26.08.2003 - Trepca.net

William Walker: Universiteti do tė ndihmojė pėr krijimin e asaj Kosove qė duan shumica e njerėzve


26 gusht 2003 / Ilir Ikonomi / "Zėri i Amerikės”

Sė shpejti nė Prishtinė hapet Universiteti Amerikan i Kosovės. Ambasador William Walker, kryetar i Kėshillit Drejtues tė Universitetit, i cili para konfliktit nė Kosovė ka qenė shef i misionit verifikues tė OSBE-sė, thotė se universiteti do tė ndihmojė pėr krijimin e asaj Kosove qė duan shumica e njerėzve. Ai thotė gjithashtu se ky do tė jetė njė universitet i hapur pėr tė gjithė dhe askush nuk do tė ketė pėrparėsi mbi bazėn e pėrkatėsisė etnike.

Zėri i Amerikės: Zoti Ambasador, sė shpejti nė Prishtinė pritet tė hapė dyert Universiteti Amerikan i Kosovės. Nė ēfazė janė pėrgatitjet?

Ambasador William Walker: Mund them se jemi nė javėt e fundit para se tė hapim dyert. Universiteti do tė hapet mė 6 tetor, qė do tė jetė hyrja zyrtare e studentit tė parė nė dyert e tij. Kjo vjen pas dy vjet pėrgatitjesh pjesa mė e madhe e tė cilave nga vetė njerėzit e Kosovės, por edhe shumė punė ėshtė bėrė nga njerzėut e disaporės, nga njerėzit nė Shtetet e Bashkuara qė duan ta bėjnė kėtė njė realitet.

Zėri i Amerikės: Zoti Ambasador, cili ėshtė qėllimi i hapjes sė kėtij universiteti. A ėshtė kjo njė pėrpjekje pėr ta ndihmuar shoqėrinė kosovare tė futet nė rrjedhat perėndimore?

Ambasador William Walker: Po. Unė do tė thosha se nė Kosovė dhe nė rajon nė tėrėsi ka shumė interesim dhe entusiazėm pėr integrimin e tyre nė botėn perėndimore. Ne mendojmė se me universitetin amerikan atje, i cili synon njė edukim tė stilit amerikan nė anglisht, dhe qė u mėson studentėve disa nga shprehitė e nevojshme pėr shembull tė zhvillimit ekonomik, ne do tė ndikonim mjaft qė tė pėrgatisnim tė rinjtė e Kosovės pėr tė ecur nė kėtė drejtim.

Ne shpresojmė se nė kėtė universitet do tė vijnė studentėt mė tė shkėlqyer, tė cilėve pėr fat tė keq gjatė viteve 80 dhe 90 iu mohua arsimi i lartė. Pra ne mendojmė se kjo do tė ketė disa qėllime. Ne shpresojmė qė me kėtė tė ndalim rrjedhjen e trurit qė i ka bėrė shumė kosovarė tė vijnė nė Shtetet e Bashkuara, tė shkojnė nė Britani, nė Gjermani ose nė vende tė tjera europiane pėr tė marrė arsim tė lartė. Ne mendojmė se pėr njė ēmim shumė mė tė vogėl, ne mund tė vemė nė dispozicion njė arsimim me cilėsi shumė tė lartė nė Kosovė.

Zėri i Amerikės: Dhe kėta studentė qė do tė mbarojnė universitetin amerikan, mundėsia mė e madhe ėshtė qė tė qendrojnė Kosovės, apo jo?

Ambasador William Walker: Ne shpresojmė se kėshtu do tė jetė. Nga studentėt e shumtė qė kanė shkuar jashtė vendit pėr tė marrė arsim tė lartė, njė pjesė e tyre nuk janė kthyer kurrė. Ata kanė gjetur punė nė Evropėn Perėndimore dhe nė Shtetet e Bashkuara. Pra pjesėrisht kjo ėshtė njė pėrpjekje pėr tė ndalur kėtė rrjedhje tė trurit. Nga njėra anė, ata qė shkojnė jashtė pėr tė studiuar janė studentėt mė tė mirė. Gjithashtu, kjo u ka kushtuar shumė familjeve tė Kosovės dhe bijve tė tyre. Ne do tė ofrojmė njė edukim qė nė Shtetet e Bashkuara do tė kushtonte 4-5 herė mė shumė nga sa do tė kushtonte pėr tė marrė tė njėjtin edukim nė Prishtinė, nė Kosovė.

Zėri i Amerikės: Nga do tė vijnė profesorėt?

Ambasador William Walker: Ne kemi krijuar njė partneritet shumė tė ngushtė me Institutin e Teknologjisė sė Rutchesterit, i cili ėshtė njė universitet me emėr nė Nju Jork, i mirėnjohur pėr cilėsinė e edukimit. Mė parė profili i tyre ishte teknologjia, por tani ata japin kurse nė pothuajse ēdo fushė. Ata janė shumė tė pėrparuar pėrsa i pėrket mėsimit me korrespondencė, pėr shembull me e-mail. Tė paktėn nė fillim, shumica e profesorėve do tė jenė nga Universiteti i Rutchesterit. Ne do tė pėrqendrohemi tek ekonomia, tek edukimi praktik, nė mėnyrė qė njerėzit tė mund tė hyjnė nė forcėn punėtore moderne dhe ti pėrdorin kėto dije.

Zėri i Amerikės: Diplomat e kėtyre studentėve, a do tė vlefshme edhe pėr vendet e tjera?

Ambasador William Walker: Patjetėr. Ata do tė marrin nė fakt dy diploma. Njė diplomė nga Instituti Teknologjik i Rutchesterit e cila do tė ketė vlerė tė plotė kudo dhe do tė njihet njėkohėsisht edhe nė Kosovė. Pra kjo do tė jetė njė diplomė shumė e vlefshme. Fillimisht kjo do tė jetė njė diplomė dyvjeēare, por me kalimin e kohės ne do tė kalojmė nė kurset katėrvjeēare kėshtu qė edhe diploma do tė jetė katėrvjeēare.

Zėri i Amerikės: Zoti Ambasador, a keni menduar pėr ngritjen e njė universiteti tė tillė edhe nė Shqipėri?

Ambasador William Walker: Rreth njė vit mė parė, unė fillova njė bashkėpunim tė ngushtė me disa njerėz kėtu nė diasporė, tė cilėt ishin tė interesuar tė ngrinin njė universitet nė Tiranė, qė do tė ishte njė shkollė pasuniversitare nė Tiranė, pėr shembull nė degėn juridike. Mendoj se kjo ide po vazhdon tė zhvillohet.

Por nevojat nė Kosovė janė tė mėdha, pas 10 vjetėsh pabarazie nė sistemin e arsimit tė lartė, ku shqiptarėt diskriminoheshin. Ne mendojmė se nė Kosovė nevoja ėshtė shumė mė e madhe. Dhe ndėrkohė qė unė po punoja pėr hapjen e shkollės nė Tiranė, disa miq nga Kosova mė thanė: pėrse nuk e hapim universitetin nė Prishtinė mė parė, kėshtu qė mė duhet tė kėnaq edhe dėshirat e tyre.

Zėri i Amerikės: Ju keni qenė nė Kosovė nė momente shumė tė vėshtira pėr shqiptarėt kur ata kanė demonstruar cilėsi tė larta tė tolerancės. Pėr fat tė keq, njė seri shpėrthimesh dhe incidente tė tjera po i bėjnė disa vėzhgues tė thonė se shqiptarėt nuk po tregohen sa duhet tolerantė. Cili ėshtė komenti juaj?

Ambasador William Walker: Pėrvoja ime ėshtė se shumica dėrrmuese e shqiptarėve tė Kosovės kanė qenė tolerantė, madje mė shumė se sa tolerantė. Ata dėshironin tė bėnin njė jetė normale dhe paqėsore por nuk lejoheshin ta bėnin kėtė. Shumė prej tyre u larguan nga Kosova dhe shkuan nė kampe refugjatėsh nė vendet fqinje, erdhėn nė Amerikė ose shkuan nė pjesė tė tjera tė Evropės.

Ata kishin provuar gjėra tė tmerrshme nė kurriz tė tyre. Pėrshtypja ime ėshtė se komuniteti ndėrkombėtar, kur hyri nė Kosovė dhe filloi administrimin e saj, nuk i kushtoi shumė vemendje vendosjes sė shtetit juridik, sepse shumė njerėz pasi u kthyen nė Kosovė, dėshironin tė rivendosnin drejtėsinė, por nuk kishin se kujt t’i drejtoheshin. Mendoj se njė pakicė shumė shumė e vogėl, u zhgėnjye mjaft dhe disa prej tyre sot po e shprehin kėtė zhgėnjim me akte dhune tė panevojshme.

Kjo natyrisht qė nuk po u shėrben kosovarėve, sepse kjo po u jep pretekst atyre qė nuk duan qė Kosova tė fitojė pavarėsinė, pėr tė thėnė se Kosova nuk ėshtė gati pėr tė qeverisur veten. Unė mendoj se ata janė tė gatshėm tė vetqeverisen dhe nėse u jepen kompetencat e duhura njerėzve qė ata zgjedhin, kjo dhunė do tė pakėsohej ndjeshėm. Mendoj se prania e njė universiteti amerikan atje do tė ndihmojė. Sepse ata tė rinj qė nuk kanė me se tė merren, e drejtojnė vemendjen nė aktivitete tė tjera duke krijuar probleme.

Mendoj se universiteti do tė ndihmojė pėr krijimin e asaj Kosove qė duan shumica e njerėzve atje. Desha tė shtoj gjithashtu se mund tė krijohen keqkuptime se ky mund tė jetė njė institucion vetėm pėr shqiptarėt. Nė fakt ky do tė jetė njė universitet i hapur pėr tė gjithė ata qė dėshirojnė tė aplikojnė dhe qė kualifikohet pėrmes sistemit tė provimit. Askush nuk do tė ketė pėrparėsi mbi bazėn e pėrkatėsisė etnike. Ne shpresojmė se pėrbėrja e studentėve do tė jetė e larmishme dhe aty do tė aplikojnė tė rinj nga tė gjitha etnitė nė Kosovė.

 


Copyright©2000-2003 Trepca.net - Tė gjitha tė  drejtat e rezervuara.