5.09.2003 - Trepca.net

 Nė Qytetin e Ri


Gjilan (KOSOVĖ) 5 shtator 2003 / Sevdije REXHEPI

Tė gjithė shqiptarėve kudo qė janė ju uroj dhe i pėrgėzoj me dashurinė e madhe sa tė Nėnės Tereze pėr gurthemelin e Qytetit  tė Paqes. Bekuar qofshin tė gjithė ata qė kanė kontribuar pėr kėtė nismė tė madhėrishme dhe ata qė do t'iu bashkangjiten nė rriten e kėtij Qyteti te Ri.


 
  
Sevdije REXHEPI
Nė Qytetin e Ri

 Po kthehesh
 Si zogu shtegtar
 Folenė e vjetėr ta pėrqafosh
 Nė Qytetin e Ri

 Me ty
 Ajėr paqeje do thithet
 Qė tė mbijetohen stuhitė
 E liga s'do ketė emėr

 Mes Tokės e Qiellit
 Zėri yt nė ne do jehojė

 Bekim i shenjtė
 Ringjallje e shpresave
 Deri nė pėrjetėsi
 TI
 Pėllumb i bardhė i kaltėrsisė
 Dashuria
 Rreze dielli
 E shpirtėrave tė harruar

 Sa shumė
 Kėsaj bote i fale
 Po ne
 Ē'tė falim ty?
 


Copyright©2000-2003 Trepca.net - Tė gjitha tė  drejtat e rezervuara.