26.08.2003 - Trepca.net

SHBA ndihmojnė mė tej pėrballimin e varfėrisė nė Shqipėri


26 Gusht 2003 / Ilirian Agolli /  “Zėri i Amerikės”

SHBA sapo i kanė dhėnė Shqipėrisė njė tjetėr ndihmė rreth 4.2 milionė USD ndihma ushqimore pėrmes organizatės “Mercy USA”, pjesė e njė programi ushqimor pėr fėmijėt nė shkolla. Ambasadori i SHBA pranė agjencive pėr ushqim dhe bujqėsi nė Kombeve tė Bashkuara, Tony Hall, deklaroi nė Tiranė se ushqimi pėr fėmijėt shėrbehet nga kjo ndihmė nė shumė shkolla, kryesisht ė veri tė vendit, dhe kjo ėshtė shumė e rėndėsishme sepse ajo do tė rikthejė fėmijėt nė shkolla, aty ku ata duhet tė jenė.

Ambasadori Hall vizitoi Shqipėrinė pėr pesė ditė pėr tė parė nga afėr disa projekte tė Programit Botėror tė Ushqimit WFP. Ai tha nė njė konferencė shtypi se vec ndryshimeve tė shumta, kishte ndeshur edhe njė varfėri tė madhe.

“Ka statistika tė vėshtira pėr Shqipėrinė; - tha ambasadori Hall - gjysma e popullsisė fiton mė pak se dy dollarė nė ditė, dhe 25% mė pak se njė dollar nė ditė”.

Ai tha se takoi nė Shqipėri njerėz shumė tė varfėr, pa ushqim tė mjaftueshėm dhe pa strehim, fėmijė qė kishin lėnė shkollėn pėr tė ndihmuar familjen, zyrtarė vendorė tė shqetėsuar nga varfėria e banorėve, gra tė mbyllura shtėpi nga burrat qė nuk i lejonin tė kėrkonin punė, male tė zhveshura nga pyjet qė ishin nė mėshirė tė gėrryerjeve tė shirave. “Kujtoj njė person - theksoi amb. Hall - qė mė tha gjatė takimeve se ata jo vetėm ishin tė varfėr, por ishin shumė shumė tė varfėr”. Ai tha se SHBA dhe agjencitė e ndihmave janė kėtu pėr tė ndihmuar nė uljen e varfėrisė nė Shqipėri. SHBA janė dhuruesi kryesor i fondeve pėr agjencitė e ndihmave tė Kombeve tė Bashkuara. Vetėm nė marrėdhėnie dypalėshe SHBA e ka ndihmuar Shqipėrinė me fonde tė dhuruara nė afro 360 milionė USD qė nga viti 1992. Pėr Kombet e Bashkuara, Shqipėria ėshtė vendi mė i varfėr i Europės Lindore, qė renditet nė vendin 95 nė njė listė prej 175 shtete tė tjera.

 


Copyright©2000-2003 Trepca.net - Tė gjitha tė  drejtat e rezervuara.