1.09.2003 - Trepca.net

Vitrina e librit

LIRIKAT E DHEMBJES

Bekim Toēani


LIRIKIAT.jpg (87091 octets)    

Podujevė, 31 gusht 2003 / TN - Ditė mė parė “Qendra e Kulturės e Podujevės – QKP” nėn drejtimin e prof.Nexhmi   Balajt nxori nga shtypi librin me poezi tė Bekim Toēanit. Kjo qendėr kulturore viteve tė fundit veprimtarinė e saj e ka orientuar edhe nė afirmimin dhe pėrkrahjen e krijuesve tė rinjė qė jetojnė nė trevėn e Llapit. Redaktor i librit ėshtė poeti Fadil Halimi, kurse lektor Agim M. Kikaj, kurse reēensent Shefqet Dibrani.

Bekim Qazim Toēani u lind mė 11.04.1969 nė fshatin Sfeēėl tė Podujevės. Shkollimin fillor dhe tė mesėm i kreu nė Podujevė, kurse studioi nė Fakultetin Ekonomik nė Prishtinė. Ka punuar gazetar nė QIK, “Gazeta Shqiptare” dhe “Bota sot”.Nė Aarhus tė Danimarkės ka kryer kursin 6 mujor ndėrkombėtar “Outspring2000” nė Shkollėn e Lartė tė Gazetarisė.

Bekim Toēani ka  shėnuar njė zhvillim evulitiv tė tė menduarit dhe tė krijuarit tė sentencave artistike dhe metaforave tė kapshme lirike tė cilat kanė vetėdijsuar e formėsuar krijimin, jo thjesht si ndijime poetike, por tė njė krijuesi tė vėmendshėm qė ka stilizuar tragjikėn e veprimit pragmatik.

Natyrisht, poezia ėshtė  jo vetėm njė zhvillim evolutiv i mbrendshėm por njė ndjenjė e theksuar intime qė do tė pasqyrojė bindshėm vrullin emocional duke ēfaqur prirje pėr ndijime tė mirėfillta lirike qė ilustrohen me simbole e figuracione pėr tė marrur atė formėn artistike dhe pėr tė provokuar mendjen e lexuesit. Padyshim, poeti Bekim Toēani qė me librin e parė do tė provokoj vėmendjen e kritikės letrare dhe tė atyre qė mirren mė seriozisht me zhvillimet e poezisė shqipe.

Poeti, ka bėrė pėrpjekje tė ndėrtojė simbolet e veta, jo nė masė tė theksuar por pėr t’u veēuar ėshtė „vjeshta“ e cila zhvesh lakuriq pemėt ku drunjėt do t’i zė dimri i acart, qė figurativisht ka portretizuar shumė veprime tė pėrditshmėrisė e tė pabesisė sė mundshme. Po ashtu vjeshta na del si njė simbolikė e zymtėsive lirike, dėshpėrimeve tė mėdha duke qitur nė pahė atė shqetsimin jo vetėm tė autorit qė si rrokopujė pėrplaset nėpėr hovet e ditės pėrplot truēe, por tė njė shoqėrie si tėrsi.

Libri “LIRIKAT E DHEMBJES”, nuk ndahet nė cikle, ai ėshtė projektuar si njė tėrsi motivesht tė nduarduarta, dhe tė pa sistemuara nė bazė tė temave a motiveve tė caktuara.

Me librin qė po i afrohet lexuesit, Bekim Toēani vie i sigurt nė letrat shqipe me vlera letrare mjaftė tė qėndrueshme thuhet pos tjerash nė recensionin e Sh.Dibranit qė ėshtė vendosur nė fund tė librit!

  


Copyright©2000-2003 Trepca.net - Tė gjitha tė  drejtat e rezervuara.