25.08.2003 - Trepca.net

Surroi: Transferimi i kompetencave - sfida kryesore pėr Kryeadministratorin e ri tė Kosovės


25 gusht 2003  / Elez Biberaj / “Zėri i Amerikės”

Botuesi i gazetės Koha Ditore nė Prishtinė, Veton Surroi tha se detyra e parė administratorit tė ri tė Kosovės, Harri Holkeri do tė ishte tė ndihmojė nė procesin e transferimit tė kompetencave drejt institucioneve vendore, pra tė aftėsohet Kosova qė tė marrė vendime nė emrin e saj. Nė njė intervistė pėr Zėrin e Amerikės, zoti Surroi tha gjithashtu se pjesė e kėtij procesi do tė duhej tė ishte edhe integrimi i pakicave.

EB: Zoti Surroi, zakonisht, ardhja e njė pėrfaqėsuesi tė ri tė UNMIK-ut nė Kosovė shoqėrohet me njė periudhė tė muajit tė mjaltit, siē mund ta quajmė. Pra, gjėrat shkojnė mirė pėr njė farė periudhe ndėrsa mė vonė lindin fėrkime. Ēfarė duhet tė presin shqiptarėt tani nga zoti Holkeri?

VETON SURROI: Nuk mendoj se mund tė presim shumė, gjegjėsisht zoti Holkeri vjen brenda njė procesi tashmė tė pėrpunuar. Ai proces ka tė bėjė me dy prioritete themelore qė kanė Kombet e Bashkuara nė Kosovė. Sė pari tė kalojnė sa mė shpejtė kompetencat administrative te qeveria e Kosovės dhe institucionet nė tėrėsi dhe sė dyti sipas tė gjitha indicieve besoj se ai do tė pėrqendrohet edhe nė ēėshtjen e minoriteteve gjegjėsisht dialogut ndėretnik, apo tė mardhėnieve ndėretnike, nė mes tė shqiptarėve dhe serbėve nė veēanti.

EB: Zoti Surroi, Zoti Holkeri ka qenė kryeministėr i Finlandės, njė figurė e njohur nė komunitetin ndėrkombėtar por pa ndonjė pėrvojė tė drejtpėrdrejtė nė Ballkan, siē kanė patur administratorėt e mėparshėm. A mendoni se kjo mund tė pėrbėjė njė problem nė mėnyrėn se si ai do tė pėrpiqet tė zgjidhė probleme tė tilla si marrėdhėniet ndėretnike nė Kosovė apo marrėdhėniet ose bisedimet midis Prishtinės dhe Beogradit?

VETON SURROI: Unė mendoj fillimisht se detyra e tij do tė duhej tė ishte tė administronte Kosovėn, gjegjėsisht tė ndihmojė nė procesin e transferimit tė kompetencave, pra tė aftėsojė Kosovėn qė tė marrė vendime nė emrin e vet. Nga ana tjetėr unė mendoj se pjesė e kėtij procesi do tė duhej tė ishte edhe integrimi i minoriteteve dhe nė kėtė drejtim mund tė ndihmojė fakti qė nuk ka qenė pjesė e njė tradite ballkanike. Megjithatė ajo qė objektivisht do tė mund ti pengonte nga aspekti i kulturės politike prej nga vjen zoti Hokeri ėshtė po qė se pėrpiqet qė tė bėhet ndėrmjetės nė dialogun apo negociatat nė mes Prishtinės dhe Beogradit. Kėto nuk janė ēėshtje pėr kryeadministratorin, kėto janė ēėshtje pėr Uashingtonin dhe Brukselin.

EB: Zoti Surroi, cilat janė disa nga ēėshtjet mė tė rėndėsishme qė do tė kėrkojnė vemendjen e menjėhershme tė zotit Holkeri?

VETON SURROI: Po varet nga prioritetet e tij por unė do tė thoja se duhet tė shpejtojė procesin e bartjes sė kompetencave e kjo nėnkupton njė prerje radikale qė do tė thotė se tė gjitha kompetencat, pėrjashtuar ato qė kanė tė bėjnė me mbrojtjen e kufijve tė jashtėm tė Kosovės duhet tė kalojnė te kosovarėt. Sė dyti, duhet tė vendoset rendi dhe ligji nė tėrė territorin e Kosovės dhe kjo duhet tė bėhet poashtu pėrmes forcimit tė institucioneve tė rendit autoktone, pra kosovare dhe kėtu flas pėr policinė vendore, pėr shėrbimin e zbulimit vendor pra pėr tėrė atė qė quhet zinxhir i ruajtjes sė rendit dhe ligjit. Natyrisht, kjo do tė nėnkuptonte poashtu aftėsinė e Kosovės qė brenda rezolutės 1244 tė zhvillojė kontaktet e veta ndėrkombėtare, pra tė krijojė platformėn e vet ndėrkombėtare dhe kėshtu radhazi. Frikohem megjithatė se ashtu si edhe ēdo kryeadministrator tjetėr i cili e fillon me njė ambicie dhe pas njė kohė zihet nė probleme tė pėrditshme. Siē shihet nė Kosovė probleme tė pėrditshme ka edhe do tė ketė qė nga mungesa e energjisė elektrike deri te ndonjė problem tjetėr qė mund tė dalė nė sektorin e sigurisė e tė tjera.

EB: Ndėrkohė, zoti Holkeri do tė jetė shefi i parė i UNMIK-ut qė do tė ketė rastin tė provojė tė ulė tė dyja palėt nė bisedimet pėr ēėshtjet teknike. Sa mendoni se do t’ia arrijė ai qė ta bėjė kėtė dhe tė ketė sukses?

VETON SURROI: Po siē thashė edhe pak mė parė, nuk mendoj se ėshtė puna e tij qė tė merret me ēėshtjen e negociatave nė mes tė Kosovės dhe Serbisė. Ky ėshtė njė problem i institucioneve autoktone kosovare dhe Beogradit. Dhe pėr kėtė gjė mendoj se duhet tė pėrgaditet si Prishtina si Beogradi, ashtu edhe bashkėsia ndėrkombėtare gjegjėsisht Uashingtoni dhe Brukseli pėr tė pasur sukses nė negociata dhe nuk flas kėtu pėr ēėshtje praktike a teknike siē quhen kėto sepse kėto janė ēėshtje tė kota domethenė nuk ekzistojnė ēėshtje as teknike as praktike por ekzistojnė negociata dhe brenda kėtyre negociatave trajtohen tė gjtha ēėshtjet.

  


Copyright©2000-2003 Trepca.net - Tė gjitha tė  drejtat e rezervuara.