tė UĒK-ės iu dasht shumė shpejt tė ngjiten nė arenėn politike dhe ta marrin njė rol tė rėndėsishėm nė negociatat qė po zhvilloheshin paralelisht me luftėn. Nė kėtė mes si personalitet prirės u shqua i riu karzmatik Hashim Thaēi i cili sė shpejti, nė Konferencėn e Rambujesė - pėrkrah Ibrahim Rugovės - do t’i bie violinės sė parė. Kėto dy karaktere rrėnjėsisht tė ndryshme do tė mbeten protagonistėt kryesorė nė garat politike tė Kosovės sė pasluftės.
 
Njė dobėsi e madhe e spektrit politik tė Kosovės ishte ajo qė pėrreth Ibrahim Rugovės nuk kishte asnjė personalitet tė fortė, i cili autoritetitn e pamohueshėm dhe peshėn e madhe tė partisė sė tij, tė Lidhjes Demokratike tė Kosovės (LDK), do tė mund ta pėrdorte pėr njė aksion pozitiv politik. Pas vrasjes mė 1999 tė Fehmi Aganit tė respektuar nga tė gjithė, nga garda e vjetėr mbeti vetėm mjeku dhe “Kryeministri” i qeverisė nė ekzil tė Kosovės Dr. Bujar Bukoshi. Unė jam takuar shpesh kėtyre viteve tė fundit me Bukoshin dhe me kohė e fitova mbresėn se kemi tė bėjmė me njė personalitet tė menēur.
 
Pėr shkak tė qėndrimit tė tij pėr kohė gjatė nė botėn e jashtme ėshtė pikėpyetje nėse ky e ka pėrkrahjen e nevojshme nga populli i Kosovės pėr njė rol politik. Pėrveē kėsaj, midis tij e Rugovės ka njė hendek tė thellė i cili nga njėra anė ka tė bėjė me mendėsitė e ndryshme sa i pėrket strategjisė dhe nė anėn tjetėr tek njė grindje rreth pėrdorimit tė parave tė mbledhura jashtė dhe administrimit tė tyre nga Bukoshi. Do tė jetė sė kėndejmi e nevojshme qė Bukoshi ta themelojė njė parti tė vetėn, nė mėnyrė qė ta krijojė njė platformė tė pėrshtatshme pėr aktivitetet e tij tė ardhshme politike.
 
Ato dy personalitete, tė cilat nė Prishtinė ishin partnerė tė parė me tė cilėt u takuan ndėrkombėtarėt dhe tė cilėt nga shumica prej nesh konsiderohen pėr miq: botuesi i tė pėrditshmes “Koha ditore” Veton Surroi, dhe ai i tė pėrjavshmes “Zėri” Blerim Shala mbajnė qė nga mbarimi i luftės qėndrim tė distancuar ndaj politikės. Tė dy kėta gėzojnė, jo vetėm nė botėn e jashme, porse edhe nė vetė Kosovėn respekt tė madh. Pėrkundėr shkallės sė lartė tė rezikshmėrisė, Veton Surroi kishte refuzuar qė gjatė kohės sė luftimeve tė largohej nga atdheu i vet dhe burgosjes nga forcat serbe tė sigurimit i shpėtoi vetėm falė ndėrrimit tė pėrditshėm tė vendstrehimit tė tij.
 
Sa herė qė, pas tėrheqjes sė adrministratės sė mėparshme, pati nevojė pėr ngritje zėri qė t’u vehej lledhi eksceseve tė drejtuara kundėr serbėve e romėve ose pėr ngritje zėri kundėr korrupsionit dhe krimit tė organiazuar tė pėrhapur gjeregjatė, kėtė e bėnė Veton Surroi e Blerim Shala. Pėr guximin e tyre kėta janė kritikuar e kėrcėnuar shpesh. Tė dy kėta janė ende tė rinj, prandaj ėshtė krejtsisht e mundshme, qė njė ditė kėta tė jenė tė gatshėm qė pėr vendin e tyre tė marrin mbi vete edhe funksione politike.”.


Copyright©2000-2003 Trepca.net - Tė gjitha tė  drejtat e rezervuara.