24.08.2003 - Trepca.net

Shpėrthime nė Preshevė – vlerėsime tė ndryshme tė autoriteteteve serbe dhe shqiptare


24 Gusht 2003 / Besim Abazi / “Zėri i Amerikės”

Autoritetet serbe nė Luginėn e Preshevės thanė sot, se dy 15 vjecarė, njė nga Presheva dhe njė nga Kumanova, qytet ky nė Republikėn ish Jugosllave tė Maqedonisė, kanė pėsuar plagė nga pasojat e tri shpėrthimeve e njėpasnjėshme qė ndodhėn mbrėmė nė qendėr tė qytetit tė Preshevės.Sipas njė kumtese tė Qendrės bashkrenduese tė qeverisė sė Serbisė pėr Luginėn e Preshevės, “nuk dihet me sguri nėse shpėrthimet ishin drejtuar kundėr Shtėpisė sė Kulkturės nė kėtė qytet, apo stacionit tė policisė, ndėrsa shpėrthimet u cilėsuan si akt terrorist”.

Zyrtarėt thanė se granatat janė hedhur nga mortajat e dorės, ndėrsa sipas zėvendėskryeministrit serb Nebojsha Coviq, sulmi ėshtė i ngjashėm me atė qė ka ndodhur ditė mė parė nė fshatin Dobrosin tė komunės sė Bujanocit, kur tri predha ranė nė bazėn ushtarake serbe nė kėtė fshat, cerdhja e parė e ish kryengritėsve shqiptarė tė kėtij rajoni. Pėrgjegjėsinė pėr incidentin e Dobrosinit e pat marrė pėrsipėr Armata Kombėtare Shqiptare, njė organizatė kjo e cila thotė se lufton pėr bashkimin e trojeve shqiptare.

Zyrtarėt serbė thanė se nė dhjetėditėshin e fundit janė shtuar sulmet dhe siq thuhet veprimet terroriste. Kjo sipas tyre dėshmon se njė pjesė e pjestarėve tė komunitetit shqiptarė, nuk duan paqe dhe as zgjidhje paqėsore tė problemeve nė rajon. Zėvendėskryeministri serb Nebojsha Coviq, citohet tė ketė thėnė se, dyshon qė sulmet e tilla synojnė tė zbehin sulmet, siq thotė ai, terroriste nė Kosovė dhe vrasjen e dy pjestarėve tė komunitetit serb nė fshatin Gorazhdec tė komunės sė Pejės nė Kosovėn perėndimore.

Pėrfaqėsuesit politik tė shqiptarėve nė rajon, ndėrkaq tėrheqin vėrejtjen se nuk duhet paragjykuar motivet e shpėrthimeve pėrderisa nuk kanė pėrfunduar hetimet. Ata, thanė se nė vazhdimėsi kanė nėnvizuar se prania e madhe e trupave tė policisė dhe ushtrisė serbe nė Luginėn e Preshevės, dėmton pėrpjekjet pėr zgjidhjen e problemeve nė rajon.

Ndėrkohė, mjetet vendore tė informimit nė Luginėn e Preshevės, citojnė pėrfaqėsues tė Armatės Kombėtare Shqiptare, tė kenė thėnė se shpėrthimet e mbremshme janė vepėr, e siq thuhet, terrorizimit shtetėror. Sė kėndejmi, kjo organizatė, qė ėshtė shpallur terroriste me vendim tė posacėm tė Misionit tė Kombeve tė Bashkuara nė Kosovė, thotė se, “ėshtė e detyruar tė mobilizohet dhe tė veprojė nė mbrojtje tė popullit shqiptar”. Tetė veta janė vrarė dhe rreth 20 tė tjerė janė plagosur nė incidente tė pasqaruara nė kėtė rajon, pas pėrfundimit tė konfliktit tė armatosur ndėrmjet forcave qeveritare srebe dhe kryengritėsve shqiptarė tė Luginė sė Preshevės.

 


Copyright©2000-2003 Trepca.net - Tė gjitha tė  drejtat e rezervuara.