OPINIONE

   
28.08.2003 - Trepca.net

KĖTHIMI NĖ VENDIN E KRIMIT


Gjakovė, 27 gusht 2003 / Dr.Besnik R. BARDHI

  
Edhe pse kaluan katėr vite nga lufta e tmerrshme qė u bė nė Kosovė, plagėt e pashėruara ende kullojnė gjak.
 
Ende hapen varre tė reja nė Kosovė nga eshtrat e viktimave tė pafajshme shqiptare qė vijnė nga Batajnica dhe varreza tjera masive sekrete  nė Sėrbi. Kėta njerėz ishin viktima tė pafajshme, ata u  vranė vetem pse ishin shqiptarė.
 
Tentimi pėr tė  fshehur krimet  si dhe  kufomat e  shqiptarve nė vise tė ndryshme tė Sėrbisė, ėshtė edhe njė dėshmi se cili ėshtė raporti i serbėve ndaj popullit shqiptarė ( tė vdekur apo tė gjallė).
 
Edhe pse kaluan katėr vite nga lufta e tmerrshme qė u bė nė Kosovė, plagėt e pashėruara ende kullojnė gjak.Ende hapen varre tė reja nė Kosovė nga eshtrat e viktimave tė pafajshme shqiptare qė vijnė nga Batajnica dhe varreza tjera masive sekrete  nė Sėrbi. Kėta njerėz ishin viktima tė pafajshme, ata u  vranė vetem pse ishin shqiptarė. Tentimi pėr tė  fshehur krimet  si dhe  kufomat e  shqiptarve nė vise tė ndryshme tė Sėrbisė, ėshtė edhe njė dėshmi se cili ėshtė raporti i serbėve ndaj popullit shqiptarė ( tė vdekur apo tė gjallė).
 
Numri i madh i viktimave tė cilat u ekzekutuan nė format mė makabre nga forcat sėrbe, mercenarė rusė dhe tjerė, bėn qė shqiptarėt  mė kurrė tė mos kenė besim nė pushtetin sėrb. Sėrbia, pas gjithė asaj qė bėri gjatė njė shekulli me qenjen shqiptare, nuk ka  tė drejtė morale qė tė mbajė dhe mė tutje Kosovėn si koloni. Kėtė bindje e sforcon edhe mė tepėr fakti se ende asnjė individ, parti apo institucion nė Serbi nuk i quajti kėto masakra me emėr tė vėrtetė dhe kurrė nuk u distancuan nga kėto veprime! Kosova dhe Sėrbia , pas njė “ martese ” tė dhunshme dhe tė imponuar nga krushqit bolshevikian, u ndanė pėrjetėsisht dhe kthim prapa nuk ka…
 
Vrasėsit ordinerė ende qarkullojnė tė lirė rrugėve tė Beogradit dhe tani sė fundi filluan tė dėgjohen edhe
mė zėshėm nė Parlamentin Sėrb,  ku bėjnė shumė zhurmė pėr kinse kthimin e Armatės dhe Policisė vrastare nė Kosovė. Nė vend se tė aktivizohet ndjenja njerėzore e pendimit pėr krimet e bėra ndaj fqinjėve tė tyre tė parė, te ata sėrish ringjallet epshi shtazarak i ushqyer nga ASHAS dhe Kisha Ortodokse Serbe, pėr asgjėsimin dhe dėbimin e popullit shqiptarė nga Kosova dhe trojet tjera etnike shqiptare.
 
Kėto fakte duhet ti kenė parasysh edhe disa vende tė botės, qė kohėve tė fundit filluan tė luhaten nga qėndrimet parimore.E gjithė kjo ndodhe nga ofanziva  e egėr propagandistike serbe, intrigat politike, vrasjet dhe shpėrthimet si  dhe shumė vepra tjera kriminale “ enigmatike ”  tė porositura  nga qarqet antishqiptare.Natėn  lėvizin si hijenat  gjakpirėse duke kryer aksionet vrastare,  ndėrsa  ditėn trokasin nė dyert e institucioneve ndėrkombėtare  duke u ankuar  dhe bėrė me gisht kah shqiptarėt. Harrojnė zotėrinjet se nė Kosovė ka kush i observon edhe kėto lėvizje tė tyre.
 
Populli i Kosovės tani mė e ka kuptuar shumė mirė kush fshihet prapa kėsaj ploje. Nėse nga ne kėrkohet qė tė falim dhe tė harrojmė pėr atė qė bėnė bandat sėrbe me fėmijet, gratė shtatzėna, bijat dhe pleqėt tanė , si mund tė kėrkohet tani nga ne  qė tė lozim lojėn  e tė sėmuarit nga amnezioni dhe  tė rrijmė indiferent ndaj sulmeve tė paskrupullta qė bėhen pėr thyerjen e kurrizit tė Kosovės, pėr shuarjen graduale tė aspiratės shekullore tė kėtij populli pėr ardhmėri, mėvetėsi, paqe dhe liri. Ende nuk janė tharė lotėt e nėnave,motrave…,pėr mė tė dashurit e tyre, e prap kėrkohet nga instancat mė tė larta shtetėrore sėrbe, kthimi i sė njejtės armatė nė Kosovė. Padyshim , kėrkojnė tė vazhdojnė lojen e tyre tė djallit, aty ku u ndrepre nė vitin 1999…
 
Nuk thuhet kot, kriminelėt  ndjejnė dėshirė tė madhe qė  sėrish tė kthehen nė vendin e krimit. Edhe pse nė Rezolutėn e Kombeve tė Bashkuara  nr.1244 dhe Marraveshjen Teknike tė Kumanovės tė vitit 1999 , nė formė tė qartė thuhet se mė nuk ka kėthim tė Armatės dhe Policisė Sėrbe nė Kosovė, ilusionet  e serbėve pėr rekolonizimin e Kosovės ,vetėm sa vijnė dhe shtohen !!! Sėrbia, de facto po i shpall luftė Forcave Paqėruajtėse Nderkombėtare nė Kosovė dhe popullit tė Kosovės!
 
Ėshtė e njohur fare mire nga historia e Ballkanit kush ka nxitur dhe nisur flaken e luftėrave ballkanike.ėDuke u nisur nga ky fakt,  nuk duhet harruar por duhet mbajtur nė mend njė herė e pėrgjithmonė atė thėnjėn e artė: Historia mėsohet qė tė mos pėrsėritet. Ndonjė tentim  eventual i  kėthimit  tė tyre  nė Kosovė, do tė kishte lėvizur dhe eshtrat e atyre njerėzve tė pafajshėm, qė u masakruan nga po kjo armatė kanibaliste. Populli i Kosovės padyshim do ti kishte bėrė  “ pritje madhėshtore ” , kjo do tė ishte “ pritja mė madhėshtore ” qė ka bėrė populli i Kosovės ndonjėherė. Pra, Armatė dhe Polici Sėrbe, mirė se vini sėrish nė vendin e krimit!

Copyright©2000-2003 Trepca.net - Tė gjitha tė  drejtat e rezervuara.