30.08.2003 - Trepca.net

Akuzohet adoleshenti pėr virusin


Adoleshenti amerikan qė pengoi punėn e mijėra kompiuterave me virusin

 

   

   
30 gusht 2003 / BBC
 
FBI ka arrestuar njė adoleshent nė lidhje me krimbin Blaster tė internetit qė ka prekur qindra mijėra kompiutera nė gjithė botėn.

Krimbi i internetit hyn nė Microsoft windows duke pėrdorur njė defekt tė software-it. Ai ka shkaktuar ndėrprerje tė konsiderueshme tė bizneseve, organizatave dhe individėve.
 
Xhefri Parson nuk akuzohet me shpikjen e Blasterit, por me krijimin e njė varianti tjetėr shkatėrrues. Prokurori John Mackay nė njė konferencė pėr shtyp tha:

"Departamanti i drejtėsisė i merr kėto krime seriozisht. Ne do t'i dedikojmė tė gjitha burimet tona nė gjetjen e atyre njerėzve qė sulmojnė infrastrukturėn tonė tekonlogjike."

Parson ka bėrė paraqitjen e parė nė gjyq. Ai ėshtė vėnė nė arrest shtėpie deri nė paraqitjen tjetėr nė gjyq muajin e ardhshėm.
Tė gjithė kompiuterat e tij janė marrė. Njė zėdhėnės i Microsoftit falenderoi FBI-nė pėr punėn e shpejtė dhe tha se kompania e tij do tė pėrpiqej ta bėnte software-in qė ka mė tė vėshtirė pėr t'u sulmuar.
 
Zėdhėnėsi i FBI-sė tha se ata po hetojnė burime tė tjera tė lidhur me arrestimin.

Copyright©2000-2003 Trepca.net - Tė gjitha tė  drejtat e rezervuara.