23.08.2003 - Trepca.net

Lajme

E shtune 23 gusht 2003


 

Pėrmbajtja:

 • Server: Rastet me dhunė tė kohėve tė fundit nė Kosovė e kanė dėmtuar paqen e brishtė

 • NATO organzion njė stėrvitje ushtarake nė Kosovė dhe nė Bosnjė

 • Studentėt e UP kanė formuar edhe njė organizatė studentore

 • Vriten tre ushtarė britanikė nė Irak

 • Dy ushtarė afganė dhe 4 guerilė talibanė janė vrarė gjatė njė shkėmbimi zjarri nė Afganistan

 • Nė njė shkėmbim zjarri nė Kashnmirin indian, janė vrarė 6 militantė islamikė dhe dy ushtarė indianė

 • Zyrtarėt tajlandez kanė arrestuar 6 muslimanė tė dyshimtė se i pėrkasin njė grupi radikal

 • Shpėrthen gjatė provave njė raketė hapėsinore braziliane - vdesin 19 vetė

 • Bush parashikon mė shumė forca ndėrkombėtare nė Irak

 • Pėr nė Brazil u pėrcoll trupi i pajetė i Serzho de Melos

 • Anan: Shumė vende anėtare do tė dėshironin zgjerimin e rolit tė OKB-sė nė Irak

 • Rreth 500 ushtarė tė Bullgarisė arritėn dje nė Irak

 • Turqia mund tė dėrgojė paqeruajtės nė Irak

 • Bush bllokon fondet e 6 liderėve tė grupit militant palestinez Hamas


 
Server: Rastet me dhunė tė kohėve tė fundit nė Kosovė e kanė dėmtuar paqen e brishtė
 
Uashington, 23 gusht 2003 - Rastet me dhunė tė kohėve tė fundit nė Kosovė e kanė dėmtuar paqen e brishtė dhe gjendjen e sigurisė, tha Daniel Server, drejtor i Nismės Ballkanike pranė Institutit Amerikan tė Paqes. Nė njė intervistė qė i dha "Zėrit tė Amerikės", Server tha se krimet ndėretnike sjellin implikime politike dhe e bėjnė shumė tė vėshtirė pėrparimin qoftė nė Kosovė edhe nė Serbi.

I pyetur pėr se cili do tė jetė roli i Institutit tė Paqes nė bisedimet qė pritet tė zhvillohen midis Prishtinės dhe Beogradit, Server tha se do tė ketė njė rol, por jo direkt nė bisedime. Server paralajmėroi qė gjatė javėve tė ardhshme tė organizojė njė trajnim nė Prishtinė me pjesėmarrėsit nė bisedime, pėr pėrgatitjen e tyre.

"Ne vetėm se u mėsojmė njerėzve teknikat e bisedimeve, ne i kemi mėsuar kėto teknika nė tė kaluarėn nė Kosovė, ne i mėsojmė kėto teknika edhe nė Serbi dhe shpresojmė se ato janė tė vlefshme pėr tė gjitha palėt dhe fakti qė njėra palė t'i dijė teknikat e tjetrit, ėshtė diēka e mirė pėr bisedimet", tha Server, due shtuar se "tė dyja palėt e kanė pranuar faktin qė ne pėrpiqemi t’i ndihmojmė".
 
 
NATO organzion njė stėrvitje ushtarake nė Kosovė dhe nė Bosnjė
 
Prishtinė, 23 gusht 2003 - Qė nga 26 gushti e deri mė 24 shtator, rreth 6500 pjesėtarė tė NATO-s dhe partnerėve tė saj do tė marrin pjesė nė stėrvitjen ushtarake tė quajtur "Pėrgjigjja dinamike 2003", kanė bėrė tė ditur zyrtarėt e KFOR-it.
 
Trupat e rezerviste tė NATO-s qė do tė marrin pjesė nė kėtė stėrvitje do tė jenė shumėkombėshe. Kjo stėrvitje ka pėr qėllim verifikimin e aftėsisė sė trupave rezerviste tė NAT0-s pėr angazhimin e shpejtė tė tyre nė rast nevojė, por nuk ka tė bėjė me Bllkanin.
 
Kėto stėrvitje do tė organizohen nė Kosovė dhe nė Bosnjė e Hercegovinė.
 
 
Studentėt e UP kanė formuar edhe njė organizatė studentore
 
Prishtinė, 23 gusht 2003 - Studentėt e Universitetit tė Prishtinė kanė formuar dhe tashmė licencuar edhe njė organizatė studentore tė quajtur Organizata e Re Studentore.
 
Pėrfaqėsuesit e kėsaj organizate thanė se ajo nuk ėshtė formuar qė tė pėrēajė studentėt porse ajo do tė merret me organizimin e jetės kulturore, sportive si dhe mbrojtjen e tė drejtave tė studentėve pa marė parasysh nacionalitetin, pėrkatėsinė fetare apo bindjet e ndryshme tė tyre.

Skėnder Fetahu, kryetar i Organizatės sė Re Studentore thotė se ka organizata e re si synim ka tė ngrisė cilėsinė nė UP nė bashkėpunim me mėsimdhėnsit, rektoratin dhe ministrinė si institucion mė i lartė arsimor.
 
"Duke i marrė parasysh parregullėsitė, keqpėrdorimet dhe neglizhencėn nė UP lindi kjo organizatė e cila do tė ngrisė zėrin ndaj kėtyre dukurive dhe nė bashkėpunim me organet kompetente do t’i eliminojmė tė gjitha dukuritė qė shkojnė nė dėm tė studentėve tė UP-sė", thotė Fetahu.

Kėtė ide e pėrkrahėn me nėnshkrimet e tyre rreth 2000 studentė.
 
Kjo organizatė si hap tė parė do tė ketė bashkėpunimin me organizatat e tjera studentore shqiptare dhe ndėrkombėtare me synim tė integrimit nė familjen evropiane.
 
 
Vriten tre ushtarė britanikė nė Irak
 
Basra, 23 gusht 2003 - Tre ushtarė britanikė janė vrarė nė njė sulm ndaj automjetit tė tyre nė Basra nė jug tė Irakut.
Njė zėdhėnės ushtarak britanik nė atė qytet konfirmojė vdekjet, duke shtuar se njė tjetėr ushtarė ėshtė plagosur rėndė nė kėtė sulm.

Sipas korrespondentit tė BBC nga Iraku, automjeti i ushtarėve britanikė u qėllua me armė zjarri dhe granatė nga njė makinė qė kalojė pranė.

Njoftime tė tjera thonė se disa civilė irakianė janė plagosur gjatė kėtij sulmi.

Dhuna ka shėnuar rritje nė javėt e fundit nė Irakun e jugut tė kontrolluar nga britanikėt.
 
 
Dy ushtarė afganė dhe 4 guerilė talibanė janė vrarė gjatė njė shkėmbimi zjarri nė Afganistan
 
Kandahar, 23 gusht 2003 – Dy ushtarė afganė dhe 4 guerilė talibanė janė vrarė gjatė njė shkėmbimi zjarri nė provincėn Uruzgan tė Afganistanit, njofton Rojter. Guvernatori i Uruzganit ka thėnė se njė grup prej 250-300 luftėtarėsh talibanė kanė luftuar dje pasdite me forcat qeveritare rreth tri orė dhe pastaj kanė ikur.
 
Pos qė janė vrarė katrėr guerilė, edhe 9 syresh janė kapur, tė cilėve, siē thuhet nė njoftim, u janė zėnė “dokumente tė rėndėsishme”, pushkė automatike, lanmcues raketorė dhe municion.
 
 
Nė njė shkėmbim zjarri nė Kashnmirin indian, janė vrarė 6 militantė islamikė dhe dy ushtarė indianė
 
Xhamu, Indi, 23 gusht 2003 – Nė njė shkėmbim zjarri, duke u pėrpjekur tė hyjnė nė Kashmirin indian, janė vrarė 6 militantė islamikė dhe dy ushtarė indianė, ka bėrė tė ditur sot (e shtunė) njė zėdhėnės indian i Mbrojtjes, njofton AFP.
 
Ky incident ka ndodhur pėrkundėr pėrpjekjeve tė Indisė dhe tė Pakistanit pėr tė pėrmirėsuar marrėdhėniet, tė cilat kanė qenė nė krizė qė nga sulmi i militantėve islamikė nė parlamentin indian nė dhjetor tė vitit 2001.
 
 
Zyrtarėt tajlandez kanė arrestuar 6 muslimanė tė dyshimtė se i pėrkasin njė grupi radikal
 
Bankog, 23 gusht 2003 – Zyrtarėt tajlandez kanė arrestuar nė veri tė vendit 6 muslimanė, ndėr tė cilėt 5 tė jashtėm, tė cilėt dyshohet tė jenė pjesėtarė tė njė grupi radikal, ka deklaruar sot (e shtunė) kryeministri Thaksin Shinavatra, njofton Rojter.
 
Fillimisht ata janė ndaluar nėn akuzėn e shkeljes se tė drejtės sė imigracionit, por dyshohet tė kenė lidhje me njė grup terrorist.
 
 
Shpėrthen gjatė provave njė raketė hapėsinore braziliane - vdesin 19 vetė
 
Brazilia, 23 gusht 2003 - Njė rakete braziliane ka shpėrthyer nė momentin e lėshimit gjatė provave paraprake, duke vrarė tė paktėn 19 persona. Shpėrthimi ishte aq i fuqishėm, saqė shkatėroi raketėn dhe vėndin e lėshimit.

Ministri brazilian i mbrojtjes tha se shpėrthimi ndodhi kur njė nga katėr motorat e raketės morri zjarr.
Ai tha se shumė nga viktimat u dogjėn deri nė atė masė, saqė nuk njiheshin mė dhe se numri i viktimave mund tė ishte mė i madh.

Besohet se tė vdekurit ishin nė radhėt e teknikėve civilė dhe shkencėtarėve.

Raketa pritej tė nisej nė hapsirė ditėn e hėnė nga baza e Alkantaras nė Oqeanin Atlanatik.
 
 
Bush parashikon mė shumė forca ndėrkombėtare nė Irak
 
Uashington, 23 gusht 2003 -Presidenti Bush ka parashikuar se mė shumė trupa nga vende tė tjera do tu bashkangjiten forcave amerikane nė Irak, ndėrkohė qė vazhdojnė bisedimet nė Kombet e Bashkuara pėr zgjerimin e pranisė ndėrkombėtare atje. Ai tha se administrata e tij po punonte me OKB-nė pėr tė kėrkuar njė pėrhapje tė gjerė.

Por, ai nuk pėrmendi kėrkesėn e bėrė nga disa vende pjestare tė OKB-sė, pėr njė hapsirė mė tė madhe nė proēesin e vendim-marrjes nė Irak.
 
 
Pėr nė Brazil u pėrcoll trupi i pajetė i Serzho de Melos
 
Bagdad, 23 gusht 2003 - Me njė ceremoni rasti pėr nė Brazil u pėrcoll trupi i pajetė i Serzho de Melos, ish i dėrguari i Kombeve tė Bashkuara nė Irak. De Melo u vra para tri ditėsh, nga pasojat e shpėrthimit tė fuqishėm qė goditėn zyrat e organizatės botėrore nė Bagdad.
 
Nė mesin e zyrtarėve tė lartė qė morėn pjesė nė kėtė ceremoni ishin edhe administratori amerikan civil i Irakut, Pol Bremer, anėtarėt e Kėshillit qeverisės tė Irakut, gjenerali amerikan Rikardo Sanēez dhe Romero Lopes da Silva, udhėheqės i misioneve humanitare nė Irak.
 
 
Anan: Shumė vende anėtare do tė dėshironin zgjerimin e rolit tė OKB-sė nė Irak
 
Nju Jork, 23 gusht 2003 - Sekretari i pėrgjithshėm, Kofi Anan tha sot se "shumė vende anėtare do tė dėshironin ta shihnin zgjerimin e rolit tė Kombeve tė Bashkuara nė Irak. Kofi Anani shpjegoi edhe pėr veprimet e mundshme tė Kėshillit tė Sigurimit lidhur me Irakun.
 
"Nuk pėrjashtohet qė Kėshilli i Sigurimit do tė mund tė vendoste pėr transformimin e operacionit nė Irak nė njė mandat tė Kombeve tė Bashkuara pėr njė forcė shumėkombėshe" – tha sekretari i pėrgjithshėm Kofi Anan, pas takimit qė pati me ministrin e punėve tė jashtme tė Britanisė, Xhek Stro.

Zoti Stro tha se "nga kolegėt e tij nė Kėshillin e Sigurimit kishte kėrkuar arritjen e njė konsensusi, e jo qė tė pėrcaktojnė normative. "Ajo qė ne diskutuam, para se gjithash, ishte se cila do tė jetė etapa e ardhshme nė Irak.
 
Pra, si mund tė bashkohet Kėshilli i Sigurimit pėr ta forcuar mandatin e Kombeve tė Bashkuara" – tha me kėtė rast, ministri i jashtėm britanik, Xhek Stro.
 
 
Rreth 500 ushtarė tė Bullgarisė arritėn dje nė Irak
 
Sofje, 23 gusht 2003 - Rreth 500 ushtarė tė Bullgarisė arritėn dje nė Irak pėr tė marrė pjesė nė misionin paqeruajtės, ka kumtuar ministria e mbrojtjes. Ushtarėt bullgarė do t'i bashkohen forcės prej 9 mijė trupash qė kryesohet nga Polonia dhe qė mbikqyret nga marina e Shteteve tė Bashkuara. Nė kėtė forcė marin pjesė ushtarėt e 22 vendeve.
 
 
Turqia mund tė dėrgojė paqeruajtės nė Irak
 
Stamboll, 23 gusht 2003 - Ministri i jashtėm turk, Abdullah Gul, deklaroi se Turqia mund tė dėrgojė paqeruajtės nė Irak. Gul ka thėnė pėr njė gazetė vendase se ushtarėt turkė do tė shkojnė nė Irak pėr ta ndihmuar rindėrtimin e tij dhe jo si pushtues.
 
Udhėheqėsit mė tė lartė politikė dhe ushtarakė turkė e kanė diskutuar sot kėrkesėn e Shteteve tė Bashkuara pėr dėrgimin e 1mijė ushtarėve turkė nė Irak, mirėpo kjo kėrkesė pritet tė miratohet nga parlamenti.
 
 
Bush bllokon fondet e 6 liderėve tė grupit militant palestinez Hamas
 
Uashington, 23 gusht 2003 - Presidenti amerikan, Xhorxh Bush sot ka shpallur bllokimin e fondeve tė 6 liderėve tė grupit militant palestinez Hamas dhe tė pesė organizatave, qė akuzohen se financiarisht e mbėshtesin kėtė grup.

Presidenti Bush ka bėrė tė ditur se ky veprim ėshtė bėrė pėr shkak tė sulmit tė fundit vetė-vrasės nė Jerusalem, nė tė cilin u vranė 20 persona.

 

Copyright©2000-2003 Trepca.net - Tė gjitha tė  drejtat e rezervuara.