23.08.2003 - Trepca.net

Kosovė: NATO fillon javėn e ardhshme njė stėrvitje njė mujore


   
23 Gusht 2003 / Besim Abazi  / “Zėri i Amerikės”
 
Duke filluar nga dita e martė, pėr njė muaj me radhė, mijėra trupa tė NATO-s dhe partnerėve tė saj, do tė pėrfshihen nė njė stėrvitje tė pėrbashkėt nė Kosovė, me emrin e koduar "Pėrgjigja Dinamike 2003", stėrvitje kjo qė do tė zgjerohet edhe nė territorin e Bosnjės.
 
Zėdhėnėsi i forcave paqėruajtėse nė Kosovė, Kris Thomson, tha se kjo stėrvitje dėshmon gadishmėrinė e NATO-s pėr vendosjen e shpejtė tė forcave ė periudha tė shkurtėra kohore, nė rajonet ku njė gjė e tillė do tė mund tė ishte e nevojshme.
   
“Kjo stėrvitje vėrteton dhe demonstron pėrkushtimin e vazhdueshėm tė bashkėsisė ndėrkombėtare ndaj paqes, qėndrueshmėrisė dhe sigurisė nė Kosovė, pėr qytetarėt e saj dhe rajonin nė tėrėsi”, tha ai.
 
Nė stėrvitjet, tė cilat sic tha zoti Thomson, kanė pėr qėllim verifikimin e trupave rezervė, ėshtė paraparė tė marrin pjesė rreth 6 mijė e 500 pjestarė tė forcave tė NATO-s dhe disa vendeve partnere tė saj, ndėrsa operacionet do tė udhėhiqen nga komanda e NATO-s pėr Evropėn Jugore.
 
“Ky ėshtė njė demonstrim i planifikuar tashmė njė kohė tė gjatė i pėrkushtimit tė NATO-s pėr paqen dhe sigurinė nė Kosovė dhe rajon, tha zoti Thomson duke nėvizuar se kėto stėrvitje nuk kanė tė bėjnė me zhvillimet e fundit nė Kosovė”, duke ju referuar incidenteve tė dhunshme tė kėtij muaji gjatė tė cilėve, shtatė veta u vranė dhe mbi dhjetė tė tjera u plagosėn, nė zona tė ndryshme tė Kosovės.
 
Stėrvitja e trupave tė NATO-s, pėrkon me periudhėn e amnestisė sė shpallur nga Misioni i Kombeve tė Bashkuara pėr dorėzimin e armėve tė paligjshme. Forcat paqėruajtėse tė udhėheqaura nga NATO-ja nė Kosovė, kanė mbėshtetur kėtė amnesti, e treta me radhė qė nga pėrfundimi i luftės nė Kosovė.
 
Deri tani rreth 18 mijė armė janė shkatėrruar nga forcat e KFOR-it, tė cilat kanė vazhduar operacionet e kėrkimit dhe zbulimit tė armėve tė tilla. Sipas njė studimi tė programit pėr Zhvillim tė Kombeve tė Bashkuara, nga 330 mijė deri nė 460 mijė armė ndodhen ende nė duart e qytetarėve tė Kosovės.


Copyright©2000-2003 Trepca.net - Tė gjitha tė  drejtat e rezervuara.