OPINIONE

   
23.08.2003 - Trepca.net

Treni ynė qė ecėn sė prapthi


Leksington (SHBA), 23 gusht 2003 / Ridvan PESHKOPIA*
 
Sot, kur gjithė vėmendja e opinionit publik shqiptar ėshtė pėrqėndruar nė problemet banale teknike tė procedurave tė pėrzgjedhjes sė kandidaturave tė kandidatėve tė parėndėsishėm tė njė palė zgjedhjeve rutinė lokale, njė ngjarje e rėndė, shumė e rėndė, vetėm pak sa nxjerr kryet ndonjėherė, vetėm si njė lajm i mbledhur rastėsisht nė gjykatė dhe jo si ndonjė analizė serioze dhe e shqetėsuar: dy shqiptarėve tė FYROM (IRJM), Gafurr Adili dhe Taib Mustafa, tė arrestuar dy muaj mė parė nga policia shqiptare, prokuroria jonė, me njė zell tė lakmueshėm, ua ka kopsitur dosjen pėr nxitje tė urrejtjes etnike qė sipas njė gazete shumė tė qarkulluar nė vend, paska "infektuar" gjithė Tiranėn.
 
Sė pari, unė jam shumė i paqartė pėr termin ligjor "nxitje e urrejtjes etnike". Po ashtu, nuk kuptoj mirė edhe rrethanat dhe vendin nė tė cilit ky term pėrdoret. Unė nuk jam jurist, por sė fundi kam patur pak kohė tė hulumtoj nė konceptin e konfliktit etnik dhe si ish deputet, tė kem njė ide pėr rastin dhe rrethanat tė cilave u referohet njė krim. Unė e kam kuptuar nenin e nxitjes sė urrejtjes etnike si njė term qė i pėrket jetės sė brendshme tė shoqėrisė sonė, dmth, nėse njė shqiptar nxit shqiptarė tė tjerė tė sulmojnė prona tė minoriteteve qė jetojnė nė vendin tonė, apo anasjelltas.
 
Por kurrė nuk mė kishte shkuar nė mend se prokurorėt tanė mund ta zbatojnė kėtė nen pėr tė zgjidhur problemet etnike tė vendeve tė tjera. Edhe nėse vėrtetohet se Adili dhe Mustafaj kanė bėrė propagandė intensive anti-sllavomaqedonase nė Shqipėri, unė nuk shikoj kėtu ku ėshtė dėmi qė pėson shoqėria shqiptare nga kjo. Ky ėshtė njė problem qė i takon njė shteti tjetėr, njė shoqėrie tjetėr.
 
Adili dhe Mustafa mund tė thonė ē'tė duan pėr bashkėshtetasit e tyre tė njė kombėsie tjetėr por unė nuk kuptoj dot se ēfarė implikon kėtu drejtėsinė shqiptare qė sendėrton procese tė tilla.  Nė vendin tonė ka patur vazhdimisht shkrime, fjalime, artikuj shkencorė apo publicistikė qė kanė akuzuar hapur dhe ekstremisht tė gjithė grekėt, tė gjithė serbėt, tė gjithė maqedonasit pėr vrasje, presje, pėrdhunime, grabitje tė shqiptarėve e tė njeri-tjetrit..
  
Ka pasur shkrime pėrbuzėse pėr prejardhjen barbare tė sllavėve dhe dinakėrinė tradicionale tė grekėve, pėr mungesėn e identitetit historik, kombėtar e gjuhėsor tė disa prej fqinjėve tanė por as unė e as askush tjetėr nuk ka dėgjuar se drejtėsia shqiptare, pasi i ka mbėrthyer tė gjithė kriminelėt, trafikantėt e tė korruptuarit e kėtij vendi, e mbetur tashmė pa punė, u ėshtė kthyer krimeve virtuale tė cilat duhen shėruar nė njė shoqėri tė shek. XXI pėr t'u lėnė pasardhėsve tanė tė shek., XXII njė shoqėri sa mė tė shėndetshme.
 
Por unė mendoj qė gradualisht tė ngjisim shkallėt e problemit pėr tė parė se sa mė lart tė ngjitemi nė tė, aq mė e shėmtuar ėshtė kjo pjesė e vendit tonė qė prej shekujsh, me urdhėr nga jashtė apo thjesht me njė servilizėm tė pėshtirė, vret pjesėt e saj. Thuhet se AKSH ėshtė shpallur nga UNMIK si organizatė terroriste. Kjo pėr Shqipėrinė edhe ka, edhe nuk ka vlerė. Shqipėria nuk ėshtė shprehur ende qartė pėr AKSh-nė nėse ajo ėshtė njė organizatė terroriste apo jo dhe as ėshtė raportuar ndonjė akt terrorist i saj nė territorin e Republikės sė Shqipėrisė. Por kėto argumenta nuk kanė ndonjė vlerė pėrsa kohė mbi Adilin apo Mustafajn nuk po ngrihen akuzat e rėnda pėr terrorizėm por pėr oksimoren "nxitje tė urrejtjes etnike" pėr tė cilėn jam i bindur qė, edhe po t'i paguash me flori, asnjė nga prokurorėt e Shqipėrisė dhe madje tė botės nuk ia gjen dot kufijtė.
 
Po le tė ngjitemi pak mė lart nė shkallėn e problemit. Ēfarė pėrfaqėson Adili dhe Mustafaj? Sipas meje, ata janė nacionalistė shqiptarė, nė tė drejtėn e tyre pėr tė ēuar pėrpara idetė e tyre me forma politike. Por ata nuk janė racistė. Ata nuk e kanė pėrqendruar luftėn e tyre nė shfarosjen e sllavėve tė jugut dhe ndoshta kjo pėr ta nuk ka pikė rėndėsie. Ėshtė raportuar nė shtyp qė ata kėrkojnė atė qė paraardhėsit tanė e kanė pasė quajtur bashkim kombėtar dhe qė nuk ėshtė tjetėr veēse bashkimi nė njė shtet tė vetėm tė territoreve tė banuara me shqiptarė por qė gjenden nė njėsi administrativo-politike tė ndryshme.
 
Nga kjo pikėpamje, duke u nisur edhe nga pėrvoja e Kosovės dhe e UĒK-sė nė IRJM, lėvizjet nacionaliste shqiptare nuk kanė qenė kurrė tė prirura drejt urrejtjes etnike ndaj sllavėve; thjesht, shqiptarėt nuk kanė dashur tė sundohen prej sllavėve ose tė jetojnė me ta. Kjo ėshtė kaq e thjeshtė saē duket. Kėsisoj, nėse AKSh-ja nė rrafshin politik propagandon bashkimin e trojeve shqiptare nė njė shtet tė vetėm, nuk shikoj kėtu se ku ėshtė ndryshimi i saj me idealet e Lidhjes Shqiptare te Prizrenit, Lidhjes Shqiptare tė Pejės, Konferencės sė Bujanit, veprės sė rilindasve tanė, ėndrrės qė miliona shqiptarė ia lėnė trashėgim pasardhėsve brez pas brezi, ajo qė nga ne ėshtė emėrtuar si "ēėshtja kombėtare shqiptare" dhe po kėshtu njihet edhe nė politologjinė bashkėkohore ndėrkombėtare.
 
Nuk kuptoj se ēfarė ka antisllave nė kėtė lėvizje. Arritja e qėllimit tė saj mund tė dėmtojė interesat ekonomike, politike, strategjike apo edhe thjesht emocionet e sllavėve, por qėllimi i saj nuk ėshtė ky. Kjo ėshtė pasojė dhe jo objektiv. Kjo platformė nuk synon aspak pengimin e pėrparimit tė sllavėve tė jugut; ajo synon qė pėrparimi i tyre tė mos bėhet duke shfrytėzuar burimet natyrore, njerėzore e financiare tė shqiptarėve. Edhe unė kėshtu mendoj por kjo nuk mė bėn aspak tė urrej sllavėt.
 
Adili dhe Mustafaj nuk kanė ndėrtuar ndonjė platformė akademike anti-sllave pėr tė vėrtetuar fjala vjen se sllavėt e jugut kanė bisht, se ata janė barbarė, sė fundi mund tė shtojnė se janė edhe analfabetė (sepse kėshtu u raportua sė fundi edhe nė mediat mė tė rėndėsishme ndėrkombėtare), se ata nuk dijnė tė qeverisen, etj.. Nė fakt e kundėrta ėshtė e vėrtetė. Sllavėt e jugut gjithmonė ua kanė veshur kėtė primitivizėm shqiptarėve, pa qenė aspak tė detyruar t'i pėrgjigjen pėr kėtė as drejtėsisė sė tyre e as ndonjė drejtėsie tjetėr nė botė. Ajo qė kanė kėrkuar Adili dhe Mustafa ėshtė qė Kosova dhe territoret e banuara me shqiptarė nė IRJM t'i bashkohen Shqipėrisė. Bukur fort. Ku ėshtė kėtu urrejtja etnike? Statusi final i Kosovės ėshtė ende pėrpara pėr t'u zgjidhur dhe zyrtarėt ndėrkombėtarė kanė pėrjashtuar vetėm njė opsion: atė tė kthimit tė gjendjes sė pėrpara vitit 1999.
 
Ndėrsa pėrsa i pėrket mundėsisė sė ndarjes sė IRJM-sė, zyrtarėt e Shqipėrisė sonė qė e kanė me aq merak ekzistencėn absurde tė saj, pėrpara se tė kapen me Adilin e Mustafėn, le tė dėgjojnė mė me vėmendje argumentet centrifugale tė Gjeorgjevskit e Xhaferrit. Edhe njė hap mė lart nė shkallėn e problemit. Pėrse zyrtarėt tanė, nė mėnyrė krejt tė ēuditshme e tė papritur, ndėrmarrin njė hap tė tillė? Nė cilin drejtim ėshtė hedhur ky hap? Qė kjo nuk ėshtė njė nismė ligjore e prokurorėve tanė tė hutuar, kėtė e merr me mend edhe bufi. Po ēfarė ėshtė pas saj?
 
Ėshtė ky njė hap i kėrkuar nga koncepti abstrakto-hipokrit i quajtur me emfazė "Europė". Apo ėshtė zgjatim i neomakartizmit amerikan tė futur nė qorrsokak nga shėrbimet e tij ineficente inteligjente tė cilėt, sikur tė jenė akademike, dijnė mė mirė tė pėrshkruajnė ngjarjet pasi ndodhin, se sa t'i paralajmėrojnė apo parandalojnė ato? Apo mos vallė, siē ėshtė edhe mė shumė e mundur, ky ėshtė vetėm njė zell i pėshtirė i segmenteve lart nė majė tė administratės tonė, tė cilėt nuk i bėjnė detyrat e shtėpisė por i "kopjojnė" ato? A mos vallė, pas telefonisė, tregtive fitimprurese tė karburanteve, interesave gjeo-politiko-ekonomiko-strategjike, tani do t'i fusim njė thikė pas shpine edhe ndjenjave?
 
Po tek e fundit, ndjenjat janė vetė kombi. Nėse janė tė huajt ata qė kanė instrumentalizuar burgosjen e Adilit dhe Mustafajt, Shqipėrisė sonė i duhet tė merret me kėta tė huaj dhe jo me dy shqiptarėt. A ka diplomacia jonė njė strategji pėr tė mbrojtur ata shqiptarė qė pėrplasen me interesa tė tė tjerėve teksa mbrojnė ēėshtjen shqiptare? A i shkoi ndonjė herė nė mend zyrtarėve tanė tė lartė se pėrveē Kartės virtuale tė Adriatikut, Shqipėria mund tė pėrfitonte si shpagim pėr mbėshtetjen dhėnė ShBA-ve nė Irak edhe zhbėrjen e Listės Bush, nė tė cilėn, pėr fat tė keq, qėndrojnė disa shqiptarė shumė tė mirė? A mendojnė ndonjėherė ata se Kushtetuta u kėrkon t'i mbrojnė dhe jo t'i dėnojnė shqiptarėt pėrtej kufijve.
 
Por ajo qė nuk po kuptoj dot edhe mė shumė ėshtė se pėrse opozita nuk po zbret nė fushė  pėr kėtė ēėshtje. Ėshtė ēėshtje ligjore, ēėshtje e tė drejtave tė njeriut, ēėshtje politike dhe njėkohėsisht ēėshtje kombėtare. Janė nė pyetje disa nocione qė nuk kanė qenė kurrė tė vėna kėshtu me shpatulla pėr muri.
 
A do tė na lejohet mė tė duam vendin tonė, tė themi se ndaj nesh ėshtė bėrė njė padrejtėsi historike, tė themi se ne do tė punojmė qė ajo tė ndreqet? A do tė na lejohet tė punojmė pėr atė qė punuan edhe paraardhėsit tanė; pėr njė Shqipėri me tė madhe, mė tė pasur, mė tė fortė? Apo e kemi dorėzuar fatin tonė nė duar te tė tjerėve dhe tė rrethanave aspak tė qarta, tė qėndrueshme dhe tė sigurta gjeopolitike tė imponuara?
 
Do t'i pranojmė ato qė Agron Alibali i quan nė artikullin e tij tė mrekullueshem "Ballkani Perėndimor apo Europa Adriatike" si "kushte mė tė rrepta dhe mė shtrėnguese se sa ato qė parashikohen nė Kriteret e Kopenhagenit"? Do tė pranojmė qė tė vazhdojė tė shitet pėr pesė lekė apo thjesht tė blatohet si kurban nė altarin e "Fotografisė me Presidentin" ēdo send apo ndjenjė qė ende ka vlerė nė vendin tonė? Unė them: shqiptarėt qė e duan Shqipėrinė, nuk e kanė vendin nė burg por nė punė. Gafurr Adili dhe Taib Mustafa duhet tė lirohen menjėherė nga burgu.
 

*Shkolla Patterson e Diplomacisė dhe Tregtisė Ndėrkombėtare
Universiteti i Kentakit
Leksington, Kentaki,
SHBA

Copyright©2000-2003 Trepca.net - Tė gjitha tė  drejtat e rezervuara.