23.08.2003 - Trepca.net

Nga seminari rajonal “Tė ndėrtojmė miqėsinė”


23 gusht 2003 / Ēerēiz LOLOĒI
  
   
Dje paradite nė njė nga sallat e Hotel “Adriatik” nė Plazhin e Durrėsit u zhvillua seanca e Takimit tė parė ballkanik “Tė ndėrtojmė miqėsinė”.
 
Nė kėtė veprimtari merrnin pjesė Presidenti i Republikės, zoti Alfred Moisiu, Kryetari i Kuvendit Popullor, Servet Pėllumbi, ministra, deputetė, pėrfaqėsues tė partive politike si dhe tė ftuar politikanė tė vendeve ballkanike e europiane, Presidenti maqedonas Trajkovski, Kryeministri i Kosovės Bajram Rexhepi, zv/presidenti i Bundestagut gjerman Norbert Lambert, kongresmenė amerikanė, etj.
 
Nė fjalėn e tij pėrshėndetėse Presidenti Moisiu e ka cilėsuar aktivitetin njė nismė pozitive dhe nė pėrputhje tė plotė me vullnetin politik tė shtetit e tė shoqėrisė shqiptare pėr zgjerimin e lidhjeve miqėsore me tė gjithė popujt e shtetet e rajonit.
    
Nė fjalėn e tij Presidenti vuri nė dukje se ka akoma shumė rrugė dhe punė pėr tė bėrė nė Ballkan, nisur nga shqetėsimet e reminishencave tė sė kaluarės, qė ende shfaqen nė disa politikanė e shtetarė ballkanas, tė cilėt pėr tė fituar mbėshtetjen e ekstremistėve nuk shkėputen nga ato mentalitete e praktika qė e kanė penguar orientimin euro-atlantik tė rajonit tonė. “Dimensioni human i politikės dhe politikanėve, besimi te zoti e drejtėsia, janė ato vlera qė mundėsojnė ushtrimin e pushtetit me vėmendje e dhembshuri pėr njerėzit e thjeshtė. Kjo do tė sillte njė kthesė tė ndjeshme nė jetėn politike dhe atė shoqėrore tė rajonit tonė, gjithė vendeve tona”, pėrfundoi fjalėn etij nė kėtė takim Presidenti Moisiu.
 
 
Takimet e Moisiut
 
   
Presidenti Moisiu u takua me Presidentin maqedon Trajkovski, kongresmenė amerikanė dhe me nėnkryetarin e parlamentit gjerman Lammert.
 
Nė bisedime me homologun maqedonas, Presidenti Moisiu vlerėsoi rėndėsinė e mbajtjes sė kėtij Takimi nė Tiranė si njė shprehje tjetėr e vullnetit dhe kontributit tė vendit tonė nė rritjen e paqes, miqėsisė dhe stabilitetit rajonal. Dy Presidentėt ndanė pikėpamje tė pėrbashkėta pėr nivelin e shkėlqyer tė marrėdhėnieve, si edhe angazhimin pėr tė vijuar punėn nė thellimin e mėtejshėm tė tyre.
 
Gjatė bashkėbisedimit me kongresmenėt amerikanė, Presidenti Moisiu theksoi rėndėsinė e takimit tė sotėm i cili sipas tij, “synon tė shėrojė plagėt e tė kaluarės” duke mbledhur nė tė njėjtėn tavolinė pėrfaques tė lartė shqiptarė, serbė, malazezė, maqedon, etj.
  
Presidenti vlerėsoi lart ndihmėn dhe mbėshtetjen amerikane duke nėnvizuar faktin se SHBA i u ndodh nė krah Shqipėrisė dhe shqiptarėve nė momentet mė tė vėshtira.
 
Ai evidentoi faktin se, shqiptarėt nė tėrėsi kanė konsideratė tė veēantė pėr SHBA-nė dhe janė tė angazhuar pėr tė vijuar punėn nė rrugėn e zhvillimit, paqes dhe stabilitetit rajonal. Nga ana e tyre, kongresmenėt nė emėr tė qeverisė sė SHBA shprehėn falenderimet dhe mirėnjohjen pėr mbėshtetjen qė Shqipėria i ka dhėnė SHBA-sė nė luftėn kundėr terrorizmit ndėrkombėtar, duke dėrguar edhe njėsi ushtarake nė Irak.
 
Gjithashtu, vlerėsime tė larta ata bėnė dhe pėr punėn dhe angazhimin e Presidentit tė Republikės nė krijimin e njė realiteti tė ri nė Shqipėri, si edhe pėr rolin e tij aktiv nė rritjen e miqėsisė e bashkėpunimit rajonal. Kongresmenėt shprehėn vullentin dhe interesimin direkt tė tyre pėr thellimin e marrėdhėnieve dypalėshe nė tė gjitha fushat. Vlerėsime pozitive pėr Takimin u bėnė edhe nė bisedėn me zvkryetarin e parlamentit gjerman Lammert. Vullneti i pėrbashkėt pėr zgjerimin e marrėdhėnieve dypalėshe, dhe veēanėrisht nė ato drejtime qė lidhen me pėrpjekjet e Shqipėrisė pėr integrimin europian u shpreh nė bashkėbisedimin tė Presidentit Moisiu me personalitetet gjermane
  
 
Nė Ballkan na duhet qė tė falim
 
Alfred Moisiu
  
Ėshtė kėnaqėsi pėr mua qė tė flas nė Takimin e parė ballkanik “Tė ndėrtojmė miqėsinė”. Jam i lumtur qė tė pranishėm janė Presidenti Trajkovski, ministra, kongresmenė e miq tė nderuar nga SHBA si dhe politikanė tė vendeve ballkanike e europiane.  Kjo ėshtė njė nismė pozitive dhe nė pėrputhje tė plotė me vullnetin politik tė shtetit e tė shoqėrisė shqiptare pėr zgjerimin e lidhjeve miqėsore me tė gjithė popujt e shtetet e rajonit. Marėdhėnia e njerut nė raport me zotin, nuk ėshtė e re. Dėmi mė i madh gjatė 45 vjetėve tė diktaturės sė ashpėr komuniste ėshtė shkatėrrimi i njeriut. Gjithashtu, kjo ėshtė njė formė tjetėr e shprehjes sė qartė tė frymės sė re tė mirėkuptimit dhe tė bashkėpunimit qė po zė vend pėrditė e mė tepėr nė rajonin tonė. Nė kėto takime ne njihemi mė mirė me njėri-tjetrin, zemė miq tė rinj. Populli ynė thotė mė mirė njė mik se sa njė ēiflik. 
 
Asnjė brez tjetėr qytetarėsh dhe politikanėsh nuk i ka pėrjetuar konfliktet e luftėn si pasojė e ndarjeve etnike mė shumė se sa brezi i sotėm i qytetarėve dhe politikanėve tė Ballkanit Perėndimor. Katėr luftrat e dekadės sė fundit me humbjet dhe dhimbjet e jashtėzakonshme njerėzore e materiale, janė ende tė freskėta nė kujtesėn tonė. Ato nuk mund tė mos na vlejnė pėr tė kuptuar qartė se sa i lartė ėshtė ēmimi i ndarjes etnike, dhunės dhe projekteve nacionaliste. Brezi i ynė mund tė jetė i pafat qė i takoi tė pėrjetonte luftėn, por ne mund tė kemi fat qė na jepet rasti pėr tė ndėrtuar paqen. Kėtė mundėsi ne duhet ta shfrytėzojmė dhe nuk duhet ta lejojmė qė tė shpėrdorohet.
 
Ėshtė rasti tė gėzohemi kur shohim tendenca e zhvillime nė tėrėsi demokratike nė tė gjitha vendet e rajonit, qė udhėheqėsit e vendeve tona tė takohen vazhdimisht me njėri tjetrin si dhe qė barrierat ndarėse tė sė kaluarės po zėvendėsohen nga nisma tė dobishme bashkėpunimi politik, ekonomik dhe kulturor. Samiti i Ohrit i pesė vendeve tė Marrėveshjes sė Asociim - Stabilizimit, Samiti i pėrbashkėt i Selanikut midis BE-sė dhe Ballkanit Perėndimor, Samiti trepalėsh nė Tiranė, Karta “Adriatik 3” si dhe samitet dy ose shumėpalėshe nė kuadėr tė projekteve ekonomike e politike, pėrbėjnė njė bazė tė mirė pėr rritjen dhe forcimin e paqes dhe tė stabilitetit nė rajonit tonė tė shumėvuajtur. Mund tė themi me modesti se shqiptarėt kanė trashėguar brez pas brezi faljen. Shqiptarėt dinė tė falin dhe ftoj popujt e Ballkanit tė falin. 
 
Shteti shqiptar ėshtė i vendosur pėr realizimin e synimit tonė tė pėrbashkėt: forcimin e miqėsisė, bashkėpunimit, paqes dhe zhvillimit tė qėndrueshėm nė kėtė pjesė tė Europės. Themeli i kėtij ndryshimi historik ėshtė vullneti dhe dėshira e vetė banorėve tė vendeve tonė qė tė jetojnė nė paqe e harmoni me njėri tjetrin. 
 
Unė mund t’ju them se vetėm gjatė vitit tė fundit zoti Trajkovski dhe unė kemi zhvilluar takime e bisedime numerikisht mė shumė sesa tė gjitha takimet e bisedat e bėra nga presidentėt e dy vendeve marrė sė bashku nė dekadėn e fundit. Po kėshtu tė shpeshta dhe tepėr tė frutshme kanė qenė takimet qė unė kam patur gjatė vitit tė fundit me Presidentin e Kroacisė, zotin Mesiē. Me tė dy presidentėt kemi ndėrtuar raporte qė shkojnė pėrtej atyre zyrtare, raporte njerėzore. Nuk mund tė lė pa pėrmendur takimin edhe tonė tė fundit pėr “Korridorin 8” me zotin Parvanov dhe zotin Trajkovski. Ai dha njė mesazh tė qartė se aq sa janė tė rėndėsishme komunikimet tona pėrmes projekteve si ky i transportit, po aq nė mos mė tepėr i rėndėsishėm ėshtė komunikimi njerėzor midis politikanėve. Unė po ashtu i kam gjetur me vlerė edhe tė dobishme takimet e kėtyre muajve tė fundit me Presidentin e Serbi – Mali i Zi, zotin Maroviē. Kėto takime janė pasuar nga takime tė kryeministrave, tė ministrave dhe tė parlamenteve tė vendeve tona.
 
Nga ana tjetėr nuk mund tė mos na shqetėsojnė reminishencat e sė kaluarės qė ende shfaqen nė disa politikanė e shtetarė ballkanas, tė cilėt pėr tė fituar mbėshtetjen e ekstremistėve nuk shkėputen nga ato mentalitete e praktika qė e kanė penguar orientimin euro-atlantik tė rajonit tonė. Kjo dėshmon se kemi akoma rrugė dhe shumė punė pėr tė bėrė nė Ballkan. Sfidat e reja kėrkojnė qė tė gjithė politikanėt e Ballkanit tė mėsohen tė shikojnė pėrpara dhe jo prapa. Kjo ėshtė shumė e rėndėsishme.
 
Ballkani paraqet njė mozaik tė pasur vendesh, popujsh, grupesh etnike, besimesh fetare dhe kulturash. Nė njė mjedis tė tillė nuk ėshtė e vėshtirė tė nxitėsh tensione dhe konflikte. Por ne kemi njė fjalė tė urtė qė thotė se “nuk ka lajm mė tė mirė sesa tė shkosh mirė me fqinjin”. Pėr njerėzit e vendeve tona, njė takim si ky i sotmi, padyshim qė ėshtė njė lajm i mirė. Nuk e gjej tė tepėrt tė them njė shprehje shqiptare se mikun dhe shokun mund ta zgjedhėsh, por fqinjin ta jep Zoti. Pra Zoti kėtė zgjedhje ka bėrė ; prandaj tė ndėrtojmė marrėdhėnie tė mira.
 
Ne nė Shqipėri kemi njė shembull mjaft pozitiv tė tolerancės dhe harmonisė midis njerėzve me pėrkatėsi besimesh tė ndryshme. Gjykoj se, popujt tanė nė pėrgjithėsi kanė dėshmuar tolerancė fetare, ndaj ėshtė e rėndėsishme qė politikanėt ta rrokin kėtė vlerė tė popujve dhe ta promovojnė atė mė tej. Para Zotit tė gjithė jemi tė barabartė. Ėshtė pėr t’u pėrmendur dhe nė kėtė rast toleranca shqiptare. Unė mund tė pėrmend shembullin e familjes sime me lidhje martesore me besime tė ndryshme qė bashkėjetojnė nė harmoni dhe shembull si ky ka nė kėtė sallė dhe janė tė shumtė nė nė vendin tonė. 
 
Jam i bindur se takime tė tilla ndihmojnė nė krijimin e njė mjedisi tė ngrohtė e produktiv, qė kontribuon nė rritjen e sigurisė, zhvillimin ekonomik, lėvizjen e lirė tė njerėzve dhe hapjen e njė prespektive reale paqjeje e mirėkuptimi midis vendeve tona. Mbi tė gjitha, besoj se dimensioni human i politikės dhe politikanėve, besimi te zoti e drejtėsia, janė ato vlera qė mundėsojnė ushtrimin e pushtetit me vėmendje e dhembshuri pėr njerėzit e thjeshtė. Kjo do tė sillte njė kthesė tė ndjeshme nė jetėn politike dhe atė shoqėrore tė rajonit tonė, gjithė vendeve tona.. 
 
Ky ėshtė mesazhi qė marrim dhe zhvillojmė nė takimin e sotėm, kjo ėshtė sfida e jonė e pėrbashkėt nė shekullin e ri. Jam i bindur se pėrmbushja me sukses e saj do tė sjellė ndryshime tė mėdha, nė dobi tė zhvillimit, paqes dhe harmonisė pėr tė gjithė rajonin. 

Copyright©2000-2003 Trepca.net - Tė gjitha tė  drejtat e rezervuara.