1.08.2003 - Trepca.net

Njė ilaē i ri pėr kujtesėn e humbur


26 gusht 2003 / “Zėri i Amerikės”

Kompanitė farmaceutike janė hedhur nė garė pėr krijimin e njė ilaēi qė mund tė rikthejė kujtesėn e humbur, dukuri qė fillon tė shfaqet kryesisht pas moshės 40 vjeēare.

Nė moshėn 77 vjeēare, Nancy Dow ėshtė gjithnonė nė lėvizje, duke bėrė thuajse njė jetė normale. Ajo thotė se diēka ndodh me njeriun kur ai e kupton se shumė gjėra qė i kanė ndodhur nė jetė papritmas i ka harruar. Dhe nė kėtė rast, njė vizitė tek mjeku ėshtė e domosdoshme. Por nė treg nuk ka ndonjė ilaē pėr kurimin e kėsaj sėmundjeje. Nancy Dow vuan nga dementia njė formė paksa e pėrparuar e humbjes sė kujtesės. Shpresa e saj e vetme ėshtė njė vizitė nė klinikėn e doktor Stephen Salloway, i cili po eksperimenton ilaēin Arisept.

Tek personat qė kanė marrė kėtė ilaē kujtesa ėshtė pėrmirėsuar dhe shpresat pėr shėrim tė plotė janė shtuar. Arisept ėshtė njė prej 40 ilaēeve eksperimentale pėr pėrmirėsimin e kujtesės. Mbi 10 shoqėri farmaceutike po shpenzojnė mbi 1 miliardė e 500 milionė dollarė, duke e ditur se nėse ilaēi del me sukses fitimet e tyre do tė jenė tė mėdha.

Vetėm nė tregun e tanishėm, thotė ky analist, fitimet mund tė arrijnė nė 10 miliardė dollarė ndėrsa personat qė kanė nevojė pėr njė ilaē tė tillė po shtohen. Njė ilaē pėr kujtesėn do tė bėnte shumė mė tepėr bujė se sa Viagra. Por ēfarė ndodh praktikisht nėse provat me ilaēin e ri dalin me sukses. Ekspertėt thonė se nėse efektiviteti i ilaēit provohet, qeverisė do t’i duheshin edhe 3 deri nė 5 vjet tė tjera pėr tė dhėnė lejen qė ai tė hidhet nė treg.

*********** Nė njė spital tė Bethesdės nė shtetin Maryland, Bryan Wright ėshtė gati t’i lejojė shkencėtarėt tė analizojnė trurin e tij nė zonat mė tė thella, ashtu siē kanė bėrė qė kur ai ishte 13 vjeē. Bryan, 17 vjeēar, ėshtė njė prej qindra tė rinjve qė marrin pjesė nė kėtė studim pėr trurin. Doktor Jay Giedd i Institutit tė Shėndetit, thotė se pėrparimet e kohėve tė fundit nė teknologjinė e fotografisė, u lejojnė shkencėtarėve tė shohin me imtėsi edhe nė zonat mė tė thella tė trurit.

Mendohej se deri nė moshėn 6 vjeēare truri e ka arritur pėrmasėn apo zhvillimin e tij tė plotė. Por nė fakt nuk ėshtė kėshtu. Shkencėtarėt tani thonė se nga mosha 13 deri nė 19 vjeē anatomia e trurit pėson ndryshime shumė mė dramatike se sa mendohej.

Dihet se mosha e rinisė shoqėrohet shpesh me sjellje tė pakontrolluara, me emocione tė forta, e ndjenja nga mė tė ndryshmet, shpesh kundėthėnėse.

Profesor Charles Nelson pranė universitetit tė Minesotės thotė se kjo ndoshta ndodh pasi zona tė trurit pėrgjegjėse pėr kontrollin e kėtyre emocioneve ende nuk janė zhvilluar plotėsisht.

Shkencėtarėt thonė se ky kuptim i ri i trurit tė tė rinjve mund tė shpjegojė arsyen se pėrse prindėrit disa herė nuk janė nė gjendje tė kontrollojnė me lehtėsi sjelljet e fėmijėve tė tyre, sepse kėto sjellje nuk janė rezultat thjesht i ndryshimeve hormonale, por veprime tė njė truri nė zhvillim.

 


Copyright©2000-2003 Trepca.net - Tė gjitha tė  drejtat e rezervuara.