27.08.2003 - Trepca.net

Kuvendi i Serbisė miraton njėzėri Deklaratėn mbi Kosovėn


27 gusht 2003 / Fahri Musliu /  “Zėri i Amerikės”

Kryetari i Qeverisė sė Serbisė, Zoran Zhivkoviē duke iu drejtuar deputetėve para votimit tha se parlamenti e miraton njėzėri kėtė deklaratė, qė do tė dėrgojė mesazhe nė tė katėr anėt e botės.

“Opinionit tė Serbisė do t’i dėrgojmė mesazhin se parlamenti, si pjesė e pushtetit por edhe qeveria janė tė gatshme dhe tė afta qė seriozisht dhe racionalisht t’i qasen si debatit ashtu edhe zgjidhjes sė tė gjitha ēėshtjeve tė rėndėsishme qė janė me domethėnie mė tė lartė pėr shtetin dhe kombin, dhe ka shtuar se njė nga kėto prioritete ėshtė Kosova, sikurse qė janė edhe integrimet euroatlantike”, tha ai.

Zhivkoviē vuri nė dukje se mesazhi pėr bashkėsinė ndėrkombėtare ėshtė se pushteti demokratik nė Serbi i respekton tė gjitha rregullat dhe dokumentet e nėnshkruara, se nuk po bėn thirrje pėr luftė dhe mund tė jetė partner pėr tė gjithė bashkėsinė ndėrkombėtare.

Ai ka shtuar se pushteti demokratik nė Serbi gjithashtu as qė ka tė drejtė as ndėrmend qė tė heq dorė nga legjitimiteti i luftės pėr interesat e Serbisė dhe tė popullit serb nė territorin e Kosovės.

Sipas tij mesazhi pėr shqiptarėt dhe udhėheqjen e tyre ėshtė se tani ėshtė momenti historik pėr tė treguar se politikisht janė tė pjekur dhe pėrgjegjės dhe se mund tė bėhen bashkėbisedues dhe partnerė tė mirė edhe tė Beogradit edhe tė Bashkėsisė ndėrkombėtare.

Zhivkoviē tha se mesazhi kryesor ka tė bejė me serbėt e Kosovės sepse pėr ata zgjidhja e problemit tė Kosovės ėshtė me rėndėsi maksimale. Sipas tij pa kthimin dhe ekzistimin e serbėve nė Kosovė nuk do tė ketė zgjidhje tė mirė pėr kėtė problem.

Prandaj edhe i ka ftuar qė pėrkundėr tė gjitha tė kėqiave qė u janė bėrė, tė gjejnė atomin e fundit tė forcės dhe motiv tė mjaftueshem qė tė mbeten atje, dhe tė kenė besim tek institucionet e Serbisė. Sipas tij qeveria serbe me nisma diplomatike do tė orvatet tė realizojė ėndrrėn e tė gjithėve pėr njė Kosovė tė qetė.

Nė tekstin e Deklaratės prej 20 pikash thuhet se sovraniteti shtetėror dhe mosndarja territoriale e Republikės sė Serbisė ka tė bėjė edhe me Kosovėn, pavarėsisht nga administrata kalimtare ndėrkombėtare atje.

Gjithashtu nėnvizohet se rreth statusit final tė Kosovės nuk mund tė zhvillohet debati derisa nuk realizohen tė gjitha dispozitat e Rezolutės 1244 tė Kėshillit tė Sigurimit tė Kombeve tė Bashkuara. Kėrkohet qė sa mė parė tė zbatohet decentralizimi i Kosovės nė harmoni me rekomandimet e Kėshillit tė Evropės, tė sigurohet respektimi i plotė i marrėveshjes ushtarako-teknike dhe i dokumentit Hakerup-Ēoviē.

Kur tė pėrmbushet nė tėrėsi Rezoluta 1244 si dhe standardet qė i ka shtruar UNMIK-u Kosovės, atėherė institucionet kompetente tė Serbisė do ta autorizojnė Qendrėn Bashkėrenduese pėr Kosovėn qė me anė tė Grupit tė Kontaktit tė kontribuojė nė hartimin e platformės sė “autonomisė esenciale” tė Kosovės nė kuadrin e Republikės sė Serbisė si anėtare e Bashkėsisė shtetėrore Serbia – Mali i Zi, thuhet mes tė tjerash nė Deklaratėn mbi Kosovėn.

 


Copyright©2000-2003 Trepca.net - Tė gjitha tė  drejtat e rezervuara.