OPINIONE

   
23.08.2003 - Trepca.net

Koment

Zėrat e zvargur dhe fitorja e opozitės


Tiranė, 22 gusht 2003 / Ēerēiz Loloēi
 
Ditėt e fundit nė shtypin shqiptar por edhe nė shumė biseda jopublike, tipik pėr mentalitetin gjysmėmejhanor, janė shtuar zėrat kritikė kundėr strategjisė sė opozitės pėr garėn e zgjedhjeve vendore dhe veēanėrisht kundėr pėrcaktimit qė ka bėrė Partia Demokratike dhe dr. Sali Berisha pėr tė dalė pothuaj e vetme nė konkurimin pėr qeverisjen vendore; mė aktivėt nė kėto zėra kanė qenė ato tė Sabri Godos, tė Lazėr Stanit dhe tė Tritan Shehut.
 
Tė njėjtėn skemė ka aplikuar edhe partia tjetėr kryesore e pozitės, Partia Socialiste qė ėshtė lehtėsuar mjaft nga partitė aleate dhe del si kundėrshtare e drejtpėrdrejtė e demokratėve, por kjo nuk ka gjetur kurrfarė kontestimi. Se ēfarė mendon Tritani dhe Stani, tė dy drejtues kryesorė tė PDr, kur ende nuk e ka thėnė fjalėn e fundit Genc Pollo, ėshtė punė e tyre, por mė i pashpjegueshėm ėshė kriticizmi i vazhdueshėm i "plakut tė urtė" Godo, kryetar i Asamblesė sė Republikane, parti kjo nė koalicion me Berishėn pėr pushtetin vendor!
 
Skema e re e dy partive kryesore vjen pas njė realiteti tė ri nė spektrin politik shqiptar, (nė fakt nė katėr zgjedhjet e pėrgjithshme parlamentare dhe po nė katėr zgjedhje pėr pushtetin lokal kanė qenė vetėm PD she PS qė janė ndeshur me njera - tjetrėn nė njė kuadėr tė dyshimtė ligjor e infrastrukture zgjedhore), pėrkthehet thjesht si degjenerim i minisubjekteve dhe i lidershipit tė tyre, si njė heqje dorė nga pushtete parazite tė pavotuara askund por tė kamufluara nga tryezat partiake dhe nga forma tė tjera jokonkurrente. Pėrpos tyre, kodi i ri elektoral dhe evoluimi i elektoratit shqiptar, mė sakt, mendėsia e anėtarėsisė demokrate/socialiste apo e asaj pjese qė quhet opozitė e heshtur dhe abstenuese, kėrkojnė njė ballafaqim tė dy partive kryesore duke mos u shqetėsuar mjaft se kė marrin apo largojnė ato si aleatė.
 
Pėrballja me koalicione partiake, nė tė gjitha zgjedhjet e diskutueshme tė pėrgjithshme dhe vendore, pėrveē njė imazhi bashkues dhe mosrrjedhje vote, nuk ka sjellė gjė tjetėr pozitive qė mund tė rimerrej nė konsideratė edhe pėr zgjedhjet e pritshme tė 12 tetorit. Nuk do tė ishte keq qė PS tė ruante aletatėt e mėparshėm tė 1997-ės, nuk do tė ishte gjithashtu e dėnueshme qė PD tė hynte si grupim "Bashkimi pėr Fitore" duke integruar brenda saj edhe Partinė e z. Pollo dhe tė z. Shehi, por zėrat paragjykues nė njė skemė qė ende nuk ėshtė provuar, pėrveēse tė tejkaluar duken edhe jodashamirės.
  
Nga ana tjetėr lėshimi pa kriter i posteve nė tė majtė dhe nė tė djathtė, apo eksperimenti parazgjedhor me falje deputetėsh prej dy partive mė tė mėdha nė vend, nuk ka rezultuar nė gjė tjetėr pėrveē se me kriza tė panevojshme brenda koalicioneve dhe me njė luftė tė paetikshme mė mediat e shumta.
 
Ndryshe nga ēfarė pėrshkruhet nga individė jo shumė pėrfaqėsues dhe nga personazhe qė telefonojnė redaksive pėr tė qenė prezentė qoftė edhe me njė foto, Partia Demokratike ka fituar mjaft terrene qė nisin nga ato elektorale e deri te ato euro-atlantike.
 
 
Terreni elektoral
 
Nė njė situatė konkurimi tė PD-sė me aletatėt qė konsiderohen si tė djathtė, nuk do tė buisnin edhe zėrat kontestues tė Godos, Stanit, Tritanit, qė nuk kanė sesi tė mos reflektojnė edhe rreshtimin partiak nė formacione politike relativisht tė vogla dhe pa ndonjė ndikim tė ndjeshėm. Nė kėtė stad konkurimi, mė shumė se kontestimi i njė skeme tė demokratėve, zotėrinjtė e sipėrshėnuar lypset tė shpjegojnė se sa pėrmbushet qėnėsia e tyre e djathtė, se sa kontribuojnė kėto subjekte pėr largimin demokratik tė socialistėve duke dalė me kandidatura nė disa kryeqendra qė kanė qenė bastione tė fitores sė demokratėve edhe nė fushata tė manipulimit masiv tė votės. Partia Demokratike nė njė opozitė realitivisht tė gjatė dhe tė pamerituar, ndryshe nga ēpretendojnė Stani, Godo dhe Tritani, ka fituar shumė terrene qė garantojnė njė fitore tė konsiderueshme nė zgjedhjet lokale dhe qė parathonė njė stinė pėr zgjedhje tė parakohshme parlamentare.
 
Tė gjitha sjelljet dhe veprimet politike tė opozitės kryesore, tė ngjashme me shumė parti simotra nė perėndim dhe nė formacionet europiane ku PD ėshtė anėtare me tė drejta tė plota, kanė shkuar nė favor tė riardhjes sė saj nė pushtet, fillimisht nė atė lokal dhe pasandaj nė pushtetin qėndror. PD ka qenė zėdhėnėsja e shqetėsimeve dhe problematikės qė kanė pasur shqiptarėt pa dallim pėrkatėsie dhe bindje politike;  ajo ka qenė nė radhėt e para tė denoncimit keqqeverisjes dhe pėr mosfunksionimin si tė pavaruara tė pushteteve tė tjera, pėr nivelet e larta tė korruptimit tė administratės sė lartė, pėr luftėn kundėr trafikimit tė qėnieve njerėzore dhe trafiqeve tė origjinės apo ato rajonalė, pėr mbrojtjen e lirive dhe tė tė drejtave mė elementare e deri te hallet e pėrditshme tė kategorive tė ndryshme shoqėrore. Tė gjitha konstatimet e dhe rezervat e opozitės, posaēėrisht tė Partisė Demokratike, kanė gjetur pasqyrim nė tė gjitha raportet ndėrkombėtare pėr Shqipėrinė cka do tė thotė edhe njė rivlerėsim i saj nė kancelaritė perėndimore.
 
Pranimi i pėrgjegjėsive pėr lejimin e firmave piramidale si dhe zbardhja e sė vėrtetės rreth implikimit nė to, kėrkimi ndjesė pėr zgjedhjet e kontestuara tė 1996-ės, i ka dhėnė njė dimesion tjetėr opozitės nė sy tė shqiptarėve dhe jo vetėm elektoratit dhe pjesės militante tė saj. Tek e fundit pėrzgjedhja e kandidaturave demokrate, tė ardhur kryesisht nga radhėt e intelektualėve dhe tė biznesmenėve tė suksesshėm, pėrveē veprimit politik tė forcės politike qė i kandidon sjell njė backgraund shtesė nė fitoren e vjeshtės.
 
 
Terreni shtetndėrtues
 
Sjellja e opozitės shqiptare, veēanėrisht e Partisė Demokratike, nė mungesė tė njė tradite politike nė pluripartizėm, ka qenė e prirur edhe nė ndėrtimin e disa institucioneve tė tejdegjeneruara dhe tė varura tėrėsisht nga njė pjesė e spektrit politik. Pa u hallakatur nė tė gjitha aksionet e pesėvjecarit tė fundit, zgjedhja e presidentit konsensual qė u kurorėzua me pranimin e dr. Alfred Moisiut nė krye tė shtetit shqiptar, ishte njė kėmbėngulje e parreshtur e PD-sė.
 
Nė njė plan tė ngushtė partiak, opozita mund tė gjente edhe njė rrugė tjetėr, atė tė mosmarrjes pjesė nė rizgjedhjen e presidentit, por pikėrisht ky veprim i saj pati njė suport tė fuqishėm brenda dhe jashtė vendit. Njė opozite qė i ishin rrėmbyer padrejtėsisht votat, (edhe nga sigla jo shumė e moralshme), qė fitonte deputetė nė terren por i humbte nė gjykatė kushtetuese, qė u gjend pėrballė njė ushtrie shtetėrore qė niste nga SHIK e pėrfundonte te kamatmarėrsit e ujit nė funksion tė leminimit tė saj, pak mund t'i interesonte qė nė kėtė parlament tė emėruar tė gjente pikė qetėsie pėr tė dhėnė konsensus pėr figurėn numėr Njė tė shtetit. PD kėtė e bėri, sic edhe u pėrpoq pėr tė reformuar disa nga insitucionet mė tė diskretituara por qė nuk gjeti vullnetin politik tė maxhorancės pėr ndryshime.
 
Prirja shtendėrtuese e PD nuk duket vetėm nė kėto veprime politike: njė sjellje kapriēoze e saj nė institucionet evropiane mund tė bllokonte edhe ēeljen e negociatave pėr firmosjen e Marrėveshjes sė Asociim-Stabilizimit. PD ka qenė racionale nė shumė mbėshtetje politike tė tjera, siē ka qenė ajo pėr nėnshkrimin e marrėveshjes sė Shqipėrisė me Shtetet e Bashkuara tė Amerikės, pėr Kosovėn, megjithėse shpesh kėto i faturohen qeverisjes.    
 
 
Terreni parlamentar
 
Opozita dhe sidomos Partia Demokratike, nė mungesė tė njė tradite parlamentare, ka bėrė pėrpjekje pėr t'i dhėnė dinjitetin institucionit tė Kuvendit, si pushteti mė superior i tė gjitha pushteteve. Pavarėsisht se sa e meriton aradhė e gjerė e deputetėve tė kėtij mandati, PD e ka para luftėn parlamentare si njė kontroll tė pushtetit ekzekutiv dhe tė pushteteve tė tjera, ndėrsa pėr herė tė parė u ka dhėnė formė komisioneve parlamentare qė thuajse egzistonin formalisht. Pėrveē njė mirėfunksionimi tė kėtyre komisioneve, ngritja e grupeve tė posaēme tė deputetėve pėr njė problematikė tė caktuar, si komisioni
 
Ngjela pėr hetimin e SHIK, komisioni Olldashi pėr hetimin e veprimtarisė sė ministrisė sė Kulturės dhe Bashkisė sė kryeqytetit, komisioni Imami pėr hetimin e veprimtarisė sė kryembikqyrėsit Farudin Arapi, kanė thyer akullin e kontrollit tė pushteteve si edhe tė rifreskimit tė tyre. Njė skemė mė funksionale e komisioneve parlamentare apo atyre tė pėrkohshėm duket se s'mund tė realizohet brenda kėtij mandati qė, pėrveē rregullimit mė ligjor tė tyre, do tė kishin mė shumė rezultat nėse prokuroria do t'i ēonte deri nė fund pėrfundimet e hetimit parlamentar. 
 
 
Terreni diplomatik
 
Partia Demokratike, si parti e integruar nė forume europiane, ka tashmė njė zė tjetėr nė partitė simotra por edhe nė mjaft kancelari diplomatike. Pėrfshirja e PD-sė nė shumė aksione tė partive popullore europiane, rritja e partneritetit tė lidershipit demokrat nė kėto insitucione, e ka bėrė atė mė prezente dhe mė aktive nė shumėm veprimtari ndėrkombėtare.

Copyright©2000-2003 Trepca.net - Tė gjitha tė  drejtat e rezervuara.