30.08.2003 - Trepca.net

100 autorė shqiptarė, nė njė antologji rumanisht


"Un alfabet al poeziei albaneze" Botoi "Privirea" (Vėshtrimi) / 101 autorė, 181 faqe, / shoqėruar me bio-bibliografinė e autorėve / ISBN: 973-85900-2-7 / Bukuresht 2003

   
30 gusht 2003 / Ēerēiz LOLOĒI
 
Kohėt e fundit doli nė Bukuresht "Njė alfabet i poezisė shqipe", antologji e poezisė shqipe nė gjuhėn rumune, zgjedhur e pėrkthyer nga Ardian-Christian Kyēyku. Vėllimi ėshtė vėnė nė qarkullim nga shtėpia botuese "Privirea" (Vėshtrimi), me mbėshtetjen e Shoqatės Lidhja e Shqiptarėve tė Rumanisė dhe pėrfshin poezi nga krijimtaria e 101 autorėve shqiptarė tė tė gjitha kohėrave dhe trevave ku kanė banuar apo banojnė.
 
Nė parathėnien e titulluar "Edhe shqiponjat veprojnė ngenjėherė kėshtu", hartuesi dhe pėrkthyesi i antologjisė pėrmend parabolėn e shqiponjave, tė cilat, pėr tė mos pranuar vdekjen qė vjen njėheresh me zgjatjen dhe kthimin e sqepit drejt fytit, i brejnė dhe i shkurtojnė sqepat pas shkėmbinjve. "Poezia e krijuar nė gjuhėn shqipe, - thotė ai, - ngjan tejmase me kėtė lėvizje tė brendshme mbijetese dhe vetėpėrjetėsimi tė shqiponjave.
 
Mbas secilės poezi, poemė, vepėr poetike, do tė zbulojmė padyshim kėrcėnimin e egėr, pragmatik, real, tė Vdekjes Totale. Tė shpėrbėrjes sė shumėfishtė. Kėrcėnohet gjuha amtare, identiteti, origjinaliteti, krenaria, zakonet, e shkuara, e tashmja dhe e ardhmja. Cila shqiponjė do tė kish pranuar rėnien nė harresė?!"
  
Antologjia hapet me disa nga kryeveprat e Anonimėve, si Rozafati, Kostandini dhe Jurendina, Kėnga e Urės sė Qabesė, Vajtimi i Ajkunės, Skėnderbeu dhe Ballabani, Balada e Pal Golemit dhe pasohet nga krijime tė poetėve Dritėro Agolli, Mimoza Ahmeti, Fran Altimari, Fatos Arapi, Lindita Arapi, Asdreni, Alban Bala, Eqrem Basha, Natasha Bega, Sadik Bejko, Mario Belici, Vinēenc Belmonte, Jorgo Bllaci, Shaip Beqiri, Xhavit Beqiri, Valdet Berisha, Agnes Gonxhe Bojaxhi, Martin Camaj, Beqė Cufaj, Andon Zako Ēajupi, Alket Ēani, Basri Ēapriqi, Anton Ēefa, Gentian Ēoēoli, Rrahman Dedaj, Jeronim de Rada, Shefqet Dibrani, Xhuzepe Skiro di Maxhio, Xhuzepe Skiro di Modika, Gjergj Fishta, Naim Frashėri, Xhozafar Frasino, Adem Gajtani, Mirko Gashi, Zef del Gaudio, Sabit Gecaj, Virion Graēi, Enver Gjerqeku, Ndoc Gjetja, Sabri Hamiti, Ervin Hatibi, Flurans Ilia, Adem Istrefi, Gustin Jordani, Ismail Kadare, Karmell Kandreva, Faik Konica, Ernest Koliqi, Mitrush Kuteli, Bardhyll Londo, Luljeta Lleshanaku, Gjekė Marinaj, Ervin Marko, Jamarbėr Marko, Petro Marko, Esat Mekuli, Din Mehmeti, Elidor Mėhilli, Migjeni, Ndre Mjeda, Beqir Musliu, Pietro Napoletano, Fan Noli, Rrahman Paēarrizi, Ndoc papleka, Gert Pashaj, Lluka Perone, Arshi Pipa, Ali Podrimja, Dhimitėr Pojanaku, Lasgush Poradeci, Domeniko Randeli, Frederik Reshpja, Bujar Salihu, Zef Serembe, Vehbi Skėnderi, Enxa Skutari, Xhevahir Spahiu, Ilirjana Stringa, Ragip Sylaj, Azem Shkreli, Edi Shukriu, Pano Taēi, Kasem Trebeshina, Agron Tufa, Vorea Ujko, Olimbi Velaj, Ana Ventre, Dushko Vetmo, Agim Vinca, Kate Xukaro, Bilal Xhaferri, Endri Xhafo, Trifon Xhagjika, Mustafė Xhemaili, Rudian Zekthi, Moikom Zeqo, Preē Zogaj, Zef Zorba, Visar Zhiti.
 
Nė parathėnien njohėse, drejtuar lexuesit tė huaj, - e ku trajtohen mjaft ēėshtje tė shpirtėrimit shqiptar, qė njihet aq pėrciptas e jo rrallė shtrembėr nė kėtė anė tė kontinentit, - hartuesi thekson se "Poezia mbetet po ai teren rrėshqitės, plot humor tė zi dhe shndėrrime tė paparashikueshme. Sot je njė askush - nesėr njė grusht guriēkash tė perėndishme, fjalė-perla tė mbjella si duhet nė murin qė na ndan nga harresa, tė dėbojnė nga hija e kujtesės dhe tė hipin nė njė fron qė s'e ke ėndėrruar kurrė, apo qė vetėm e ke ėndėrruar. Njė ditė tjetėr, njė tjetėr si ti, mbase pak mė i dashur pėr muzat dhe engjėjt, dėrgohet tė tė dėrgojė sėrish nė hije. Sic transit... Me gjithė vėshtirėsitė mėkatare tė periudhės sė tranzicionit, me pamundėsitė dhe kaosin e krijuar nga 'decentralizimi i frymėzimit', janė tė paktėn tė admirueshme pasioni dhe pėrkushtimi me tė cilat shkruajnė sot ata dhjetra mijėra tė rinj a tė moshuar shqiptarė, duke mbartur secili nė fshehtėsinė e tė qėnit ende njė i panjohur, kurorėn e artė tė poezisė sė madhe.
 
Ata e dijnė se gjuha e tyre amtare nuk para i honeps eksperimentet, por aq mė pak i duron poetėt e bėrė e jo tė lindur. Kėsisoj, secili pėrpiqet tė jetė i lindur. Emrat e kėtyre, ndonėse ende fare pak apo aspak tė njohur, janė shumė. Na nevojitet vetėm njė durim i shkurtėr gjysmėshekullor, ose edhe mė pak, qė tė mund tė lexojmė mes reshtave tė njė antologjie tė zverdhur nga befasitė, vargjet e tjetrės (...) Nuk synoja kurrsesi tė mblidhja nė njė atdhe tekstual emra autorėsh, por thėrrmija nga dhuntitė e sa mė shumė poetėve.
 
Mbase pėr kėtė arsye zgjodha, nė kohė, kriterin alfabetik. Ky kriter m'u duk mė zemėrgjeri, i mbėshtetur njėfarėsoj edhe nga pikėpamja metafizike - njė kriter qė i lejon secilit autor ta pėrshfaqė thelbin e veprės sė vet nė mė tė paanshmin kontekst. Dihet se nganjėherė kriteri nuk pėrdoret veēse pėr tė mbuluar qėllimin kryesor e tė fshehtė tė hartuesit tė antologjisė, lojnat e tij tė prira nga nuk-e-di ē'utopi tė errėta. Nga ana tjetėr, bota e poetėve ballkanas ka njė ndjeshmėri tė pamėshirshme, ēka e shndėrron hartimin dhe botimin e njė antologjie nė njė kėrkesė-ofertė tė hapur tė hartuesit pėr tė shtuar 'hasmėt'.
 
Dashuria me tė cilėn i kam pėrkthyer vargjet e mėposhtėm, duke kapėrcyer mbi tė gjitha bindjet kritike vetjake dhe koniunkturat e ēastit, duke marrė paraprakisht mbi vete hidhėrimin e tė vėrtetės se, kush nuk tė ėshtė bėrė ende hasm pa arsye, ka tėrė pėrjetėsinė nė dispozicion ta bėjė, ndjej se mė ēliron nga mėkati i subjektivitetit manipulues. Atje ku mbase e kam tepruar pa e kuptuar, gjendet, nė fakt, pėrmasa tjetėr e ēdo antologjie poetike: besimi i hartuesit nė rrymat dhe stilet qė duken tė kenė mė shumė shanse ngadhnjimi ndaj 'doganave' tė Kohės. E cila, sikurse Vdekja, nuk para ka humor, sidomos kur vjen fjala pėr poezinė. (...)
 
Mbetem me bindjen dhe ndjesinė se njė hartues antologjie, me tė pėrfunduar njėrėn, bluan nė mendje antologjinė pasuese. Ai e drejton mendimin ndaj atyre shėrbyesve tė jashtėzakonshėm tė verbit poetik, qė pėrballojnė me stoicizėm, por edhe me hire tė rrallė poetikė, mosnjohjen zyrtare dhe shpėrfilljen e lexuesit, i cili duket gjithmonė mė pak i mprehtė nga sa duhet. Hartuesi nuk ka ngulmuar tė thotė se njė Poezi ėshtė e vetmja qė vlen apo mė e denja pėr vėmendjen e pėrjetėsisė. Ai ka synuar, - gjithnjė, - tė thotė se, mes popujsh tė tjerė, mes gjuhėsh tė tjera, tė vjetra e tė reja, disa njerėz tė zgjedhur a mė pak tė zgjedhur nuk kanė dashur tė vdesin me tė parėn. Mė saktė: shumė nuk kanė dashur vetėm tė vdesin. Gjer edhe shqiponjat veprojnė nganjėherė kėshtu".

 


Copyright©2000-2003 Trepca.net - Tė gjitha tė  drejtat e rezervuara.