30.08.2003 - Trepca.net

Lajme

E shtune 30 gusht 2003


 

Pėrmbajtja:

 • Holkeri e quan tė parėndėsishme pėr tė ardhmen e Kosovės deklaratėn e parlamentit serb

 • Sipas njė hulumtimi tė Index-Kosova, 47,2 pėr qind e qytetarėve shqiptarė do tė votonin pėr LDK-nė

 • E ardhmja e Kosovės do tė pėrcaktohet nga vetė qytetarėt e saj, ka thėnė Moisiu nė bisedė me Maroviqin

 • Moisiu ėshtė takuar me Holkerin

 • Nano: "Mund tė kthehen serbėt nė Kosovė, por Kosova nuk mund tė kthehet nėn Serbi"

 • Maroviq: Dialogu mėnyra e vetme pėr zgjidhjen e problemeve nė Kosovė

 • AKSH merr pėrgjegjėsinė pėr tri sulmet e 28 gushtit nė Shkup

 • Njė komision i Beogradit dhe i KFOR-it kanė vizituar kufirin Kosovė-Serbi

 • Forcat afgane dhe amerikane kanė rrethuar njė grup luftėtarėsh talibanė

 • Anan bėn thirrje pėr pėrmbajtje

 • Irani ka shpallur tre ditė zie

 • Xhorxh Bushi po jeton prej 7 javėsh nė kryeqytetin irakian

 • Njė adoleshent akuzohet pėr virusin Blaster

 • Alister Kempbell jep dorėheqjen


 
Holkeri e quan tė parėndėsishme pėr tė ardhmen e Kosovės deklaratėn e parlamentit serb
 
Ohėr, 30 gusht 2003 - Shefi i UNMIK-ut Hari Holkeri, i cili ndodhet nė Ohėr ku po merr pjesė nė forumin "Dialogu i civilizimeve", ka deklaruar sot para gazetarėve se ėshtė e parėndėsishme pėr tė ardhmen e Kosovės deklarata e parlamentit serb. Holkeri saktėsoi se e ardhmja e Kosovės do tė vendoset nga kėshilli i Sigurimit dhe nga askush tjetėr.

I pyetur se kur do tė fillojė dialogu mes Prishtinės dhe Beogradit, ai tha se nuk e di, meqė tash ėshtė duke biseduar me palėn serbe dhe shqiptarėt e Kosovės. Holkeri shtoi se javėn e ardhshme do tė fillojė njė turne pėr tė bėrė konsultime, fillimisht nė Moskė ku do tė takohet me anėtarėt e Grupit tė Kontaktit dhe pastaj edhe nė Bruksel.

Vetėm pas kėtyre kontakteve, tha Holkri, mund tė flasė se kur mund tė fillojnė bisedimet mes Prishtinės dhe Beogradit.

Gjithashtu Holkeri paralajmėroi se do tė kontaktojė me autoritetet maqedonase pėr tė gjetur zgjidhje praktike pėr problemet e banorėve qė jetojnė nė zonėn kufitare. Por ai tha se askush nuk do t'ia imponojė popullatės lokale qė t'i shfrytėzojė vendkalimet kufitare. Holkeri theksoi se Kombet e Bashkuara dhe UNMIK-u
 
 
Sipas njė hulumtimi tė Index-Kosova, 47,2 pėr qind e qytetarėve shqiptarė do tė votonin pėr LDK-nė
 
Prishtinė, 30 gusht 2003 - Sipas njė hulumtimi qė ka bėrė Index-Kosova, po qe se nesėr do tė mbaheshin zgjedhjet parlamentare nė Kosovė, 47,2 pėr qind e qytetarėve shqiptarė tė Kosovės do tė votonin pėr LDK-nė, gjė qė ka shėnuar ngritje pėr 8,9 pėr qind nė krahasim me njė anketė tė realizuar nė muajin mars.
 
Pėr PDK-nė do tė votonin 21,4%, ndėrkaq pėr AAK-nė 6.2%. Kėto dy parti kanė shėnuar rėnie pėr 4,6% pėrkatėsisht 1,5%.
 
 
E ardhmja e Kosovės do tė pėrcaktohet nga vetė qytetarėt e saj, ka thėnė Moisiu nė bisedė me Maroviqin
 
Ohėr, 30 gusht 2003 - Presidenti shqiptar Alfred Moisiu shtrengoi doren dje gjatė Forumit nė Ohėr ėshtė takuar me Presidentin serb-malazez Svetozar Marovic.

"Rezoluta e Parlamentit serb pėr Kosovėn ėshtė njė tregues i ecjes nga e kaluara dhe destabilizues per rajonin", ka thėnė Presidenti Moisiu gjatė takimti me homologun e tij Maroviq.

Moisiu ka vlerėsuar rėndėsinė e nisjes sė dialogut mes Prishtinės dhe Beogradit, por edhe ka dėnuar qėndrimet ekstremiste, tė cilat sipas tij, "jane tė demshme sidomos kur vijnė nga njerėz me pushtet", gjė qė ul shanset e mirėkuptimit.

"Parlamenti serb mori kompetencat e Kėshillit tė Sigurimit tė OKB-sė. E ardhmja e Kosovės do tė pėrcaktohet nga vetė qytetaret e Kosovės, nė bashkėpunim e harmoni me faktorin ndėrkombėtar", ka thėnė Presidenti shqiptar.

Nga ana e tij, Presidenti i Serbise dhe Malit te Zi, Maroviq ka shprehur vullnetin e tij pėr dialog dhe bashkėpunim, duke shprehut shqetėsimin pėr rritjen e nivelit tė retorikės radikale.
 
 
Moisiu ėshtė takuar me Holkerin
 
Ohėr, 30 gusht 2003 - Presidenti shqiptar Alfred Moisiu ka takuar nė Ohėr edhe kryeadministratorin e Kosovės, Hari Holkeri. Moisiu ka dėnuar veprimet ekstremiste dhe tė dhunshme tė koheve te fundit, duke shtuar se "kjo nuk duhet tė pengojė nisjen e shpejtė tė dialogut mes Prishtinės dhe Beogradit".

"Puna pėr statusin dhe standardet duhet tė ecin paralel, pasi ēdo vonesė nė pėrcaktimin e tij do tė krijonte probleme tė paparashikuara", ėshtė shprehur Moisiu nė takimin e tij te parė me Holkerin.

Nga ana e tij, admnistratori Holkeri, ka vlerėsuar ndihmėn dhe pėrkrahjen e Tiranės si dhe rėndėsinė e bashkėpunimit me tė.

Kryeadminitratori i Kosoves ka kritikuar deklaratat e koheve tė fundit dhe ka vlerėsuar rėndėsinė qė palėt tė ulen nė tryezėn e bisedimeve, pasi statusi i Kosoves do tė vijė pas arritjes sė standardeve.
 
 
Nano: "Mund tė kthehen serbėt nė Kosovė, por Kosova nuk mund tė kthehet nėn Serbi"
 
Tiranė, 30 gusht 2003 - Kryeministri i Shqipėrisė Fatos Nano ka deklaruar nė njė takim me shėrbimin diplomatik tė vendit se zėvendėskryeministri serb Nebojsha Coviq nuk mund tė fitojė elektorat me veprime tė tilla ndaj Kosovės pasi rruga e saj nė kontekstin e zhvillimeve aktuale rajonale dhe evropiane ėshtė tashmė e pakthyeshme.

"Mund tė kthehen serbėt nė Kosovė, por Kosova nuk mund tė kthehet nėn Serbi", ka thėnė Nano. Ai i ka quajtur tė rėndėsishme marrėdhėniet e trekėndėshit Tiranė-Prishtinė-Beograd dhe i ka parė ato tė vendosura nė shina tė padevijueshme tė integrimit euroatlantik.

Qėndrimi i Kryeministrit tė Shqipėrisė vjen pas kritikave nė shtypin e Tiranės sipas tė cilave qėndrimi diplomacisė shqiptare ndaj deklaratės pėr Kosovėn tė miratuar nga kuvendi i Serbisė ka qenė i paqartė, i vonuar dhe inferior ndaj Beogradit.
 
 
Maroviq: Dialogu mėnyra e vetme pėr zgjidhjen e problemeve nė Kosovė
 
Ohėr, 30 gusht 2003 - Presidenti i Serbisė dhe i Malit tė i Svetozar Maroviq ka deklaruar nė Ohėr se dialogu ėshtė mėnyra e vetme pėr zgjidhjen e problemeve nė Kosovė dhe se nė kėtė moment nuk duhet pritur hapjen e temave tė mėdha, por mundėsimin e jetės sė qetė.

Dialogu pikėsėpari i takon jetės sė njerėzve nė Kosovė dhe zgjidhjes sė problemeve tė tyre konkrete dhe duhet filluar pikėrisht nga ato gjėra, ka thėnė Mroviq nė Ohėr ku po mbahet forumi "Dialogu i civilizimeve".
 
Sipas Maroviqit, njerėzit e rinj tė Kombeve tė Bshkuara nė Kosovė kanė njė mision tė vėshtirė pėr tė siguruar kushte pėr siguri dhe kthimin e tė gjihėve qė janė detyruar tė braktisin shtėpitė.
 
 
AKSH merr pėrgjegjėsinė pėr tri sulmet e 28 gushtit nė Shkup
 
Prishtinė, 30 gusht 2003 - Armata Kombėtare Shqiptare pėrmes njė komunikate tė shpėrndarė pėrmes internetit ka marrė pėr sipėr tri sulmet e kryera mė 28 gusht nė Shkup.

"Njėsia speciale 'Komando' qė drejtohet prej kolonel Gent Kumanovės, ka kryer tre aksione politiko-strategjiko-ushtarake kundėr tre objekteve me rėndėsi tė pushtetit okupator dhe kolonizator sllavomaqedon, Gjykates themelore tė Shkupit, bazės teknike tė Qeverise antishqiptare tė IRJM dhe kazermės ushtarake te "Ilindenit", thuhet nė kėtė komunikatė.
 
 
Njė komision i Beogradit dhe i KFOR-it kanė vizituar kufirin Kosovė-Serbi
 
Beograd, 30 gusht 2003 - Njė komision i pėrbashkėt i Ministrisė sė Mbrojtjes sė Serbisė e Malit tė Zi dhe e KFOR-it pėr zbatimin e marrėveshjes ushtarake teknike dhe tė rezolutės sė Kėshillit tė Sigurimit 1244 kanė bėrė dje njė vėzhgim tė zonės tokėsore dhe ajrore tė sigurisė buzė kufirit Kosovė- Serbi.
 
Sipas njė njoftimi nga Beogradi, vėzhgimi ėshtė bėrė nga ajri, ndėrkohė qė janė vizituar edhe pikat dhe bazat policore.
 
 
Forcat afgane dhe amerikane kanė rrethuar njė grup luftėtarėsh talibanė
 
Kabul, 30 gusht 2003 – Forcat afgane dhe amerikane kanė rrethuar njė grup luftėtarėsh talibanė nė provincėn jugor Zabul pas njė bombardimi ngulmues dyditor tė pozicioneve tė kryengritėsve, ka bėrė tė ditur sot (e shtunė) njė zyrtar i lartė, njofton Rojter.

Operacioni i gjurmimit tė qindra guerilėve tė ish-regjimit tė pėrmbysur islamik ka hyrė nė ditėn e gjashtė dhe tė pakten 12 kryengritės janė vrarė nė aksionin e sė premtes, kurse 8 tė tjerė janė kapur, ka thėnė shefi provincial i zbulimit.
 
Zyrtarėt afganė thonė se mbi 100 talibanė janė zhdukur gjatė javės, shumė syresh janė vrarė nga ushtarėt, aeroplanėt dhe helikopterėt amerikanė. Ushtria amerikane ka konfirmuar vetėm 14 raste tė vrasjeve tė kryengritėsve.
 
 
Anan bėn thirrje pėr pėrmbajtje
 
Nju Jork, 30 gusht 2003 - Sekretari i pėrgjithshėm i KB, Kofi Anan i ka bėrė thirrje grupeve fetare dhe politike nė Irak tė tregojnė pėrmbajtje dhe tė mos hakmerren pas sulmit tė sė premtes jashtė njė xhamie nė qytetin e Naxhafit ku mė shumė se 80 persona humbėn jetėn, midis tyre edhe njė nga figurat e larta politike, kleriku Ajatollah Mohamed Baqer al Hakim.

Bomba shpėrtheu ndėrsa ajatollahu po dilte nga Varri i Aliut pas lutjeve tė sė premtes duke shkatėrruar fasadėn e varrit dhe duke dėmtuar edhe ndėrtesat pėrreth.

Ajatollahu Baker al Hakim u kthye nė Irak pas mėrgimit nė Iran. Ai mė pas vendosi tė bashkėpunonte me autoritetet amerikane si rruga e pėrparimit nė Irak.

Familja e tij ka fajėsuar pėrkrahės tė ish regjimit tė Sadam Huseinit.
 
 
Irani ka shpallur tre ditė zie
 
Teheran, 30 gusht 2003 - Irani ka shpallur tre ditė zie pėr figurėn klerike Ajatollahun Hakim. Duke reaguar ndaj lajmit tė vrasjes sė tij, zyra e Ajatollah Khameneit nė Iran tha se kjo ishte prove tjetėr se situata nė Irak ishte e paqėndrusheme.
 
 
Xhorxh Bushi po jeton prej 7 javėsh nė kryeqytetin irakian
 
Bagdad, 30 gusht 2003 - Lajmet nga Bagdadi bėjnė tė ditur Xhorxh Bushi po jeton prej 7 javėsh nė kryeqytetin irakian. Mos mendoni se presidenti Bush ka blerė ndonjė fermė nė Irak. Fjala ėshtė pėr njė tjetėr Xhorxh Bush, njė djalė i lindur nė Bagdad mė 11 korrik nga prindėr tė cilėt thonė se falenderojnė presidentin Bush pėr pėrmbysjen e Sadam Huseinit.
 
Ēifti u tha gazetarėve se tė gjithė irakianėt e urrejnė Sadam Huseinin dhe pa presidentin Bush ata kurrė nuk do ishin ēliruar. Emri i plotė i fėmijės sė tyre ėshtė Geroge Bush Abdul Faris Abed El Husein. Ēifti thotė se nė se do tė kishin fėmijė binjakė, emri i fėmijės tjetėr do tė kishte qėnė Toni Blair, pėr nder tė kryeministrit britanik.
 
 
Njė adoleshent akuzohet pėr virusin Blaster
 
Uashington, 30 gusht 2003 - FBI ka arrestuar njė adoleshent nė lidhje me krimbin Blaster tė internetit qė ka prekur qindra mijėra kompiutera nė gjithė botėn.

Krimbi i internetit hyn nė Microsoft windows duke pėrdorur njė defekt tė software-it. Ai ka shkaktuar ndėrprerje tė konsiderueshme tė bizneseve, organizatave dhe individėve.Xhefri Parson nuk akuzohet me shpikjen e Blasterit, por me krijimin e njė varianti tjetėr shkatėrrues.
 
Prokurori Xhon Mekej nė njė konferencė pėr shtyp tha: "Departamanti i drejtėsisė i merr kėto krime seriozisht. Ne do t'i dedikojmė tė gjitha burimet tona nė gjetjen e atyre njerėzve qė sulmojnė infrastrukturėn tonė tekonlogjike."
 
 
Alister Kempbell jep dorėheqjen
 
Londėr, 30 gusht 2003 - Alaster Kempbell ka dhėnė dorėheqjen si Drejtor pėr Komunikimin dhe Strategjinė nė qeverinė e kryeministrit Toni Bler. Deri tani nuk ėshtė njoftuar se kush mund ta zėvendėsojė atė, ndėrkohė qė nuk ėshtė dhėnė asnjė datė se kur mendohet qė zoti Campbell tė largohet.

Ai tha se ishte "njė privilegj tė punonte nė opozitė dhe nė qeveri pranė njė njeriu, tė cilin historia do ta kujtojė si njė kryeministėr tė ndryshimeve tė mėdha".

 

Copyright©2000-2003 Trepca.net - Tė gjitha tė  drejtat e rezervuara.