OPINIONE

   
23.08.2003 - Trepca.net

LEKSION AMERIKAN MBI NACIONALIZMIN


23 gusht 2003 / Ilir SECI

Zhvillimet e fundit ne bote dhe lufta ne Irak jane ne qender te gjykimit nderkombetar per vete rendesine dhe precedentet e shkaktuar kur SHBA-te dhe Britania treguan forcen e tyre vendimmarrese pa llogaritur Kombet e Bashkuara dhe organizmat e tjera nderkombertare,me ç'rast bota mori shume leksione mbi politiken e re qe eshte duke u sendertuar pas ardhjes se Xhorxh.W.Bush ne Shtepine e Bardhe. Nga kjo seri leksionesh eshte per t'u veçuar efikasiteti ne politike duke shkurtuar zvarritjet e pafundme burokratike te cilat jane karakteristike per administratat e majta dhe marrja e vendimeve bazuar ne gjykimin sa me racional. SHBA-te e sotme jane shume me te prera se ne administratat e tjera kur pritej shume derisa merrej nje vendim duke shkaktuar shume e shume trazira ne bote,sic qene rastet e lufterave ne Kroaci e Bosnje dhe ne fund ne Kosove.

Asokohe administrata e Klintonit dhe Bashkimi Evropian mateshin shume deri sa te gjenin nje te mesme sepse te dy palet kishin po te njejtat parime te majta e ne kete lloj hezitimi gjenin sheshin per te vepruar kriminelet e tipit Karagjiç i cili e pat thene troç ne nje interviste te tijen ne vitin 1994 "Derisa te zgjohen burokratete e Brukselit e te OKB-se une do te kem mbaruar pune!".Ashtu edhe ndodhi ne te vertete Karagjiçi vrau e preu sa e sa te pafajshem neper Bosnje e organizmat te cilat ishin per te ndaluar kete lloj spastrimi etnik mbanin tubime te pafundme kunder luftes e kunder krimit.

Tashme SHBA ka nje tjeter administrate dhe nje tjeter mentalitet i cili eshte katerciperisht i kundert me mentalitetin e BE-se sa i takon qasjes ne krizat e reja pas 11 shtatorit 2001, ky qendrim konsiston ne ate qe mos te lejohen me te lulezojne Karagjiçe e Millosheviçe ne bote por te nderyhehet me kohe para se kjo gangrene te sulmoje pjesen e shendoshe te njerezimit! Ketu edhe jane ndare sot SHBA dhe BE, Amerika ben nje nderhyrje qe te shpetoje njerezimin, BE sugjeron te nderhyhet vetem ndihme humanitare si puna e atij mjekut freng i cili kishte ate teorine e famshme se"i semuri mund te sherohet edhe duke i thene se eshte me mire!".E nga ky lloj diversiteti per shkrimin e sotem eshte me interes te shikohet nje tjeter leksion qe eshte dhene keto dite anembane SHBA-ve,leksion te cilin ne shqiptaret duhet ta marrim te plote!

Ne kohen para luftes ne Irak, gjate kohes kur zhvillohej kjo lufte si dhe pas mbarimit te saj kombi amerikan tregoi nje model te pashoq nacionalizmi te cilin shumekush as qe e kishte imagjinuar qe te ngjase ne kete vend! Imagjinuar si nje shtet multinacional ku jane te mirepritur te tere askush nuk e priste kete sepse "modernistet" e kishin propaganduar kete shtet si model kozmopolitizmi!?

Po ja qe nuk qenkerka ashtu, SHBA-te jane shume nacionaliste dhe per me teper me shume se te tjeret e kjo ka shpjegimet e veta. Amerikanet e thjeshte e ata qe jane ne drejtim te ketij shteti njohin interesin e vet dhe dine ta mbrojne ate kur u nevojitet edhe me koke e keshtu tregojne se tere ato perralla per kozmopolitizma e paçavure tjera jane vetem muhabete pa buke qe sherbejne si temjan per nomatisjen e kombeve naive! Interesi i thjeshte e deri tek ai mbarekombetar jane paresore tek secili amerikan dhe kete e deshmuan atyre diteve kur mbeshteten qeverine e tyre ne fushaten kunder Irakut,ameriaknet jane njerez te cilet njohin interesin e tyre dhe dine ta mbrojne kur eshte e nevojshme.

Gjate atyre diteve ata qe jetojne ne SHBA e kane pare dhe ndjere kete ndjenje amerikane te mbeshtetjes dhe uniformitetit te qendrimit ne krah te qeverise se tyre,neve qe jetojme ketu jemi deshmitare te ndjenjes antifranceze qe ka mbuluar anembane SHBA-te deri ne ate shkalle sa edhe emertesat me rrenje franceze jane flakur! Deri ne nivelet e thjeshta qe nga McDonald's i famshem i cili asortimentit ushqimor "french fries" ia nderrroi emertesen "freedom fries" apo asortimentin tjeter "french toast" e nderroi me "freedom toast"!

Kjo fushate nuk u ndal me aq, te pakenaqur me mosmirenjohjen frenge amerikanet e thjeshte kane bojkotuar sot gjithe restorantet e njohura franceze te njohura si klasi i pare dhe i kemi pare pronaret e tyre te qahen ne TV se po falimentojne nga kjo. Amerikanet arriten qe te bojkotojne deri edhe vererat e famshme franceze superioriteti i te cilave njihet boterisht e kjo eshte bere si fryme kolektive ne mbare SHBA me ç'rast bota mori edhe nje tjeter shembull nacionalizmi qe pak kush e kishte imagjinuar me pare. E gjithe kjo per shkak te diversitetit ne mes te dy qeverive e cila u pasua me nje reagim kolektiv ne SHBA gje qe tregon nje shembull shume domethenes per ne shqiptaret ne veçanti! Pas vitit 1945 vendi yne pat sundimin komunist dhe ne keto vite u be shplarja sistematike e trurit me detergjentet ruse te sllavokomunizmit duke e zhveshur shqiptarin e shkrete nga çdo ndjenje atdhetarie e kjo eshte nje drame me vete e cila patem shpresen se me shembjen e atij sistemi do merrte fund.

Por fatkeqesisht edhe pas vitit 1991 kur kujtuam se gjerat ndryshuan nuk pat ndonje permiresim kjo sepse te njejtet teoriciene te shplarjes se trurit ne stilin rus e kapen prape stafeten e pasi u konvertuan ne demokrate, socialdemokrate ,republikane apo ku iu dha urdher te rreshtoheshin nisen te shplajne trurin shqiptar kete radhe me idene e kozmopolitizmit. Te njejtet pinjolle te kuq rroken penat e filluan fushatat per te sensibilizuar shqiptaret me idetete e "botes se re" kozmopolite sipas fantazive perverse qe i kishin krijuar ato. Duke sjelle modele qe do kishin influence me se shumti ata paraqisnin SHBA-te duke theksuar ne ate qe ky eshte komb i ri eshte multinacional,etj.

Meqe deri atehere SHBA-ve nuk i kishte rene rasti te tregonte shpirtin e vet spekulantet kishin hapesire te vepronin e kjo zgjati deri me 2001 ne shtatorin e te cilit u goditen dy kullat binjake.Qe prej asaj kohe keta teoricien jane zhdukur e nuk ndihen me teorite e "kozmopolitizmit" jane shembur bashke me ato dy kulla e shqiptaret duhet te pyesin se ku jane tash ato propagandues te ideve internacionaliste!?

Ku vane tere ato shembuj te sjelle se bota po shkon drejt uniformitetit,njesimit,e nuk ka me vend per nacionalizem si nje shfaqje primitive!?Pergjigjia eshte e thjeshte,nuk kane me argumente, sepse nacionalizmi eshte identitet,eshte ndjenje qe buron nga vete qenia e nje kombi e paraqitet ne te parin rast kur ky identitet,kjo qenie kercenohen e eshte reagim me se normal. Kete leksion duhet ta marrin sot shqiptare e duhet te fshijne tere ato vite shplarje truri ala-sllavoruse e ala-kozmopolite, eshte shembulli me i mire per t'u marre pikerisht SHBA-te si model demokracie per boten!Ishte e turpshme e pa kurrfare justifikimi diplomatik ajo qe ndodhi ne parlamentin shqiptar kur socialistet mbajten nje minute zie per kryeministrin e vrare serb Gjingjiç!?

Çfare justifikimi munden te gjejne socialistet shqiptare ne kete akt kur Gjingjiç eshte serb dhe nga kombi i tij jane vrare e masakruar mijera te pafajsme gra e femije dhe ai deri me sot nuk ka kerkuar qofte edhe formalisht nje here te falur!? Kaq shpejt u dashkan harruar ata njerez qe nuk jane masakruar para njeqind vjetesh,por para kater vjetesh ne kohen kur socialistet shqiptare qene pushtet!Ishte po ai kryeminister serb i cili po levizte gjithe guret qe te perfshinte edhe njehere Kosoven ne strukturat e reja serbo-malazeze pra po bente nje tjeter perpjekje shoviniste ndaj Kosoves edhe pse e maskuar si levizje demokratike serbe.

E per kete mbajne zi kozmopolitet tane ne Tirane duke harruar aq shpejt gjakun e shqiptareve te masakruar edhe me tre breza! Moderne e jo shaka?!Nga ana tjeter edhe pse qeverite e njepasnjeshme gjermane kane kerkuar falje per krimet e kryera ndaj izraeliteve edhe sot e kesaj dite Izraeli bojkoton çdo lloj prodhimi gjerman ne nje kohe kur gjithe bota e di superioritetin e ketyre produkteve! Po ne si u dashka te reagojme ne rastin tone kur serbet ne fushaten e tyre ne Kosove jane barazuar ne shume pika me nazistet duke bere ato krime qe e detyruan tere boten qe te reagonte siç reagoi NATO ne 1999!

Por edhe ne ate kohe grekofili Paskal Milo si Minister i Jashtem pat shprehur keqardhje sepse Beogradi pati prere maredheniet me Shqiperine,Milo atebote qe shprehur:"ne nuk i kemi dhene rast te prese keto maredhenie!",nje deklerate e cila ishte me e shpifura ne historine e diplomacise,ne nje kohe kur serbet kishin perzene me shume se nje milion shqiptare nga trojet e veta!Tash serish po keta socialiste me kete veprim qe bene na kujtojne parlamentin e 1924 kur mbajti zi per Leninin! Dhe te mendosh qe qeveria socialiste eshte rreshtuar ne koalicionini e vendeve pro SHBA-ve, rreshtim i cli eshte shume i dyshimte po te llogaritet tere ajo depozite e trasheguar antiamerikane qe ka Partia Socialiste edhe ne historine me te re pluraliste kur deputetet si F.Abdiu protestonin ne vitin 1994 kunder lejimit te ardhjes se amerikaneve ne bazat tona ushtarake!

Shikojeni si reagon sot kjo qeveri pas deklerates se P.Majkos i cili beri deklarimin me shqiptar ne historine e politikes se re ne kushtet e pluralizmit!Menjehere kercyen perpjete per t'u distancuar nga kjo deklerate socialistet e Nanos,u tremben ithtaret e "Ballkanit te ballkanasve",fjala shqip se ne shqiptaret duhet te shprehemi me nje gjuhe i beri te ndjehen keq!E megjithate po e zeme se socialistet jane bere proamerikane por ne rast se jane pro Amerikes atehere le te ndjekin shembullin e saj ne gjithe planet le te reagojne ashtu si reagoi kombi amerikan ne ditet e luftes apo dhe pas kesaj lufte!

Copyrightİ2000-2003 Trepca.net - Të gjitha të  drejtat e rezervuara.