26.08.2003 - Trepca.net

Holkeri: Ėshtė koha pėr fillimin e bisedimeve me Beogradin


26 gusht 2003 / Besim Abazi / “Zėri i Amerikės”

Adminstratori i Kosovės, Harri Holkeri, tha sot se, tash ėshtė koha e duhur pėr fillimin e bisedimeve ndėrmjet Prishtinės dhe Beogradit, pėr zgjidhjen e cėshtjeve teknike. Ai i bėri kėto komente pas takimeve me ushehheqėsit kryesor tė institucioneve tė Kosovės. Zoti Holkeri tha, se pas kėtyre takimeve mund tė nxirren pėrfundime rreth kohės dhe vendit tė fillimit tė kėtyre bisedimeve dhe cėshtjeve qė do tė shtrohen ne to.

“Prej meje ėshtė kėrkuar qė tė bėjė gjithė cfarė ėshtė e mundur qė tė ulė tė dyja palėt nė tryezėn e bisedimeve. Dhe nė kėtė pikėpamje, jam edhe ndėrmjetėsues nė kėto bisedime dhe se si administrator i Kosovės, duhet tė jem i paanshėm, mirėpo nuk do tė lejojė bashkėqeverisje me askė”, tha ai.

Zoti Holkeri pėrsėriti qėndrimin se “statusi politik i Kosovės nuk do tė vendoset as nga Beogradi e as nga Prishtina, por nga Kėshilli i Sigurimit i Kombeve tė Bashkuara”. Nė kėtė mėnyrė, ai ėshtė pėrgjigjur shqetėsimeve qė kanė zgjuar nė Kosovė veprimet politike tė Beogradit, kundruall Kosovės.

Mirėpo, presidenti i Kosovės Ibrahim Rugova tha ndėrkaq se kėto veprime mund tė dėmtojnė rėndė synimet pėr fillimin e bisedimeve. “Ne Beogradin e njohim. Pėr fat tė keq ata e vazhdojnė politikėn e vjetėr, por gjithsesi kjo do tė ndikojė edhe nė atė qė mendohet se mund tė bisdohet pėr disa cėshtje praktike me Beogradin, qė ishte njė sinjal nga takimi i Selanikut. Por, kėto vėrtetė i vėshtirėsojnė dhe nėse mund tė themi, nuk dua tė jem ekstrem, por pamundėsojnė edhe fillimin e bisedimeve pėr cėshtje praktike”, theksoi presidenti Rugova.

Ndėrkaq kryeministri i Kosovės, Bajram Rexhepi, tha se bisedimet janė pėrparėsi, por jo edhe cėshtja kryesore pėr institucionet e Kosovės. “Kėrkuam qė edhe procedura tė njihet, sepse ne nė bisedime shkojmė me Unionin Serbi-Mali i Zi, ndėrsa kė ata e caktojnė ėshtė cėshtje tjetėr, por dihet se me ata do tė ketė dialog. Poashtu, nomenklaturat tė jenė tė baraspeshuara sipas pozitave tė njėjta”, tha kryeministri Rexhepi.

Kryetari i Parlamentit tė Kosovės, Nexhat Daci, rikonfirmoi qėndrimin se bisedimet mund tė kenė sukses vetėm me ndėrmjetėsimin e Shteteve tė Bashkuara tė Amerikės. “Unė nuk do ta pėrkrahė dialogun nė Bruksel. Ai nuk ėshtė vend i aspiratave tė Kosovės pėr dialog. Brukseli ėshtė synim yni pėr t’u integruar nė Bashkėsinė Evropiane. Brukseli nuk i ka ofruar Kosovės vizion nė asnjė periudhė, madje as gjatė okupimit. Ka qenė Washingtoni ai…”, theksoi mes tjerash zoti Daci.

 


Copyright©2000-2003 Trepca.net - Tė gjitha tė  drejtat e rezervuara.