25.08.2003 - Trepca.net

Lajme

E hėne 25 gusht 2003


 

Pėrmbajtja:

 • Agim Ēeku ka suspenduar 7 oficerė tė TMK-sė

 • Ministrja e Shėndetėsisė sė Kosovės viziton Turqinė

 • Spahia kritikon politikėn e UNMIK-ut nė Mitrovicė

 • Hari Holkeri mbėrriti sot nė Prishtinė

 • Kryeadministratori Holkeri sot edhe zyrtarisht nė krye tė Kosovės

 • NATO fillon javėn e ardhshme njė stėrvitje njėmujore nė Kosovė

 • Preshevė: Dy tė plagsour nga shpėrthimi i tri granatave

 • Beograd: Deklarata pėr Kosovėn, mbjellje e re e iluzioneve

 • Trupi i De Melos nė Gjenevė

 • Nė njė aksident nė shtetin Oregon tė SHBA-ve, kanė humbur jetėn 8 vetė

 • Nė njė seri shpėrthimesh nė Indi kanė humbur jetėn 6 vetė dhe janė plagosur edhe 10 tė tjerė

 • Nga shpėrthimi i njė bombe nė Kolumbi janė vrarė shtatė vetė

 • Nė njė aksident ajror nė Haiti kanė vdekur 21 pasagjerė

 • Nė njė sulm me bombė nė qytetin Naxhaf ėshtė plagosur kleriku shit, Ajatollah Muhamed Said al-Hakim

 • Izraelitėt vranė katėr palestinezė nė Gaza

 • Nė njė seri sulmesh me bomba nė stacionet e autobusave nė Rusi, janė vrarė 3 persona

 • Nė dy shpėrthime bombash nė Bombei janė vrarė tė pakten 41 njerėz

 • Mbahen zgjedhjet presidenciale nė Ruandė

 • Shkelet armėpushimi nė Liberi

 • Rreth 1000 njerėz janė vrarė dhe shumė fshatrave u ėshtė vėnė flaka nė krahinėn Nimba tė Liberisė

 • Aksident automobilistik nė Vajzenfels


 
Agim Ēeku ka suspenduar 7 oficerė tė TMK-sė
 
Prishtinė, 25 gusht 2003 - Komandanti i Trupave Mbrojtėse tė Kosovės, gjeneral Agim Ēeku ka pėrjashtuar nga radhėt e saja 7 oficerė, ndėrkaq 8 tė tjerėve u ka dhėnė vėrejtje me shkrim, nė mesin e tyre dhe disa oficerė tė lartė.
 
Siē shkruan nė numrin e sotėm gazeta "Zėri", duke u mbėshtetur nė burimet e afėrta me TMK-nė, tė 15 oficerėt janė gjetur tė pėrfshirė nė hetimet qė kanė tė bėjnė me incidentin tek ura e Llozicės afėr Zveēanit, ku njė pjesėtar i TMK-sė kishte qenė i pėrfshirė nė vendosjen e minės.

Fillimisht hetimet janė zhvilluar kundėr 60 oficerėve tė TMK-sė, por mė vonė lista ėshtė ngushtuar nė 16 pjesėtarė. Sipas gazetės "Zėri", nėse hetimet vėrtetojnė pafajsinė, atėherė ata mund tė kthehen nė radhėt e TMK-sė.

E njėjta gazetė shkruan se prej muajit prill e deri mė tash nė TMK janė marrė masa ndaj 109 pjesėtarėve, ndėrkaq nga radhėt e saj janė pėrjashtuar 42 vetė, 12 janė suspenduar, nė procedurė pėr parapėrjashtim janė pėrfshirė 34, ndėrkaq janė iniciuar procedura tė reja edhe ndaj 26 pjesėtarėve tė saj.
 
 
Ministrja e Shėndetėsisė sė Kosovės viziton Turqinė
 
Prishtinė, 25 gusht 2003 - Me ftesė tė ministrit turk tė Shėndetėsisė Dr. Rexhep Akdaj, ministrja e Shėndetėsisė sė Kosovės Dr. Resmije Mumxhi, me bashkėpunėtorėt, prej 25 deri mė 29 gusht zyrtarisht do tė vizitojė Turqinė.
 
Kjo vizitė do tė ketė karakter pune ku parashihen takime zyrtare me Ministrin e Shėndetėsisė dhe udhėheqėsit e institucioneve tė ndryshme shėndetėsore turke.
 
Do tė bisedohet pėr bashkėpunimin e ndėrsjellė dhe ndihma qė mund t'i ofrojė Turqia shėndetėsinė sė Kosovės.

Ministrja e Kosovės do tė vizitojė edhe qendrat klinike dhe spitalet turke ku u trajtuan qytetarėt tanė gjatė dhe pas luftės pa kompensim, thuhet nė njė njoftim tė Ministrisė sė Shėndetėsisė.
 
 
Spahia kritikon politikėn e UNMIK-ut nė Mitrovicė
 
Prishtinė, 25 gusht 2003 - Faruk Spahija, kryetar i komunės sė Mitrovicės zhvilloi sot takime me kryeparlamentarin Nexhat Daci dhe kryeministrin Bajram Rexhepi pėr tė marrė pėrkrahjen e tyre nė pėrpjekjet qė po bėhen pėr bashkimin e qytetit tė ndarė tė Mitrovicės.
 
Me kėtė rast zoti Sahija kritikoi administratėn ndėrkombėtare nė Mitrovicė pėr prezentim jo tė drejtė tė gjendjes nė kėtė qytet, duke kėrkuar qė tė ndryshohet kjo politikė.

"Ne kemi mundėsi qė tė prezentojmė realitetin nė Mitrovicė dhe besoj se edhe profesor Daci dhe kryeministri Rexhepi do tė bashkohen nė pėrpjekjet pėr tė ndryshuar politikėn e UNMIK-ut nė Mitrovicė dhe pėr tė treguar njė gatishmėri mė tė madhe", tha Spahia.
 
 
Hari Holkeri mbėrriti sot nė Prishtinė
 
Prishtinė, 25 gusht 2003 - Kryeadministratori i ri i Kosovės Hari Holkeri mbėrriti sot nė Prishtinė. Me tė arritur nė aeroportin e Prishtinės, ku e pritėn zyrtarėt tė lartė tė adminiustratės ndėrkombėtare nė Kosovė, Holkeri nuk bėri asnjė deklaratė pėr media, por menjeherė u drejtua pėr nė selinė e UNMIK-ut.

Holkeri sot do tė marrė pjesė nė njė tubim pėrkujtimor kushtuar viktimave tė sulmit tė paradokohshėm nė Bagdad mbi misionin e OKB-sė nė Irak.

Ndryshe gjatė ditės sė nesėrme, siē ėshtė parlajamėruar Holkeri do tė ketė njė axhendė tė ngjeshur takimesh me pėrfaqėsuesit mė tė lartė tė Kosovės.
 
 
Kryeadministratori Holkeri sot edhe zyrtarisht nė krye tė Kosovės
 
Prishtinė, 25 gusht 2003 - Kryeadministratori i ri i Kosovės Hari Holkeri sot edhe zyrtarisht nis punėn nė detyrėn e re. Ndėrkaq nesėr ai do tė takojė veē e veē udhėheqėsit mė tė lartė tė Kosovės, presidentin Ibrahim Rugova, kryeparlamentarin Nexhat Daci dhe kryeministrin Bajram Rexhepi.
 
 
NATO fillon javėn e ardhshme njė stėrvitje njėmujore nė Kosovė
 
Prishtinė, 25 gusht 2003 - Duke filluar nga dita e martė, pėr njė muaj me radhė, mijėra trupa tė NATO-s dhe partnerėve tė saj, do tė pėrfshihen nė njė stėrvitje tė pėrbashkėt nė Kosovė, me emrin e koduar "Pėrgjigja Dinamike 2003", stėrvitje kjo qė do tė zgjerohet edhe nė territorin e Bosnjės.

Zėdhėnėsi i forcave paqėruajtėse nė Kosovė, Kris Thomson, tha se kjo stėrvitje dėshmon gatishmėrinė e NATO-s pėr vendosjen e shpejtė tė forcave ė periudha tė shkurtėra kohore, nė rajonet ku njė gjė e tillė do tė mund tė ishte e nevojshme.

"Kjo stėrvitje vėrteton dhe demonstron pėrkushtimin e vazhdueshėm tė bashkėsisė ndėrkombėtare ndaj paqes, qėndrueshmėrisė dhe sigurisė nė Kosovė, pėr qytetarėt e saj dhe rajonin nė tėrėsi", tha ai.

Stėrvitjet kanė pėr qėllim verifikimin e trupave rezervė dhe ėshtė paraparė tė marrin pjesė rreth 6 mijė e 500 pjestarė tė forcave tė NATO-s dhe disa vendeve partnere tė saj, ndėrsa operacionet do tė udhėhiqen nga komanda e NATO-s pėr Evropėn Jugore.
 
 
Preshevė: Dy tė plagsour nga shpėrthimi i tri granatave
 
Preshevė, 25 gusht 2003 – Greta Duraku (1988) nga Presheva dhe Tefik Tahiri (1988) nga Kumanova janė plagosur nga shpėrthimi i dy granatave tė shtunėn nė mbrėmje nė oborrin e Shtėpisė sė Kulturės nė Preshevė, ndėrkaq granata e tretė ka rėnė mbi shtėpinė e njė serbi. Kėto granata janė shkrehur nga njė minahedhės dore.

Pėrfaqėsuesit e partive politike tė shqiptarėve nė Preshevė kanė dėnuar kėtė incident dhe kanė kėrkuar kapjen e autorėve tė kėtij sulmi.
 
 
Beograd: Deklarata pėr Kosovėn, mbjellje e re e iluzioneve
 
Beograd, 25 gusht 2003 - Gazeta e Beogradit "Politika" nė njė koment tė saj tė sotėm pyet se a do tė shndėrrohet deklarata e paralajmėruar pėr Kosovėn nė mbjelljen e re tė iluzioneve.
 
Kur deklarata, e cila mund tė jetė njė dokument politik joobligativ, tė shndėrrohet nė norma kushtetuese, shkruan gazeta, "vetėm atėherė lind problemi i vėrtetė: mos vallė Serbia vetvetes do t'ia lidhė duart kur tė vijė koha pėr bisedime".

"Me aprovimin e deklaratės sė tillė, pa pėrgjegje paraprake nė shumė dilema", shkruan "Politika", "rrezikohet shumėēka: qė pushteti me injorimin e vetėdijshėm tė rrethaneve tė posakrijuara shpejt tė harxhojė kredinė qė e kishte fituar pas Millosheviqit".

Sipas kėsaj gazete, me pėrmbajtjen e tillė, deklarata do tė ishte vetėm edhe njė dokument, i cili me faktin se injoron realitetin, krijon hapėsirė pėr manipulime tė ndryshme, dhe pėr mbjelljen e iluzioneve.
 
 
Trupi i De Melos nė Gjenevė
 
Gjenevė, 25 gusht 2003 - Trupi i tė dėrguarit special tė Kombeve tė Bashkuara nė Irak, Serzho de Melo, ka lėnė Rio de Zhaneiron nė udhėtimin e fundit drejt Gjenevės, ku edhe do tė varroset.

Trupi i De Melos, qė humbi jetėn nė sulmin vetėvrasės me bomba nė selinė e OKB-sė nė Irak, u vendos nė Rio gjatė fundjavės pėr homazhe dyditore nga familja dhe miqtė e tij.

Serzh de Melo ėshtė larguar nga vendlindja e tij pėr herė tė fundit, nė udhėtimin final drejt vendit ku do prehet, nė Gjenevė.
 
Njė aeroplan i forcės ajrore ushtarake braziliane e dėrgoi trupin pa jetė tė diplomatit tė OKB-sė nė Rio de Zhaneiro tė shtunėn, me kėrkesė tė nėnės sė tij plakė qė nuk mund tė udhėtonte deri nė Zvicėr pėr funeralin.

De Melo e kaloi pjesėn mė tė madhe tė karrierės sė tij 33 vjeēare me OKB-nė jashtė Brazilit dhe e veja e tij, bashkė me fėmijėt, kanė jetuar nė Francė.
 
 
Nė njė aksident nė shtetin Oregon tė SHBA-ve, kanė humbur jetėn 8 vetė
 
Vejl, Oregon, 25 gusht 2003 – Njė kombibus pėrplot zjarrfikės, ėshtė ndeshur me njė kamion dhe kėshtu kanė humbur jetėn 8 vetė, kurse janė lėnduar edhe dy tė tjerė, njofton AP.
 
Zjarrfikėsit, tė gjithė nėn moshėn 23-vjeēare, po ktheheshin j nga njė vend i pėrfshirė nga zjarri nė shtetin Oregon tė SHBA-ve, ku kishin marrė pjesė nė shuarjen e tij.
 
 
Nė njė seri shpėrthimesh nė Indi kanė humbur jetėn 6 vetė dhe janė plagosur edhe 10 tė tjerė
 
Nju Delhi, 25 gusht 2003 – Tri shpėrthime tė njėpasnjėshme bombash e kanė tronditur sot (e hėnė) Bombejin, kryeqytet financiar i Indisė, ku kanė humbur jetėn 6 persona dhe janė plagosur edhe 10 tė tjerė, ka bėrė tė ditur Televizioni i Nju Delhit, njofton AP.
 
 
Nga shpėrthimi i njė bombe nė Kolumbi janė vrarė shtatė vetė
 
Bogotė, 25 gusht 2003 - Nga shpėrthimi i njė bombe janė vrarė shtatė vetė dhe 38 janė plagosur, nė vendin e quajtur Puerto Riko, nė Kolumbi. Pėrfaqėsuesi qeveritar pėr kėtė atentat me bombė ka akuzuar Forcat e Armatosura Revolucionere tė Kolumbisė.
 
Bomba ka shpėrthyer nė momentin kur udhėtarėt po zbrisnin nga njė anije, kurse bombėn po e barte njė grua e cila udhėtonte me tė njėjtėn anije.
 
 
Nė njė aksident ajror nė Haiti kanė vdekur 21 pasagjerė
 
Haiti, 25 gusht 2003 - Nė njė aksident ajror qė ka ndodhur mbrėmė nė Haiti, kanė vdekur 21 pasagjerė. Shkaqet e aksidentit nuk janė njoftuar.
 
 
Nė njė sulm me bombė nė qytetin Naxhaf ėshtė plagosur kleriku shit, Ajatollah Muhamed Said al-Hakim
 
Bagdad, 25 gusht 2003 – Njė klerik musliman shit irakian ėshtė plagosur dhe tri roje tė tij tė sigurimit janė vrarė nė njė sulm me bombė nė qytetin e shenjtė shit Naxhaf, njofton Rojter.
 
Njoftohet se Ajatollah Muhamed Said al-Hakim ka pėsuar lėndim tė lehtė nė qafė gjatė bombardimit tė zyrės sė tij afėr xhamisė sė Imam Aliut, kalif dhe kushėri i profetit Muhamed. Po kėshtu, janė plagosur edhe 10 persona tė tjerė.

Ky sulm, thuhet nė vazhdim tė njoftimit, ka vėnė nė shėnjestėr ithtarėt e bashkėpunimit me administratėn e udhėhequr nga amerikanėt nė Bagdad.
 
Hakim ėshtė dajė i liderit Ajatollah Muhamed Baqir al-Hakim, grupimi i tė cilit ėshtė pėrfaqėsuar nė Kėshillin qeveritar irakian tė mbėshtetur nga Uashingtoni.
 
 
Izraelitėt vranė katėr palestinezė nė Gaza
 
Gaza, 25 gusht 2003 - Katėr pjesėtarė tė grupit militant Hamas u vranė gjatė njė sulmi izraelit me helikopterė nga ajri nė qytetin e Gazės. Vrasjet, afėr njė plazhi nė qytetin e Gazės, ndodhėn vetėm pak ditė pasi njė nga udhėheqėsit kryesorė tė Hamasit u vra gjatė njė sulmi tjetėr izraelit. Sulmi ka provokuar dėnim tė pritshėm nga ana palestineze.

Katėr persona, qė kishin qenė buzė detit nė qytetin e Gazės, u vranė nga predhat qė ranė prej helikopterėve izraelitė.

Banorė lokalė, palestinezė, konfirmuan se tė vrarėt ishin pjesėtarė tė grupit militant Hamas.

Njė zėdhėnės i ushtrisė izraelite tha se objektiv i sulmit ishte Ahmed Ashtaw, njė komandant i lartė ushtarak i Hamas-it nė Gaza dhe pėrgjegjės pėr kryerjen e disa vrasjeve.
 
 
Nė njė seri sulmesh me bomba nė stacionet e autobusave nė Rusi, janė vrarė 3 persona
 
Moskė, 25 gusht 2003 – Nė njė seri sulmesh me bomba nė stacionet e autobusėve nė qytetin e Rusisė Jugore, Krasnodar, janė vrarė tre persona, kurse janė plagosur tė pakten 17 tė tjerė, njofton BBCnews.
 
Sipas kėtij njoftimi, shpėrthimet janė akte tė kryengritėsve ēeēenė. Shpėrthimet kanė ndodhur nė qendra tė banuara me njė distancė tė vogėl kohore ndėrmjet tyre.
 
 
Nė dy shpėrthime bombash nė Bombei janė vrarė tė pakten 41 njerėz
 
Bombei, 25 gusht 2003 – Tė paktėn 41 vetė janė vrarė nė dy shpėrthime bombash nė Bombei, qė ėshtė qendėr komerciale e Indisė, bėn tė ditur rrjeti televiziv duke cituar policinė, njofton AFP.
 
Sipas kėtyre informacioneve, viktimat janė shpallur tė vdekur nė tri spitale tė veēanta tė Bombeit. Ndėrkaq, AP njofton edhe pėr 25 tė lėnduar nė kėto shpėrthime.
 
 
Mbahen zgjedhjet presidenciale nė Ruandė
 
Kigali, Ruandė, 25 gusht 2003 - Nė Ruandė sot fillon votimi pėr zgjedhjet presidenciale, pėr herė tė parė qė nga pėrfundimi i gjenocidit nė vitin 1994, kur mė shumė se njė milion pjesėtarė tė komuniteteve Tutsi dhe Hutu qenė vrarė.

Kryetari i pėrkohshėm, Paul Kagame, ėshtė kandidati mė serioz pėr tė fituar.

Zoti Kagame, i cili vetė ėshtė me origjinė Tutsi, mori kontrollin nė vend pas genocidit dhe ėshtė pėrgėzuar pėr promovimin e pajtimit me komunitetin shumicė Hutu si dhe pėr pėrmirėsimin e gjendjes sė sigurisė.
 
 
Shkelet armėpushimi nė Liberi
 
Monravia, 25 gusht 2003 - Rebelėt dhe forcat qeveritare nė Liberi po akuzojnė njėri-tjetrin pėr shkelje tė armėpushimit nė vend.

Radioja shtetėrore thotė se gjatė shkeljes sė fundit tė armėpushimit, janė vrarė shumė vetė dhe u ėshtė vėnė zjarri fshatrave. Radioja thotė se forcat rebele janė pėrgjegjėse pėr sulmet nė rajonet pėrreth Bahnit, nė afėrsi tė kufirit me Bregun e Fildishtė.

Zėvendėsshefi i armatės sė Liberisė, gjenerali Benjamin Yeaten, i tha agjencisė franceze tė lajmeve, AFP, se tė dyja grupet e mėdha rebele, LURD dhe MODEL, kanė kryer sulmet nė rajon nė ditėt e fundit.
 
 
Rreth 1000 njerėz janė vrarė dhe shumė fshatrave u ėshtė vėnė flaka nė krahinėn Nimba tė Liberisė
 
Monrovia, 25 gusht 2003 – Shumė njerėz janė vrarė dhe shumė fshatrave u ėshtė vėnė flaka nė krahinėn Nimba, qė gjendet nė pjesėn verilindore tė Liberisė, njofton BBCWorld. "Informacionet e mia flasin pėr masakra, por ne nuk jemi krejt tė sigurt se sa njerėz janė vrarė, mund tė jenė 100, por mund tė jenė edhe njėmij", ka thėnė njė oficer i lartė ushtark i armatės qeveritare.
 
Andaj, marrėveshja e nėnshkruar nė Gana javėn e kaluar, e cila ngjalli shpresat pėr pėrfundimin e luftės 14-vjeēare, mund tė marrė fund. Krahina Nimba, ishte njė nga zonat e fundit qė hyri nėn kontrollin e qeverisė dhe ishte njė nga bastionet e ish-presidentit Ēarls Tejlor nė luftėn civile tė vitit 1990.

Njė burim i agjencisė sė lajmeve tė Liberisė ka thėnė gjithashtu se rreth 1.000 njerėz janė vrarė edhe nė sulmet nė Ban, por s'ka pasur konfirmim tė pavarur dhe as se kur kanė ndodhur kėto vrasje. Kėshtu, ndonėse forcat paqeruajtėse gjatė kėtyre tri javėve kanė ndihmuar ndaljen e luftimeve nė kryeqytetin e Liberisė, Monrovia, pėrleshjet po vazhdojnė nėpėr fshatra gjithandej.
 
 
Aksident automobilistik nė Vajzenfels
 
Magdeburg, 25 gusht 2003 - Pesė persona kanė vdekur dhe 17 tė tjerė janė plagosur si pasojė e njė aksidenti automobilistik nė afėrsi tė Vajzenfelsit nė landin Zaksen Anhalt. Personat e aksidentuar po udhėtonin me njė autobuz. Sipas Policisė ende nuk janė sqaruar shkaqet e aksidentit.

 

Copyright©2000-2003 Trepca.net - Tė gjitha tė  drejtat e rezervuara.