29.08.2003 - Trepca.net

Iluzionet e Serbisė nė Kosovė


Koment i gazetės ditore zvicerane Neue Zürcher Zeitung, 29 gusht 2003.
 
Deklarata e miratuar pėr Kosovėn nga Parlamenti Serb ka tė bėj shumė pak me realitetin nė ish-krahinėn serbe. Parlamentarėt nė Beograd bėjnė iluzione, nėse besojnė, se njė ditė do tė bėhet ashtu si ka qenė dikur.  Me deklaratė zgjohet bindja se suvereniteti shtetėrorė i Serbisė do tė kthehet nė Kosovė, posa ti ketė krijuar kushtet Administrata e Pėrkohshme e Kombeve tė Bashkuara. Por, pushteti i Beogradit mė kurė nuk do tė arrij nė Kosovė.
 
Nė dokument potencohet se Kosova ėshtė pjesė e pandashme e Serbisė dhe duhet tė mbetet - njė kėrkesė, e cila duhet tė futet edhe nė kushtetutėn e re serbe. Natyrisht fjala ėshtė edhe pėr njė autonomi substanciale. Dhe kjo humb vlerėn praktikisht me krahasimin e saj (autonomisė substanciale vėr.) me tė njėjtėn shkallė me autonominė e ish- dhe tė tashmėn proinvincė serbe Vojvodidėn, dhe  pa i shikuar e krahasuar raportet historike dhe politike.
 
Kthimi i serbėve tė ikur dhe tė dėbuar nga ekstremistėt shqiptarė dhe rikthimi i njė Kosove multietnike, ashtu  si po potencohet pėrherė nė Beograd, jepen nė dokument  si kushte pėr bisedime lidhur me statusin e krahinės. Deri tani janė kthyer pakė serbė. Dhe kjo pėr arsye edhe tė ektremistėve shqiptarė, tė cilėt nuk figohen nga askush pėr ta ndal kthimin e serbėve. Por gjithnjė e mė shumė shifet se ēėshtja e statusit nuk mund tė shtyhet pafund nė bankėn (tavolinėn) e gjatė. Gjendja politike e paqart e vėshtirson ndėrtimin  e institucioneve shtetėrore dhe pengon zhvillimin ekonomik.
 
Njė Kosovė multietnike sipas kuptimit perendimor me institucione tė pėrziera funksionale mbetet, edhe pse me keqardhjeduhet duhet tė thuhet, njė iluzion. Dhe kėtu pėrpjekjet e Administratės sė OKB-sė nuk mund tė ndryshojnė shumė. Qė nga koha kurė Kosova ėshtė e Serbisė, pra aqė nga viti 1912/1913, pushtetin e ka ushtruar njėri nga kėto grupe tė popujve, shumicėn e ka ushtruar pakica serbe, dhe ka nėshtruar tė tjerėt. Sot serbėt dhe shqiptarėt flasin shumė pėr demokraci, ndėrsa mendojnė sundimin mbi tė tjerėt. Mu nė qytetet e mėdha, ku ka pasė pikėnisje tė para pėr njė jetė tė pėrbashkėt, sot praktikisht nuk ka fare serb.
 
Nga deklarata shifet se Beogradi nuk dėshiron tė tėrhiqet nga Kosova. Nė Serbi pėrherė ėshtė kritikuar qeveria se ajo nuka strategji dhe se problemin e shtyn pėrhere. Por shtohej edhe numri i atyre qė mendojnė se Serbia po paguan ēmim tė lartė pėr ta mbajtur Kosovėn. Dhe tani qeveria ka marrė njė pozicion tė qartė.
 
Ajo tenton pėr kėrkesat maksimale. Mirėpo me kėtė ajo i lidhė duart e veta. Dhe fusha e veprimit nė bisedime pėr statusin e Kosovės ėshtė ngushtuar edhe mė shumė, njė zhgjidhje kompromisi duket tė jetė i pamundshėm. E njejta vlenė edhe politikanėt shqiptarė tė Kosovės, tė cilėt me kokėfortėsi qėndrojnė pranė kėrkesės sė tyre maksimale pėr pavarsi dhe mendojnė gabimisht se ēėshtja e statusit ka pėrfunduar me `luftėn pėr pavarsi`.
 
Dhe shifet se Beogradi nuk ka kurrėfarė ndikimi direkt nė ngjarjet nė Kosovė dhe se mė nuk do tė ketė ndikim politik vendimtar. Kosova ėshtė faktikisht e pavarur. Regjimi i Milosheviqit ka provokuar secesionin e shqiptarėve me heqjen e autonomisė sė Kosovės dhe politikės shtypėse.
 
Deklarata pėr Kosovėn ėshtė e motivuar nga politika e brendėshme. Dhe pėr tė parėn herė pas mosmarrėveshjeve nė udhėheqėsi, ata kanė demonstruar bashkimin e tyre. Dhe mbetet pytja, a nuk do tė ishte mė mirė, sikur qeveria serbe, nė vend sė tė zgjoj iluzione tė reja, pėr ta pėrgatitur mė nė fund popullatėn se vendi ēėshtjes sė Kosovės herėt a vonė nuk mund t`i shmanget me koncesione tė zgjėruara.
 
Shqipėroi: Zef Ahmeti

Copyright©2000-2003 Trepca.net - Tė gjitha tė  drejtat e rezervuara.