OPINIONE

   
10.09.2003 - Trepca.net

Po vazhdon lufta e mafiozėve tė Kosovės pėr t'i rrjepur shqiptarėt

PSE PO KEQPĖRDORET  EMRI I KADRI LIMAJT NGA KRERĖT E PDK-SĖ


9 shtator 2003 / Shkruan : Shefqet Jashari-STROFCI
 
  Javėn qė e lam pas nė Kosovė ndodhėn shumė ngjarrje ngėjellakeqe, qė nė tė ardhmėn jo tė largėt do tė zhvillohėn si procese me pasoja tė rėnda pėr Kosovėn dhe qytetarėt e saj,  po qe se nuk ndėrrmirren hapa tė duhur nga forcat demokratike pėr pengimin e tyre. Nuk do tė kem mundėsi t’i pėrthekoi tė gjitha ato ngjarrje me njė shkrim gazete, por e shoh tė udhės qė ta preku njėrėn nga mė tė rėndėsishmėn prej tyre.
 
Fatkeqėsisht edhe pse Kosova u ēlirua, ajo edhe mė tutje po rjepet nė shumė mėnyra nga kopilat e Serbisė, pehlivanat e Nanosit, dhe nga vet Serbia,  ndėrsa shtresat e gjera tė popullsisė po varfėrohen ēdo ditė e mė shumė. Nė veēanti janė tė rrezikuar invalidėt dhe jetimėt e luftės, familjet e dėshmorėve dhe familjet e tė masakruarėve. Por nė anėn tjetėr po lulėzon pasuria dhe begatia tek njė numėr i konsiderueshėm i ish komandantėve tė  vetėshpallur tė UĒK-sė, shokėt dhe argatėt e tyre dhe ‘’afaristėt’’  qė i muarėn kraht gjatė kohes sa ishte nė pushtet kasapi i Ballkanit.  Dhe si pasojė e gjithė kėsaj po lulėzon krimi i organizuar, prostiticioni, dhe mafia, qė udhėheqen nga sigurimi i msheft serb nepėrmjet linjes sė dretpėrdrejt Beograd-Prishtinė- SHIK dhe linjes sė tėrthortė Beograd-Tiranė-Prishtinė-SHIK..( organizatė gjysmėilegale e krijuar nga ish Qeveria Thaēit) 
 
Nė kėto rrethana shumė tė vėshtira njerėzit zemėrgjėrė kanė krijuar shoqata tė ndryshme humanitare pėr t’i ndihmuar  shtresat mė tė rrezikuara tė shoqėrisė shqiptare. Fatkeqėsisht fondet e tyre janė tė thata, se ata qė kanė zemėr tė madhe nuk po kanė as pėr veti, ndėrsa ata qė kanė pėrvehtėsuar  pasuri shoqėrore dhe po merren me punė tė pista dhe janė bėrė pasnikė tė Kosovės,   kanė qėlluar  zemėrgurė apo kriminelė. Fondi i dikurshėm i Qeverisė sė Kosovės u bė fond privat i Bukoshit (dhe njerėzėve tė tij) . Ndėrsa fondi i dikurshėm i Xhavit Halitit dhe i Ibrahim Kelmendit  qė quhej fondi ‘’Vendlindja thrret’’ mė nuk egziston nga shkaku se u arrijtėn qėllimet e atyre qė e krijuan atė fond. Por lufta e mafiozėve tė Kosovės pėr t’i rjepur shqiptarėt mendjeshkurt ende po vazhdon.
 
Menjėher pas lufte argatėt e kryepehlivanave tė Nanosit e krijuan fondin :’’Miqėt e TMK-sė’’.Opinioni nuk ka kurrfat tė dhėnash se nė xhepat e kujt po futen parat e atij fondi dhe pėr ēfar qėllimesh u shpenzuan ato.  Por si duket ai fond  as pėr sė afėrmi nuk i arrijti sukseset e  fondit ‘’Vendlindja thrret’’, prandaj mbetėn tė pa realizuara shumė projekte dhe plane tė tyre sekrete. Dhe nuk ėshtė ēudi qė kėto ditė krerėt e PDK-sė e promovuan me shumė bujė fondin mė tė  ri tė tyre,  qė pritet se do ta zėvendėsojė  me sukses fondin e mėparshėm ‘’Vendlindja thrret’’. Fondin e  quan ’’privat’’ dhe e pagzuan :’’Fondi  Kadri Lima’’. Pra fondi e muar emrin e babait tė  F. Limės. Sipas Hashimit  dhe propoganduesėve tjerė, tė hollat qė do tė derdhen nė atė fond  do tė pėrdorėn pėr mbrojtjen e tė akuzuarit tė parė kosovarė nga Gjygji i Hagės Fatmir Limės. Ėshtė pėr t’u habitur qė propoganduesit e kėtij fondi nuk dhanė kurrfar shpjegimesh se kush do tė qeverisė me mjetet e kėtij fondi, dhe kush do t’i kontrollon ato mjete,  kur siē dihet mjetet e fondit tė dikurshėm ‘’Vendlindja thrret’’ edhe pse janė  grumbulluar nė emėr tė  UĒK-sė, mė sė paku janė pėrdorė pėr ato qėllime.
 
Po ashtu dihet se mbrojtja e Fatmir Limės( me avokat) nuk do tė kushtonte mė tepėr se  1% e mjeteve qė do tė grumbullohen nė Zvicėt nga naivėt, mendjeshkurtėrit dhe argatėt e PDK-sė. Sipas informatave tė sigurta,  krerėt e PDK-sė para disa muajėve ua kanė vu pėr detyrė rrogtarėve tė tyre nė Zvicėr pėr  grumbullimin e ‘’ njė miljan frangave  pėr mbrojtjen e F.Limės’’. Dihet se krerėt e PDK-sė janė mjeshtėr tė vėrtetė pėr shfrytėzimin e rasteve tė ndryshme tė fatkeqėsive familjare pėr pėrfitime personale dhe partiake. Kėtė radhė krerėt e PDK-sė arrijtėn ta keqpėrdorin dhe ta shfrytzojnė emrin  e babajt tė F.Limės, zotėri Kadri Limės,  dhe nė saje tė propogandės sė fuqishme tė lavirės sė kryekuqaloshve kosovarė,  qė po shtiret( po krekoset ēdo mbrėmje)  se ėshtė i pavarur,  e krijuan fondin e tyre nė Kosovė dhe nė shumė vende tė Evropes ku jetojnė dhe punojnė shqiptarėt. Ėshtė pėr t’u habitur se krerėt e PDK-sė u ndihmuan nė krijimin e kėtij fondi edhe nga dy personalitete tė rėndėsishėm tė politikės sė Kosovės,  qė nė as njė mėnyrė nuk kanė guxuar tė bijnė nė gracken e krerėve tė PDK-sė. 
 
Duhet cekur njė fakt se me rastin e burgosjen sė  F.  Limės, krerėt e PDK-sė  u zotuan se do t’i mbulojnė tė  gjitha hargjimert pėrkitazi me mbrojtjen e tij. Shtrohet pyetja ēka u bė me atė zotom. I hangrėn fjalėt shokėt e F.Limajt apo mbrojtjen e tij e kanė menduar nė bazė tė interesit reciprok siē vepruan kėto ditė kur e formuan fondin nė emėr tė babait tė F.Limės. ( qė me siguri do tė kenė pėrfitime tė dy palėt).  
 
Dhe njeriu qė i ka dy kokrra mend do tė pyste,  a thua vall,  ka qenė e arsyeshme tė hapej njė fond ‘’privat’’ nė nivel kombėtarė, me pėrkrahje tė fuqishme tė mediave elektronike dhe tė gazetave leckė tė Kosovės, si dhe me pėrkrahjen pa rezervė tė Qeverisė dhe Parlamentit tė Kosovės, kur siē dihet Kosova ka nevojė shmė herė mė tė mėdha  pėr shėrimin e plagėve tė rėnda tė luftė,  me ndihmėn vėllazėrore tė tė  gjithė shqiptarėve kudo qė gjenden ata. Shqiptarėt ėshtė dashur ta krijojnė qysh moti njė  fond tė tillė siē e krijuan krerėt e PDK-sė,  por jo nė emėr tė personaliteteve tė gjalla apo tė vdekur, por   nė emėr tė Zotit, pėr t’i  ndihmuar invalidėt e luftės, fėmijėt jetim, familjet e tė masakruarėve, njerėzit pa kulm mbi krye, dhe varfnjakėt. A thua vallė ėshtė e arsyeshme tė bėhet problem numėr njė i Kosovės, mbrojtja e njė personi nga akuzat e njė Gjygji shumė autoritativ ndėrkombėtarė, Gjygjit tė Hagės, kur dihet se ai Gjygj  pa prova shumė tė sigurta nuk lėshon fletarrest ndaj tė dėshuarėve pėr krime tė luftės, dhe as qė shpall fajtor ndokend pa prova tė forta gjyqsore.
 
A thua ka pasur nevojė tė formohet njė fond nė nivelin kombėtarė pėr mbrojtjen e njė personi( F.Limės) qė i akuzuari,  krerėt  i PDK-sė dhe disa persona qė ju prijnė institicioneve tė Kosoves ‘’garantojnė’’ dhe pėrbehen nė ‘’ēka kanė tė gjallė dhe tė vdekur’’ se Fatmir Limaj ėshtė ’’i pafajshėm’’ ?!. Pse atėherė mėrziten kaq shumė krerėt e PDK-sė, kryeministri i Kosovės dhe kryeparlamentari i Parlamentit tė Kosovės dhe persona tjerė pėr mbrojtjen e Fatmir Limės, kur janė aq shumė tė sigurt se ai ėshtė i pafajshėm dhe  kur dihet se Gjygji i Hagės e ka ekipin e avokatėve shumė tė aftė, tė cilėt veēmas  merren me mbrojtjen e tė akuzuarėve ?! Po qe se krerėt e PDK-sė dhe disa krerė tė institicioneve tė Kosovės janė tė bindur se mbrojtja e njė tė ‘’pafajshmi’’, nė kėt rast tė Fatmir Limės nga akuzat e Gjygjit tė Hagės mund tė bėhet vetėm nė saje tė njė akcioni gjithpopullor pėr tubimin e shumave tė mdha tė hollash, atėher ēfar Gjygji qenka ai,  kur vetėm paraja mund ta shpėtojė  njė tė’’pafajshėm’’ shqiptarė qė tė mos shpallet  fajtorė ?!
 
Opinioni ynė e ka tė qartė nė bazė tė procedurave gjyqsore qė i ka pėrcjell gjatė marjes nė pyetje tė Kryekasapit tė Ballkanit dhe dėshmėtarėve tė shumtė, se ky Gjygj shumė holl i tjerr gjėrar,  dhe ēdo dėshmėtarė qe  shoshitur mirė e mirė nga gjygji, prokuroria, i akuzuari dhe ekipi i avokatėve  qė janė caktuar nga vet gjygji pėr mbrojtjen e tė akuzuarėve. 
 
Pra,  krerėt dhe antarėt e PDK-sė si dhe disa krerė tė institicioneve tė Kosovės  mos tė ju shkojė mendja dhe tė mos mėrziten as njė fije se Gjygji i Hages do ta shpalli fajtor F.Limajn  po qe se nuk ėshtė fajtor. Siē dihet njė shqiptar u lirua nga burgu i Gjygjit tė Hagės po sa u vėrtetua se ėshtė i pafajshėm ( ėshtė marr gabimisht nė vend tė tjetėrkujtė). Edhe Limaj do tė lirohej sikur ai,  po qe se  vėrtetohet me fakte bindėse se ėshtė i pafajshėm. Do tė bėnin mirė krerėt e institicioneve shtetrore qė po e pėrkrahin fondin e PDK-sė tė ashtuquajtur ‘’fondi i Kadri Lima’’ qė  t’i analizojnė qėndrimet e pėrfaqėsuesėve tė organeve tė sigurisė ndėrkombėtare nė Kosovė dhe qėndrimet e  Gjygjit tė Hagės nė lidhje me ‘’rastin F.Limaj’’, qė mund tė pėrmblidhėn nė disa pika: 
 
Njė : Fatmit Limaj nuk ka qenė korrekt ndaj mediave,  pasi qė e ka mashtruar opinionin kur pat deklaruar me rastin e lėshimit tė fletarrestit nga ana e Gjygjit tė Hagės, se ai gjendet nė Austri, edhe pse ai nuk ishte nė Austri, por ishte nė Slloveni.
 
Dy : Fatmir Limaj nuk ėshtė dorzuar vullnetarisht nė organe tė policisė  sllovene, (siē patėn deklaruar jaranat e tij,v.ime),  por ėshtė arrestuar prej policisė sė atij vendi nė bazė tė fletarrestit qė e ka lėshuar Gjykata e Hagės. 
 
Tre : Organet ndėrkombėtare tė sigurisė nė Kosovė dėshmojnė se me burgosjen e Fatmir Limajt nė Kosovė ėshtė bėrė njė atentat( fatmirėsisht) i dėshtuar kundėr njė dėshmėtari qė ėshtė caktuar tė dėshmojė pėr ndriqimin e tė zhdukurėve shqiptarė pėr tė cilė akuzohet F.Limaj. Kėto organe po ashtu pohuan  se prezenca e F.Limajt nė Kosovė,  gjatė kohės qė po zhvillohen hetimet kundėr tij dhe tė tjerėve, do ta pengonte procedurėn  hetimore  tė Gjygjit tė Hagės.
 
Dhe sė fundit deklarojnė se gjendja sigurisė nė Kosovė, nuk ua mundėson atyre mbikqyrjen e F.Limės dhe egziston mundėsija qė ai tė mos i pėrgjigjet thirrjes sė organeve tė drejtėsisė ndėrkombėtare qė tė marr pjesė nė seancat gjyqsore pėr tė ndriquar rastin e zhdukjes sė civilve shqiptar.
 
Krerėt e institicioneve shtetrore tė Kosovės, tė cilėt treguan se janė shumė tė brengosur me ‘’rastin F.Limaj’’ duhet tė brengosėn shumė mė tepėr pėr tė masakruarit dhe tė zhdukurit  shqiptarė. Ata  e kanė pėr detyrė tė kėrkojnė prej organeve ndėrkombėtare , tė atyre serbe dhe tė Kryqit tė Kuq ndėrkombėtarė tė bėjnė hetime dhe tė japin pėrgjegje tė plotė dhe tė sakt pėr ēdo individ qė ėshtė kidnapuar nga organet e policisė dhe ushtris sere, por fatkeqėsisht edhe nga ‘’Beretet e Kuqe’’ dhe ‘’ kėmishzitė’’ e UĒK-sė .
 
Zotėrinjė tė PDK-sė dhe ju krerė tė institicioneve shtetrore qė aq shum po mėrziteni pėr ‘’rastin Limaj’’, duhet ta kuptoni mirė e mirė se  e vėrteta ėshtė si dilli. Ajo nuk mbulohet dhe as nuk zhduket.  Ndodhė qė pėr pak koh tė errėsohet, siq errsohet ndonjėherė edhe dielli nga dukuritė atmosferike (: mjegula, fortunat, shiu dhe breshėri), por janė tė pėrkohshme. Pra edhe drejtėsia ėshtė si dielli.  I Madhi Zot ka garantuar , se ‘’kriminelėt nė kėtė botė do t’i poshtrojė’’ndėrsa nė boten tjetėr tė amshueshme ‘’do t’i dėnojė me denimin mė tė rėnd,  me zjarrin e xhehnem’’.  Pra disa krer tė institicioneve tė Kosovės  qė aq shumė i kanė dhėn zjarr akcionit pėr t’i rjepur shqiptarėt e lodhur nga skamja, varfėria, krimi i organizuar, dyftyrėsia dhe demogagjia e ‘’patriotėve ‘’ tė hershėm dhe tė vonė, qė u bėnė pasanik tė Kosovės ’’pėr njė natė’’, le tė kujdesen dhe brengosen pėr pengimin, zvoglimin dhe zhdukjen e dokurive tė shėmtuara qė po pėrhapėn dhe po rritėn nė Kosovė, siē ėshtė krimi i organizuar, varfėria, prostitucioni dhe pasiguria, etj, e tė mos brengosen pėr individėt e akuzuar nga Gjygji i Hagės pėr krime tė luftes kundėt shqiptarėve.
 
Opinioni ynė nepėrmjet gojės sė F.Limės ėshtė njoftuar se ai ėshtė trajtuar dhe po trajtohet shumė mirė nga administrata dhe gardianėt e Burgut tė Hagės. Se i ka tė gjitha kushtet qė i duhėn pėr tė komunikuar me personat qė ai dėshėron, se ėshtė i knaqur me kushtet qė i ofron burgu etj. etj. Prandaj familja e tij, farefisi dhe shokėt dhe miqėt e tij tė ngusht mus tė brengosen se F.Limaj do tė shpallet fajtor po qe se ėshtė i pafajshėm. F.Limaj nuk ka nevoj pėr avokat, se ’’gjuha i punon sakicė’’ . Opinioni ynė i ka tė freskėta qėndrimet e tia shumė tė ashėpra kur quhej ‘’komandant ēeliku’’, por edhe kur u bė antar i Parlamentit tė Kosovės. Dhe gjithmon ka treguar me fjalė dhe me punė se shumėfish mė tepėr ėshtė partiak se sa kombėtar.
 
Shrohet pyetja si u bė tash qė fondi nė emėr tė babait tė tij  tė shpallet ‘’zyrtarisht’’fond ‘’privat’’, ndėrsa sipas krerėve tė PDK-sė, krerėve tė disa institicioneve shtetrore dhe analistėve kakuda u kėrkua nga  qytetarėt e Kosovės dhe shqiptarėt jasht atdheut tė trajtohet si fond gjithkombėtar . Duhet ta kenė tė qartė pėrkrahėsit e kėtij fondi se nė qoftė se F.Limaj shpallet fajtor pėr zhdukjen e civilve shqiptarė nga Gjygji i Hagės, atėherė ata e kanė pėr detyrė publikisht tė distancohėn nga Fatmir Limaj( ashtu siē e pėrkrahėn publikisht atė.). Por ndaj tij duhet tė distancohen edhe organet shtetrore dhe partiake tė Kosovės, rrethi mė i ngusht i miqve, familja dhe opinioni i gjėrė. Pėrndryshe,  shqiptarėt nuk kanė tė drejtė tė kėrkojnė drejtėsi dhe as dėnimin e krimnelėve serb, po qe se i mbrojnė kriminelėt e tyre, nga shkaku se e flasin gjuhėn shqipe . Kriminelėt janė kriminel pa marrė parasysh se cilėn gjuhė e flasn.
 
Ne Shqiptarėt jemi  nė provim para tė Madhit Zot. Po qe se nuk e pėrkrahim dhe nuk e mbrojmė drejtėsinė, qė na e ka bėrė obligim ta mbrojmė  i Madhi Zot, pason ndėshkimi. Pra,  ta adhurojmė Zotin e jo njeriun ! T’i frigohemi Krijuesit tė  gjithėsisė, Krijuesit tė njeriut dhe Krijuesit tė tė  gjtha krijesave,  e jo njeriut ! Ne shqiptarėt deri para ēlirimit tė Kosovės jemi diferencuar dhe njollosur zi e mė zi  nga armiqėt tanė shekullor. Po sot kush po na diferencon dhe kush po na njollosė ?! A nuk po e diferencojmė nė shqiptarėt vetvehten me punė konkrete dhe po tregojmė se kush dhe ēka jemi ?!
 
Ēka u bė me ne ?! Sa vrasje politike i bėri regjimi i Titos nė kohė paqe nė Kosovė dhe Viset tjera shqiptare,  e sa i bėnė ,,patriotėt’’ e dikurshėm dhe  nanoistėt  e sotit nė Kosovė dhe Maqedoni?! Kush vrau mė shumė Burra tė Dheut pas shpine ? A vrau mė shumė ‘’cėrrna ruka’’ serbe, pėr  njė shekull, apo vranė mė shumė klyshėt e Nanosit pėr disa vjet( 1997-2003) ?!  Ka ardhur koha qė shqiptarėt tė mos i vlerėsojnė mė  njerėzit nė bazė tė asaj se ēka thonė e  flasin,  por nė bazė tė asaj se ēka punojnė . Pėrndryshe do tė na pėrseritet historia dhe do tė na pėrseritėn  dėshtimet.
 
Le Locle, 24.08.2003
Botuar nė ’’Bota sot’’ mė 5 shtator 2003


Copyright©2000-2003 Trepca.net - Tė gjitha tė  drejtat e rezervuara.