27.08.2003 - Trepca.net

Haradinaj: Veprimet e Beogradit dėmtojnė situatėn nė rajon


27 gusht 2003 / Elez Biberaj / “Zėri i Amerikės”

Marrėdhėniet mes Prishtinės dhe Beogradit janė nė njė klimė tė tensionuar, ndėrkohė qė Kosova ka njė administrator tė ri. Kryetari i Aleancės pėr Ardhmėrinė e Kosovės, Ramush Haradinaj i dha tė mėrkurėn Zėrit tė Amerikės njė intervistė lidhur me situatėn e krijuar.

Zėri i Amerikės: Zoti Haradinaj, ju patėt sot njė takim me administratorin e ri tė Kosovės, Harri Holkeri. Cilat janė pėrshtypjet tuaja nga ky takim? A ėshtė ai njeriu me tė cilin ju dhe pėrfaqėsuesit e tjerė politikė tė shqiptarėve tė Kosovės do tė mund tė punoni nė harmoni?

Ramush Haradinaj: Mendoj qė Holkeri nė Kosovė, ėshtė nė periudhėn kur po njihet me Kosovėn. Konsideroj se veprimtaria e tij ditėt e para nė Kosovė ėshtė premtuese, kontaktet dhe marrja e opinioneve. Pėrshtypja ime ėshtė se ne do tė mund tė bashkėpunojmė dhe se do tė mund t’i bashkojmė prioritetet, ato qė i ka sjellė nė njė mėnyrė Holkeri nė Kosovė dhe ato qė ne i kemi nė pėrputhje me gjithė procesin qė zhvillohet nė Kosovė.

Zėri i Amerikės: Zoti Haradinaj, cili ėshtė reagimi juaj ndaj mbledhjes qė u zhvillua sot nė parlamentin e Serbisė. A mund tė ndikojė kjo mbledhje dhe nėqoftėse miratohet deklarata e qeverisė sė Serbisė,(shėn. i redaksisė: intervista me zotin Haradinaj u mor para miratimit tė deklaratės) si mund tė ndikojė kjo nė bisedimet e planifikuara pėr ēėshtjet teknike midis Prishtinės dhe Beogradit?

Ramush Haradinaj: Ajo qė po ndodh nė Beograd nuk ka kuptim, nuk ka as legjitimitet demokratik dhe ėshtė diēka e dėmshme pėr procesin nė tė cilin ndodhet rajoni dhe sidomos pėr pėrpjekjet qė po bėjmė nė Kosovė ne populli i Kosovės, duke pėrfshirė tė gjithė dhe bashkėsia ndėrkombėtare pėr ndėrtimin e njė shoqėrie tė funksionueshme.

Mendoj se kjo qė ndodh sot nė Kosovė nuk ėshtė fare reflektim i asaj qė vepron Beogradi, por ne po ndėrtojmė procesin qė ne ndodhemi. Nga ana jonė nuk do t’i pėrgjigjemi kėtyre veprimeve me kontestim, apo me hezitim pėr pjesėmarrje nė biseda teknike, por edhe ne nė institucionet e Kosovės, nė nivelin nė tė cilin vepron Serbia sot, do t’i pėrgjigjemi pra duke zbatuar vullnetin politik tė popullit tė Kosovės dhe duke kryer pėrgjegjėsitė tona.

Ndėrsa dallimi i gjithė kėsaj ėshtė sipas meje dhe sipas Aleancės pėr Ardhmėrinė e Kosovės, se ne kemi legjitimitet demokratik, sepse jemi njerėzit e zgjedhur tė Kosovės, ndėrsa ajo qė ndodh sot nė Serbi, nė Beograd me deklaratėn ėshtė diēka jo demokratike dhe ėshtė njė agresion kushtetues ndaj Kosovės.

Zėri i Amerikės: Zoti Haradinaj, a mund tė thuhet se tani nė Kosovė ekziston njė strategji e pėrbashkėt midis partive tė ndryshme politike mbi marrėdhėniet me Serbinė dhe mbi ēėshtjet e bisedimeve me Beogradin?

Ramush Haradinaj: Ka njė gadishmėri tė plotė nė Kosovė nga tė gjithė ne qė tė gjitha ato ēėshtje qė u pėrgjigjen kėrkesave tė qytetarėve, ēėshtjet qė kanė tė bėjnė me kėrkesa jetike tė trajtohen megjithėqė situata, mundėsitė tona pėr bashkėpunim, sidomos me Beogradin janė vazhdimisht tė penguara nga zhvillimet politike nė Beograd. Ne kemi harmoni nė pėrputhje me hapat qė do tė ndėrmarrim nė ndėrtim tė vullnetit tonė politik.

Ajo qė kisha pasė me thėnė nė kėtė rast edhe me shprehė njė papajtueshmėri nė disa konstatime, ose disa vlerėsime se veprimet e njėanshme do tė sjellin rezultat, bashkėsia ndėrkombėtare nė Kosovė do tė pėrballet njė ditė me faktin: A do t’i njihet popullit tė Kosovės njė liri e plotė, njė demokraci e vėrtetė nė tė cilėn edhe populli i Kosovės, si ēdo popull tjetėr mund tė deklarohet pėr tė ardhmen e vet, apo do t’i imponohet njė zgjidhje?

Forma si veprohet sot nga Beogradi ėshtė njė formė e vjetėr e imponimit tė vullnetit tė njė pale, ndėrsa forma si veprojmė ne nė Kosovė, nė institucionet e Kosovės dhe nė bashkėpunim dhe bashkėveprim me bashkėsinė ndėrkombėtare ėshtė implementim i njė vullneti tė lirė politik, por qė implementohet nė mėnyrė demokratike nė Kosovė.

Zėri i Amerikės: Zoti Haradinaj, a janė tė vetėdijshėm shqiptarėt e Kosovės se nė zgjidhjen e statusit pėrfundimtar nuk mund tė ketė pėrparim deri sa shqiptarėt tė gjejnė mėnyrat pėr tė respektuar tė drejtat e pakicave pėr tė jetuar krah pėr krah me banorėt e tjerė tė Kosovės?

Ramush Haradinaj: Kjo ėshtė njė ēėshtje e cila mund tė them se ka depėrtuar nė mendjen e secilit prej nesh e mendoj e gjithė qytetarėve tė Kosovės. Shumica shqiptare e ka fare tė qartė se ka obligim pėr pakicat nė Kosovė, pėr tė gjitha pakicat dhe po ashtu pėrpjekjet mė tė mėdha, ose puna mė e madhe tani po bėhet konkretisht pėr pakicėn serbe nė Kosovė, qė serbėve tė Kosovės t’u garantohet dhe qė ata tė besojnė qė kanė njė tė ardhme nė Kosovė.

Ky proces nuk ėshtė edhe aq i lehtė dhe kėtu mund tė them se bashkėsia ndėrkombėtare po bėn njė punė shumė tė mirė dhe nė bashkėveprim tė institucioneve tė Kosovės, tė bashkėsisė ndėrkombėtare dhe me garancitė qė do tė japė qeveria e Kosovės, do tė japin institucionet e Kosovės, jam i bindur se kjo veē po dėshmohet nė pėrditshmėri.

Ėshtė tjetėr realiteti, apo ato qė ndodhin kohė pas kohe nė Kosovė, si incidentet qė janė tė izoluara, tė dėnuara nga populli i Kosovės dhe tė cilat nuk duhet tė kthehen nė pengesė pėr synimet qė kemi pėr jetė tė sigurt pėr tė gjithė, por sidomos nuk duhet tė ngjallim huti tek pakicat, apo nuk duhet tė keqpėrdoren edhe nga qarqe, sikurse ka ndodhur nga Qendra Koordinuese pėr Kosovėn.

 


Copyright©2000-2003 Trepca.net - Tė gjitha tė  drejtat e rezervuara.