25.08.2003 - Trepca.net

Njė letėr e pabotueme e Fishtės nė mbrotje tė Joklit


At Gjergj Fishta

   
25 gusht 2003 / Nga: Kolec ĒEFA
 
Tue lexue me vėmendje biografėt e studiuesit e Fishtės kam vėrejtė, me keqardhje, se nuk asht studiue sa duhet epistolari i Fishtės, qė flet pėr marrėdhaniet e Fishtės me bashkėkohėsit, me dijetarė e punėtorė tė letrave shqipe, me patriotė e luftarė tė ēashtjes shqiptare, me politikanė tė huej e vendas. E, pra, ky epistolar diēka na mėson, diēka na edukon, diēka na frymėzon.
 
Epistolari i pasun e i ēmueshėm i Fishtės pėrmbanė mozaikė mendimesh e ndjenjash, ngjarjesh e personazhesh, episodesh e tė dhanash, kujtimesh e intimitetesh, qė plotėsojnė, sqarojnė a zbukurojnė biografinė a veprimtarinė e tij tė shumanshme.
 
Aty gjenė: diku copėza prozash artistike a estetike, diku tė dhana me vlera historike a arsimore, diku gjykime interesante a vleresime veprash letrare, ngjarjesh a personazhesh, diku figura mendimesh tė goditura e shpesh humor tė zgjedhur e tė gėzueshėm.
  
Pėr interesimin rreth mbledhjes dhe botimit tė letrave tė Fishtės na sinjalizon Atė Mark harapi S.J.
 
Qė mė 24 mars 1941, i vleri dijetar shkruente: “... po s’u kerkuen pa vonesė, udobisht mundet se humbin e s’gjinden ma”. Dhe vėrtetė disa letra janė tė shpėrndara nė organe tashma tė rralla; disa i konsiderojmė tė zhdukuna; disa presin ditėn e botimit. E tė gjitha ekzistueset kėrkojnė studimin objektiv e kompetent, mbasi janė pėrdorė fragmente tė shkėputuna nga konteksti, vetėm pėr disktrititim.
 
Ndėrsa bashkėvėllau e miku im i zemrės Atė Pal Dodaj nė artikullin “Atė Gjergj Fishta OFM nė korrispondencė me njė si vėlla tė pėrzemėrt”, analizon 200 letra vetjake, ēka i duket interesante, tė cilat, pėr fat tė keq, nuk janė botue tė plota.
 
Njė kontribut me vlerė ka dhanė Dodiq nė punimin e vet botue nė “Aktet e Kolokiumit Albanologjik Ndėrkombėtar, Innsbruck, 1972”. Edhe njė punė tė mirė e tė frytshme ka ba edhe Dr. Petrit Kotrri me kumtesat e artikujt e tij, lidhun me epistolarin fishtjan.
 
Por nė kėtė kumtesė synoj tė tėrheq vėmendjen pėr interesimin e intelektualėve shkodranė (pse nė Shkodėr ka pasė mjaft intelektualė qė kanė pasė letėrkėmbime me Joklin), pėr pėrpjekjet e vėllazenve Justin e Kolė Rrota e sidomos me ndėrhymjet e Fishtės pėr tė shpėtue Joklin nga fundi tragjik, sipas njė letre tė pabotueme.
 
Pa u zgjatė e pa e pėrsėritė po citoj nga revista “Cirka”:
 
“Nė kėtė rasė nuk mundemi me ndejė pa e shfaqė edhe na dishirin e urimin, qė kje tregue edhe prej ndonjė anės tjetėr, qi Prof. Norbert Jokli, shkencėtari albanolog me famė botnore i Universitetit tė Vjenės, tė merret nė shėrbim prej shtetit shqyptar...Profesor Jokli, i cili sot ka mbetė pa plang, pa atdhe, duhet tė gjejė ēerdhen e vet nė kėtė Shqypni e cilla tij i detyron sa vepra vigane qi ia kanė zbulue randėsin e bukurin e vet ditunis ndėrkombėtare”. (“Cirka”, 1939, f.56-57).
 
Nė “Shejzat” e prof. Ernest Koliqit, numėr i veēantė, pėrkujtimuer (mė saktė, 74-vjetorit, mbasi Koliqi ka lindė mė 1901, siē e kam ba tė ditun nė njė artikull tė botuem e jo mė 1903 siē thonė shkrimet e tė gjithėve, edhe ftesa juej), Messing ka dhanė njė Memorandum mbėshtetė mbi njė deklaratė tė Kolė Rrotės, sih-Konsull i Shqipnisė dhe lektor nė Universitetet nė lidhje me vdekjen e profesor Joklit, ku bahet fjalė pėr kėrkesėn e Joklit shpreh Kolė Rrotės, qė tė merrej vesh me autoritetet shqiptare, nėse do tė ishte e mundun tė transferohej nė Shqipni, pėr emnimin e prof. Joklit si administrues i bibliotekes shqiptare me njė rrogė mujore 600 franga ari, pėr burgosjen e vdekjen e tij, pėr kėrkimet pėr tė gjetė se ku gjindej biblioteka e pasun e dorėshkrimet e Joklit. (Ma gjatė lexo: “Shejzat” numer perkujtimuer).
 
Nga bisedat e dikurshme e tė shumta me Pader Justin Rrotėn, mbaj mend edhe njė fakt tjetėr mendoj i panjohun: “Kur mė 1938 filluen pėrndjekjet naziste kundėr ēifutenve nė Austri, franēeskanėt me Fishtėn, Justinin nė bashkėpunim me Kolė Rrotėn u pėrpoqen ta tėrhiqnin Joklin nė Shqipni. Ideja e Fishtės, nė fillim, ishte ta mbante Joklin nė Kuvendin Franēeskan. U ba gati edhe dhoma, njashtu si u mbajt Luigj Gurakuqi nė periudha tė vėshtira tė jetės, sidomos gjatė viteve 1921-1923. E synuen t’i nxirrej nėnshtetėsia shqiptare. Pastaj ky variant u ndryshue, nderhyn edhe Koliqi e tė tjerė, por ngjarjet precipituen shpejt dhe Jokli u arrestue”.
 
Shumė vite ma vonė, mė 1950, nė njė letėr tė Kolė Rrotės, dergue Justinit, lexojmė: “Sa pėr zhdukjen e tė ndjerit prof. Joklit nė vjetin 1942, po tė diftoj se unė atėherė jam mundue me gjithė shpirt me e shpėtue prtej thojve tė nazistave. Shkurt, ky mbaroi nė Minsk, po ashtu si u banė therorė miliona e miliona njerėzish tue u helmue me gaz”. Edhe nė korrispondencėn me Kolėn, tė vėllanė, edhe me lambercin, Justini asht interesue pėr dorėshkrimet e Joklit, veēanėrisht pėr “Fjalorin etimologjik” si edhe pėr bibliotekėn e tij.
 
Por tė kėthehemi te Fishta
 
Orvajtjet e Fishtės, me cilėsinė e akademikut, pėr tė shpėtue Joklin, deri-diku dihen.
 
Po japim njė letėr tė panjohun e tė pabotueme tė Fishtės, drejtue Franēesko Jakomonit, mė 23 shtator 1939, shkrue nė emen tė tė gjithė intelektualėve shqiptarė, me tė cilėn, pasi shpreh vlerėsimin ma tė naltė pėr Joklin, shfaqė dėshirėn qė tė gjindet mundėsia me ardhė Jokli nė Shqipni, nė ndonjė nėpunėsi, tė pėrshtatshme me famėn e tij, si shkencėtar e gjuhėtar i shquem.
 
Shkodėr, 23 shtator 1939
 
Shkėlqesi,
 
Mendoj se ma i miri gjuhėtar i gjuhės shqipe nė Evropė, asht profesor Norbert Jokli, me kombėsi ēifute qė, para Anshlusit, ishte bibliotekar i Universitetit te Vjenės e profesor gjuhėsie nė tė njajtin universitet.
 
Tashti, mė shkruejnė nga Vjena, se autoritetet lokale i kanė thanė kėtij albanologu tė shquem tė largohet, brenda 30 ditėsh, prej territorit tė Raihut.
 
Ai, tashma, asht i ndrymė, beqar, me njė fat mjaft modest. Atij, natyrisht, i duhet tė rropatet me gjetė ndonjė vend, kudo tė jetė, sa me jetue. Duket se don me shkue nė Amerikė.
 
Shkelqesi, pa dyshim, do tė ishte njė fatkeqėsi e madhe pėr gjuhėn kombėtare shqipe, nė qoftėse ky shkencėtar, me famė europiane, qė unė e njoh e qė, me autoritetin e tij tė padiskutueshėm, ka mbajtė gjatė interesin e filologėve ma tė pėrmendun pėr gjuhėn shqipe, tė jetė i shtrėnguem me braktisė Europėn.
 
Kombi shqiptar, i tani, do t’ju dijė pėr nder shumė, nėse Shkėlqėsia e juej tė mund tė gjejė mundėsinė ta bajė me ardhė nė Shqipni, tue i caktue aty njė vend, edhe pse jo aq fitimprurės, megjithatė tė pėrshtatshėm pėr famėn e tij si shkencėtar e gjuhėtar i shquem.
 
Jam i sigurtė se do ta merrni nė konsideratė dashamirėse kėtė propozim timin, qė unė e paraqes nė emen tė tė gjithė intelektualėve shqiptarė.
 
Pėrfitoj nga rasti, pėr t’Ju lutė tė pranoni ndjenjat e respektit ma tė madh dhe me mirėnjohje tė thellė.
 
I Shkėlqesisė suej
i devoēėm e mirėnjohės
P. Gjergj Fishta OFM
Shkelqesisė sė tij
Franēesko Jakomoni
Luogotenente

 


Copyright©2000-2003 Trepca.net - Tė gjitha tė  drejtat e rezervuara.