25.08.2003 - Trepca.net

Projekti Apollo-pėrpjekje e sukseshme pėr vajtjen e njeriut nė Hėnė


25 gusht 2003 / Merilin Rajs Kristiano / "Zėri i Amerikės”
 
Earth: could an asteroid destroy life on the planet?    
Vendimi pėr tė shkuar nė Hėnė u mor nė maj tė vitit 1961. Presidenti Xhon Kenedi e shprehu kėtė synim nė njė fjalim para Kongresit dhe popullit amerikan. Ai tha se njė amerikan duhet tė shkonte dhe tė kthehej shėndoshė e mirė nga Hėna para fundit tė viteve 60.
 
Nė atė kohė, programi sovjetik i hapėsirės ishte shumė mė i pėrparuar se ai amerikan. Bashkimi Sovjetik lėshoi satelitin e parė nė orbitėn e Tokės dhe njė anije sovjetike e hapėsirės ishte e para qė dėrgoi instrumente nė Hėnė. Njė kozmonaut sovjetik u bė njeriu i parė nė hapėsirė.

TOKA: a mund njė asteroid tė shkatrroi jetėn nė Tokė?

  
Shtetet e Bashkuara sapo kishin dėrguar astronautin e tyre tė parė pėr njė fluturim nė hapėsirė, Alan Shepard, fluturimi i tė cilit me anijen e vogėl Merkuri zgjati vetėm 15 minuta.
 
Nisjen e njė njeriu nė Hėnė e paraprinė shumė pėrgatitje. Njė program i veēantė, Xhemini pėrgatiste astronautėt pėr fluturimin, inxhinierėt e NASA-s po ideonin dhe ndėrtonin anijen e hapėsirės Apollo.
 
Nga fundi i vitit 1966, zyrtarėt e NASA-s e konsideruan anijen Apollo gati pėr fluturime prove dhe tre astronautė u caktuan pėr fluturimin e parė me njerėz nė kėtė anije. Ata ishin Virgil Grissom, Eduard Uajt dhe Roxher Cafi. Njė ditė, ndėrsa ata po bėnin prova me paisjet, nė anije plasi njė zjarr dhe ata vdiqėn tė djegur nga flakėt, duke u shndėrruar nė amerikanėt e parė qė humbnin jetėn nė njė program tė hapėsirės.
 
Inxhinierėt e projektuan dhe e ndėrtuan prapė modulin e komandės sė anijes Apollo dhe skicuan njė derė tjetėr qė mund tė hapej mė me lehtėsi.
 
Nė nėntor tė vitit 1967 raketa Saturn-5 ishte gati pėr njė fluturim provė. Prova pati sukses dhe raketa e lėshoi anijen Apollo mė shumė se 18 mijė kilometra lart nė atmosferė.
 
Astronautėt fluturuan pėr herė tė parė me Apollon nė tetor tė vitit 1968. Astronautėt e anijes Apollo 7, Uolter Shirra, Uolter Kaningam dhe Donn Ajsili fluturuan nė orbitėn e Tokės pėr 11 ditė. Dhe pėr herė tė parė, ata transmetuan drejtpėrdrejt nė televizion pamje tė njerėzve nė orbitė.
 
Mė 21 dhjetor 1968, nėn sytė e mijėra njerėzve, filloi fluturimi Apollo 8 pėr nė Hėnė. Nė anije ishin astronautėt Frank Borman, Xhejms Lovell dhe Uilliam Anders. Pas tri ditėsh Apollo-8 doli nė orbitėn e Hėnės.
 
Mė 24 dhjetor astronatutėt bėnė njė transmetim televiziv nė Tokė, duke e pėrshkruar sipėrfaqen e Hėnės si njė vend tė ēuditshėm, gri dhe tė vetmuar. Njerėzit mund tė shihnin pamjet e Hėnės. Apollo-8 u kthye nė Tokė pa probleme.
 
Pas kėsaj, u provua me fluturimin Apollo-9 aftėsia e mjetit qė do t’i ulte astronautėt nė sipėrfaqen e Hėnės, ndėrsa nė maj tė vitit 1969 Apollo-10 provoi modulin qė do tė ulej nė Hėnė, duke iu afruar sipėrfaqes sė saj deri nė 13 kilometra.
 
Astronautėt e pėrshkruan Hėnėn nė njė transmetim pėr radio dhe televizion. “Ėshtė si argjilė e lagur, thanė ata. Si njė shtrat lumi i thatė nė New Meksiko, apo Arizonė”.
 
Mė 23 maj, Apollo 10 u nis pėr t'u kthyer nė Tokė. Prova e fundit ishte bėrė. Apollo ishte gati pėr t’u ulur nė Hėnė.
 

 
NASA hedh nė hapėsirė njė teleskop tė fuqishėm
25 gusht 2003 / Zėri i Amerikės”
 
Graphic Image    
Agjencia amerikane e hapėsirės, NASA hodhi nė hapėsirė njė teleskop shumė tė ndjeshėm me rreze infra tė kuqe qė do t’u japė mundėsi shkencėtarėve tė kuptojnė mė mirė zhvillimin e universit.
  
Njė raketė Delta 2 u nis sot herėt nga Kepi Kanaveral i Floridės dhe e lėshoi me sukses nė orbitė teleskopin e madh, i njohur pėr shkurt me emrin SIR-tiff, Teleskop i Hapėsirės me Rreze Infra tė Kuqe.
    
Shkencėtarėt thonė se rrezet infra tė kuqe tė teleskopit tė ri do t’i japin mundėsi tė dallojė dritė, poshtė spektrit tė dritės sė dukshme dhe tė bėjė fotografi tė objekteve mė tė vjetra, mė tė errėta, mė tė ftohta dhe mė tė mbuluara nga pluhuri nė cepat mė tė largėt tė universit.
Pritet qė teleskopi t’i dėrgojė pamjet e para nė Tokė muajin tetor.

Copyright©2000-2003 Trepca.net - Tė gjitha tė  drejtat e rezervuara.