22.08.2003 - Trepca.net

Lajme

E premte 22 gusht 2003


 

Pėrmbajtja:

 • Kryeparlamentari Daci priti drejtorin e shoqatės "Fėmijėt kosovarė dhe evropianė pėr tė drejtat e tyre"

 • Nė njė aksident trafiku vdes pjesėtari i SHPK-sė Danush Hasani

 • Dje nė Klinė u zhvilluan ceremonia pėrkujtimore dhe e varrimit tė veprimtarit tė ēėshtjes kombėtare Hamit Krasniqit

 • Sindikata e arsimi t shpalli njė grevė tė pėrgjitshme mė 1 shtator

 • Kryetari i Komunės sė Mitrovicės dėnon aktin e rrahjes brutale tė dy tė rinjve nga ekstremistėt serbė

 • Nė takimin pėr "ndėrtimin e miqėsisė" nė Durrės pėrfaqėsuesit e Boegradit do tė flasin pėr "terrorizmin" nė Kosovė

 • "Fajnenshėll tajms" shkruan se vrasėsit e Gjingjiqit ndoshta kanė pasur bashkėpunėtorė nė radhėt e qeverisė

 • SHBA-tė duan qė mė shumė vende tė kontribuojnė me trupa nė forcat e koalicionit nė Irak

 • Rojet irakiane tė sigurimit nė selinė e KB-sė kanė ndihmuar sulmin me kamion-bombė nė Bagdad

 • Nė njė atentat nė Ēeēeni janė vrarė nėntė ushtarė rusė

 • Britanikėt mbėshtesin amerikanėt pėr vendosjen e sigurisė nė Irak

 • Dė Vilpen angazhohett pėr kthimin e shpejtė tė sovranitetet tė Irakut

 • Tė paktėn 100 persona janė vrarė, ndėrkaq mbi 1000 tė tjerė janė plagosur nė Nigeri

 • Irani ka kritikuar sot Britaninė e Madhe

 • Edhe Australia fillon hetimin pėr armėt nė Irak

 • Nė Angli ėshtė arrestuar ish-ambasadori iranian nė Argjentinė

 • Nė Bagdad dy ushtarė amerikanė kanė humbur jetėn, kurse 6 tė tjerė janė lėnduar

 • Pauell e Anan biseduan pėr situatėn nė Irak

 • Njė grup irakian i panjohur merr pėrgjegjėsinė pėr sulmin kundėr zyrave tė Kombeve tė Bashkuara nė Bagdad

 • Hamasi dhe Xhihadi Islamik mė nuk do t'i pėrmbahen armėpushimit

 • Konfiskohet njė dėrgesė ilegale armatimesh nė aeroportin e Rigės

 • Nė jug tė Ēeēenisė janė vrarė tetė ushtarė rusė dhe 12 kryengritės


 
Kryeparlamentari Daci priti drejtorin e shoqatės "Fėmijėt kosovarė dhe evropianė pėr tė drejtat e tyre"
 
Prishtinė, 22 gusht 2003 - Drejtori i shoqatės "Fėmijėt kosovarė dhe evropianė pėr tė drejtat e tyre" qė vepron nė Prizren, Mitat Bytyēi, nė takimin me kryetarin i Kuvendit tė Kosovės, Nexhat Dacin, ka shfaqur shqetėsimet pėr pozitėn e fėmijėve dhe tė rinjve tė Kosovės dhe pėr respektimin i pamjaftueshėm tė tė drejtave tė tyre.
 
Zoti Bytyēi i ka shpjeguar gjerėsisht kryeparlamentarit Daci pozitėn e rėndė tė fėmijėve nėpėr qytetet dhe fshatrat e Kosovės dhe ankesat e tyre pėr mundėsitė e vogla tė realizimit tė fėmijėve, si dhe pėr shkeljen e shpeshtė tė tė drejave tė tyre elementare.

Profesor Daci ėshtė pajtuar se fėmijėt dhe tė rinjtė tanė janė ardhmėria e vendit dhe se meritojnė pėrkujdesje mė tė mirė institucionale. Ai nė kėtė vėshtrim e ka quajtur tė domosdoshėm miratimin e ligjeve qė garantojnė mbrojtjen e tė drejtave dhe lirive tė fėmijėve dhe tė rinjve dhe ka premtuar edhe angazhimin personal tė tij qė kjo tė realizohet sa mė parė.

Kryeparlamentari Daci ka vėnė nė spikamė se duhet evitohet dhuna ndaj fėmijėve dhe tė rinjve dhe tė mos pėrsėriten krimet e rėnda ndaj tyre si nė Pejė dhe Gorazhdec.
 
 
Nė njė aksident trafiku vdes pjesėtari i SHPK-sė Danush Hasani
 
Prishtinė, 22 gusht 2003 - Pjesėtari i SHPK-sė Danush Hasani nga Ferizaji ka humbur jetėn, kurse dy bashkudhėtarėt e tij kanė marrė lėndime nė njė aksident trafiku. Aksidenti ka ndodhur mbrėmė nė rrugėn Ferizaj-Prishtinė afėr fshatit Prelez.

Vetura e policisė ishte nė ndjekje tė njė veture tė dyshimtė dhe shoferi nė njė rast e ka humbur kontrollin dhe vetura ėshtė rrokollisur disa herė duke shkaktuar vdekjen e policit Danush Hasani dhe lėndimin e dy bashkudhėtarėve tė tij.
 
 
Dje nė Klinė u zhvilluan ceremonia pėrkujtimore dhe e varrimit tė veprimtarit tė ēėshtjes kombėtare Hamit Krasniqit
 
Klinė, 22 gusht 2003 - Katėr vjet pas rrėmbimit dhe ekzekutimit nga forcat serbe, dje nė Klinė u zhvilluan ceremonia pėrkujtimore dhe e varrimit tė veprimtarit tė ēėshtjes kombėtare Hamit Krasniqit.

Qė nė orėt e mėngjesit arkivoli me eshtrat e Hamit Krasniqit ishte vendosur nė mjediset e shtėpisė sė kulturės "Jehona e Dukagjinit" nė Klinė, ku qytetarė tė shumtė nga Klina dhe Kosova i bėnė nderimet e fundit kėtij veprimtari tė paepur.

Pastaj u mbajt njė Akademi pėrkujtimore kushtuar Hamit Krasniqit, ku merrnin pjesė pėrfaqėsues tė lartė tė institucineve tė Kosovės dhe zyrtarė tė lartė tė LDK-sė, si ministri i Kulturės Behxhet Brajshori, Kolė Berisha, nėnkryetar i LDK-sė dhe Hajzer Krasniqi, anėtar i Kryesisė sė LDK-sė, i cili lexoi njė tekegram ngushėllimi tė presidentit Ibrahim Rugova dėrguar famljes Krasniqi.

Duke folur pėr jetėn e veprėn e Hamit Krasniqit, kryetar i komunės sė Klinės Ramė Manaj tha se Hamiti ishte veprimtar i palodhshėm i ēėshtjes kombėtare. Ai shtoi se Hamit Krasniqi duke qenė kryetar i Komisionit pėr informim tė LDK-sė nė Klinė parreshtur informoi opinionin e gjerė pėr terrorin qė ushtronte regjimi serb mbi shqiptarėt.
 
Poashtu Hamiti dėrgonte edhe ndihma pėr pjesėtarėt e UĒK-sė nė zonat ku bėsheshin luftime gjatė vitit 1998. Manaj pėrshkroi edhe momentin kur Hamit Krasniqi mė 28 mars 1999 u nxor nga kolona e tė deportuarve shqiptarė nga Klina dhe qė nga ajo ditė nuk dihej mė pėr tė.

Pėr figurėn e Hamit Krasniqi foli edhe nėnkryetari i LDK-sė Kolė Berisha, i cili tha se e ka shumė vėshtirė tė flasė pėr njė njeri tė madh tė ēėshtjes kombėtare qė ra viktimė e politikės gjenocidale serbe.
 
Hamit Krasniqi nuk ishte vetėm i famuljes sė tij, tha Berisha, por ishte njeri i popullit, ishte profesor qė edukoi shumė breza nė gjinmazin e Klinės dhe kishte merita tė veēanta pėr kėtė vatėr arsimore.

Pėr jetėn e veprėn e Hamit Krasniqit folėn edhe Xhafer Bashota e Gani Foniq.

Hamit Krasniqi u varros me nderime nė fshatin Cerovik tė Klinės, pranė nėnės sė tij, e cila kishte vdekur nė Shqipėri pas dėbimit nga forcat serbe mė 1999.
 
 
Sindikata e arsimi t shpalli njė grevė tė pėrgjitshme mė 1 shtator
 
Prishtinė, 22 gusht 2003 - Sindikata e Bashkuar e Arsimit shpalli njė grevė tė pėrgjithshme tė punėtorėve tė arsimi t nė Kosovė pėr mė 1 shtator, duke bėrė me dije se mėsimi nuk do tė fillojė nė kėtė datė.
 
Ky vendim i Sindikatės sė Arsimit u mor vetėm pak orė pasi ministri i Arsimit, Rexhep Osmani bėri thirrje qė tė mos destabilizohet situata nė arsim me greva dhe duke thėnė se rritja e rrogave tė arsimtarėve pėr 20 pėr qind ėshtė e pėhershme.

Mirėpo, kryetari i SBASHK-ut, Agim Hyseni tha greva organizohet pėr shkak se arsimtarėt pėr njė kohė tė gjatė po injorohen dhe kėtė ata mė nuk mund ta tolerojnė, tha ai.

Ky vendim ėshtė marrė pas njė takimi tė jashtėzakonshėm me pėrfaqėsuesit e SBASHK-u nga tė gjitha nivelet.
 
 
Kryetari i Komunės sė Mitrovicės dėnon aktin e rrahjes brutale tė dy tė rinjve nga ekstremistėt serbė
 
Mitrovicė, 22 gusht 2003 - Kryetari i Kuvendit tė Komunės sė Mitrovicės, Faruk Spahija, ka reaguar ashpėr ndaj dy incidenteve qė mė 20 gusht i shkaktuan ekstremistėt serbė nė pjesėn veriore tė qytetit.

Spahija fuqimisht e dėnon aktin e rrahjes brutale nga ana e ekstremistėve serbė tė tė rinjve Muhamet Jashari dhe Gėzim Ymeri, nga fshati Vinarc, tė cilėve u janė shkaktuar lėndime serioze dhe grushtimin e njė shqiptari tjetėr mbi urėn krysore tė Ibrit, poashtu nga njė ekstremist serb.

Kryetari i Kuvendit tė Komunės, Faruk Spahija kėrkon veprim tė shpejtė e efikas tė organeve kompetente pėr kapjen dhe nxjerrjen para gjyqit tė shkaktarėve tė incidenteve, kurse nga nga KFOR-i, policia e UNMIK_ut dhe SHPK-ja kėrkon angazhim tė shtuar pėr tė krijuar ambient tė sigurtė nė lagjet veriore tė banuara me shqiptarė.
 
 
Nė takimin pėr "ndėrtimin e miqėsisė" nė Durrės pėrfaqėsuesit e Boegradit do tė flasin pėr "terrorizmin" nė Kosovė
 
Tiranė/Beograd 22 gusht 2003 - Nė Durrės sot fillon takimi treditor me temėn "Ndėrtimi i miqėsisė ballkanike", ku pritet tė marrin pjesė personalitete nga vende tė ndryshme tė rajonit.

Nga Beograd pritet tė marrė pjesė edhe kryetari i Partisė Demokratike tė Serbisė, Vojisllav Koshtunica dhe Vladimir Bozhoviq, shefi i shėrbimit juridik tė ashtuquajturės "Qendėr koordinuese pėr Kosovėn".

Ndonėse qėllim kryesor i takimit ėshtė krijimi i njė fryme miqėsie ndėrmjet vendeve dhe kapėrcimi dallimeve politike e tė tjera, Bozhoviq si duket shkon nė kėtė takim jo pėr tė ndėrtuar ura miqėsie, por pėr tė folur pėr shkallėzimin e "terrorizmit" nė Kosovė.
 
Nė njė komunikatė tė kėsaj qendre thuhet se Bozhoviq nė kėtė takim "do tė dėnojė mė sė ashpri ngjarjen e fundit mizore nė Gorazhdec dhe do tė paraqesė shkeljet drastike tė tė drejtave tė njeriut dhe pėrshkallėzimin e terrorizmit nė Kosovė".

Ndryshe ky takim organizohet nga njė grup deputetėsh tė Kuvendit tė Shqipėrisė dhe nėn pėrkujdesjen e kryeparlamentarit shqiptar, Servet Pėllumbi dhe do tė zgjasė tri ditė.

Nė kėtė takim do tė marrė pjesė edhe kryeministri i Kosovės, Bajram Rexhepi dhe njė grup deputetėsh nga Kosova.
 
 
"Fajnenshėll tajms" shkruan se vrasėsit e Gjingjiqit ndoshta kanė pasur bashkėpunėtorė nė radhėt e qeverisė
 
Londėr, 22 gusht 2003 - Duke shkruar pėr raportin e njė komisioni tė qeverisė serbe pėr prapavijėn e vrasjes sė kryemistrit serb Zoran Gjingjiq, gazeta britanike "Fajnenshėll tajms" thekson se fakti qė tė dyshuarit kryesorė ndoshta kanė pasur bashkėpunėtorė nė radhėt e vetė qeverisė d.m.th. ėshtė konstatuar lidhja e institucioneve shtetėrore me krimin e organizuar, pėr bashkėsinė ndėrkombėtare do tė ndikojė nė mėnyrė shokante.

Njėkohėsisht, shkruan mė tutje gazeta, kjo mund tė kishte pasoja tė kėqija edhe pėr qeverinė, sidomos nėse kihet parasysh se kryeministri Zhivkoviq pėrpiqet tė bindė liderėt evropianė se Serbia do tė jetė e gatshme qė deri nė vitin 2007 tė hyjė nė Bashkimin Evropian.
 
 
SHBA-tė duan qė mė shumė vende tė kontribuojnė me trupa nė forcat e koalicionit nė Irak
 
Nju Jork, 22 gusht 2003 – Fushata amerikane pėr pėrfitimin e mė shumė vendeve qė tė kontribuojnė me trupa nė forcat e koalicionit nė Irak, ka hasur nė kundėsrhtim tė ashpėr nė Kėshillin e Sigurimit tė OKB-sė, i cili ende ėshtė i ndarė preras lidhur me vendimin amerikan pėr tė filluar luftėn kundėr regjimit tė Sadam Hyseinit pa aprovimin e Kombeve tė Bashkuara, njofton AP.
 
Thelbi i kontestit ėshtė insistimi i Uashingtonit pėr mbajtjen pėr vete tė komandės pėr tė gjitha aktivitet ushtarake nė Irak dhe refuzimi i tij i prerė, sė paku tash pėr tash, tė zgjerojė mandatin e Kombeve tė Bashkuara, qė kėrkon formimin e njė organi botėror, i cili do tė organizonte furnizimin me ndihma humanitare dhe do tė ndihmonte rindėrtimin e vendit tė shkatėrruar nga lufta.

Franca, e cila ka udhėhequr opozitėn kundėr luftės nė Irak, thotė se nėse SHBA-tė tash duan tė ndajnė me vendet e tjera barrėn ushtarake nė rivėnien e paqes nė vend, duhet tė ndajnė patjetėr edhe kompetencat. Franca dhe shumė vende tė tjera thonė se pajtohen pėr njė rol mė tė gjerė tė Kombeve tė Bashkuara nė Irak.
 
 
Rojet irakiane tė sigurimit nė selinė e KB-sė kanė ndihmuar sulmin me kamion-bombė nė Bagdad
 
Bagdad, 22 gusht 2003 – Rojet irakiane tė sigurimit nė selinė e Kombeve tė Bashkuara nė Bagdad kanė ndihmuar organizatorėt e sulmit vetėvrasės me kamion-bombė, ku u vranė tė pakten 23 vetė, ka deklaruar njė zyrtar i KB-sė, njofton AFP.
 
"Ėshtė e qartė se ata kanė pasur mbėshtetje nga rojet irakiane tė sigurimit, tė cilėt u kanė dhėnė informacione nga brenda planifikuesve tė sulmit. Sulmi ka qenė mirė i pėrgatitur.
 
Nė shėnjestėr ka qenė Serzho Viera de Melo, kjo shihet qartė", ka thėnė ai me kusht anonimiteti. "Ata e kanė ditur ku ėshtė zyra e De Melos dhe e kanė ditur se kur ėshtė nė zyrėn e tij", ka shtuar ai.
 
 
Nė njė atentat nė Ēeēeni janė vrarė nėntė ushtarė rusė
 
Grozni, 22 gusht 2003 - Nė njė atentat nė Ēeēeni, nė krahinėn e Groznit, janė vrarė nėntė ushtarė rusė, ndėrkaq dy janė plagosur, njoftojnė agjencitė e lajmeve, duke u mbėshtetur nė njė deklaratė tė pėrfaqėsuest tė panjėjtėsuar tė shtatmadhorisė sė forcave ruse nė veri tė Kavkazit.

Dy persona tė panjohur me iniforma kamuflazhi e kanė shkaktuar shpėrthimimn e minės sė vendsour nė njė automobil skaj rrugės nė afėrsi tė vendit Petropavllovski, nė momentin kur po kalonte kolona ushtarake.
 
 
Britanikėt mbėshtesin amerikanėt pėr vendosjen e sigurisė nė Irak
 
Londėr, 22 gusht 2003 - Ministri i Jashtėm Britanik, Xhek Stro, ka thėnė se vetėm Shtetet e Bashkuara tė Amerikės, janė nė gjendje qė tė mund tė drejtojnė nė mėnyrė efektive operacionet luftarake nė Irak, pavarėsisht nga thirrjet pėr njė rol mė tė gjerė tė Kombeve tė Bashkuara.

Z. Stro, i cili zhvilloi njė vizitė nė selinė e Kombeve tė Bashkuara nė Nju Jork, tha se amerikanėt kanė mė shumė trupa nė Irak se ēdo vend tjetėr dhe janė tė vetmit qė mund tė sigurojnė njė komandė koordinuese.
 
 
Dė Vilpen angazhohett pėr kthimin e shpejtė tė sovranitetet tė Irakut
 
Paris, 22 gusht 2003 - Shefi i diplomacisė franceze Dominik dė Vilpen ėshtė angazhuar sot pėr kthimin e shpejtė tė sovranitetet tė Irakut dhe pėr forcimin e Kėshillit tė qeverisė irakiane si masė e parė nė atė drejtim.

"Duhet shumė shpejt tė zėvendėsohet logjika e okopumit me logjikėn e sovranitetit", ka vlerėsuar Dė Vilpen nė njė delaratė pėr radion franceze RTL, duke shtuar se "njohja e sovranitetit irakian ėshtė pikėnisje dhe kusht pėr tė gjitha".
 
 
Tė paktėn 100 persona janė vrarė, ndėrkaq mbi 1000 tė tjerė janė plagosur nė Nigeri
 
Lagos, 22 gusht 2003 - Tė paktėn 100 persona janė vrarė, ndėrkaq mbi 1000 tė tjerė janė plagosur nė konfliktet etnike nė juglindje tė Nigeritisė nė qytetin Vari, javėn e kaluar, ka bėrė tė ditur sot zyra e Kryqit tė Kuq nė atė vend.

Konfliktet midis grupeve Ixhav dhe Itzekir kanė shpėrthyer pėr shkak tė grindjes rreth pasurisė vajgurore dhe fuqisė politike, njofton Rojter.
 
 
Irani ka kritikuar sot Britaninė e Madhe
 
Teheran, 22 gusht 2003 - Irani ka kritikuar sot Britaninė e Madhe pėr shkak tė arrestimit tė ish-ambasadorit iranian nė Buenos Aires Hade Soleimanpur nėn dyshimin se ka marrė pjesė nė sulmin terrorist nė Argjentinė mė 1994, kur janė vrarė 85 e janė plagosur mbi 200 vetė.

"Kjo masė ėshtė politikisht e motivuar dhe ėshtė bėrė nėn ndikimin e cionistėve", thekson nė njė komunikatė zėdhėnėsi iranian i Ministrisė sė Jashtme.

Policia britanike e ka arrestuar Soleimanpurin nė Duram, nė veri tė Anglisė nė bazė tė njė fletarrestimi tė lėshuar nga Argjentina.
 
 
Edhe Australia fillon hetimin pėr armėt nė Irak
 
Melburn, 22 gusht 2003 - Australia po fillon njė hetim zyrtar, lidhur me vendimin e qeverisė pėr tė marrė pjesė nė luftėn nė Irak.

Ashtu si nė Britania dhe Shtetet e Bashkuara tė Amerikės, edhe nė Australia ka patur shqetėsime tė publikut, nėse informacionet e shėrbimeve sekrete, veēanėrisht ato qė lidheshin me armėt e shkatėrrimit nė masė ishin manipuluar pėr tė justifikuar luftėn.
 
Senati australian hapi kėtė hetim, por opozita thotė se ka frikė se ky hetim nuk do tė zbulojė asgjė, sikundėr tė dhėnat e shėrbimeve sekrete nuk do t'i bėhen tė ditura publikut.
 
 
Nė Angli ėshtė arrestuar ish-ambasadori iranian nė Argjentinė
 
Londėr, 22 gusht 2003 – Ish-ambasadori iranian nė Argjentinė, i kėrkuar qė nga shpėrthimi i njė bombe mė 1994 nė Qendrėn e komunitetit hebraik nė Buenos Ajres, kur patėn humbur jetėn 85 njerėz, ėshtė arrestuar dje nė Angli, njofton AP.
 
Policia e Anglisė e ka arrestuar Hejd Solejmanpur, 47-vjeēar, nė shtėpinė e tij nė Durham, sipas njė kėrkese pėr ekstradim, ka thėnė policia. Solejmanpur do tė paraqitet para gjuykatės sot (tė premten), ka njoftuar policia e Londrės. Ai akuzohet pėr vrasjen e njerėzve nė ndėrtesėn e Qendrės sė komunitetit hebraik. Qeveria iraniane ka mohuar vazhdimisht ēdo pėrgjegjėsi pėr kėtė sulm.
 
Gjykata federale e Argjentinės, e cila ka kryer hetimet pėr kėtė sulm, ka kėrkuar arrestimin e tij. Nė shpėrthimin e 18 korrikut 1994 janė plagosur edhe mbi 200 njerėz. Nė kohėn e shpėrthimit, Sulejmanpur ka qenė nė Mbretėrinė e Bashkuar me vizė studentore dhe ka studiuar nė Universitetin e Durhamit.
 
 
Nė Bagdad dy ushtarė amerikanė kanė humbur jetėn, kurse 6 tė tjerė janė lėnduar
 
Bagdad, 22 gusht 2003 – Njė ushtar amerikan ėshtė vrarė nė njė aksion nė Bagdad, kanė bėrė tė ditur sot (e premte) forcat e armatosura amerikane, njofton Rojter. Po nė kėtė njoftim thuhet se edhe njė ushtar tjetėr amerikan ka humbur jetėn dhe 6 tė tjerė janė lėnduar nė njė zjarr nė Bagdad, qė si duket ėshtė shkaktuar nga armė tė vogla.
 
Ushtari qė humbi jetėn nė zjarr ėshtė shpallur i vdekur mbrėmė vonė nga djegiet dhe thithja e tymit, ka thėnė zėdhėnėsi i ushtrisė amerikane. Kėshtu, numri i ushtarėve amerikanė tė vrarė qė nga njė maji ka arritur shifrėn 64 sish.
 
 
Pauell e Anan biseduan pėr situatėn nė Irak
 
Nju Jork, 22 gusht 2003 - Sekretari amerikan i Shtetit, Kolin Pauell ka takuar sekretarin e pėrgjithshėm tė Kombeve tė Bashkuara, Kofi Anan pėr tė diskutuar sigurinė nė Irak, pas sulmit me kamion-bombė kundėr zyrave tė stafit tė OKB-sė nė Bagdad. Pauell tha se ai dhe Annan afirmuan zotimet pėr vazhdimin e angazhimeve pėr rindėrtimin e Irakut.

"Kombet e Bashkuara, koalicioni dhe Shtetet e Bashkuara mbesin pranė zotimeve pėr tė qėndruar nė Irak dhe pėr ta bėrė tė sigurtė se premtimet qė u sollėn nė Irak me eliminimin e regjimit tė Saddam Husseinit do tė arrihen dhe do t'i bėhen tė prekėshme ēdo qytetari irakian", ka deklaruar sekeretari amerikan i Shtetit.

Ai tha se diplomatėt po diskutojnė njė rezolutė tė re tė Kėshillit tė Sigurimit e cila do tė kėrkonte nga vendet anėtare tė OKB-sė qė tė kontribuojnė mė shumė nė Irak.

Powell tha se Shtetet e Bashkuara nuk diskutojnė t'i lėnė Kombeve tė Bashkuara autoritetin nė Irak.
 
 
Njė grup irakian i panjohur merr pėrgjegjėsinė pėr sulmin kundėr zyrave tė Kombeve tė Bashkuara nė Bagdad
 
Dubai, 22 gusht 2003 - Kanali televiziv Al Arabija tha se kishte marrė njė shkresė nga njė grup irakian i panjohur mė parė i cili merr pėrgjegjėsinė pėr sulmin kundėr zyrave tė Kombeve tė Bashkuara nė Bagdad ditė mė parė, qė la sė paku 23 tė vrarė.

Ky grup i quajtur "Avangarda e armatosur e armatės sė dytė tė Mohammedit", nė shkersėn e transmetuar nga Al Arabia premton t'u shpallė luftė tė gjithė tė huajve.

Deklarata kritikon Kombet e Bashkuara tė kenė dėshtuar tė ndalin invadimin e prirė nga Shtetet e Bashkuara.
 
 
Hamasi dhe Xhihadi Islamik mė nuk do t'i pėrmbahen armėpushimit
 
Gaza, 22 gusht 2003 - Zyrtarėt e grupeve militante palestineze, Hamasit dhe Xhihadi Islamik deklaruan se mė nuk do t'i pėrmbahen armėpushimit tremujor pėr sulme kudėr Izraelit, pasi helikopterėt izraelitė vranė nė Gaza zyrtarin e lartė tė Hamasit, Ismail Abu Shanab me dy truprojet e tij.

"Izraeli do tė pendohet pėr kėte dhe ne do t'i tregojmė mbarė botės se Izraeli njeh vetėm gjuhėn e forcės dhe rezistencės", ka thėnė zėdhėnėsi i Hamasit, Ismail Haniya.

Sulmi nė Gaza ka vijuar vendimin e qeverisė izraelite qė t'i rikthehet aksioneve nė shkallė tė gjėrė kundėr militantėve palestinez, pas sulmit tė fundit vetėvrasės nė Jerusalem qė la tė vdekur 18 njerės dhe mbi 100 tė plagosur.
 
 
Konfiskohet njė dėrgesė ilegale armatimesh nė aeroportin e Rigės
 
Riga, 22 gusht 2003 - Policia e Letonisė dhe doganierėt njoftuan se kanė konfiskuar njė dėrgesė ilegale armatimesh nė aeroportin e Rigės, pėr tė cilėn autoritetet thanė se besojnė se vinte nga Rusia dhe ishte destinuar pėr Iranin.

Dėrgesa prej 28 tonelatash pėrmbante pajisje ushtarake pėrfshirė dylbi nate pėr tanke, pjesė avionėsh ushtarak dhe artiletrie kundėr-ajrore me vlerė prej 315 mijė dollarėsh amerikanė.
 
 
Nė jug tė Ēeēenisė janė vrarė tetė ushtarė rusė dhe 12 kryengritės
 
Moskė, 22 gusht 2003 - Njė zyrtar i administratės ēeēene tė mbėshtetur nga Moska njofton se gjatė luftimeve dyditėshe nė jug tė Ēeēenisė janė vrarė tetė ushtarė rust dhe 12 kryengritės separatistė.

Ai ka thėnė se anembanė Ēeēenisė kryengritėsit kanė sulmuar 19 herė pozicionet ushtarake ruse, nė harkun e fundit kohor.

 

Copyright©2000-2003 Trepca.net - Tė gjitha tė  drejtat e rezervuara.